Jak vybrat kopačky – podrobný návod krok za krokem

Aktualizováno 8. 3. 2024

Jak vybrat kopačky? Tento podrobný návod je sestaven do několika částí. Postupně projděte všechny a na konci každé si zapamatujte, jaká je pro vás ideální volba. Po přečtení článku budete mít jasnou představu, jaké kopačky jsou pro vás ty pravé. Pojďme na to.

Pokud vybíráte dětské kopačky, zkuste přímo článek jak vybrat dětské kopačky.

1

Část první – na jakém povrchu budu hrát nejčastěji

Druhy kopaček podle typu povrchu

Prvním a jedním z nejdůležitějších kritérií je terén, na kterém budete hrát. Dobrá kopačka by měla nabízet výbornou stabilitu, přilnavost, odpich, zkrátka se dobře chovat na určitém povrchu. Stejně jako máme různé typy pneumatik na autě, máme i různé typy podrážek na kopačkách.

Každý typ podrážky se hodí pro trochu jiný druh povrchu a není dobré tohle podcenit. Při použití kopaček na nevhodném terénu se:

  • připravujete o možnost reklamace
  • vystavujete riziku zranění

Typy kopaček podle typu povrchu

Na podrážce každé kopačky jsou takzvané špunty nebo kolíky. To, na jaký povrch jsou kopačky určeny, poznáte buď pohledem nebo přímo z názvu kopaček.

Výrobci v názvu kopaček uvádí anglické zkratky (FG, SG, AG …), podle kterých jednotlivé typy kopaček poznáte. Na obrázku níže vidíte kopačky z e-shopu 11teamsports.cz a uvedené zkratky v názvech.

kopačky podle povrchu

Co jednotlivé zkratky znamenají?

FG – kopačky na suché přírodní travnaté povrchy

FG (Firm Ground) – jsou kopačky na suchou nebo lehce vlhkou přírodní trávu. Jsou to nejčastěji prodávané a využívané kopačky. Na podrážce najdete většinou 10-14 různě dlouhých lisovaných (plastových nebo gumových) špuntů – proto se jim také často říká kopačky lisovky nebo prostě jen lisovky. Patří do základní výbavy každého fotbalisty.

Mrknout na FG lisovky do katalogu


SG (SG Pro, MxSG)– kopačky na měkké přírodní povrchy

SG (Soft Ground) – jsou kopačky na měkkou (mokrou a podmáčenou) přírodní trávu. Využijete je hlavně za mokrého a blátivého počasí. Většinou mají 6 delších kovových vyměnitelných (šroubovacích) kolíků, které doplňuje 4-6 kratších plastových lisovaných špuntů (proto se jim říká slangově kopačky lisokoliky). Firma adidas používá označení SG. Nike SG-Pro. Puma SG nebo MxSG (Mixed SG). Společně s FG kopačkami patří do základní výbavy.

Mrknout na lisokoliky do katalogu

lisokolíky

HG – kopačky na tvrdé přírodní povrchy

HG (Hard Ground) – jsou kopačky na tvrdý povrch. Takový, kde už tráva z větší části chybí nebo je jí málo. Kopačky mají speciálně upravené kratší a odolnější plastové nebo gumové špunty, které zajišťují dobrou stabilitu. Tento typ příliš často nevyužijete a firmy je pomalu a nenápadně stahují z nabídky, i když na ně sem tam narazíte.

HG kopačky na tvrdý povrch - jak vybrat kopačky

AG (AG-Pro) – kopačky na umělou trávu

AG (Artificial Ground) – jsou kopačky na umělou trávu. Hodně se podobají FG kopačkám na klasickou trávu, ale mají většinou více lisovaných plastových špuntů, které jsou na rozdíl od FG o něco kratší. Použít je můžete bez obav i na mokré umělé trávě. Pokud potřebujete kopačky na umělku, tento typ je pro vás. Firma adidas používá označení AG, firma Nike AG-Pro.

ag kopačky

Mkrnout na kopačky na umělku do katalogu


TF (TT) – kopačky na pevný povrch s nízkým profilem

TF (Turf) – turfy jsou kopačky, které mají na podrážce spoustu malých gumových špuntů, zajišťující perfektní stabilitu a přitom dostatečný záběr. Vhodné jsou především na první generace umělých trávníků (turf), které vypadají spíš jako drsnější koberec než umělá tráva. Využít se dají v podstatě na všechny pevné přírodní i umělé povrchy s nízkým profilem.

turfy

Podívat se do katalogu na všechny turfy


IN (IC) – kopačky do vnitřních prostor

In (Indoor) – sálové kopačky, sálovky nebo také futsalové kopačky, tak nazýváme kopačky, které jsou vhodné do vnitřních prostor, jako jsou kryté haly nebo tělocvičny. Využít se ale dají například i na venkovní street fotbálek. Firmy pro ně nejčastěji používají zkratky IN případně IC.

sálovky

Podívat se do katalogu na všechny sálovky


MG – kopačky na přírodní i umělou trávu

MG (Multi Ground). Výrobci vědí, že ne každý má peníze kupovat na každý druh povrchu jiný typ kopaček. Začínají proto nabízet různé kombinace, které jsou určeny jak na přírodní suchou trávu tak i umělou trávu. Kopačky mají lisované špunty, které jsou o něco kratší než u klasických FG kopaček a o něco delší než u klasických AG kopaček. Je to takový kočkopes.

FG/AG kopačky
Zkus taky:
Jaké kopačky na umělou trávu?
Do základní výbavy určitě patří FG kopačky na přírodní suché trávníky, AG kopačky (případně MG) na umělé trávníky a sálovky do haly.
2

Část druhá – jaký mi bude vyhovovat materiál

Kůže nebo syntetika?

Druhým důležitým kritériem je volba materiálu kopaček – respektive svršek kopaček (kromě podrážky a zavazování vše, co vidíte). Každý materiál má své výhody i nevýhody a bude záležet opět jen na vás, čemu dáte přednost. V podstatě jsou dvě možnosti. Kůže nebo syntetika.

Zkus taky:
Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Zásadní rozdíly mezi koženými a syntetickými kopačkami se začínají stírat. Syntetické kopačky dnes dokáží napodobit vlastnosti kůže natolik, že jsou prakticky k nerozeznání. Přesto je tady několik věcí, které je dobré zmínit.

Kožené kopačky

Kůže je prémiový materiál, a i když je v poslední době čím dál častěji nahrazována syntetickými materiály, firmy ve své nabídce vždy nechávají alespoň několik modelů kožených kopaček.

Kožené kopačky jsou oblíbené především u hráčů, kteří mají rádi pohodlí a přirozený kontakt s balonem. Nejčastěji najdete na svršku kožených kopačky telecí, kozí nebo klokaní kůži. Liší se kvalitou – měkkostí, odolností, životností, roztažností a váhou.

Výhody kůže:
  • přírodní prodyšný materiál
  • měkkost – nejlepší pohodlí ze všech materiálů, čím déle je nosíte, tím pohodlnější jsou
  • tvarovatelnost – kůže se krásně vytvaruje podle vašeho chodidla a dělá nejmenší problémy s prošlápnutím nových kopaček
Nevýhody kůže:
  • o malinko těžší než syntetické materiály
  • natahují do sebe vodu, na mokrém terénu mohou ztěžknout (některé nejnovější modely kopaček už mají částečně ošetřen i tenhle „problém“)
  • trochu náročnější péče o kopačky
Pokud hledáte především pohodlné kopačky, které se časem krásně roztáhnou a vytvarují podle vašeho chodidla, pak jsou kožené kopačky skvělou volbou.
Zkus taky:
Nejlepší kožené kopačky 2024 (AKTUALIZOVÁNO)

Mezi nejoblíbenější kožené kopačky patří:

Syntetické kopačky

Hra se zrychluje a nároky na vlastnosti materiálů se zvyšují. Kopačky už dnes musí být lehké, vodoodpudivé, s novými technologickými fičurami a v neposlední řadě také levnější pro výrobu a zpracování. Posun k syntetickým materiálům byl proto předvídatelný.

Syntetické materiály se posunují mílovými kroky kupředu. Výrobci z nich mohou vyrobit prakticky cokoliv, na co vzpomenou. I když je nepravděpodobné, že by kožené kopačky úplně vymizely, syntetické materiály jsou (nejen) v tomhle odvětví cestou do budoucna.

Výhody:
  • jsou vodoodpudivé
  • různorodost provedení – tenké, tlusté, lehké, těžké, měkké, jednobarevné, vícebarevné
  • velmi snadná údržba (většinou opláchnete a jdete)
  • nabízí prostor pro zařazení nových technologických vylepšení (na rozdíl od kůže, která má většinu vlastností daných, mohou vývojáři navrhnout a vytvořit každý milimetr syntetického materiálu s takovými vlastnostmi, které potřebují)
Nevýhody:
  • většinou nenabízí tolik pohodlí jako kožené kopačky (tenhle rozdíl se začíná pomalu stírat)
  • prošlápnutí trvá delší dobu, kopačky se neroztáhnou (nebo jen málo)
  • neprodyšnost (hlavně u levnějších syntetických modelů)

Při koupi syntetických kopaček se vyhněte levným materiálům (levnějším kopačkám obecně). Noha v nich vůbec nebo jen špatně dýchá a levnější materiály ani tolik nevydrží. Na rozdíl od kožených kopaček se syntetické vůbec neroztáhnou (nebo jen minimálně). Musí vám bezvadně padnout už při koupi.

Syntetické kopačky nabízí hlavně lehčí hmotnost, pestrobarevný design, nové prvky moderních technologií, vodoodpudivost a hodně snadnou údržbu.

Pletené kopačky

Technicky patří pletené kopačky do kategorie syntetických, ale protože jsou vyráběny velice inovativní technologií, která řadu vlastností vylepšuje, zaslouží si samostatnou zmínku.

Pletené kopačky jsou vyráběny metodou 3D pletení. Základem jsou syntetická vlákna (nitě), ze kterých je ve speciálních strojích upleten celý jednokusý svršek kopačky.

Pro pletený materiál má každá firma své označení. Nejčastěji se proto setkáte s označením Flyknit (Nike), Primeknit materiál nebo Primemesh materiál (adidas) a Evoknit (Puma).

V porovnání s klasickými syntetickými kopačkami mají pletené ještě několik výhod:

  • kopačky jsou prodyšnější než klasické syntetické
  • oproti klasické syntetice se dokáží o něco lépe přizpůsobit chodidlu (jako tužší pletená ponožka)
  • šetrnější a levnější výroba – uplete se jen tolik materiálu, kolik je potřeba
  • výrobci mohou uzpůsobit tloušťku i hustotu materiálu v jednotlivých částech kopačky – např. v zadní části tlustší pro lepší ochranu paty, vepředu tenčí, ve střední části hustější (pevnější) pro lepší stabilitu atd.
I když spadají pletené kopačky do kategorie syntetických, nabízejí oproti klasickým syntetickým kopačkám několik zásadních vylepšení. Dnes už se pomalu stávají mezi syntetickými kopačkami standardem.

Mezi nejoblíbenější syntetické a pletené kopačky patří například adidas X, Nike Mercurial Superfly a Vapor, Nike Phantom, Puma Ultra nebo Puma Future.

Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2024)

Kombinace kůže a syntetiky

Na trhu najdete i kopačky, které na svršku kombinují syntetické i kožené materiály. Je to snaha využít ty nejlepší vlastnosti obou materiálů.

Na svršku jsou místa, kde je potřeba, aby se kopačky roztáhly a vytvarovaly podle chodidla (např. přední část u prstů). V těchto místech jsou kožené části. V místech, kde je potřeba kopačky zpevnit (ve středu nebo na patě) jsou pak části syntetické.

3

Část třetí – pohodlí

Jak chcete, aby vám kopačky padly?

Možná nejdůležitější kritérium je to, jak vám budou boty padnout a jak se v nich budete cítit. Tohle je ale tak individuální, že je dost těžké dělat nějaké obecné závěry. Každá kopačka má svá specifika stejně jako každá noha.

Osobně si myslím, že všechno co pro sebe člověk potřebuje, jsou jen pohodlné kopačky s podrážkou na správný typ povrchu. Všechno ostatní je jen bonus a vůbec nezáleží na tom, jestli ty kopačky budou stát 5000 nebo 1000 korun. Kopačky za 5000 korun z nikoho lepšího fotbalistu neudělají. A naopak i kopačky za 1000 korun mohou posloužit víc než dobře.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte možnost boty vyzkoušet – pořádně se v nich projít. Zjistit, jestli někde netlačí, nebo v nich naopak neplavete. Zásadní věc je vědět, jakou velikost vůbec potřebujete.

Kopačky pro široká nebo úzká chodidla

Firmy jako Nike, adidas, Puma mají vždy několik různých typů kopaček, kterým se říká řady. Například firma Nike nabízí momentálně řady Mercurial, Tiempo a Phantom. Adidas zase řady X, Predator a Copa.

Každá tahle řada je jinak zaměřená. Například řady Nike Mercurial a adidas X jsou rychlostní kopačky. Jsou především lehké a těsnější, takže hráči s vyloženě širokými chodidly s nimi budou mít pravděpodobně problém.

Pokud víte o tom, že máte širší chodidla, vhodné by mohly být například kopačky značky New Balance, která má všechny své modely o něco širší a obecně pak hlavně kopačky kožené, které se nošením roztáhnou a velmi dobře se přizpůsobí tvaru chodidla.

Pokud naopak víte o tom, že budete potřebovat spíš užší kopačky, ideální by mohly být například kopačky Nike Mercurial a obecně kopačky syntetické, které se časem neroztáhnou a zachovají si tvar po celou dobu svojí životnosti.

Zkus taky:
Nejlepší kopačky pro širší a široká chodidla (2024 – AKTUALIZOVÁNO)

Pořádně vyzkoušet a najít si ty, které vám nejlépe padnou už při zkoušení. Tohle je prostě hodně individuální.

Kopačky se zavazováním nebo bez

V posledních letech se na trhu objevují kopačky bez zavazování, které by měly nabízet lepší (čistší) kontakt s balonem. Kopačky bez tkaniček jsou primárně navrženy tak, aby padly hodně těsně. Noha v nich musí být dokonale ukotvena, protože prostě nemáte jinou možnost, jak si je přizpůsobit – přitáhnout nebo povolit pomocí tkaniček.

Zkus taky:
TOP 6: Nejlepší kopačky bez tkaniček (2023)

Jestli o nich přemýšlíte, myslete na to. Kopačky bez zavazování vám musí padnout skvěle už při zkoušení.

Kopačky bez zavazování nabízí čistší kontakt s balonem, ale za cenu toho, že si kopačky nemůžete povolit nebo dotáhnout podle potřeby. Pokud chcete mít možnost si kopačky trochu přizpůsobit (to jak padnou), jsou kopačky se zavazováním zatím pořád ještě lepší volbou.

Kopačky s ponožkou u kotníků nebo bez

Opět boom posledních let. Kotníkové kopačky nebo spíše ponožkové kopačky jsou kopačky, ze kterých vystupuje ať už pletená nebo jiná elastická syntetická „ponožka“. Tahle ponožka může sahat do úrovně kotníků, případně lehce nad nebo pod.

Zkus taky:
Kotníkové kopačky neboli kopačky s ponožkou – vyplatí se?

Firmy o těchto kopačkách velmi rády tvrdí, že se stanou přímo součástí vaší nohy a nabídnou vám mnohem lepší pocit při hře. Pravdou je, že u ponožkových kopaček dostanete za vyšší cenu jen další kus pleteného nebo jiného materiálu navíc. Na samotný výkon nemá tenhle extra kus ponožky vůbec žádný nebo jenom malý vliv. Co se týče pohodlí a toho, jak padnou, nejlepší je vyzkoušet a rozhodnout se podle sebe.

4

Část čtvrtá – cena a zpracování

Nemusíte kupovat nutně ty nejdražší kopačky

Firmy jako adidas, Nike a Puma se samozřejmě snaží vyrobit ty nejlepší, nejpokročilejší a nejmodernější kopačky a více méně se jim to daří. Problém je, že tyhle vypiplané a technologicky nadupané kopačky jsou většinou určené pro profesionální hráče a jsou drahé.

Aby firmy uspokojily i hráče, kteří netouží mít úplně ty nejdražší a nejmodernější kopačky, vyrábí i levnější varianty, které se těm nejlepším hodně podobají, ale využívají levnější materiály a ne všechny supr-dupr hi-tech fičury.

Na obrázcích vidíte ukázku kopaček Nike Tiempo Legend 10 a Puma Ultra.

Nike Tiempo Legend 10 Ellite
Legend 10 Elite
Legend 10 Pro
Legend 10 Academy
Legend 10 Club
kopačky Puma Ultra Ultimate
Ultra Ultimate
kopačky Puma Ultra Pro
Ultra Pro
kopačky Puma Ultra Match
Ultra Match
Ultra Play

Obě značky vyrábějí několik modelů kopaček, které vypadají na první pohled stejně, ale liší se kvalitou zpracování a ve výsledku tak i cenou. Kopačky mají 4 třídy – u Nike pojmenované jako Elite, Pro, Academy, Club u Pumy Ultimate, Pro, Match, Play.

První třída

  • Elite (Nike), Ultimate (Puma)
  • nejlepší materiály a nejmodernější technologie
  • nejdražší
  • určené pro profesionální hráče nebo pro ty, kteří chtějí to absolutně nejlepší na trhu

Druhá třída

  • Pro (Nike i Puma)
  • z o něco levnějších materiálů
  • nemají ty úplně nejmodernější technologie nebo jen některé
  • nejlepší kopačky v poměru cena / výkon
  • pro ty, kteří chtějí něco hodně dobrého, ale nemusí mít za každou cenu to nejlepší

Třetí třída

  • Academy (Nike), Match (Puma)
  • patří mezi nejprodávanější, protože jsou cenově dostupné skoro pro každého
  • levnější materiály a minimum technologických vychytávek
  • rozdíl v kvalitě mezi modely třetí a druhé třídy už je hodně znát
  • pro všechny, kterým stačí levnější kopačky na běžný fotbálek

Čtvrtá třída

  • Club (Nike), Play (Puma)
  • základní levné materiály a žádné tech-vychytávky
  • pro ty, kteří neřeší pohodlí ani žádné hi-tech serepetičky, ale potřebují kopačky na nějaký sem tam fotbálek a nehodlají za ně utrácet majlant
  • dobrou volbou i pro děti nebo úplné začátečníky, kteří se rozkoukávají

Podobné řazení kopaček má i firma adidas. Podrobněji o řazení kopaček jednotlivých značek najdete v samostatných článcích:

Zkus taky:
Kopačky Nike [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky adidas [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky Puma [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky New Balance [INFO] – řady, řazení, modely
Nemusíte nutně kupovat ty nejdražší modely kopaček na trhu. Ujasněte si, jak často a k jakému účelu budete kopačky používat, stanovte si rozpočet a vyberte si pro sebe ty nejvhodnější. Opravdu potřebujete na nedělní vyprdění s kamarády kopačky za 5000?
5

Část pátá – kde koupit kopačky

Přes internet nebo v kamenném obchodě?

Jako cokoliv jiného i kopačky můžete koupit dvěma způsoby. Vypravit se do kamenného obchodu, nebo koupit přes internet. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Volba kamenného obchodu asi nehraje zase až takovou roli. V těch větších a zavedenějších budete mít samozřejmě větší výběr.

Kamenný obchod

Výhody – kamenný obchod:
  • můžete si vyzkoušet kterékoliv kopačky z nabídky a k tomu v různých velikostech
  • prodavač vám může ukázat a poradit přímo konkrétní modely
  • uděláte si výlet
Nevýhody – kamenný obchod:
  • po koupi už kopačky většinou nevrátíte
  • žádný větší obchod nemusí být poblíž
  • jste omezeni jen na nabídku konkrétního obchodu
  • něco utratíte za dopravu

Internetový obchod

Oblíbenou možností je i nákup přes internet. Větší zavedené obchody mají své internetové stránky a proces objednávky je často velice jednoduchý. Základem je vědět, jakou velikost potřebujete, a pak už stačí jen objednat.

Výhody – internetový obchod:
  • můžete si vybrat libovolný internetový obchod – celkově větší výběr
  • nakupujete z pohodlí domova
  • doprava může být zdarma
  • často lepší ceny než v kamenném obchodě
  • v kopačkách můžete chodit klidně celý den po bytě a pořádně je vyzkoušet
  • možnost kopačky vrátit nebo vyměnit za jiné
Nevýhody – internetový obchod:
  • nevyzkoušíte si více kopaček najednou
  • nevyzkoušíte a neosaháte si je před objednáním
  • pokud nesedí, zařídit vrácení nebo výměnu

Přikládám i odkazy na ověřené obchody. 11teamsports a Sportfotbal jsou české zavedené fotbalové speciálky s širokým výběrem a dobrou podporou. V obchodě 11teasmports.cz můžete navíc v košíku využít slevový kód TOPKOP a nakoupit kopačky a další vybavení s 5% slevou. Stačí se zaregistrovat, vložit kód a ušetřit.

11teamsports logo CZ
11teamsports.cz
Oblíbená česká fotbalová speciálka. V obchodě si můžeš vybrat z více barevných variant. Pro 5% extra slevu využij slevový kód TOPKOP.
11teamsports SK logo
11teamsports.sk
Slovenská pobočka. Pro 5% extra slevu využij slevový kód TOPKOP.
Sportfotbal.cz
Oblíbená česká fotbalová speciálka. Vybírat můžeš z více barevných variant.
sportisimo logo
Sportisimo.cz
Jeden z nejznámějších českých sportovních obchodů, ve kterém najdete i sekci fotbalu.
Nike
Oficiální prodejce nejen fotbalového vybavení.
Unisportstore.com
Přední evropská fotbalová speciálka s obrovským množstvím fotbalového vybavení.
Zkus taky:
Kde koupit kopačky (ověřené obchody s kopačkami)

Pár tipů před koupí

Kožené kopačky nekupujte s extra velkou rezervou před prsty, sami se časem roztáhnou, i když to může chvilku trvat.

Nejdražší modely první třídy kterékoliv značky jsou většinou výborné kopačky a je jedno, jestli koupíte kožené nebo syntetické, rozdíly jsou tam už minimální. Pokud ale chcete kupovat ty levnější a nejlevnější modely, je skoro vždycky lepší sáhnout po kožených. Kůže je zaručená kvalita, a to i u těch levnějších modelů. U levnější syntetiky často nevíte, co vlastně kupujete.

Většinou jednou za rok nebo dva vydává každá firma nové generace svých řad kopaček. Jakmile vyjde nová generace, ta starší okamžitě zlevňuje. Nemusíte kupovat ty nejdražší modely první třídy z nejnovější generace. Často je mnohem lepší podívat se na modely první nebo druhé třídy ze starších generací, které naskočí do slevy. Dají se tak chytit super kousky za dobré ceny.

Pokud neznáte svou velikost kopaček, změřte si chodidla a vybírejte podle velikosti v centimetrech. Značky mají pro kopačky dost často trochu odlišné číslování. Pokud svou velikost znáte (například podle tenisek), zjistěte si, jakou velikost nosíte v číslování US a vybírejte podle číslování US (je to trochu jistější než velikosti v UK a EUR).

Tohle je jenom můj názor, ale pokud bych si měl vybrat nějaký levnější model třetí třídy, poohlédnu se spíš po modelech kopaček firmy Nike, která dělá i ty nižší modely celkem kvalitní.

Zkus taky:
Jak se starat o kopačky

Kopačky mám doma, co teď?

Potom co pořídíte nové kopačky, nic neuspěchejte, nemá cenu v nich hned vletět do prvního ostrého zápasu, odnesete si jen odřené nohy a puchýře. Dejte jim čas trochu se sžít s vašimi chodidly.

Vezměte je nejdřív na dva tři tréninky nebo se s nimi jděte jen tak proběhnout. Nezapomeňte si s sebou vzít taky náhradní boty a jakmile vás začnou nové kopačky kdekoliv jakkoliv i jen trochu tlačit, přezujte se.

Obecně kožené kopačky se přizpůsobí mnohem rychleji než kopačky syntetické. Pokud se ani po několikerém nošení necítíte v botách dostatečně pohodlně, je možné, že zrovna tyhle pro vás nebudou to pravé ořechové.

Zkus taky:
Jak prošlápnout a roztáhnout nové kopačky

Po každém použití, nebo alespoň jednou týdně v sezoně byste se měli věnovat údržbě kopaček, abyste tak prodloužili jejich životnost. Věřte, že vám to oplatí.

Jak vybrat kopačky – shrnutí

  1. Ujasněte si, na jakém povrchu budete hrát nejčastěji

    Na každý povrch jsou vhodné jiné kopačky. Ujasněte si, kde budete hrát nejčastěji a podle toho vyberte ty správné. Vybírat můžete z kopaček na přírodní suchou nebo mokrou trávu, na tvrdý přírodní povrch, na umělou trávu nebo do haly.

  2. Rozmyslete, jaký vám bude vyhovovat materiál kopaček

    Materiál, ze kterého je vyroben svršek kopaček má vliv nejen na výkon, ale i na celkové pohodlí. Vybírat můžete z kožených nebo syntetických kopaček.

  3. Pohodlí má zásadní vliv na kvalitu hry

    Pokud při hře nemusíte na kopačky vůbec myslet, vybrali jste správně. Máte široká nebo úzká chodidla? Chcete mít kopačky se zavazováním nebo bez? Zohledněte to vše při výběru.

  4. Stanovte si cenu

    Nejdražší kopačky nemusí být nutně vždy ty nejlepší. I mezi těmi levnějšími se ukrývají perly. Stanovte si cenu, kterou chcete do kopaček investovat a pokuste se zjistit si o kopačkách všechny důležité informace předem. Vybírejte hlavou, zkoušejte dvakrát.

  5. Zvolte ověřený a důvěryhodný obchod

    Nakupte v ověřeném a pokud možno zavedené fotbalové speciálce. Mají větší výběr a svému sortimentu rozumí. Vrácení nebo výměna u nich nebývá problém.

  6. Nákupem to nekončí

    Kopačkám dejte čas, trochu je prošlápněte. Musí se sžít s vaší nohou. O kopačky se pravidelně starejte, prodloužíte tím jejich životnost.

Jsme na konci. Doufám, že pro vás byl článek alespoň trochu přínosný. Pokud máte jakékoliv dotazy, piště do komentářů. Přeji šťastnou ruku (nohu) při výběru.

Zkus taky:
Nejlepší dárek pro fotbalistu – 30 tipů

Nejčastěji kladené dotazy

Co když mám široká chodidla?

Zkuste vybrat spíš kožené kopačky, které mají tendenci se roztáhnout a přizpůsobit chodidlu. U syntetických vybírejte spíš kopačky s pleteným svrškem. Dejte přednost kopačkám se zavazováním než bez. O něco širší kopačky vyrábí značka New Balance.

Jak vybrat dětské kopačky?

Postup výběru je stejný. Určitě nekupujte dítěti kopačky o parník větší s tím, že do nich doroste. Potřebuje pohodlné kopačky teď, ne za rok. S dětmi je často lepší navštívit kamenný obchod a kopačky důkladně vyzkoušet tam, obzvlášť pokud jsou to jejich první.

Jsou lepší kopačky se zavazováním nebo bez?

Kopačky bez zavazování nabízí o něco čistší kontakt s balonem. Při výběru je důležité, aby vám padly hned při zkoušení. Aby v nich chodidlo nelítalo. Kopačky se zavazováním jsou lepší v tom ohledu, že si je můžete povolit nebo dotáhnout podle svých potřeb.

Jak poznám, že mi kopačky dobře sedí?

Při zkoušení vás nikde nic netlačí a noha v kopačce dobře sedí. Kopačky jsou obuv, která má sedět co nejtěsněji, ale přitom tak, aby vás nijak neomezovala. Jestli jste vybrali dobře, poznáte často až na hřišti. Pokud při hře nemusíte na kopačky vůbec myslet, vybrali jste správně.

Mám širší chodidla a kopačky jsou mi příliš úzké, co když koupím o číslo větší?

Neriskujte to, chodidlo nebude v kopačce dobře sedět. Poohlédněte se po jiných.

O kolik se roztáhnou kožené kopačky?

Přesně se to nedá ani odhadnout. Mimo jiné záleží i na kvalitě použité kůže. Mohou se roztáhnout o 0,5-1 číslo. Často je lepší kupovat kožené kopačky trochu těsnější. Během relativně krátké doby se roztáhnou.

O kolik větší by měly být syntetické kopačky?

Kopačky by měly sednout co nejtěsněji, ale tak, aby vám nepůsobily bolest nebo vás jinak neomezovaly. Před prsty by mělo být maximálně půl až tři čtvrtě cenťáku volného místa (měřeno v ponožce nebo stulpně, ve které budete hrát).

Jaké kopačky na umělou trávu?

Na umělou trávu jsou nejlepší kopačky, které mají v názvu označení AG (Artificial Ground). U levnějších modelů kopaček se setkáte i s označením MG (Multi Ground). Použít můžete i kopačky s označením FG/AG případně FG/MG, které jsou uzpůsobené na přírodní i umělou trávu.

Spánková kalkulačka.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.9 / 5. Hlasovalo: 34

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

10 Komentáře
  1. jaka zranění??

    • Ahoj, při použití kopaček s nevhodnou podrážkou na nesprávném terénu vždycky hrozí nějaké zranění. Například na umělé trávě při náhlé nebo rychlé změně směru se ti mohou špatně zvolené kopačky kousnou do povrchu a hrozí poranění vazů nebo svalů .. Další příklad může být použití kopaček určených na přírodní trávu třeba na škváře, tady naopak zase hrozí podklouznutí a poranění atd atd, těch příkladů je spousta.

  2. Máte nějaký tip pro výběr pro dítě, které začíná? Liší se něco? Bude mít druhý tréning a jdou už na trávu, tak musí mít kopačky. Děkuji!

    • Dobrý den Katko,

      nevím, jak starého máte caparta a kolik jste ochotna do kopaček investovat.

      Stejně jako u dospělích, i u dětí jsou kopačky dražší a kopačky levnější. Samozřejmě u dětí hraje důležitou roli fakt, že jim noha poroste a pokud vyloženě nechcete kupovat ty nejdražší top modely (které mnohdy ani nemusí být nejlepší), je rozumné koupit o něco levnější, protože je dříve nebo později stejně budete muset vyměnit (pokud prcek u fotbalu zůstane).

      Každopádně rozhodující by mělo být pohodlí. Nechci tady psát nějaké slohové cvičení. Pokud máte zájem, napiště mi na info@topkopacky.cz a můžeme se o tom pobavit a samozřejmě vám mohu dát i tipy na konkrétní kopačky.

  3. jaký obchod by jste doporučovali?

  4. Dobrý den, mám dotaz. : Lze SG kopačky(když se sundají kolíky)použít na umělou trávu?

    • Čau Dominiku, teoreticky by to šlo. Třeba adidas prodává krátké šroubovací plastové kolíky. Na SG kopačkách tak můžeš vyšroubovat ty standardní delší, které tam jsou, a dát místo nich tyhle krátké šroubovací plastové. Každopádně ty jsou stejně určené jenom na přírodní trávu, ne umělou. Takže prakticky bych to nedělal. Na umělku fakt nejlepší buď přímo AG kopačky nebo aspoň kombinace FG/AG nebo FG/MG nebo jen MG. Případné zranění za to fakt nestojí, píšu z vlastní zkušenosti, kdy jsem si s FG kopačkama na umělce serval vazy v kotníku a nemám to úplně v pořádku ani po několika letech.

  5. Dobrý den. Jaký máte názor na MG kopačky?

    • Zdravím Jardo, MG kopačky jsou dobrou volbou především na umělou trávu a tvrdší přírodní povrchy. Bohužel každá značka (Nike, adidas, Puma…) dělá MG kopačky trochu odlišně, a i v rámci jedné značky najdete různé variace MG kopaček. Dalo by to na samostatný článek. Hodně záleží, co si od MG kopaček slibujete – na jaký povrch(y) byste je rád využil. Podle toho se pak dá mnohem lépe vybírat. Pokud máte nějakou konkrétnější představu, zkuste napsat.

komentář

Topkopačky
Logo