TOP 7: Nejlepší kožené kopačky (2024)

Aktualizováno 18. 5. 2024

Kožené kopačky jsou luxus. Materiál pro fajnšmekry, kteří milují pohodlí a potřebují perfektní kontakt s balonem. Které kožené kopačky jsou momentálně nejlepší na trhu? A proč si vlastně vůbec pořídit kožené kopačky? 

Nejlepší kožené kopačky

Na trhu jsou i kožené kopačky, které v seznamu chybí, ale ne všechny z nich jsou běžně dostupné v našich obchodech. Proto jsem do seznamu zařadil hlavně ty kožené kopačky, které jsou na tom u nás s dostupností celkem dobře. Uznávám, že sehnat třeba Mizuna je občas očistec, ale nedat do seznamu Mizuna by byl hřích, kterej si na triko nevezmu.

Mizuno Morelia II Made in Japan

kožené kopačky Mizuno Morelia 2 Made in Japan

cena cca 6000-9000 kč, v obchodech několik barevných variant

Japonská firma Mizuno možná nedělá ty nejhezčí a nejvíc cool kopačky pod sluncem, ale ví, jak udělat jedny z těch absolutně nejlepších. Kopačky tak výjimečné, že se jim ostatní top modely na trhu ani zdaleka nepřibližují.

Ve svém arzenálu má Mizuno i speciální řadu klasických kožených kopaček s názvem Mizuno Morelia 2. Nejvyšší model v řadě Mizuno Morelia 2 Made in Japan se vyrábí přímo v Japonsku a je to poctivá ruční řemeslná práce.

Jsou to naprosto dokonalé kopačky, které mají na svršku klokaní kůži té nejvyšší kvality. Připomínají klasické kopačky typu adidas Copa Mundial. Ve skutečnosti jsou to ale moderní, kožené, lehoučké, extrémně pohodlné kopačky, které svým oldschoolovým vzhledem trochu klamou. Cenově patří mezi ty nejdražší, ale tady za své peníze dostanete opravdu špičkovou kvalitu.

SKVĚLOU MOŽNOSTÍ je i druhý top model v řadě s názvem Mizuno Morelia 2 Elite, který nabízí 90 % toho co model Made in Japan ale za poloviční cenu. I ten je celokožený a na svršku má prvotřídní klokaní kůži. S klidem na srdci ho vemte. Výborný poměr cena-kvalita (koupíte v 11teamsports.cz nebo Sportano.cz).


New Balance 442 V2 PRO

kožené kopačky New Balance 442 V2 Pro

cena cca 2500-3500 Kč, v obchodech více barevných variant

Kopačky New Balance 442 V2 Pro jsou jedny z absolutně nejlepších kopaček na trhu v poměru cena-výkon, a to nejenom mezi koženými kopačkami, ale všemi kopačkami.

V přední části u prstů mají měkoučkou klokaní kůži, která se časem krásně roztáhne. Zbytek kopačky je ze syntetické kůže. Uvnitř je semišová výstelka v zadní části, v přední části pak textilní. Kopačky jsou celkově velice pohodlné na nošení a navíc i dostatečně široké, takže budou padnout opravdu komukoliv.

Zespodu najdete hodně jednoduchou, lehkou a flexibilní plastovou podrážku s kuželovitými špunty. Špunty nejsou nijak extra dlouhé, a proto můžete kopačky vzít v klidu i na umělku.

A poslední věc. Kopačky New Balance 442 v2 Pro jsou úžasně lehoučké a s prstem v nose se vyrovnají těm nejlehčím a mnohem dražším modelům kopaček na trhu. New Balance 442 V2 Pro jsou pohodlné, lehké, kvalitní a moderní kožené kopačky s trochu oldschool nádechem za rozumnou cenu. Za svoje peníze dostanete parádní kopačky.


adidas Copa Mundial

kožené kopačky adidas Copa Mundial

cena cca 4000 Kč, recenze Mundialek tady

I přesto, že se legendární kožené kopačky adidas Copa Mundial prodávají už několik desetiletí, stále patří na špici mezi koženými kopačkami. Mundialky jsou kopačky z klokaní kůže, která se časem krásně roztáhne, a jsou tak výborné i pro hráče s širšími chodidly.

Jsou bytelně a poctivě zpracované, takže jsou i při minimální péči schopné vydržet několik let. Hodně snadné a rychlé prošlápnutí je samozřejmostí. Odlepení podrážky od zbytku kopačky v podstatě neexistuje.

Nevýhodu může být vyšší váha a fakt, že kůže na svršku hodně nasává vodu, což můžete zlepšit impregnací pomocí vhodných krémů na kůži.

Levnější možností je model adidas Kaiser, který je „jenom“ z telecí kůže a není tak eňo ňuňo, ale i ten určitě stojí za zvážení (seženete v 11teamsports.cz nebo Sportfotbal.cz).

Zkus taky:
adidas Copa Mundial [RECENZE] – pohodlná legenda mezi kopačkami

Nike Premier 3

cena cca 2000-3000 Kč, v obchodě více barevných variant

Nike Premier jsou odpovědí firmy Nike na úspěšné a po desetiletí se prodávající kopačky adidas Copa Mundial jen v trochu modernějším pojetí. Kopačky mají klokaní kůži v přední části u prstů a směrem dozadu pak mix syntetické kůže. Jazyk je celý syntetický.

Kopačky mají hodně pružnou podrážku a kratší oválné špunty, takže jsou vhodné kromě přírodní i na umělou trávu. Převislý jazyk dává kopačkám oldschool nádech, ale komu se nelíbí nebo překáží, může ho ustřihnout. Na jazyku je vyznačená přerušovaná čára, která napovídá, kudy to spáchat.

Současná třetí generace je poslední generací, která má na svršku klokaní kůži. Následující čtvrtá generace (vyjde na podzim 2024) už bude mít na svršku s největší pravděpodobností buď syntetickou kůži nebo jinou než klokaní kůži.


Diadora Brasil Elite 2 Tech Made in Italy

kožené kopačky Diadora Brasil Elite 2 tech

cena cca 40006500 Kč, v obchodě více barevných variant

V dobách před 20-25 lety byly kožené kopačky to, co chtěl úplně každý. A v tom tehdy dominovaly značky jako Diadora nebo Lotto. Kopačky Diadora Brasil Elite 2 Tech jsou spojením klasického retro designu, poctivého ručního zpracování a několika moderních prvků.

Super pohodlné celokožené kopačky s lehoučkou a mega flexibilní podrážkou, které jsou vhodné spíš pro hráče s širšími chodidly. Vemte o půl čísla menší. Pro fanoušky klasického stylu a vysoce kvalitních pohodlných kožených kopaček lahůdka.


adidas Copa Gloro

kožené kopačky adidas Copa Gloro

cena cca 1500-2500 Kč, v obchodě více barevných variant

Kromě syntetického jazyka (pouze části pod tkaničkami, převislá část je kožená) a zadní části na patě, která je z umělé kůže, jsou kopačky adidas Copa Gloro celé z telecí kůže. Větší množství polstrování z nich dělá těžší a macatější kopačky, ale díky tomu nabízí i více ochrany.

Podrážka je jednoduchá plastová s kuželovitými špunty. Je hodně flexibilní (skoro jako klasické tenisky), a proto nenabízí ani žádné výrazné odpružení jako moderní modely kopaček.

Komu se nelíbí převislý jazyk přes tkaničky, může ho ufiknout. Adidas k tomuhle účelu dokonce na jazyku vyznačila čáru, kde přesně fiknout.

Pokud hledáte pohodlné kožené i když trochu robustnější a těžší kopačky s retro nádechem a nechcete utrácet majlant, pak jsou skvělou možností. Mezi kopačkami adidas za tuhle cenu kvalitnější modely nenajdete.

Lotto Stadio OG

kožené kopačky Lotto Stadio OG

cena cca 4500 Kč

Firma Lotto se dneska trochu ztratila z obzoru, protože jí marketingově válcují firmy jako Nike, adidas a další. Není to ale tak dlouho, co kopačky Lotto patřily mezi absolutní špičku. Model Lotto Stadio na obrázku je z roku 2005, respektive je to současný remake modelu z roku 2005.

Model, který byl extrémně oblíbený díky své kvalitní klokaní kůži na svršku a bytelnému, poctivému zpracování. Byl vyráběn přímo v Itálii a je to taková o chlup lepší italská verze klasických německých kopaček adidas Copa Mundial.

I tenhle současný remake má na celém svršku (kromě paty) kvalitní klokaní kůži, je vyráběn v Itálii a je to takový ten oldschool klasický model se vším všudy. Kopačky s charakterem, které budou asi vyhovovat spíš starší generaci hráčů.

Kopačky jsou o něco těžší (kolem 300 gramů) a rozhodně vhodné spíš pro širší chodidla. Každopádně velice pohodlná možnost pro všechny fajnšmekry, kteří ocení klasický vzhled a kvalitní zpracování.


Druhy kůží

Dnes se na kopačkách setkáte nejčastěji s klokaní nebo telecí kůží

Kopačky z klokaní kůže

Kopačky z klokaní kůže patří k těm vůbec nejkvalitnějším koženým kopačkám. Klokaní kůže je takový mercedes mezi kůžemi. Prémiový materiál, který je krásně měkký a poddajný. Výrobci klokaní kůži používají především na svých nejlepších kožených kopačkách. 

Kopačky z telecí kůže

Telecí kůže je pak o stupínek níž. Není tak super měkká, prodyšná a poddajná, ale stále výborná a kvalitní. Tu používají výrobci často u těch cenově dostupnějších kožených modelů.

Celokožené nebo částečně kožené

Kožené kopačky mohou být buď celokožené, což znamená, že kůže pokrývá celý svršek kopačky (většinou vše kromě podrážky a tkaniček), nebo jsou kožené jen části kopačky – nejčastěji přední část u prstů, kde je potřeba, aby se materiál co nejlépe přizpůsobil tvaru chodidla a poskytoval perfektní, lehce tlumený kontakt s míčem.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají širší chodidla nebo vyšší nárt a potřebujete širší kopačky, kožené kopačky jsou nejlepší volbou.

Výhody kožených kopaček

Kůže byla prvním materiálem, ze kterého se začaly kopačky vyrábět. I přesto, že se dnes většina kopaček vyrábí především ze syntetických (umělých) materiálů, výrobci jako adidas, Nike, Puma a další si ve své nabídce vždy nechávají alespoň několik kožených modelů. 

Proč? Protože jsou kožené kopačky pořád velice oblíbené u spousty hráčů, a to i profesionálních. Má to svoje důvody.

Výhody kožených kopaček
  • přírodní materiál – chodidlo v kopačce přirozeně dýchá
  • měkkost – poskytují luxusní pohodlí
  • poddajnost – dokáží se poměrně rychle vytvarovat podle chodidla a s prošlápnutím nových kopaček jsou tak jen minimální problémy
  • skvělé při kontaktu s míčem – díky své měkkosti a tvarovatelnosti máte někdy pocit, jako byste měli na nohou něco naprosto přirozeného, což se pozitivně projeví i při kontaktu s míčem
  • odolnost – pokud jsou kožené kopačky kvalitně zpracované (a to většina je) a dobře se o ně staráte, vydrží opravdu hodně dlouho

Nevýhody kožených kopaček

Není jich moc, ale najdou se.

Nevýhody kožených kopaček
  • natahují do sebe vodu
  • váha – bývají o malinko těžší než syntetické kopačky
  • cena – v porovnání se syntetickými kopačkami, které jsou na tom výkonnostně podobně, bývají kožené dražší (luxusnější materiál, náročnější výroba)
  • údržba – kožené kopačky vyžadují trochu víc péče

Kůže absorbuje vodu. Pokud budete hrát v kožených kopačkách například v dešti, natáhnou do sebe vodu, ztěžknou a zvlhnou vám často i ponožky v kopačkách. Tohle je problém hlavně u těch starších modelů kopaček (například adidas Copa Mundial). 

Nejnovější modely kožených kopaček už mají na svršku kůže tenkou ochrannou vrstvičku voděodolného materiálu, který tenhle problém aspoň částečně řeší. Voděodolnost kopaček zlepšíte také správným zacházením – používáním vhodných krémů na kůži, které svršek kopačky impregnují a současně prodlužují životnost.

Kožené kopačky jsou o malinko těžší než ty syntetické. Samozřejmě hodně záleží na kvalitě použité kůže a jejím množství. I proto značky často vyrábí kopačky, které mají kožené jen části svršku především tam, kde je potřeba, aby se dobře roztáhly (přední část kopačky) a zbytek je syntetický. Kopačky jsou pak o něco lehčí a taky levnější.

Jak nejlépe prošlápnout nové kožené kopačky

Znáte to, koupíte nové kopačky a pak nějakou dobu bojujete s tím, než se trochu prošlápnou a přizpůsobí vaší noze. Tyhle problémy dělají hlavně syntetické kopačky, které potřebují na pohodlné prošlápnutí poměrně dlouhou dobu.

Kožené kopačky tolik problémů nedělají. Za relativně krátkou dobu se dokáží skvělé roztáhnout a přizpůsobit tvaru chodidla. Jsou i různé metody, jak prošlápnutí kožených kopaček urychlit.

Kožené kopačky – Nejčastější dotazy

Jsou kožené kopačky lepší než syntetické?

Jak v čem. Kožené kopačky jsou především pohodlné, měkké a skvělé se přizpůsobí vašemu chodidlu. Na druhou stranu jsou o něco málo těžší a občas mají problémy s tím, že do sebe nasávají vodu. Vývoj kožených kopaček jde ale stále dopředu a firmy do nich často začleňují moderní technologie, které jejich přirozené vlastnosti ještě vylepšují.

Jsou kožené kopačky voděodolné?

Kůže jako přírodní materiál není úplně nepromokavá, takže do sebe za deštivého počasí natahuje vodu. Nejnovější modely kožených kopaček ale obvykle používají nějakou formu povrchové úpravy, která pomáhá kůži snižovat nasákavost. Snižování nasákavosti můžete dále vylepšit použitím vhodných přípravků pro péči o kůži, které kůži impregnují, chrání a prodlužují její životnost.

Jsou kožené kopačky odolné?

Hodně záleží na tom, jaký druh kůže a hlavně kolik té kůže výrobce na kopačce použil. Značky dnes vyrábí modely s různou tloušťkou kůže, různým prošíváním a dalšími úpravami. Obecně se ale dá říct, že kožené kopačky vydrží. Ne nadarmo patří některé kožené kopačky mezi nejodolnější kopačky na trhu.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 128

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo