TOP 6: Nejlepší kožené kopačky (2023)

Kožené kopačky jsou luxus. Materiál pro fajnšmekry, kteří milují pohodlí a potřebují perfektní kontakt s balonem. Které kožené kopačky jsou momentálně nejlepší na trhu? A proč si vlastně vůbec pořídit kožené kopačky? 

Aktualizováno duben 2023.

Pros
1
mizuno morelia 2 odolné kopačky
Mizuno Morelia II Made in Japan
Zjisti aktuální cenu
Pros
Lepší kožené kopačky neseženete. Jsou drahé, ale taky jsou nejlepší.
2
kožené kopačky nike tiempo legend 9 elite
Nike Tiempo Legend 9 ELITE
Zjisti aktuální cenu
Pros
Dlouhodobě jedny z nejlepších a nejkvalitnějších kopaček od Nike.
3
adidas Copa Pure.1
adidas Copa Pure.1
Zjisti aktuální cenu
Pros
Telecí kůže v přední části, skvěle sedí, jsou pohodlné a mají moderní podrážku.

Nejlepší kožené kopačky

Výhody kožených kopaček

Kůže byla prvním materiálem, ze kterého se začaly kopačky vyrábět. I přesto, že se dnes většina kopaček vyrábí především ze syntetických (umělých) materiálů, výrobci jako adidas, Nike, Puma a další si ve své nabídce vždy nechávají alespoň několik kožených modelů. 

Proč? Protože jsou kožené kopačky stále velice oblíbené u spousty i profesionálních hráčů a má to své důvody. Kůže je totiž:

  • přírodní materiál – chodidlo v kopačce přirozeně dýchá
  • měkká – poskytuje skvělé pohodlí
  • poddajná – dokáže se poměrně rychle vytvarovat podle chodidla a s prošlápnutím nových kopaček jsou tak jen minimální problémy
  • skvělá při kontaktu s míčem – díky své měkkosti a tvarovatelnosti máte někdy pocit, jako byste měli na nohou něco naprosto přirozeného, což se projeví i při kontaktu s míčem
  • odolná – pokud jsou kožené kopačky kvalitně zpracované (a to většina je) a dobře se o ně staráte, vydrží opravdu hodně dlouho

Druhy kůží

Dnes se na kopačkách setkáte nejčastěji s klokaní nebo telecí kůží

Klokaní kůže je takový mercedes mezi kůžemi. Prémiový materiál, který je krásně měkký a poddajný. Výrobci klokaní kůži používají především na svých nejlepších kopačkách. 

Telecí kůže je pak o stupínek níž. Není tak super měkká, prodyšná a poddajná, ale stále výborná a kvalitní. Tu používají výrobci často u těch cenově dostupnějších modelů.

Kožené kopačky mohou být buď celokožené, což znamená, že kůže pokrývá celý svršek kopačky (vše kromě podrážky a tkaniček), nebo jsou kožené jen části kopačky nejčastěji přední část u prstů, kde je potřeba, aby se kopačky co nejlépe roztáhly, případně i střední část.

Pokud patříte mezi ty, kteří mají širší chodidla nebo nárt a potřebujete širší kopačky, kožené kopačky jsou nejlepší volbou. 

Nevýhody kožených kopaček

Není jich moc, ale najdou se.

Kůže absorbuje vodu. Pokud budete hrát v kožených kopačkách například v dešti, natáhnou do sebe vodu a ztěžknou. Tohle je problém hlavně u těch starších modelů kopaček (například adidas Copa Mundial). 

Nejnovější modely kožených kopaček už mají na svršku kůže tenkou ochrannou vrstvičku voděodolného materiálu, který tenhle problém řeší. Voděodolnost kopaček zlepšíte také správným zacházením – používáním vhodných krémů na kůži, které svršek kopačky impregnují a současně prodlužují životnost.

Kožené kopačky jsou o něco těžší než ty syntetické. Samozřejmě hodně záleží na kvalitě použité kůže a jejím množství. I proto značky často vyrábí kopačky, které mají kožené jen části svršku především tam, kde je potřeba, aby se dobře roztáhly – předek a střed kopačky – a zbytek je syntetický. Kopačky jsou pak o něco lehčí a taky levnější.

Jak nejlépe prošlápnout nové kožené kopačky

Znáte to, koupíte nové kopačky a pak nějakou dobu bojujete s tím, než se trochu prošlápnou a přizpůsobí vaší noze. Tyhle problémy dělají hlavně syntetické kopačky, které potřebují na pohodlné prošlápnutí poměrně dlouhou dobu.

Kožené kopačky tyhle problémy nedělají. Za relativně krátkou dobu se dokáží skvělé roztáhnout a přizpůsobit tvaru chodidla. Jsou i různé metody, jak prošlápnutí kožených kopaček urychlit.

Bližší pohled na vybrané kožené kopačky


Mizuno Morelia II Made in Japan

mizuno morelia 2 odolné kopačky

více barevných variant, orientační cena: 8000 Kč

Nebojím se říct, že firma Mizuno vyrábí nejlepší kožené kopačky na světě. Model Mizuno Morelia II Japan je na trhu v nezměněné podobě už od roku 1985 a stále se úspěšně celosvětově prodává. Kopačky jsou celokožené z prémiové klokaní kůže, která je super měkká a dokonale se vytvaruje podle chodidla.

Pohodlí, odolnost, skvělé zpracování. V mnoha ohledech naprosto dokonalé kopačky. Nejsou nejlevnější, ale pokud pro sebe chcete to nejlepší, tohle je to pravé. Až je jednou vyzkoušíte, nebudete chtít jiné.


Nike Tiempo Legend 9 Elite

kožené kopačky nike tiempo legend 9 elite

více barevných variant, orientační cena: 5000 Kč

Kopačky Nike Tiempo Legend 9 Elite jsou celkově skvělé a hodně povedené kopačky, které mají klokaní kůži v přední a střední části svršku kopačky. Skvěle padnou a jsou vhodné i pro hráče s širšími chodidly.

Pokud někde narazíte na „Elite“ nebo „Pro“ modely z aktuální 9. generace, ale i starších generací, s klidem je můžete vzít. Nakonec, špatné nejsou ani celkem levné modely „Academy“. Kopačky Tiempo Legend byly a jsou vždy dobrá volba.


adidas Copa Pure.1

adidas Copa Pure.1

více barevných variant, orientační cena: 5000 Kč

Povedenější nástupce kopaček adidas Copa Sense. Kopačky adidas Copa Pure mají v přední části u prstů svršek z telecí kůže. Skvělé sedí, jsou pohodlné a mají až nezvykle moderní podrážku. Nejsou sice celokožené, ale to spojení kůže a syntetiky se víc než povedlo.


New Balance 442 2.0 PRO

new balance 442 pro

více barevných variant, orientační cena: 3000 Kč

V poměru cena výkon budete jen opravdu těžko hledat lepší kožené kopačky. Klokaní kůži mají sice jen v přední části kopačky, ale i zbytek kopačky je natolik dobře zpracovaný a pohodlný, že jim to klidně prominete. Pohodlné, kvalitní a moderní kožené kopačky za rozumnou cenu.


Mizuno Morelia NEO III Made in Japan

kožené kopačky Mizuno Morelia NEO III beta

více barevných variant, orientační cena: 7500 Kč

Další kožené kopky od Mizuno, které se řadí spíš mezi rychlostní kopačky. Kvůli snížení váhy mají klokaní kůži pouze v přední části svršku kopačky. Jestli hledáte cenově dostupnější možnost, tak tou je nižší a levnější model Mizuno Morelia NEO III Beta Elite, který nabízí hodně muziky za poloviční cenu.


adidas Copa Mundial

adidas Copa Mundial

orientační cena: 3000 Kč

I přesto, že se prodávají už několik desetiletí, stále patří na špici mezi koženými kopačkami. Mundialky mají na svršku kvalitní klokaní kůži, která se časem krásně roztáhne a kopačky jsou tak výborné i pro hráče s širšími chodidly. Jsou bytelně a poctivě zpracované, takže jsou při správné péči schopné vydržet i několik let. Hodně snadné a rychlé prošlápnutí je samozřejmostí.

Nevýhodu může být trochu vyšší váha a fakt, že kůže na svršku nasává vodu, což můžete zlepšit impregnací pomocí vhodných krémů na kůži. I přesto jsou to výborné kopačky.

Levnější možností je model adidas Kaiser, který je „pouze“ z telecí kůže a není tak eňo ňuňo, ale i ten určitě stojí za zvážení (seženete tady).


Nike Premier III

nike premier III

více barevných variant, orientační cena: 3000 Kč

Nike Premier jsou odpovědí firmy Nike na úspěšné a po desetiletí se prodávající kopačky adidas Copa Mundial, jen v trochu modernějším pojetí. Kopačky jsou celokožené, lehké a pohodlné. Jedny z nejvíce opomíjených kožených kopaček na trhu a přitom tak kvalitní a v porovnání s ostatními koženými modely za příjemnou cenu.


Kožené kopačky – Nejčastější dotazy

Jsou kožené kopačky lepší než syntetické?

Jak v čem. Kožené kopačky jsou především pohodlné, měkké a skvělé se přizpůsobí vašemu chodidlu. Na druhou stranu jsou o něco málo těžší a občas mají problémy s tím, že do sebe nasávají vodu. Vývoj kožených kopaček jde ale stále dopředu a firmy do nich často začleňují moderní technologie, které jejich přirozené vlastnosti ještě vylepšují.

Jsou kožené kopačky voděodolné?

Kůže jako přírodní materiál není úplně nepromokavá, takže do sebe za deštivého počasí natahuje vodu. Nejnovější modely kožených kopaček ale obvykle používají nějakou formu povrchové úpravy, která pomáhá kůži snižovat nasákavost. Snižování nasákavosti můžete dále vylepšit použitím vhodných přípravků pro péči o kůži, které kůži impregnují, chrání a prodlužují její životnost.

Jsou kožené kopačky odolné?

Hodně záleží na tom, jaký druh kůže a hlavně kolik té kůže výrobce na kopačce použil. Značky dnes vyrábí modely s různou tloušťkou kůže, různým prošíváním a dalšími úpravami. Obecně se ale dá říct, že kožené kopačky vydrží. Ne nadarmo patří některé kožené kopačky mezi neodolnější kopačky na trhu.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.7 / 5. Hlasovalo: 15

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo