Aktualizováno 29. 8. 2023
Nové kopačky bývají dost tuhé a je jedno, jestli jsou kožené, nebo syntetické. Aby se roztáhly, musí se nejdřív dostatečně prošlápnout. Jak je správně prošlápnout a je možné je roztáhnout rychleji?
Správná velikost je základ
Je jedno, jestli budete kupovat kopačky v kamenném obchodě, nebo přes internet. Důležité je před koupí znát správnou velikost. Pokud nevyberete správnou velikost, je dost možné, že i když se budete kopačky snažit prošlápnout a roztáhnout, bude to k ničemu.
Před tím než kopačky koupíte, změřte si chodidla (obě) a vyberte správnou velikost hned napoprvé. Ušetří vám to spoustu starostí.
Kopačky by sice měly padnout co nejtěsněji, ale ne tak, aby vás to vyloženě bolelo. Pokud to bolí, jste v nich narvaní nebo se v nich necítíte dobře, radši je rovnou vyměňte za jinou velikost nebo úplně jiný typ.
Jak prošlápnout nové kopačky
Nové kopačky prošlápněte nejlépe přirozenou cestou. Co to znamená? Ukážu na příkladu, který mi vždycky funguje.
Jak prošlápnout nové kopačky
- Nové kopačky kupuju s předstihem
Před koupí nových kopaček nečekám na to, až se mi ty staré rozpadnou napadrť, ale kupuje nové minimálně měsíc dopředu. Vím, že ty nové musím prošlápnout a to chvilku trvá. Ve starých pořád hraju zápasy a tréninky a nové mezitím prošlapávám.
- Chodím v nich po bytě
Nové kopačky rozhodně neberu hned na zápas. Neberu je ani na trénink. Chodím v nich doma po bytě, venku po zahradě, koukám v nich na televizi, sedím v nich u kompu. Pěkně v klidu. Chodidla a kopačky si na sebe musí zvyknout. Pomalu a postupně.
- Vezmu je na hřiště
Pak je vezmu na hřiště (jdu klidně i sám). V tašce mám jak nové kopačky, tak i ty staré. Nazuju nové kopačky a jen tak vyklusávám, dribluju s míčem, zkouším nějaké přihrávky. Nedělám žádné sprinty ani prudké změny pohybu. Prostě jen tak lážo plážo. Na pohodu…
- Cítím bolest, ihned sundávám
Jakmile ucítím, že mě nové kopačky začínají někde i jenom trošičku tlačit, okamžitě je sundám. Kdybych pokračoval, udělají se mi puchýře a otlačeniny. To nechci.
- Když to prostě nejde, jdu domů
S tašky vyndám staré kopačky, na které už jsem zvyklý a pokračuju v nich. Když i v nich už cítím, že to není vončo, sbalím se a jdu radši domů. Nestojí to za to.
- Pokračuju jindy
Zítra je taky den a já si prostě nechci domů odnést puchýře, kvůli kterým pak nebudu moct třeba týden hrát. Počkám den nebo dva a celé to opakuju. Postupně nové kopačky víc a víc zatěžuju – přidávám sprinty, rychlejší změny pohybu.
- Beru kopačky na trénink a zápas
Když už vím, že jsou nové kopačky jakž takž prošlápnuté a chodidla si na ně trochu zvykla, vezmu je na trénink a pak i na zápas. Staré kopačky mám vždycky sebou jako zálohu. Když mě začnou nové zase tlačit, přezuju se.
Které kopačky se nejrychleji prošlápnou?
Prošlápnutí nových kopaček trvá u každého různě dlouho. Tohle je hodně individuální. Každý máme jiný tvar chodidel, jinak citlivou kůži, jinou schopnost se přizpůsobit. Jsou ale kopačky, u kterých je prošlápnutí rychlejší a pohodlnější.
Obecně nejlépe a nejrychleji prošlápnete kožené kopačky. Kůže je přírodní materiál a časem se krásně roztáhne a přizpůsobí vašemu chodidlu. Kožené kopačky můžete proto kupovat klidně i trochu těsnější.
Horší jsou syntetické kopačky. U těch trvá prošlápnutí mnohem déle a navíc se většinou roztáhnou jenom minimálně nebo vůbec.
Jak roztáhnout kopačky
Ideálně prošlápněte kopačky přirozeně. Dejte jim čas. Pokud to ale chcete za každou cenu trochu popohnat, existuje pár triků, které mohou (a nemusí) s roztáhnutím pomoct. Tady jsou.
1. Zkuste trik s horkou vodou
Horká voda dokáže změkčit svrchní materiál kopaček a urychlit tím prošlápnutí. Tenhle postup funguje nejlépe u kožených kopaček, o něco méně pak u syntetických (umělých) kopaček. Není to běžný postup a není to postup, který by si kopačky zasloužily, ale prostě funguje.
Postup:
Celý postup můžete vyzkoušet i s kopačkami na nohou. Je ale opravdu důležité nelít na kopačky vařící vodu! Mohl by se tím poškodit svršek kopaček anebo odlepit podrážka od svršku. Podrážka je ke svršku kopačky většinou přilepena a vařící voda by mohla tohle lepené spojení narušit. V nejhorším případě by se vám mohly kopačky i rozpadnout a to určitě nechcete.
2. Zkuste trik se zmrzlou vodou
Roztáhněte kopačky pomocí zmrzlé vody. Zase to není úplně přirozený proces, který by si kopačky zasloužily, ale může fungovat.
Postup:
Voda zmrzne a zvětší svůj objem (roztáhne se) zhruba o 10 %, takže se roztáhnou i kopačky. Zkusit to můžete i opakovaně, ale nezapomeňte, že kopačkám se to moc nelíbí.
3. Použijte změkčovač kůže
Tenhle trik funguje jen na kožené kopačky. Na trhu najdete přípravky ve spreji, které jsou na bázi alkoholu. Nazujte nové kopačky, nastříkejte sprejem a jděte se v nich projít. Kůže začne díky přípravku okamžitě měknout a roztahovat se. Pro kožené kopačky je tohle ideální a navíc šetrné řešení. Funguje perfektně.
4. Použijte napínáky do bot
Mezi klasické metody roztáhnutí nejen kopaček patří napínáky (kopyta) do bot. Tenhle způsob je mnohem šetrnější k materiálům a rozhodně bych ho doporučoval spíš. V kopačkách co nejvíce choďte, to je přirozený způsob roztáhnutí. Potom co je sundáte, do nich dejte napínáky. Udrží tvar a nedovolí kopačkám povolit.
5. Zajděte do opravny obuvi
V opravnách obuvi mají většinou speciální zařízení na roztažení obuvi. Kopačky vám tam za cenu kolem 200-300 Kč roztáhnou. Výsledný efekt je zaručený.
Správné prošlápnutí – závěrem
Zaručených metod a postupů, jak urychlit prošlápnutí kopaček a jak kopačky roztáhnout je plný internet. Nejjistějším způsobem je ale správný výběr velikosti kopaček už na samotném začátku a následné přirozené prošlápnutí.
Dejte kopačkám čas se s vaší nohou dostatečně sžít. Nevystavujte je zbytečně vlivům, které jim nedělají dobře. Nechte tomu ideálně volný průběh.