Jak prošlápnout nové kopačky

Dostat úplně nové kopačky do takového stavu, abyste se v nich cítili naprosto pohodlně a přirozeně, může někdy chvíli trvat. Jak je správně prošlápnout? Co přesně s novými kopačkami dělat a co naopak určitě ne?

Nové kopačky mám doma, co teď

Pokud jste si koupili nové kopačky v obchodě, určitě jste si je dostatečně vyzkoušeli už tam. Pokud si je teprve koupit jdete, mrkněte na článek Jak vybrat kopačky. Pokud ale kupujete kopačky online z některého eshopu, je dobré je doma pořádně odzkoušet. Co to znamená? Pokud si nejste jisti, že vám kopačky dokonale padnou, rozhodně si je hned neberte ven do terénu. Připravíte se tím o možnost je vrátit nebo vyměnit za jinou velikost.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

Nejdříve kopačky otestujte „nanečisto“. Klidně si je doma obujte a choďte v nich po bytě. Choďte v nich tak dlouho, dokud vás to nepřestane bavit. Dokud si nebudete jisti, že vám kopačky padnou fakt dobře, nebo naopak že to v nich není to pravé ořechové. Kopačky vám prostě nesmí dělat žádné problémy už od samého začátku. Nikde by neměly tlačit – výjimkou jsou kožené boty, které se časem roztáhnou a mnohdy je lepší je kupovat opravdu hodně těsné – a noha by vám v nich rozhodně neměla ani lítat dopředu a dozadu nebo ze strany na stranu.

Jak správně prošlápnout kopačky

Když zjistíte, že kopačky dobře padnou, můžete je vzít do terénu. Pozor. Neznamená to ale, že si je vezmete hned do prvního ostrého zápasu. Mohlo by se stát, že si odnesete jen odřené nohy, puchýře a blbou náladu. Nejlepší je se s kopačkami pomalu sžít. Dát jim čas.

Když máte volnou chvilku, projděte se v nich po zahradě. Choďte v nich klidně i po bytě. Běžte se s nimi lehce proběhnout na hřiště, zkuste nějaké přihrávky nebo žonglování s balonem. Vyvarujte se střelbě, sprintům nebo rychlým změnám pohybu. Prostě jen tak lážo plážo. Relax.

relax fotbal

OK. Zas takovej relax ne. Vemte si s sebou náhradní kopačky nebo normální boty a když ucítíte, že vás kopačky třeba i jen trochu někde tlačí, přezujte se. Nelámejte to přes koleno, nemá to cenu. Dejte jim čas, zítra je taky den.

Obecně nejlépe a za hodně krátkou dobu se přizpůsobí vaší noze kožené kopačky. Kožené kopačky, protože je to přírodní materiál, se roztáhnou a vytvarují podle vašeho chodidla. Je dobré na to myslet už při samotném nákupu. Mnohdy je lepší kupovat kožené kopačky hodně těsné nebo i o půl čísla menší. Kožené kopačky většinou poskytují nejlepší pohodlí ze všech materiálů.

Zkus taky:
Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Podobně na tom jsou i pletené kopačky respektive ponožkové kopačky. Flyknit (Nike), Primeknit (adidas) nebo Evoknit (Puma) materiály jsou dostatečně flexibilní a pohodlné. Jsou navrženy tak, aby padly jako ponožka, takže by ani s nimi neměl být problém.

Nejhůře na tom jsou asi klasické syntetické kopačky, které se většinou neroztáhnou vůbec nebo jenom velmi málo. Každopádně v nich prošlápnutí trvá asi nejdéle. Na druhou stranu je dobré říct, že dnešní syntetické kopačky se vyrábějí už natolik kvalitní, že prošlápnutí většinou nedělá výrazné problémy.

Jak urychlit prošlápnutí

Jak už jsme si řekli, nejlepší je tomu dát čas. Nejít na to moc zhurta, ale pěkně pozvolna – přirozeně. I přesto kolují na internetu docela rozšířené a zaručené postupy a návody, jak prošlápnout kopačky rychleji. Osobně bych je nedoporučoval, ale neznamená to, že to někomu nemůže pomoci. Mezi ty nejrozšířenější patří trik s horkou vodou.

Trik s horkou vodou

Horká voda by měla změkčit materiál kopaček a celý proces prošlápnutí urychlit. Rozhodně tenhle postup neberte jako návod. Je to jen ukázka toho, jak to celé funguje. Je potřeba mít na vědomí, že se tím připravujete o možnost případné reklamace. Celý proces spočívá v tom, že:

 • seženeme si lavor na vodu, dostatečně velký na to, aby do něj šly ponořit kopačky
 • v rychlovarné konvici nebo kdekoliv jinde ohřejeme vodu a následně ji necháme chvíli vychladnout
 • POZOR VODA NESMÍ BÝT V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ PŘÍLIŠ HORKÁ NEBO DOKONCE VAŘÍCÍ !
 • z kopaček vyndáme vložky a kopačky dáme do lavoru
 • kopačky zalejeme teplou vodou až někam do výšky, kde začínají tkaničky, vodu nelejeme dovnitř kopaček, pouze kolem nebo mírně na
 • kopačky necháme ve vodě zhruba 10 minut, mezitím můžeme dolévat vždy trochu horké vody, aby voda v lavoru příliš nevychladla
 • po cca 10 minutách kopačky vyndáme, nazujeme a alespoň půl hodinky v nich chodíme
 • nakonec kopačky sundáme, vysteleme novinovým papírem a necháme vyschnout v dobře větrané místnosti (ne na slunci, ne pod topením)
 • celý proces můžete vyzkoušet i s kopačkami na nohou

Osobně tenhle postup moc nedoporučuji, ale vyzkoušet ho samozřejmě můžete. Není to úplně přirozený proces, který by byl pro kopačky úplně ideální. Nedá se ale ani říct, že by to bylo vyloženě k ničemu. Je opravdu důležité nelít na kopačky vařící vodu! Mohl by se tím poškodit svršek kopaček anebo odlepit podrážka od svršku. Podrážka je ke svršku kopačky většinou přilepena a příliš horká nebo vařící voda by mohla tohle pevné spojení narušit. V nejhorším případě by se vám mohly kopačky i rozpadnout a to určitě nechcete.

Tenhle postup funguje nejlépe u kožených kopaček, u kterých dokáže výrazně zrychlit proces prošlápnutí. Méně pak u syntetických (pletených) kopaček.

Zkus taky:
Nejlepší dárek pro fotbalistu – 30 tipů

Jak roztáhnout kopačky

Může se taky stát, že vám kopačky nebudou padnout dobře – budou příliš těsné, ale vy je z nějakého důvodu prostě nemůžete nebo nechcete vrátit. Co s tím? Jedním z řešení může být roztáhnutí kopaček pomocí zmrzlé vody. Opět to není úplně přirozený proces, který by si kopačky zasloužily, ale je to prostě jedna z dalších možností.

Jak to funguje:

 • seženeme si uzavíratelný ZIP sáček (je to takový ten sáček buď s jezdcem nebo bez něj, který zatáhnete a sáček se uzavře)
 • sáček vložíme do kopačky nejlíp tak, aby zasahoval co nejvíce do přední části kopačky
 • do sáčku nalijeme vodu a sáček dobře utěsníme
 • kopačky dáme přes noc do mrazáku
 • ráno sáček vyndáme

Celý proces je založen na tom, že voda zmrzne a zvětší svůj objem zhruba o 10%, takže se kopačky mírně roztáhnou. Zase, není to nic, co bych osobně doporučoval, ale pomoct to někomu může. Zkusit to můžete i opakovaně, ale mějte na vědomí, že vám materiál na kopačkách určitě nepoděkuje.

Další možností, jak roztáhnout kopačky, je použít opět trik s horkou vodou. Materiál na svršku kopačky by měl být povolnější a lépe se vytvarovat, respektive povolit.

Zkus taky:
Přehled modelů kopaček nejznámějších značek (2022)

Mezi klasické metody roztáhnutí nejen kopaček patří napínáky (kopyta) do bot. Tenhle způsob je mnohem šetrnější k materiálům a rozhodně bych ho doporučoval spíš. V kopačkách co nejvíce choďte, to je přirozený způsob roztáhnutí. Potom co je sundáte, do nich dejte napínáky. Udrží tvar a nedovolí kopačkám povolit.

Další možností je navštívit opravnu obuvi, kde mají speciální zařízení na roztažení obuvi. Cena se pohybuje různě. Počítejte s výdajem kolem 100-200 Kč, ale efekt je mnohem lepší, než u výše zmíněných triků.

Správné prošlápnutí – závěrem

Zaručených metod a postupů, jak urychlit prošlápnutí kopaček a jak kopačky roztáhnout je plný internet. Nejjistějším způsobem je ale správný výběr velikosti kopaček už na samotném začátku a následné přirozené prošlápnutí. Dejte kopačkám čas se s vaší nohou dostatečně sžít. Nevystavujte je zbytečně vlivům, které jim nedělají dobře. Nechte tomu, pokud možno, volný průběh.

Kde koupit kopačky

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 3

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo