Jak prošlápnout a roztáhnout nové kopačky

Nové kopačky bývají dost tuhé a je jedno, jestli jsou kožené, nebo syntetické. Je potřeba je prošlápnout, aby se trochu roztáhly. Jak je správně prošlápnout a je možné je roztáhnout rychleji?

Správná velikost je základ

Je jedno, jestli budete kupovat kopačky v kamenném obchodě, nebo přes internet. Důležité je před koupí znát správnou velikost. Pokud nevyberete správnou velikost, je dost možné, že i když se budete kopačky snažit prošlápnout a roztáhnout, nepovede se vám to.

Proto před tím než kopačky vůbec koupíte, změřte si chodidla (obě) a vyberte správnou velikost hned napoprvé. Ušetří vám to spoustu starostí.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

Pokud kupujete kopačky přes internet, doma je pořádně vyzkoušejte. Neberte si je hned ven. Choďte v nich klidně doma po bytě tak dlouho, dokud vás to nepřestane bavit. Vyzkoušejte všechny možné polohy, do kterých se noha může při fotbale dostat.

Kopačky by sice měly padnout co nejtěsněji, ale ne tak, aby vás to vyloženě bolelo. Pokud to bolí, jste v nich narvaní nebo se v nich necítíte dobře, radši je rovnou vyměňte za větší velikost.

Jak prošlápnout nové kopačky

Pokud jste s kopačkami spokojeni, můžete je vzít ven do terénu. Nemá smysl je brát hned do prvního ostrého zápasu. Odnesete si jen odřená chodidla a puchýře.

Ideálně byste měli kopačky prošlápnout přirozeně. To znamená dát jim čas. Prošlápnutí nových kopaček vždycky chvíli trvá. U kožených kopaček je prošlápnutí rychlejší a roztáhnou se víc. U syntetických pomalejší a neroztáhnou se tolik.

Nové kopačky vemte nejdřív cvičně na pár tréninků nebo kamkoliv ven na trávu, kde je otestujete. Hrajte si s míčem, lehce se v nich proběhnete, ale nedělejte žádné sprinty.

Prostě jen tak lážo plážo. Na pohodu…

relax fotbal

Vemte si s sebou i starší kopačky nebo jiné boty a když ucítíte, že vás nové kopačky začínají kdekoliv tlačit, přezujte se. Nelámejte to přes koleno.

Které kopačky se nejlépe roztáhnou?

Obecně nejlépe a za hodně krátkou dobu prošlápnete kožené kopačky. Kůže je přírodní materiál a časem se krásně roztáhne a přizpůsobí vašemu chodidlu. Kožené kopačky můžete proto kupovat klidně i trochu těsnější.

Zkus taky:
Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Horší je to se syntetickými kopačkami, u kterých trvá prošlápnutí mnohem déle a navíc se většinou roztáhnou jen velmi málo.

Jak urychlit prošlápnutí

Ideálně byste měli kopačky prošlápnout přirozeně. Hrát v nich víc a víc. Dát jim čas. Pokud to ale chcete trochu popohnat, existuje pár triků, které mohou pomoct. Mezi ty nejrozšířenější patří trik s horkou vodou.

Trik s horkou vodou

Horká voda dokáže změkčit svrchní materiál kopaček a urychlit tím celý proces prošlápnutí. Tenhle postup funguje nejlépe u kožených kopaček, méně pak u syntetických (umělých) kopaček.

Protože to není úplně běžný postup, berte na vědomí, že se můžete připravit o možnost reklamace kopaček.

Celý proces spočívá v tom, že:

 • seženeme si lavor na vodu, dostatečně velký na to, aby do něj šly ponořit kopačky
 • v rychlovarné konvici nebo kdekoliv jinde ohřejeme vodu a následně ji necháme chvíli vychladnout
 • POZOR VODA NESMÍ BÝT V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ VAŘÍCÍ !
 • z kopaček vyndáme vložky a kopačky dáme do lavoru
 • kopačky zalejeme teplou vodou až někam do výšky, kde začínají tkaničky, vodu nelejeme dovnitř kopaček, pouze kolem nebo mírně na
 • kopačky necháme ve vodě zhruba 10 minut, mezitím můžeme dolévat vždy trochu horké vody, aby voda v lavoru příliš nevychladla
 • po cca 10 minutách kopačky vyndáme, nazujeme a alespoň půl hodinky v nich chodíme
 • nakonec kopačky sundáme, vysteleme novinovým papírem a necháme vyschnout v dobře větrané místnosti (ne na slunci, ne pod topením)
 • celý proces můžete vyzkoušet i s kopačkami na nohou

Je opravdu důležité nelít na kopačky vařící vodu! Mohl by se tím poškodit svršek kopaček anebo odlepit podrážka od svršku. Podrážka je ke svršku kopačky většinou přilepena a vařící voda by mohla tohle pevné spojení narušit. V nejhorším případě by se vám mohly kopačky i rozpadnout a to určitě nechcete.

Zkus taky:
Nejlepší dárek pro fotbalistu – 30 tipů

Jak roztáhnout kopačky

Může se stát, že vám kopačky nebudou padnout dobře – budou příliš těsné, ale vy je z nějakého důvodu prostě nemůžete nebo nechcete vrátit. Co s tím?

Trik se zmrzlou vodou

Jedním z řešení může být roztáhnutí kopaček pomocí zmrzlé vody. Opět to není úplně přirozený proces, který by si kopačky zasloužily, ale je to jedna z dalších možností, která tady je.

Jak roztáhnout kopačky pomocí zmrzlé vody:

 • seženeme si uzavíratelný ZIP sáček (je to takový ten sáček buď s jezdcem nebo bez něj, který zatáhnete a sáček se uzavře)
 • sáček vložíme do kopačky nejlíp tak, aby zasahoval co nejvíce do přední části kopačky
 • do sáčku nalijeme vodu a sáček dobře utěsníme
 • kopačky dáme přes noc do mrazáku
 • ráno sáček vyndáme

Celý proces je založen na tom, že voda zmrzne a zvětší svůj objem zhruba o 10 %, takže se kopačky mírně roztáhnou. Zkusit to můžete i opakovaně, ale mějte na paměti, že vám materiál na kopačkách nepoděkuje.

Trik s horkou vodou

Další možností, jak roztáhnout kopačky, je použít opět trik s horkou vodou. Materiál na svršku kopačky by měl být povolnější a lépe se vytvarovat, respektive povolit.

Zkus taky:
Přehled modelů kopaček nejznámějších značek (2023)

Napínáky do bot

Mezi klasické metody roztáhnutí nejen kopaček patří napínáky (kopyta) do bot. Tenhle způsob je mnohem šetrnější k materiálům a rozhodně bych ho doporučoval spíš. V kopačkách co nejvíce choďte, to je přirozený způsob roztáhnutí. Potom co je sundáte, do nich dejte napínáky. Udrží tvar a nedovolí kopačkám povolit.

Zajděte do opravny obuvi

Další možností je navštívit opravnu obuvi, kde mají speciální zařízení na roztažení obuvi. Cena se pohybuje různě. Počítejte s výdajem kolem 100-300 Kč, ale efekt je mnohem lepší, než u výše zmíněných triků.

Správné prošlápnutí – závěrem

Zaručených metod a postupů, jak urychlit prošlápnutí kopaček a jak kopačky roztáhnout je plný internet. Nejjistějším způsobem je ale správný výběr velikosti kopaček už na samotném začátku a následné přirozené prošlápnutí. Dejte kopačkám čas se s vaší nohou dostatečně sžít. Nevystavujte je zbytečně vlivům, které jim nedělají dobře. Nechte tomu pokud možno volný průběh.

Kde koupit kopačky

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 5

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo