Kotníkové kopačky neboli kopačky s ponožkou – vyplatí se?

Kotníkové kopačky, kopačky s ponožkou u kotníků, nebo také mid cut kopačky. Za všemi výrazy se skrývá to samé – trend poslední doby. Proč jsou kotníkové kopačky tak oblíbené a co vlastně nabízí? V čem jsou jiné než klasické nízké kopačky a má cenu o nich přemýšlet?

Kotníkové kopačky

Kotníkové kopačky (kopačky s ponožkou) jsou kopačky, které jsou o něco vyšší než klasické nízké kopačky. Sahají mírně pod kotníky, ke kotníkům, nebo nad kotníky.

ponožkové kopačky

Kotníkové kopačky jsou vyrobeny z pleteného materiálu a část tohoto pleteného materiálu vystupuje ven z kopaček směrem ke kotníkům, což na první pohled vypadá jako ponožka. Proto také název ponožkové kopačky nebo kopačky s ponožkou u kotníků.

Prodejci často a rádi tvrdí, že se kotníkové kopačky díky své konstrukci stanou součástí vaší nohy, že noha je v kopačce stabilnější a lépe chráněna.

Pravdou je, že většinou nejde o nic jiného, než o kus pleteného materiálu, který má v podstatě jen velmi malý vliv na ukotvení nohy v kopačce i na její ochranu a ještě menší na výkon.

Dalo by se říct, že víc než cokoliv jiného je tahle vyvýšená část hlavně designovým prvkem a záležet tak bude hlavně na vás, jestli se vám tenhle trend líbí nebo ne. Samozřejmě někdo se v nich může cítit lépe a někdo si na ně zaboha nezvykne. Vyzkoušejte a rozhodněte se sami.

Mezi značky, které kotníkové kopačky nabízí patří především Nike, Adidas a Puma.

Kotníkové kopačky Nike

První kotníkové kopačky představila firma Nike v roce 2014 krátce před startem Mistrovství světa ve fotbale v Brazílii. Byl to model Nike Magista Obra a hned nato následovaly další modely Nike.

Řada špičkových fotbalistů tyhle kopačky obula a představila právě na zmiňovaném Mistrovství světa, takže o reklamu bylo postaráno.

Ty úplně první modely měly vysokou ponožku, která sahala až nad kotníky, což ne úplně každému vyhovovalo a někdy si dokonce i profesionální fotbalisté tuhle ponožku prostě ufikli, protože jim vadila.

Postupem času začala Nike tuhle ponožku zkracovat víc a víc a u mnoha modelů Nike ji dnes najdete jen opravdu jako krátký výstupe. Výjimkou jsou oblíbené kopačky Nike Mercurial Superfly, u kterých je ponožka u kotníků pořád dost vysoká a už je to u nich zažitý poznávací znak.

U ponožkových kopaček Nike se tahle vystouplá část nad kopačkou nazývá Dynamic Fit Collar.

ponožkové kopačky Nike Magista Obra
První ponožkové kopačky Nike Magista Obra
kotníkové kopačky Nike Mercurial Superfly 4
Nike Mercurial Superfly 4 z roku 2014
nike mercurial superfly 8
Nike Mercurial Superfly 8 z roku 2022

Kotníkové kopačky adidas

Nedlouho po firmě Nike se v roce 2015 na ponožkové kopačky vrhla také firma adidas. U kopaček adidas se pletená ponožka u kotníků nazývá Primecut Collar a v podstatě plní stejnou funkci jako u kopaček Nike. Na obrázku vidíte kopačky adidas Predator Freak z roku 2021.

kopačky s ponožkou adidas predator freak

Kotníkové kopačky Puma

Posledním do party byla firma Puma, která představila svůj první pletený model s vyvýšenou částí u kotníků Puma EvoTouch Pro v roce 2016 (na obrázku). U některých modelů kopaček Puma tenhle trend zůstal dodnes, i když už ne tak výrazný.

Puma Evotouch Pro

Jak vypadají opravdové kotníkové kopačky

Kopačkám s ponožkou u kotníků se říká kotníkové kopačky, i když to vlastně kotníkové kopačky vůbec nejsou. Opravdové kotníkové kopačky najdete u jiných sportů, jakými jsou například americký fotbal nebo baseball.

Když porovnáte kotníkové kopačky na americký fotbal s ponožkovými kopačkami na klasický fotbal, hned na první dobrou poznáte ten rozdíl.

Kopačky na americký fotbal nebo baseball mají část u kotníků mnohem pevnější a tady opravdu plní funkci ochrany, zpevnění a lepšího ukotvení. Označení kotníkové kopačky pro kopačky na klasický fotbal je proto dost nepřesné a lepší označení by bylo kopačky s ponožkou u kotníků.

kotníkové kopačky na americký fotbal
kotníkové boty na americký fotbal
boty na baseball
kotníkové boty na baseball

Proč si kupovat kopačky s ponožkou u kotníků?

Nike Mercurial Vapor 14
Nike Mercurial Vapor 14 klasické nízké
ponožkové kopačky
Nike Mercurial Superfly 8 s ponožkou u kotníků

Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi klasickými kopačkami a kopačkami s ponožkou u kotníků? Kopačky s ponožkou se liší především:

  • Vzhled – kopačky jinak vypadají, ale na výkon to nemá vliv. Tohle je otázka spíš osobního vkusu. Buď se vám libí kopačky s ponožkou nebo bez.
  • Nazouvání – nasoukat se do kopaček s ponožkou u kotníků může být u některých modelů opravdu očistec. Ale všechno je o cviku.
  • Pocit – ze začátku vám může dělat problém si na kopačky s ponožkou zvyknout.
  • Cena – pokud máte na výběr mezi dvěma podobnými modely s nebo bez ponožky u kotníků, kopačky s ponožkou budou většinou o něco dražší (je tam materiál navíc).

A to je v podstatě všechno. Co se týče výkonu na hřišti, tak až si na kopačky s ponožkou u kotníků zvyknete, dalších rozdílů moc nenajdete.

Koupit nebo ne?

Pokud vybíráte kopačky a kopačky s ponožkou se vám líbí, jděte do nich. Není na nich nic špatného. Navíc ponožky u kotníků už se nějaký ten pátek nedělají tak vysoké a u mnoha modelů si často ani nevšimnete, že tam nějaké výstupky jsou.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 28

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo