Kotníkové kopačky neboli kopačky s ponožkou – vyplatí se?

Kotníkové kopačky, kopačky s ponožkou u kotníků, nebo také mid cut kopačky. Za všemi výrazy se skrývá to samé – trend poslední doby. Proč jsou kotníkové kopačky tak oblíbené a co vlastně nabízí? V čem jsou jiné než klasické nízké kopačky a má cenu o nich přemýšlet?

Kotníkové kopačky

Mid cut kopačky je označení pro kopačky, které oproti klasickým nízkým kopačkám (low cut) sahají až nad kotníky nebo alespoň do jejich úrovně. U nás jsou označovány také jako kotníkové kopačky, což není úplně nejšťastnější, ale o tom později.

Všechny tyto kotníkové kopačky jsou většinou ponožkové kopačky. To znamená, že kopačeku tvoří jakási pletená ponožka, do které se prostě nazujete. Tato pletená ponožka navíc vystupuje ven a pokračuje směrem ke kotníkům nebo nad kotníky a proto kotníkové kopačky.

Hlavním cílem takovýchto kopaček je snaha, aby byl hráč mnohem více v kontaktu s povrchem a samotným míčem, umožnit lepší pohyblivost a navodi pocit, že kopačka je součástí nohy. Mezi dalšími často zmiňovanými výhodami jsou větší stabilita a lepší ochrana kotníku, což není tak úplně pravda, ale o tom později.

Mezi nejznámější značky, které kotníkové kopačky nabízejí, jsou firmy Nike, Adidas a nově také Puma.

Kotníkové kopačky Nike

Ta část pletené ponožky, která vystupuje z boty ven až nad kotníky, se u kopaček Nike nazývá Dynamic Fit Collar. Ze všech tří značek má značka Nike tuto část nejvyšší (sahá nejvýše). První kotníkové neboli  mid cut kopačky představila firma Nike v roce 2014 krátce před startem mistrovství světa ve fotbale v Brazílii. Byl to model Nike Magista Obra a hned nato následovaly další modely. Řada špičkových fotbalistů tyto kopačky oblékla a představila právě na mistrovství světa, takže o reklamu bylo postaráno.

Kotníkové kopačky Adidas

U kopaček Adidas se pletená ponožka u kotníků nazývá Primecut Collar a v porovnání s kopačkami Nike je takhle část mnohem nižší, nesahá tak vysoko. Mezi vlajkové lodě mid cut ponožkových kopaček Adidas patří top kopačky řady Adidas ACE 16 a nově také řady ACE 17.

Kotníkové kopačky Puma

Nově se do party přidává také značka Puma, která představila v roce 2016 svůj první pletený model Puma EvoTouch Pro s ponožkou u kotníků. Stejně jako u modelů Adidas i tady je část u kotníků mnohem nižší než u modelů Nike.

Kotníkové kopačky Puma Evotouch Pro

Mýty, báje a pověsti

U všech tří značek je potřeba říct, že i když jsou označovány jako mid cut (vyšší) kopačky, jde v podstatě o low cut (nízké) kopačky s jakýmsi pleteným elastickým prodloužením. Tohle prodloužení není nic jiného, než jen kus pletené ponožky, která sahá nad nebo do úrovně kotníků. Vůbec není nijak vyztužena a kotník v ní rozhodně není pevnější ani lépe chráněn, jak vám může spousta prodejců tvrdit. Kdybychom se v tom chtěli šťourat dopodrobna, tak v současné době na trhu neexistují fotbalové kopačky, které by byly jiné než low cut.

Osobně považuju za trochu nešťastné i označení kotníkové kopačky. Kotníkové kopačky a kotníková obuv obecně je obuv, která sahá nad kotníky a kotník je v nich pevně sevřen a dobře chráněn. Boty mají často vyšší šněrování, které sahá až ke kotníkům.

Porovnejme  naše “kotníkové kopačky” na fotbal s kotníkovou obuví na ostatní sporty jako třeba americký fotbal, baseball nebo basket. Na první pohled je vidět, že kotníkové boty na ostatní sporty jsou mnohem bytelnější a kotník mnohem lépe chrání. Tohle přesně by měly kotníkové boty splňovat, ale u našich kopaček tomu tak rozhodně není.

Protože je ale termín kotníkové kopačky u nás hodně používán, budu ho používat v článku dál, pro srozumitelnost.

Jaký je rozdíl mezi kotníkovými a klasickými kopačkami

Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi mid cut kopačkami a klasickými low cut kopačkami? K porovnání si vezmeme dva modely značky Nike, na kterých to bude nejlépe vidět. Model Nike Mercurial Superfly V a model Nike Mercurial Vapor XI. Jedná se o dva top modely řady Nike Mercurial. Superfly je pletený model z flyknit materiálu s vyšší ponožkou až nad kotníky a druhý klasický nízký model Vapor ze syntetického materiálu.

Vzhled

První věc, kterou prostě nepřehlídne nikdo. Kopačky úplně jinak vypadají. Někomu se prostě vyšší kopačky s ponožkou u kotníků líbí víc a proto si je pořídí. Proti tomu nikdo nemůže nic mít a je to prostě otázka osobního názoru a vkusu.

Pocit

Pokud jste nikdy předtím vyšší ponožkové kopačky neměli, může vám z počátku dělat trochu problémy se s nimi sžít. Ale je to jen otázka času. Někomu vyhovují klasické nízké kopačky, které jsou trochu tužší a noha v nich sedí všude stejně. Naproti tomu se najdou ti, kterým bude vyhovovat trochu volnější ponožkový pocit u kotníkových kopaček. U vyšších mid cut kopaček Nike bývá dost často pata volnější než v klasických nízkých kopačkách. Je to dáno právě odlišným designem a zpracováním a ne úplně každému to může vyhovovat. Je potřeba s tím počítat.

Materiál

U těchto dvou modelů je odlišný materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Superfly V jsou z pleteného Flyknit materiálu zatímco Vapor XI jsou syntetické. Oboje kopačky jsou v podstatě co do kvality zpracování a technologických fičurek na stejné úrovni. Pokud ale budete chtít kopačky z pleteného materiálu, nezbude vám nic jiného, než sáhnout po kopačkách Superfly V, které holt mají ponožku u kotníků.

doplněno: V současné době nabízí firma Nike zcela nové modely Nike Hypervenom Phantom III DF a Nike Hypervenom Phantom III. Jedny jsou kotníkové a druhé klasické nízké. Poprvé v historii jsou však oba modely z flyknit materiálu, takže si člověk může opravdu vybrat to, co mu bude sedět, aniž by byl o něco ochuzen. Super věc, díky za to.

Výkon

Co se týče výkonu na hřišti, dovolím si tvrdit, že jsou na tom oboje kopačky hodně podobně, ne-li úplně stejně. A to se netýká jen těchto dvou modelů, ale obecně srovnání vyšší vs nízké kopačky.

Cena

Poslední, ale neméně důležitý faktor. Vyšší kotníkové kopačky jsou prostě dražší, někdy až nechutně drahé. Je trochu s podivem, kam se až ceny kopaček vyšplhaly, ale to je zase jiná pohádka. Pokud si budete chtít pořídit kotníkové kopačky, počítejte s tím, že si připlatíte. Otázka je, jestli se to opravdu vyplatí, to už je ale na vás.

Proč si tedy kotníkové kopačky kupovat?

Někdo je zkrátka zvyklý na klasické nízké kopačky a nikdo by ho nikdy nedonutil do ničeho jiného.  Někdo má chuť zkusit něco nového. Když mu nebudou vyhovovat, vrátí se zpět ke klasice. Když budou, možná našel novou lásku na celý život.

Výhody mid cut kopaček:

– pohodlí (jak pro koho)

– lepší pocit jako by byly kopačky “součástí” vaší nohy

Nevýhody mid cut kopaček:

– může trvat déle, než si na ně zvyknete

– trochu hůře se do nich leze (Nike), ale dá se to vychytat

– vyšší cena

Samozřejmě je to všechno hodně individuální a každému bude vyhovovat něco trochu jiného. Vidět to můžeme i u profesionálních fotbalistů. Je známa celá řada případů, kdy si profíci ponožku u kotníků Nike prostě ustřihli, protože jim nevyhovovala. Tuhle metodu ale určitě nezkoušejte, i když je návodů plný youtube. Kopačky se vám po čase rozpárají a můžete je poslat rovnou do popelnice.

Dalším příkladem je například Cristiano Ronaldo, který sice nosí mid cut kopačky Nike Mercurial Superfly, ale má je upraveny na míru. Ponožka u kotníků u jeho kopaček nesahá tak vysoko jako u modelu, který dostane běžný smrtelník v obchodě. Dalším příkladem je Andrés Iniesta, který byl už v roce 2014 hlavní tváří prvních mid cut kopaček Nike Magista Obra, ale po nějaké době přesedlal na klasický nižší model Magista Opus. Těch příkladů je celá řada a je opravdu mnoho profesionálních fotbalistů, kteří jsou sponzorování firmami Nike nebo Adidas a přesto, že by si mohli zvolit jakékoliv kopačky, volí klasickou nízkou variantu kopaček. Které jste zvolili vy a jste s nimi spokojeni? Dejte koment. Díky.

P.S.: Pokud chcete zkusit mid cut kopačky, ale víte nebo cítíte, že vám vysoká ponožka u kopaček Nike bude vadit, zkuste modely Adidas nebo Puma, kde je ponožka u kotníků mnohem kratší.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení / 5. Hlasovalo:

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Truny

Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

Můžu ti nějak pomoct nebo mi chceš něco říct?

      komentář

      Topkopačky
      Logo