Puchýře z kopaček: Jak jim předejít a jak se jich zbavit

Aktualizováno 18. 10. 2023

Puchýře z kopaček jsou tak nepříjemné, že dokáží člověka úplně vyřadit ze hry na několik dnů, v horším případě i týdnů. Jak se jim vyhnout a co dělat, když už se na noze objeví?

Co je to puchýř

Naše kůže je složená ze tří částí – pokožka, škára a podkožní vazivo. Když se pokožka (svrchní vrstva) poškodí, oddělí se od škáry (druhá vrstva) a vznikne mezi nimi dutina (bublina), která se naplní tekutinou. Téhle dutině naplněné tekutinou říkáme puchýř.

Pokožka se nejčastěji poškodí třením, tlakem, teplem, chladem nebo chemicky. Tekutina uvnitř puchýře není pro srandu. Udržuje odhalenou škáru ve sterilním prostředí, chrání ji proti infekci a urychluje hojení.

stavba kůže – puchýře

Proč vznikají puchýře z kopaček

U fotbalistů vznikají puchýře především na chodidlech a tím nejčastějším důvodem je zvýšené tření, které poškodí pokožku. K nadměrnému tření dochází hlavně:

 • u nových kopaček, které ještě nejsou prošláplé
 • u nevhodných kopaček (špatná velikost)

Dalšími častými důvody jsou teplo a vlhko, které jsou spojené hlavně s nekvalitními nebo nevhodnými ponožkami. Tření, teplo a vlhko dohromady rovná se narozeninová párty pro puchýře.

Proč jsou puchýře vopruz

Puchýř se neobjeví najednou z ničeho nic, ale vzniká postupně. Má několik fází a záleží jenom na nás, jak daleko to necháme zajít. Čím vyšší fáze, tím déle se hojí. Puchýře se hojí několik dnů až týdnů a dokáží člověka i na delší dobu vyřadit nejen ze sportovního života, ale i z toho každodenního. My chceme, aby puchýře vůbec nevznikly nebo je zarazit hned na začátku, když se rodí.

5 fází puchýře
 • Bez puchýře je ideální stav.
 • Hot spot je teplé zarudlé místo, kde se začíná rodit puchýř. Tohle je fáze, kdy máš poslední možnost ještě všechno zachránit. Pokud se objeví tahle zarudlá místa (ucítíš je jako pálení například při prošlapávání nových kopaček), hned sundej kopačky a přezuj se.
 • Celistvý puchýř se objeví, když ignoruješ hot spoty a jedeš dál. Puchýř už se narodil, je vystouplý a je v něm cítit tekutina. Při kontaktu puchýře s kopačkou to bolí.
 • Protržený puchýř, ze kterého vytekla tekutina. Tady už je potřeba dezinfikovat, aby se do rány nedostala infekce, která by všechno ještě víc zhoršila.
 • Stržený puchýř je hodně bolestivý. Jde v podstatě o otevřenou ránu a doba do úplného zhojení trvá i týdny.

Co dělat, abys neměl puchýře z kopaček

Tipů, jak se vyhnout puchýřům, je celá řada. Ne všechny budou fungovat každému, a proto je dobré si vyzkoušet a zjistit, co bude fungovat tobě. Často funguje i kombinace několika z nich. Mně například funguje kombinace přelepení rizikových míst leukoplastí, protiskluzových ponožek, vazelíny a běžecké smyčky. Vyzkoušej, co bude vyhovovat tobě.

1. Vyber správnou velikost kopaček

Vybrat správnou velikost kopaček je úplný základ a je to taky to nejdůležitější. Kopačky musí padnout co nejtěsněji, ale přitom tak, aby tě nijak neomezovaly a hlavně aby to nebolelo. Chodidlo v nich nesmí lítat, ale nesmí tam být ani jako ve svěráku. Kožené kopačky se mírně roztáhnou, syntetické skoro vůbec. Počítej s tím už při výběru a zkoušení. Pokud kopačky nesedí dobře, je tam vždycky zvýšené riziko nadměrného tření.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

2. Nové kopačky prošlápni pozvolna

Neber nové kopačky hned na ostrý trénink nebo do zápasu, skončí to puchýři a otlačeninami. Kopačky prošlápni pozvolna. Chodidla a kopačky si na sebe musí zvyknout. Vem je ven a lehce se v nich proběhni. Vždycky jenom na krátkou dobu a jakmile budeš mít nepříjemný pocit (Hot spot) nebo tě začnou někde i jenom trošičku tlačit, hned s nima dolu. Tohle opakuj, dokud je neprošlápneš tak, že ti nebudou nikde dělat problémy.

Zkus taky:
Jak prošlápnout a roztáhnout nové kopačky

3. Pořiď si protiskluzové ponožky

Protiskluzové ponožky na fotbal mají zespodu malé protiskluzové polštářky, které zabraňují chodidlu se v kopačce hýbat. Čím míň se chodidlo v kopačce hýbe, tím míň dochází ke tření a tím menší je pravděpodobnost vzniku puchýřů. Jejich hlavním úkolem není zabránit tvorbě puchýřů, ale mohou v tom pomoct. Protiskluzové ponožky nemusí vyhovovat každému, tohle je potřeba si holt odzkoušet.

Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2024)

4. Používej kvalitní fotbalové ponožky

Ne každému můžou vyhovovat protiskluzové ponožky. V takovém případě si pořiď aspoň kvalitní fotbalové ponožky. Ideálně takové, které:

 • odvádí vlhkost
 • mají minimum švů
 • jsou rozdělené na pravou a levou
 • vyrábí se v různých velikostech (ne jen v jedné velikosti – onesize)

Vlhkost zvyšuje tření a způsobuje puchýře. Je potřeba, aby ponožky vlhkost odváděly od pokožky pryč do okolního prostředí. Vystouplé švy zase vadí v ponožce a chodidlo na ně naráží, tře se o ně a vznikají puchýře. Ponožky by měly být rozdělené na pravou a levou, protože i jejich tvarování má vliv na to, jak dobře sednou, potažmo na tvorbu puchýřů.

Potřebuješ ponožky, které co nejtěsněji obepnou tvoje chodidla a to onesize ponožky prostě neumí. Na různých místech u nich vznikají všelijaké hrboly a boule, protože ponožky nesedí přesně. Tyhle hrboly a boule pak zadělávají na puchýře.


5. Zkus běžeckou smyčku

Existují speciální techniky zavazování tkaniček, mezi které patří i takzvaná běžecká smyčka (Runners loop, heel lock). Tuhle vychytávku jsem viděl před lety u běžců a outdoorových nadšenců a od té doby ji používám i na kopačkách. Pomáhá hodně.

Jak funguje běžecká smyčka? Některé kopačky mají na konci zavazování jednu dírku navíc na každé straně. Díky těmhle dírkám vytvoříš z tkaniček speciální oka, kterými pak prostrčíš konce tkaniček. Vznikne tím hodně pevné zavazování, které ukotví patu v kopačce a ta se přestane prokluzovat.

Běžecká smyčka na tkaničkách

Bohužel ne všechny kopačky mají tyhle dírky navíc. Je velká škoda, že na to výrobci nemyslí a nepřidávají tuhle vychytávku na všechny kopačky tak, jak se to dělá u běžeckých bot. Dvě dírky navíc by nikoho nezruinovaly.

Jasně, jde to udělat i bez těch dvou dírek navíc. To zavazování pak není tak dokonalý, ale jde to.


6. Přelep místa, kde hrozí vznik puchýřů

Než vyrazíš ven, místa, kde se často dělají puchýře (pata, prsty, plosky), přelep kineziologickým tejpem nebo leukoplastí. Cílem je dostat mezi nohu a ponožku (kopačku) další vrstvu, která zabraní přímému tření. Použít můžeš v podstatě jakýkoliv kvalitnější tejp a můžeš dát i víc vrstev na sebe. Hodně dobře funguje leukoplast, která je prodyšná a dobře drží i ve vlhkém prostředí.

Leukoplast

Leukoplast

Leukoplast 5 cm x 9,2 m.

Kineziologický tejp

Kineziologický tejp

Temtex kinesio tape Classic, tejpovací páska 5cm x 5m.

Tejp nebo leukoplast si ustřihnu na potřebnou velikost a pak u něj ještě odstřihnu rohy. Špičaté rohy můžou zadrhávat za ponožku a tejp nebo Leukoplast by se mohl začít krabatit nebo úplně sloupnout. Takhle je to jistější. Nastříhám si jich víc do zásoby a nosím je vždycky s sebou v tašce.

Použitelné jsou i náplasti, ale chce to ty kvalitnější, které opravdu dobře drží. Až se chodidla v kopačkách zapotí, nesmí se náplasti shrnout nebo odlepit. To pak dělá víc škody než užitku.

Compeed náplasti na puchýře

Compeed náplast

Kvalitní náplast je možné použít i jako prevenci před vznikem puchýřů. Drží skvěle.

Bombastický i když trochu dražší jsou náplasti Compeed, které drží jak přibité. Kromě toho, že výborně hojí puchýře, je můžeš využít i jako prevenci a přelepit s nima místa, kde se puchýře nejčastěji dělají ještě před tím, než se tam udělají.


7. Ostříhej si nehty

Zní to divně, ale má to svůj důvod. Nové kopačky bývají těsnější, tužší a prsty jsou v nich většinou mnohem víc namáčklé na sebe. Delší nehty na prstech se pak často třou a dřou o vedlejší prsty, což vede ke vzniku puchýřů mezi prsty nebo rozedřené kůži. A to nechceš.


8. Použij vazelínu

I tenhle trik jsem okoukal od běžců. Můžeš dělat cokoliv, ale vždycky v kopačce nějaké to tření bude. I když třeba jenom minimální, ale bude. V tom případě to chce udělat tohle zbylé tření co nejsnesitelnějším a k tomu dobře poslouží vazelína. Vazelínu můžeš použít dvěma způsoby.

vazelína

Original Vaseline

Vazelína poslouží skvěle i proti tření.

A) Před tím, než půjdeš ven, vetři vazelínu do kůže na místech, kde se často dělají puchýře (na patě, mezi prsty). Vazelína vytvoří tenkou klouzavou vrstvičku a tření nebude tak „drsné“.

B) Vazelínou natři místa uvnitř kopaček, kde dochází nejčastěji ke tření (většinou na patách). I tam se vytvoří tenká vrstvička, která zlepší to zbylé tření. Kopačky se sice trochu zapráskají, ale stojí to za to.

Používám univerzální vazelínu na obrázku, kterou koupíš tady. Prodávají ji ve třech velikostech, tak můžeš koupit tu nejmenší a vyzkoušet, jestli ti pomůže.


Jak se zbavit puchýře

puchýře fáze

Hot Spot

Ideální je všechno zachytit ve fázi Hot spotu (zarudlá místa). Když v kopačkách ucítíš tlak nebo pálení na určitých místech, kopačky hned sundej a přezuj se do záložních (už prošláplých), nebo se na to vykašli úplně a jdi domů (nejlepší řešení).

Pokud nemáš možnost se přezout a chceš pokračovat, zarudlá místa přelep tejpem, sportovní páskou nebo náplastí, trochu to zabrání dalšímu tření. Doma pak zarudlá místa omyj a ideálně promazávej hojivým gelem. Výborný je Hemagel, který je přímo určený i na puchýře nebo Bepanthen, který urychluje obnovu ochranné vrstvy pokožky a hodí se i na doléčení puchýřů.

Hemagel hojivý gel na puchýře

Hemagel

Výborný gel pro podporu hojení drobných poranění včetně puchýřů.

Bepanthen

Bepanthen

Chladí, podporuje hojení a omezuje množení bakterií. Skvělý přípravek.

Celistvý puchýř

Je neporušený puchýř, ve kterém už je tekutina. V kopačkách už si s ním moc neužiješ, bolí to. Když je puchýř drobnější, ideální je ho přelepit náplastí na puchýře. Skvěle funguje hydrokoloidní náplast, pod kterou puchýř splaskne a rychleji se zahojí.

Compeed náplasti na puchýře

Compeed náplast

Bezkonkurenčně nejlepší hydrokoloidní náplast na trhu. Drží jako přibitá, hojí rychle a dokonale.

Tekutina uvnitř puchýře má svůj význam. Udržuje sterilní prostředí, působí jako ochrana proti infekci a urychluje hojení, takže nejlepší je puchýř nepropichovat.

Někdy to ale nejde jinak a puchýř je potřeba propíchnout. Jsou to případy, kdy potřebuješ prostě chodit v botách dál a puchýř s tekutinou překáží nebo i přelepený náplastí je nepohodlný. Stejně tak pokud je puchýř větší a hrozí jeho stržení.

V takových případech puchýř a jeho okolí pečlivě umyj (ideálně antiseptickým mýdlem nebo dezinfekcí) a propíchni sterilní jehlou. Jemným tlakem vymačkej tekutinu a po vysušení celé místo přelep hydrokoloidní nebo gelovou náplastí. Pokud nemáš, namaž místo Hemagelem (nebo jinou hojivou mastí) a přelep obyčejnou náplastí nebo překryj gázou a převaž obvazem.

Protržený puchýř

Prasklý puchýř důkladně omyj, pořádně vydezinfikuj a přelep nejlépe hydrokoloidní náplastí na puchýře. Pokud nemáš, po vydezinfikování namaž hojivým gelem (např. Hemagel) a překryj i běžnou náplastí na rány.

Stržený puchýř

Stržený puchýř hodně bolí. Jde v podstatě o otevřenou ránu. Místo, kde je stržený puchýř, pečlivě omyj a vydezinfikuj, natři hojivým gelem nebo mastí na rány a celé místo přelep náplastí. Puchýř pravidelně kontroluj. Při odstraňování náplasti je důležité ji nestrhávat, aby se hned nepoškodila i nově vytvořená vrstva pokožky.

V případě, že se puchýře nehojí, objeví se hnisání, zvýšená teplota, třesavka nebo jiné neobvyklé problémy, vždycky je nejlepší raději navštívit lékaře.

Puchýře a časté dotazy

Proč mám puchýře z kopaček?

Kvůli tomu, že se tvoje chodidla třou o materiál kopaček víc než normálně. Buď máš nové kopačky, které ještě nejsou prošláplé (materiál je tuhý, nepoddajný) a chodidla na něj nejsou zvyklá. Nebo máš špatnou velikost a kopačky jsou moc velké nebo moc malé.

Jak nemít puchýře z kopaček?

Existuje několik cest, jak nemít puchýře z kopaček. Tou základní je, že vybereš správnou velikost kopaček. Nové kopačky prošlápneš pozvolna. Pořídíš si protiskluzové ponožky nebo jiné kvalitní fotbalové ponožky. Upravíš styl zavazování kopaček. Použiješ náplasti nebo tejpy jako prevenci. A pomoct ti může i vazelína.

Propíchnout puchýř nebo ne?

Ideální je puchýř nepropichovat. Tekutina uvnitř puchýře slouží jako ochrana proti infekci a urychluje hojení. Pokud není jiná možnost, puchýř propíchnout sterilní jehlou a místo dobře ošetřit.

Jak se nejrychleji zbavit puchýře?

Nejlepší je puchýř zachytit ještě před tím, než vznikne. Když v botě uctíš pálení a po vyzutí jsou na chodidle teplá zarudlá místa, vem si suché ponožky a přezuj se do jiných bot. Když už se ti udělá puchýř, nejlépe pomáhají hydrokoloidní náplasti, které dokáží s puchýřem zatočit během docela krátké doby.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 39

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

3 Komentáře
 1. Dobrý den,děkuji za přínosný článek. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost proc vznikají, ale hlavně jak nejlépe hojit puchýře, které vzniknou pod nehtem palce, a to i u 10 letych dětí. Propíchnout a vydesinfikovat, nebo namazat hemagelem a dát chvíli odpočinek? Problém vznikl po dnešním delším turnaji, bez zjevneho slapnuti od soupeře a ve vyslapnutych kopackach. Děkuji

  • Zdravím Filipe, s puchýři pod nehty osobně zkušenost nemám, ale často na tohle téma narážím na různých běžeckých fórech. Většinou tam vznik puchýře pod nehtem přisuzují špatně padnoucím botám. Tzn. buď jsou boty větší a chodidlo se v nich hýbe (opakovaně delší čas naráží špička do přední části boty), nebo jsou boty moc malé a prsty tlačí do svršku boty. Puchýře pod nehty se hodně objevují u běžců, kteří jsou v botách delší dobu (maratonců), což by odpovídalo i vaší situaci (delší turnaj). Těch příčin může být ale víc, těžko hádat. Jestli je to celistvý puchýř a je to bolestivé, propíchnul bych a vydesinfikoval. Nejsem lékař, tak to berte s rezervou. Pokud to dělá problémy, určitě bych zašel k lékaři (nebo mu alespoň zavolal a popsal situaci). Tím rozhodně nic nezkazíte, naopak.

   • Děkuji za odpověď 👍 Jdeme cestou kombinace desinfekce+hemagel. Puchýř praskl, okolí zůstává nadále citlivé, takže chvilku bez fotbalu. Diky a hezky den.

komentář

Topkopačky
Logo