Jak vybrat

Jak vybrat správnou velikost kopaček

Vybrat správnou velikost kopaček je mnohdy složitější, než se na první pohled může zdát. Možná byste se divili, ale spousta z nás vlastně ani neví, jakou velikost kopaček potřebuje. V tomhle článku si ukážeme, jak si správně změřit chodidlo a vybrat podle toho vhodnou velikost kopaček.

Firmy nám to moc neulehčují

Výrobci fotbalového vybavení používají pro své kopačky označení velikostí UK, US, EUR. Na tom není nic divného, dělají to tak všichni výrobci obuvi. Problémem je, že velikosti se neshodují mezi značkami. Příklad – velikost EUR 42 je jinak velká u značky Nike, adidas i Puma.

Pokud byste si chtěli vybírat kopačky podle toho, jakou nosíte velikost svých běžných bot, je velká pravděpodobnost, že správnou velikost netrefíte.

Jak vybrat správnou velikost kopaček

Celý proces je popsán níže ve třech jednoduše vypadajících krocích. Jednotlivé kroky si ukážeme dále na příkladu.

 1. Změřte si délku chodidla v centimetrech

  První a naprosto základní věc. Bez změřené délky chodidla se nikam nepohnete. Jak správně změřit délku chodidla? Ukážeme si dále v článku.

 2. Na stránkách e-shopu najděte tabulku velikostí kopaček

  Jděte do e-shopu jednoho z ověřených prodejců fotbalového vybavení a najděte si tabulky velikostí kopaček. V tabulce vyberte podle naměřené hodnoty z prvního kroku označení správné velikosti.

 3. Vyberte kopačky ve své správné velikosti

  Teď už znáte svou velikost kopaček a jejich označení. Můžete vyrazit do kamenného obchodu nebo nakoupit rovnou přes internet.

Výše popsané kroky můžou vypadat jako brnkačka a brnkačka i jsou, jen musí člověk dodržovat několik důležitých zásad. O těch dále.

Změřím si délku chodidel

Řekněme, že potřebuji nové kopačky. Postupovat budu podle třech kroků viz výše. Začínám měřením chodidel.

Na co si musím dát při měření pozor

 • měřím nejlépe odpoledne nebo navečer, chodidla jsou po celém dni v provozu nejvíc „roztáhnutá“, zápasy nebo tréninky mám většinou také odpoledne
 • změřím délku obou chodidel, jedno může být od přírody delší než druhé (pro nás je důležité to delší)
 • chodidla měřím ve stoje, je to přesnější než v sedě
 • pokud seženu někoho, kdo mi s měřením pomůže, jedině dobře
 • chodidlo měřím v ponožce nebo stulpně, ve které budu nejčastěji hrát
jak změřit délku chodidla

Jdu měřit

Na měření není nic složitého a potřebovat k němu budu jenom papír, tužku, pravítko, rovnou zeď (nebo něco podobného) a ponožku nebo lépe fotbalovou štulpnu.

 1. papír dám na zem ke zdi a pokud mám možnost, přichytím ho něčím k zemi, aby mi nelítal
 2. nohu dám těsně ke zdi (nebo jinému rovnému, kolmému povrchu) tak, aby se pata přímo dotýkala zdi
 3. tužkou obkreslím (tužka musí směřovat kolmo k papíru) přední část chodidla, je lepší někomu říct, ať vám s tím pomůže, bude to přesnější
 4. pravítkem změřím vzdálenost od konce papíru, kde jsem měl patu, k nejvzdálenějšímu bodu, který jsem si poznamenal tužkou
 5. naměřené číslo si poznamenám, v mém případě je to 26,8 cm
 6. pokud budu kupovat syntetické kopačky, k naměřenému číslu přidám ještě zhruba 5 milimetrů, pokud budu kupovat kožené kopačky, které se roztáhnou, nebudu přičítat nic nebo jen velmi málo (to, kolik přidat navíc milimetrů záleží hodně na tom, jak moc „volné“ vám kopačky vyhovují, každopádně by měly padnout co nejtěsněji, ale přitom tak, aby to nebolelo)

Tímhle způsobem změřím přesnou délku chodidla v centimetrech. Obkreslit můžu celé chodidlo a změřit i šířku v nejširším místě. Délku měřte u obou chodidel, může se opravdu stát, že jedno budete mít delší než druhé a možná o tom ani nevíte.

Často se říká, že byste měli mít v botě před prsty na palec volného místa. U některých bot to možná platí, u kopaček ne. Kopačky by měly padnout co nejtěsněji, ale přitom tak, abyste se v nich cítili pohodlně. Noha v kopačce nesmí lítat sem tam, ale rozhodně taky nechcete, aby příliš tlačily, natož aby to bolelo!

Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2023)

V případě syntetických a pletených kopaček k naměřené délce přidáme ještě dalších maximálně 0,5 cm. Tady hodně záleží, jak to máte rádi. Někdo nosí kopačky hodně natěsno, někdo radši volnější.

Pokud budete kupovat kožené kopačky, stačí přidat opravdu jen něco málo. Kožené kopačky se časem sami roztáhnou a přizpůsobí.

Délku mám, co dál.

Jak vybrat správnou velikost kopaček v eshopu

Mám naměřenou délku 26,8 cm a valím do e-shopu. Vybrat si samozřejmě můžete jakýkoliv e-shop. Za sebe doporučuji 11teamsports.cz nebo sportfotbal.cz. Obě firmy se specializují na fotbalové vybavení, mají široký výběr a dobrou podporu. Ukážeme si na nich.

Většina eshopů už dnes udává vnitřní délky kopaček (délky stélek v kopačce) přímo v centimetrech a já je v téhle délce můžu rovnou i koupit.

Sportfotbal.cz

Pokud máte představu, jaké kopačky si chcete vybrat, vyberte si přímo z nabídky. Řekněme, že chci kopačky adidas. Z nabídky e-shopu Sportfotbal si vyberu všechny kopačky adidas a kliknu na kterékoliv z nich.

V detailu produktu vidím v pravé části zobrazení velikostí v EUR, UK a CM. Kliknu na CM. Moje naměřená délka je 26,8 cm a vzhledem k tomu, že se v tomto případě jedná o syntetické kopačky, které se neroztáhnou, přidám ještě něco málo navíc.

Velikost 26,7 cm by byla hodně natěsno a u syntetických kopaček by to nebylo dobré. Jako ideální by v mém případě mohla být velikost 27,1 cm (pokud by se jednalo o kožené kopačky, tak určitě), případně 27,6 cm (pokud jde o syntetické kopačky a mám raději více místa v kopačce.)

klikni na obrázek pro zvětšení

Pokud kliknete na nápis tabulka velikostí, v novém okně se vám otevře tabulka velikostí kopaček adidas. V ní vidíte, že velikost 27,1 cm odpovídá velikosti EUR 44 – UK 9,5 – US 10. V případě, že bych si chtěl vybrat jiné kopačky adidas, do filtrů už můžu zadat velikost v EUR nebo UK a vyfiltrovat si všechny dostupné kopačky adidas v mé velikosti.

klikni na obrázek pro zvětšení

V případě, že bych si nakonec z nabídky vybral kožené kopačky, popřemýšlel bych o tom, že koupím velikost 27,1 případně menší velikost 26,7 cm a pořádně je prošlápnu i za cenu toho, že budu ze začátku trpět, než se roztáhnou. To je na zvážení každého, ale je potřeba počítat s tím, že to minimálně ze začátku bude určitě bolet.

11teamsports.cz (dříve Top4football.cz)

Vybrat správnou velikost kopaček v 11teamsports.cz je v podstatě stejné jako na eshopu sportfotbal.cz V detailu produktu kliknu na výběr velikosti kopačky, vyskočí na mě malá tabulka, ve které vyberu hodnoty podle UK-US-CM.

klikni na obrázek pro zvětšení

Když mám kopačky doma

Ať už budu kopačky kupovat v kamenném obchodě nebo přes internet, vždycky se musím ujistit, že dobře padnou. Že dobře padnou všude, ne jen na špičce nebo patě, ale opravdu všude.

Pokud kopačky koupím přes internet, neletím s nimi hned na hřiště, ale v klidu v nich chodím třeba celé odpoledne po bytě. Vyzkouším všechny možné i nemožné polohy. Musím si být jistý, že je vše v pořádku. Pokud zjistím že ne, kopačky můžu vyměnit za jinou velikost, případně vrátit a koupit jiné.

Jak vybrat správnou velikost dětských kopaček

Co se týče měření chodidel u dětí, tak platí to samé, postup je stejný. Co se liší je fakt, že dětem noha roste. Často se setkáte s radami, že je lepší dětem kupovat kopačky větší, že do nich dorostou. Dítě ale potřebuje kopačky teď a potřebuje takové, které mu padnou dobře teď a ne za půl roku, ne za rok. Samozřejmě, noha mu poroste. Koupit můžete o něco málo větší, ale rozhodně ne tak, aby mu v nich noha lítala sem tam.

Pokud koupíte velké kopačky s tím, že do nich capart časem doroste, můžete časem zjistit, že do nich capart sice dorost, padnou mu skvěle, ale jsou v takovém stavu, že stejně bude potřebovat nové. Navíc pokud jsou to třeba jeho první kopačky a vy (ani on) nevíte, jestli u fotbalu zůstane, určitě mu v jeho rozhodování nepomůže to, že mu koupíte kopačky, ve kterých se při hře nebude cítit dobře.

Dětské kopačky dnes nejsou zase tak drahé, aby se na nich vyplatilo šetřit. Nemusíte samozřejmě kupovat ty nejdražší modely a ani to nemusí být vždy ta nejlepší volba. Kupte takové, ve kterých se bude cítit pohodlně.

Kde koupit kopačky

Často kladené dotazy

Jaké kopačky vybrat, když mám široká chodidla?

Pro široká chodidla jsou obecně lepší kožené kopačky, které se dokáží lépe vytvarovat a přizpůsobit. O něco horší je to u pletených kopaček a nejhorší pak u syntetických, které neroztáhnete vůbec. Co se týče značek, širší kopačky vyrábí Puma a adidas. Spíše se vyhněte rychlostním kopačkám (např Nike Mercurial) a kopačkám bez zavazování. Oba typy jsou navrženy hodně těsně.

Co když mám jedno chodidlo kratší?

I to se samozřejmě stává. V takovém případě je nejlepším řešením koupit kopačky podle velikosti delšího chodidla.

Co když jsou mi kopačky těsné, můžu koupit o číslo větší?

V případě, že jste vybrali kopačky, které vám padnou dobře na délku, ale jsou těsné, neřešte to tím, že je koupíte o číslo větší. O číslo větší kopačky pro vás možná budou pohodlnější do šířky, ale noha v nich nebude stabilní. Vyberte jiné kopačky.

Co když jsem naměřil délku chodidla, která je přesně mezi dvěma velikostmi?

Vezměte větší velikost.

O kolik se roztáhnou kožené kopačky?

Kožené kopačky se za poměrně krátkou dobu dokáží roztáhnout o půl až jedno číslo. Záleží také na typu kůže a době nošení. Čím častěji je nosíte, tím rychleji je prošlápnete.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 4

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

13 komentáře
Show all Nejvíce pomohlo Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidej hodnocení
 1. Dobrý den, mohu se zeptat? Když mám naměřeno 27,2-3 cm na svých chodidlech, tak jakou bych měl vybrat velikost mezi 27,5 cm a 27,9 cm? Jedná se o kopačky Nike Tiempo Legend 8 Elite FG Impulse. Předem děkuji za odpověď. Tom (Obuv nemám možnost vyzkoušet. Objednávám kopačky přes web unisport.)

  • Ahoj Tome, kopačky Nike Tiempo Legend 8 Elite mají svršek (v přední části) z klokaní kůže, která by se měla postupně roztáhnout a vytvarovat podle tvého chodidla. Vybral bych velikost 27,5 cm s tím, že budeš muset „přetrpět“ krátké období roztáhnutí kopaček a nebo jim trochu pomoct.

 2. Dobrý den, pořídil jsem kopačky nike tiempo legend 9 elite ag,vel.42(26,5cm). Bohužel mám jedno chodidlo delší (26,3cm). Při hře jsem začal cítit tlak na palci, nejspíš způsobeno hodně těsnou vel. Odehráto asi 60min. Mám pořídit větší vel., nebo kůže povolí? Děkuji za info.

  • Zdravím Jardo, kopačky Nike Tiempo Legend 9 elite AG jsou u prstů těsnější, ale mají v přední části a po stranách opravdu prémiovou klokaní kůži, která se časem roztáhne. Čím více a častěji budete kůži „namáhat“, tím rychleji povolí, roztáhne a přizpůsobí se.
   Nevím, v jakém jsou kopačky stavu a jestli by Vám v obchodě výměnu (popřípadě vrácení) ještě uznali.
   1) Pokud ano, kopačky bych zatím nevracel, ale zkusil bych objednat ještě jednu větší velikost a doma pořádně vyzkoušel, která z těch dvou velikostí Vám bude vyhovovat víc. Pak bych ty nevyhovující vrátil.
   2) Pokud nemáte možnost kopačky vyměnit/vrátit, je potřeba kopačku pořádně prošlápnou, což bude holt chvilku trvat. S roztáhnutím můžete kopačce trochu „pomoct“ – namočit do vody a chodit v ní klidně celý den po bytě, namočit a nacpat do ní napínák/roztahovák atp. Musíte počítat s tím, že to nebude hned, ale po nějaké době kůže opravdu povolí.

 3. Děkuji za info, zkusím tomu dát čas a uvidí se. Vrácení už určitě nebude možné, jsou na nich stopy použití. Věřím, že klokaní kůže povolí a přizpůsobí se. Kopačky jsem volil i kvůli širším chodidlům. Ze syntetiky mám většinou otlaky na bočních stranách chodidel a nestojí to za to. Jak zmiňujete komfort především.

 4. Dobry den,
  kdyz mam nohu 26,5 vybral by jste kozene kopcky 26 nebo 26,5 cm. Hral jsem v adidas 26 ale trpel jsem vzdycky na zacatku. Ted jsem poridil Puma evotouch 2 kozene 26,5 a jsou presne trosku mam strach, aby nebyly velke pak, ale jeste jsem premyslel nad Nike teimpo 26cm ale to uz je zas moc male a trpel bych zas asi.

  • Zdravím Honzo, nelámal bych to přes koleno a vzal 26,5. Riziko, že se časem roztáhnou až moc už u těch novějších kopaček tolik nehrozí, i když stát se to může. Vzal bych 26,5.

 5. Super diky, snad jsem i zvolil dobre. Vzdycky jsem mel adidas predator nebo copa. Letos poprve do Puma evotouch tak snad jsem neudelal chybu kdyz jsem dal prednost evo pred adidas copa 17.1.. Diky moc

 6. Zdravim, tak jsem koupil nakonec kopacky Puma evo touch kozene z klokani kuze. Vcera trenink a tlacili me na leve pate dost. Myslite ze to povoli? Dneska je namocim a na zahrade budu proslapavat. Vratit uz se nedaji tak doufam, ze se roztahnou. Dekuji

  • Ahoj, roztáhnou se určitě, ale nebude to hned, chce to trochu času.

   • Dobre dekuji, roztahne se i ta pata? O tu mi predevsim jde. Nikde jinde me to netlaci jen na te pate a je to neprijemne, tak doufam ze se roztahnou. Snazim se jim pomahat teplou vodou a chodit tak snad to polevi na pate. Jinak nevim

    • Pata se moc neroztáhne, ale trochu změkne. Každý máme jinou nohu a každému bude stejná kopačka padnout jinak. Neumím ti bohužel říct, jestli ti to na patě bude dělat problémy dál nebo ne. Dej tomu čas, nic jinýho nepomůže. Nemůžeš po nich hned po prvním tréninku chtít, aby ti padly jak ulité. To se ti nestane skoro u žádných kopaček. Všechno je to nový materiál, který se musí trochu „opotřebovat“. Držím palce.

komentář

Topkopačky
Logo