Jak vybrat správnou velikost kopaček

Potřebuješ nové kopačky a chceš to trefit hned napoprvé?

Pak ti tenhle článek určitě pomůže.

 

Určit správnou velikost bot respektive velikost kopaček je při výběru naprosto zásadní věc. Pokud nakupuju přes internet tak dvakrát tolik. V kamenném obchodě si můžu kopačky samozřejmě vyzkoušet, i tak je ale dobré vědět, jakou velikost vlastně budu potřebovat a jít tam připravený. Možná se budete divit, ale spousta lidí to opravdu neví.

Hned na úvod je dobré říct, že kopačky jsou boty, které jsou navrženy a vyrobeny tak, aby padly těsně a co nejvíc přiléhaly na nohu. Kopačky jsou sportovní boty navržené pro maximální výkon, nejsou to přezuvky! Na noze vám musí držet. Pokud budete boty zkoušet, tak je dobré s tím počítat a nebýt překvapený z toho, že většina jich bude padnout opravdu dost těsně.

Ať už budu kupovat kopačky přes internet nebo přímo v obchodě, je zásadní vybrat správnou velikost. Správnou velikost kopaček vyberu tak, že si před samotným nákupem změřím délku chodidla.

 

Na co si dát pozor při měření

  • měřím nejlépe odpoledne nebo navečer, chodidla jsou po celém dni v provozu nejvíc “roztáhnutá”
  • změřím délku obouch chodidel, jedno může být od přírody delší než druhé (pro nás je důležité to delší)
  • chodidlo měřím ve stoje, je to přesnější než v sedě
  • pokud seženu někoho, kdo mi s měřením pomůže, jedině dobře
  • chodidlo měřím v ponožce nebo stulpně, ve které budu nejčastěji hrát

 

jak změřit délku chodidla

 

Jak správně změřit délku chodidla

Na měření není nic složitého a potřebovat k němu budu jenom papír, tužku, pravítko, rovnou zeď (nebo něco podobného) a ponožku nebo stulpnu.

  1. papír dám na zem ke zdi a pokud mám možnost, přichytim ho něčím k zemi, aby mi nelítal
  2. nohu dám těsně ke zdi (nebo jinému rovnému, kolmému povrchu) tak, aby se pata přímo dotýkala zdi
  3. tužkou obkreslím přední část chodidla (nebo stačí udělat jen znamení v nejdelší části), je lepší někomu říct, ať vám s tím pomůže, bude to přesnější
  4. pravítkem změřím vzdálenost od konce papíru k nejdelšímu bodu, který jsem vyznačil
  5. hotovka

 

Tímhle způsobem změřím přesnou délku chodidla v centimetrech. Pokud chci, můžu si obkreslit celé chodidlo a změřit i šířku chodidla v nejširším místě. Změřte délku obou chodidel, může se opravdu stát, že jedno budete mít delší než druhé.

Dost často se říká, že byste měli mít v kopačce před prsty na palec volného místa. Není to tak úplně pravda. Kopačky by měly padnout co nejvíc těsně, ale přitom tak, abyste se v nich cítili pohodlně. Noha v kopačce nesmí lítat sem tam, ale rozhodně taky nechcete, aby příliš tlačily natož aby to bolelo!

V případě syntetických a pletených kopaček k naměřené délce přidáme ještě dalších cca 0,5 cm. Pokud budete kupovat kopačky kožené, nemusíte přidávat nic, ty se časem sami roztáhnou a přizpůsobí a někdy je opravdu lepší koupit je “natěsno” a pořádně prošlápnout.

 

 

Délku mám, co dál

Když mám délku v cm, můžu hned mrknout do eshopu a vybrat kopačky, které by se mi zamlouvaly. Většina eshopů už dnes udává délky kopaček (délky stélek v kopačce) přímo v centimetrech a já je v téhle délce můžu rovnou i koupit. Například v eshopu Sportfotbalu si v detailu kopačky kliknu na  zobrazení v CM, vyberu svou délku a mám hotovo. Pokud potřebuju zjistit, jakým UK, EU nebo US velikostem odpovídá moje délka v cm, stačí kliknout na Tabulka velikostí (pod velikostmi) a hned všechno vidím v přehledné tabulce. Pokud nenajdu přesně délku v cm, kterou hledám nebo mám délku, která je přesně mezi dvěma velikostmi kopačky, zvolím raději větší variantu.

 

sportfotbal

Je potřeba říct, že skoro každá značka (Nike, Adidas, Puma ..) má trochu jiné číslování a mnohdy je číslování jiné i u jedné značky a různých kopaček. Každá kopačka je tak trochu originál. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit zahraniční eshop Unisportstore, kde každou novou kopačku nejdřív změří a pak dají přesné rozměry do tabulky velikostí přímo v detailu dané kopačky. Stačí si tam najít tu svou, mrknout na přesnou velikost kopaček a koupit pak už můžete u nás.

 

 

P.S.: kopačky můžete koupit rovnou i tam, mají tam často modely, které u nás neseženete, dobrý výběr velikostí a příjemné ceny. Poštovné stojí jen pár euro a kopačky máte doma do 4 dnů. Návod, jak nakoupit najdete tady.

Ať už budu kopačky kupovat v kamenném obchodě nebo přes internet, vždycky se musím ujistit, že dobře padnou. Že dobře padnou všude, ne jen na špičce nebo patě, ale opravdu všude. Pokud kopačky koupím přes internet, neletím s nima hned na hřiště, ale v klidu v nich chodím třeba celé odpoledne po bytě. Samozřejmě trochu ohleduplně – nebudu s nima okopávat všechno na co narazím, abych kopačky neponičil. Vyzkouším si tak, že mi kopačky opravdu perfektně padnou. Pokud zjistím že ne, kopačky můžu vyměnit za jinou velikost, případně vrátit a koupit jiné.

A ještě jedna věc. Pokud máte nějaké vyhlédlé kopačky, které se vám strašně líbí (rozuměj musím je mít za každou cenu) a zjistíte, že vám ve výsledku nepadnou dobře (například jsou příliš úzké), vraťte je. Opravdu to zato nestojí. Pohodlí především!

 

Mohl by se hodit i článek Jak vybrat správné kopačky.

 

Jak na dětskou velikost kopaček

Co se týče měření, tak platí to samé a postup je stejný. Co se liší je fakt, že dětem noha roste. Často se setkáte s radami, že je nejlepší dětem kupovat kopačky větší, že do nich dorostou. Podle mě je to mylná představa. Dítě potřebuje kopačky teď a potřebuje takové, které mu padnou dobře teď a ne za rok. Samozřejmě, noha mu poroste. Koupit můžete o něco málo větší, ale rozhodně ne tak, aby mu v nich noha lítala sem tam.

Pokud koupíte velké kopačky s tím, že do nich capart časem doroste, můžete časem zjistit, že do nich capart sice dorost, padnou mu skvěle, ale jsou v takovém stavu, že stejně bude potřebovat nové. V momentě, kdy mu kopačky padnou, je tak budete muset stejně vyměnit. Není to zbytečné?

 

 

Navíc pokud jsou to třeba jeho první kopačky a vy ani on nevíte, jestli u fotbalu zůstane, určitě mu v jeho rozhodování nepomůže to, že mu koupíte kopačky, které pro něj nebudou pohodlné.

Dětské kopačky dnes nejsou zase tak drahé, aby se na nich vyplatilo šetřit. Nemusíte samozřejmě kupovat ty nejdražší modely a ani to nemusí být vždy ta nejlepší volba. Kupte takové, ve kterých se bude cítit pohodlně a opravdu nemusí ani stát tolik.

 

Pokud máte nějaké připomínky nebo dotazy, přidejte je do komentářů. A jestli se chystáte kupovat nové kopačky a hodily by se vám nějaké tipy, zkuste taky článek Jak vybrat správné kopačky.

Hodně štěstí. Ať vyberete tu správnou velikost kopaček.

 

Truny

Truny

Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *