Jak vybrat

Jak vybrat správnou velikost kopaček

Aktualizováno 8. 8. 2023

Vybrat správnou velikost kopaček není tak složité, když víte, jak na to. Je to zvláštní, ale spousta lidí vybere špatnou velikost, protože vlastně neví, jakou velikost kopaček potřebuje. Řada z nás pak často nosí kopačky, které pro něj nejsou ideální. V tomhle článku si ukážeme, jak si správně změřit chodidlo a vybrat podle toho vhodnou velikost kopaček.

Jak vybrat správnou velikost kopaček

Změřím si délku chodidla

Řekněme, že potřebuju nové kopačky, ale nevím, jakou velikost vlastně vybrat. Úplně prvním a tím nezákladnějším krokem je, že si změřím délku chodidla.

Na co si musím dát při měření pozor

 • měřím nejlépe odpoledne nebo navečer, chodidla jsou po celém dni v provozu nejvíc „roztáhnutá“ a zápasy nebo tréninky mám většinou také až odpoledne
 • změřím délku obou chodidel, jedno může být od přírody delší než druhé (pro nás je důležité to delší)
 • chodidla měřím ve stoje, je to přesnější než v sedě
 • pokud seženu někoho, kdo mi s měřením pomůže, jedině dobře
 • chodidlo měřím v ponožce nebo stulpně, ve které budu nejčastěji hrát
jak změřit délku chodidla

Jdu měřit

Na měření není nic složitého a potřebovat k němu budu jenom papír, tužku, pravítko, rovnou zeď (nebo něco podobného) a ponožku nebo lépe fotbalovou stulpnu.

papír dám na zem ke zdi a pokud mám možnost, přichytím ho něčím k zemi, aby mi nelítal
chodilo položím na papír tak, abych měl patu těsně u zdi (nebo u jiného rovného kolmého povrchu)
tužkou obkreslím nejlépe celé chodidlo (tužka musí směřovat kolmo k papíru), je dobré, když vám s tím někdo pomůže, je to přesnější
pravítkem změřím vzdálenost od středu paty až ke konci nejdelšího prstu (pravděpodobně to nebude kolmá svislá čára, ale šikmá)
naměřené číslo si poznamenám, v mém případě je to 27 cm
délka a šířka chodidla měření
Když už jsem v tom, změřím si i šířku chodidla jako vzdálenost mezi dvěma nejvzdálenějšími body na šířku. Číslo si poznamenám. Můžu podle něj přibližně zjistit, jestli mám širší chodidla, a budu tedy potřebovat spíš širší kopačky.
Zkus taky:
Jak poznám, že mám široká chodidla?

Při měření dávám pozor, abych měl patu i papír opravdu pěkně u zdi.

pata u zdi při měření velikosti chodidla

K naměřenému číslu přidám nadměrek

Pokud budu kupovat syntetické kopačky, k naměřenému číslu přičtu ještě zhruba 0,5-1 cm. Syntetické kopačky se neroztáhnou buď vůbec, nebo jen velmi málo, proto je dobré přičíst minimálně 0,5 cm nadměrek. Velikost nadměrku záleží na vás. Někdo má rád víc místa před prsty, někdo potřebuje kopačky hodně natěsno. Každopádně minimálně ten půl cenťák je pro sichr dobrej.

27 + 0,5 = 27,5 cm (až 28 cm)

Pokud budu kupovat kožené kopačky, k naměřenému číslu přičtu ještě zhruba 0,5 cm. Kožené kopačky se časem používáním roztáhnou a vytvarují podle chodidla. Není proto potřeba přidávat zase až tak velký nadměrek.

V obchodě vyberu vhodnou velikost

Když mám změřenou délku chodidla v centimetrech a přidaný nadměrek, můžu valit do eshopu. Například eshopy 11teamsports nebo Sportfotbal mají u výběru velikosti kopaček uvedené vždy i centimetry.

velikosti kopaček v eshopu 11teamsports

Tahle délka v centimetrech udává délku vnitřní stélky kopačky. Já tedy potřebuji najít délku, která co nejvíce odpovídá mé výsledné délce 27,5 cm. Přesně taková délka v tabulce je, takže ji jen vyberu a mám hotovo. Pokud bych chtěl ještě více místa před prsty (například u syntetických kopaček), mohl bych vzít i velikost 28 cm.

Pokud jste s velikostí někde mezi nebo pokud váháte, u syntetických kopaček jděte vždycky raději nahoru i za cenu toho, že v kopačce budete mít trochu víc místa navíc. U kožených kopaček je to na zvážení, protože se poměrně dobře roztáhnou. Je možné vzít kožené i hodně těsné s tím, že budete muset „přežít“ to období, než se roztáhnou.
Bohužel ne všechny eshopy mají na stránkách uvedené velikosti v centimetrech a i ty eshopy, které je tam mají, je občas nevědomky mají nepřesně (obzvlášť u značky adidas jsou délky v cm nepřesné).

Proto jsem prošel ty nejlepší možné zdroje na internetu a sepsal podle nich tabulky velikostí kopaček jednotlivých značek, které by co nejvíce měly odpovídat skutečnosti.

Najděte v nich svou velikost v centimetrech a tomu pak odpovídající velikost v EUR, US nebo UK. Ve obchodě pak vyberte velikost.
Zkus taky:
Tabulky velikostí pánských kopaček
Zkus taky:
Tabulky velikostí dámských kopaček

Kopačky mám doma

Ať už budu kopačky kupovat v kamenném obchodě nebo přes internet, vždycky se musím ujistit, že dobře padnou. Že dobře padnou všude, ne jen na špičce nebo patě, ale opravdu všude.

Pokud kopačky koupím přes internet, neletím s nimi hned na hřiště, ale v klidu v nich chodím třeba celé odpoledne po bytě. Vyzkouším všechny možné i nemožné polohy. Musím si být jistý, že je vše v pořádku. Pokud zjistím že ne, kopačky můžu vyměnit za jinou velikost, případně vrátit a koupit jiné.

Jak vybrat správnou velikost dětských kopaček

Co se týče měření chodidel u dětí, tak platí to samé, postup je stejný. Co se liší je fakt, že dětem noha roste. Často se setkáte s radami, že je lepší dětem kupovat kopačky větší, že do nich dorostou.

Dítě ale potřebuje dobře padnoucí kopačky teď a ne za půl roku, za rok. Samozřejmě, noha mu poroste. Koupit můžete o něco větší, ale určitě ne o parník.

Pokud koupíte velké kopačky s tím, že do nich capart časem doroste, můžete časem zjistit, že do nich capart sice dorost, padnou mu skvěle, ale jsou v takovém stavu, že stejně bude potřebovat nové.

Navíc pokud jsou to třeba jeho první kopačky a vy (ani on) nevíte, jestli u fotbalu zůstane, určitě mu v jeho rozhodování nepomůže to, že mu koupíte kopačky, ve kterých se při hře nebude cítit dobře.

Dětské kopačky dnes nejsou zase tak drahé, aby se na nich vyplatilo šetřit. Nemusíte samozřejmě kupovat ty nejdražší modely a ani to nemusí být vždy ta nejlepší volba. Kupte takové, ve kterých se bude cítit pohodlně.

Kde koupit kopačky

11teamsports cz kupon
11teamsports.cz
Oblíbená česká fotbalová speciálka. Pro 5% extra slevu využij slevový kód TOPKOP.
11teamsports.sk
Slovenská pobočka. Pro 5% extra slevu využij slevový kód TOPKOP.
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená česká fotbalová speciálka. Vybírat můžeš z více barevných variant.
Unisportstore.com
Přední evropská fotbalová speciálka s obrovským množstvím fotbalového vybavení.

Často kladené dotazy

Jaké kopačky vybrat, když mám široká chodidla?

Pro široká chodidla jsou obecně lepší kožené kopačky, které se dokáží lépe vytvarovat a přizpůsobit. O něco horší je to u pletených kopaček a nejhorší pak u syntetických, které neroztáhnete vůbec. Co se týče značek, o něco širší kopačky vyrábí Puma a adidas. Spíše se vyhněte rychlostním kopačkám (např Nike Mercurial) a kopačkám bez zavazování. Oba typy jsou navrženy hodně těsně.

Co když mám jedno chodidlo kratší?

Může se stát. V takovém případě je nejlepším řešením koupit kopačky podle velikosti delšího chodidla.

Co když jsou mi kopačky těsné, můžu koupit o číslo větší?

V případě, že jste vybrali kopačky, které vám padnou dobře na délku, ale jsou těsné, neřešte to tím, že je koupíte o číslo větší. O číslo větší kopačky pro vás možná budou pohodlnější do šířky, ale noha v nich nebude stabilní. Vyberte jiné kopačky.

Co když jsem naměřil délku chodidla, která je přesně mezi dvěma velikostmi?

Vezměte větší velikost.

O kolik se roztáhnou kožené kopačky?

Záleží na druhu použité kůže, stáří a na tom, jestli byly kopačky ošetřeny proti přílišnému roztažení. Přibližně ale o půl čísla. Čím častěji je nosíte, tím rychleji je prošlápnete.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 4

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

13 Komentáře
Vše Nejvíce pomohlo Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidej tvoje hodnocení
 1. Dobrý den, mohu se zeptat? Když mám naměřeno 27,2-3 cm na svých chodidlech, tak jakou bych měl vybrat velikost mezi 27,5 cm a 27,9 cm? Jedná se o kopačky Nike Tiempo Legend 8 Elite FG Impulse. Předem děkuji za odpověď. Tom (Obuv nemám možnost vyzkoušet. Objednávám kopačky přes web unisport.)

  • Ahoj Tome, kopačky Nike Tiempo Legend 8 Elite mají svršek (v přední části) z klokaní kůže, která by se měla postupně roztáhnout a vytvarovat podle tvého chodidla. Máš dvě možnosti. Vybrat velikost 27,5 cm s tím, že budeš muset „přetrpět“ období roztáhnutí kopaček a nebo jim trochu pomoct. Anebo vzít rovnou velikost 28 s tím, že všechno bude pohodlnější, ale je možné, že kopačky budou po prošlápnutí o něco větší. Někomu nevadí kopačky natěsno, někdo potřebuje víc místa před prsty. Hodně záleží na tobě.

 2. Dobrý den, pořídil jsem kopačky nike tiempo legend 9 elite ag,vel.42(26,5cm). Bohužel mám jedno chodidlo delší (26,3cm). Při hře jsem začal cítit tlak na palci, nejspíš způsobeno hodně těsnou vel. Odehráto asi 60min. Mám pořídit větší vel., nebo kůže povolí? Děkuji za info.

  • Zdravím Jardo, kopačky Nike Tiempo Legend 9 elite AG jsou u prstů těsnější, ale mají v přední části a po stranách opravdu prémiovou klokaní kůži, která se časem roztáhne. Čím více a častěji budete kůži „namáhat“, tím rychleji povolí, roztáhne a přizpůsobí se.
   Nevím, v jakém jsou kopačky stavu a jestli by Vám v obchodě výměnu (popřípadě vrácení) ještě uznali.
   1) Pokud ano, kopačky bych zatím nevracel, ale zkusil bych objednat ještě jednu větší velikost a doma pořádně vyzkoušel, která z těch dvou velikostí Vám bude vyhovovat víc. Pak bych ty nevyhovující vrátil.
   2) Pokud nemáte možnost kopačky vyměnit/vrátit, je potřeba kopačku pořádně prošlápnou, což bude holt chvilku trvat. S roztáhnutím můžete kopačce trochu „pomoct“ – namočit do vody a chodit v ní klidně celý den po bytě, namočit a nacpat do ní napínák/roztahovák atp. Musíte počítat s tím, že to nebude hned, ale po nějaké době kůže opravdu povolí.

 3. Děkuji za info, zkusím tomu dát čas a uvidí se. Vrácení už určitě nebude možné, jsou na nich stopy použití. Věřím, že klokaní kůže povolí a přizpůsobí se. Kopačky jsem volil i kvůli širším chodidlům. Ze syntetiky mám většinou otlaky na bočních stranách chodidel a nestojí to za to. Jak zmiňujete komfort především.

 4. Dobry den,
  kdyz mam nohu 26,5 vybral by jste kozene kopcky 26 nebo 26,5 cm. Hral jsem v adidas 26 ale trpel jsem vzdycky na zacatku. Ted jsem poridil Puma evotouch 2 kozene 26,5 a jsou presne trosku mam strach, aby nebyly velke pak, ale jeste jsem premyslel nad Nike teimpo 26cm ale to uz je zas moc male a trpel bych zas asi.

  • Zdravím Honzo, nelámal bych to přes koleno a vzal 26,5. Riziko, že se časem roztáhnou až moc už u těch novějších kopaček tolik nehrozí, i když stát se to může. Vzal bych 26,5.

 5. Super diky, snad jsem i zvolil dobre. Vzdycky jsem mel adidas predator nebo copa. Letos poprve do Puma evotouch tak snad jsem neudelal chybu kdyz jsem dal prednost evo pred adidas copa 17.1.. Diky moc

 6. Zdravim, tak jsem koupil nakonec kopacky Puma evo touch kozene z klokani kuze. Vcera trenink a tlacili me na leve pate dost. Myslite ze to povoli? Dneska je namocim a na zahrade budu proslapavat. Vratit uz se nedaji tak doufam, ze se roztahnou. Dekuji

  • Ahoj, roztáhnou se určitě, ale nebude to hned, chce to trochu času.

   • Dobre dekuji, roztahne se i ta pata? O tu mi predevsim jde. Nikde jinde me to netlaci jen na te pate a je to neprijemne, tak doufam ze se roztahnou. Snazim se jim pomahat teplou vodou a chodit tak snad to polevi na pate. Jinak nevim

    • Pata se moc neroztáhne, ale trochu změkne. Každý máme jinou nohu a každému bude stejná kopačka padnout jinak. Neumím ti bohužel říct, jestli ti to na patě bude dělat problémy dál nebo ne. Dej tomu čas, nic jinýho nepomůže. Nemůžeš po nich hned po prvním tréninku chtít, aby ti padly jak ulité. To se ti nestane skoro u žádných kopaček. Všechno je to nový materiál, který se musí trochu „opotřebovat“. Držím palce.

komentář

Topkopačky
Logo