Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Každé kopačky na trhu dnes nabízí trochu něco jiného a vybrat ty správné nemusí být vždycky úplně nejlehčí. Je ale několik věcí, na které bychom se měli při výběru zaměřit nejvíc a mezi ně rozhodně patří materiál, ze kterého jsou kopačky vyrobeny. Dneska se podíváme na materiály, ze kterých jsou vyrobeny svršky kopaček. Tedy to, čím jsou kopačky pokryty, s čím přijde balon do kontaktu nejvíce.

V současné době můžeme podle použitých materiálů rozdělit kopačky do tří skupin. Kožené kopačky, syntetické kopačky a pletené kopačky. Každý materiál má svá pro a proti a na všechny se podíváme. Jdeme na to.

 

Kožené kopačky

Nike Tiempo Legend 6 - kožené kopačkyKožené kopačky jsou klasika, která tady byla, je a bude. I v současné době, kdy většina těch největších výrobců používá při výrobě nejčastěji syntetické materiály, vždy mají ve své nabídce i kožené modely. Ať už celou řadu kožených kopaček nebo jen jednotlivé modely. Z těch starších můžeme zmínit Adidas Copa Mundial, Puma King, Nike Premier. Nově pak například firma Adidas nabízí celou koženou řadu kopaček Copa 17, firma Nike kožené kopačky Tiempo, úžasné kožené kopačky vyrábí také u nás ne tolik známá italská firma Pantofola d’Oro a tak dále.

V případě řady Adidas Copa 17 a Nike Tiempo je třeba říct, že jsou to kopačky, na kterých je z větší části použita kůže, ale také syntetika – zadní část a pata bývají syntetické pro zvýšení stability a lepší cenovou dostupnost. Tenhle mix kůže a syntetiky je hodně využíván.

Kůže na kopačkách může být různého druhu. Klokaní, telecí, kozí a další. Kožené kopačky jsou velice oblíbené hlavně díky jejich pohodlnosti a skvělému kontaktu s balonem. Materiál je prodyšný, úžasně měkký (hlavně u klokaní kůže) a postupem času je stále měkčí a měkčí, dokaže se výborně vytvarovat podle vašeho chodidla a skvěle tak padne na nohu. Samozřejmě je to “živý” materiál, takže je potřeba se o něj starat. Po každém použití je řádně očistit a minimálně jednou za měsíc jim věnovat trochu více péče.

Kožený materiál je většinou tlustší než syntetický nebo pletený materiál, takže poskytuje více ochrany (ale je také o to těžší). Pokud vám nějaká dobrá duše šlápne při zápase na nohu, v kožené kopačce to “přežijete” mnohem snáz. Kůže se časem roztahuje a je potřeba s tím počítat. Při koupi je často lepší brát kopačky minimálně o půl čísla menší.

Jednou z nevýhod může být to, že u některých kopaček hrozí, že se kůže časem roztáhne až příliš a kopačky tak budou prostě až moc velké. Další nevýhodou je fakt, že kožené kopačky do sebe natahují vodu. Pokud bude terén mokrý, kopačky nasáknou a ztěžknou.

 

Výhody kožených kopaček:
 • měkké, velice krátká doba prošlápnutí, skvěle se přizpůsobí vašemu chodidlu
 • pohodlné, poskytují nejlepší komfort
 • tlustší materiál lépe chrání nohu v kopačce
 • prodyšnost
 • skvělý kontakt s balonem
 • slušná životnost, ale je potřeba se o ně náležitě starat

 

Nevýhody kožených kopaček:
 • materiál je těžší – vyšší váha kopaček
 • nacucávají vodu – mohou být ještě těžší
 • náročnější údržba
 • menší výběr z barevných variant kopaček
 • v některých případech se kožený materiál může roztáhnout až příliš

 

 

Syntetické kopačky

syntetické kopačky Nike Mercurial VaporPrávě i díky problémům s vyšší váhou a nacucáváním vody u kožených kopaček a stále se zrychlujícímu tempu a rychlosti hry, dovedly v minulosti výrobce k experimentům se syntetickými materiály. Tyhle materiály se dnes už posunuly na takovou úroveň, že dokáží svými vlastnostmi napodobit materiály kožené a v mnoha ohledech je i předběhnout.

Vzhledem k tomu, že je to umělý materiál, je možné ho vyrobit v prakticky jakékoliv podobě. Na trhu tak můžeme narazit na syntetické kopačky, které jsou tenké, tlusté, lehké, těžší, jednobarevné, mnohobarevné a oproti koženým kopačkám je možné na ně aplikovat různé textury a technologie (například ACC technologie, NSG technologie a další vychytávky).

Syntetické materiály se neustále vyvíjí a kráčí mílovými kroky vpřed. Syntetické kopačky dnes už tvoří většinu kopaček na trhu. Oproti koženým kopačkám nenabízí tolik komfortu,  nepřizpůsobí se tak dobře vaší noze a prošlápnutí trvá mnohem déle, ale jsou mnohem lehčí, nenáročné na údržbu, designově mnohem bohatší a nabízí mnohem více moderních technologií. Syntetický materiál je velmi flexibilní a dokáže dnes už být skoro tak měkký jako kožené kopačky.

Mezi jedny z nejoblíbenějších syntetických kopaček dnes patří například Nike Mercurial Vapor XI.

 

Výhody syntetických kopaček:
 • materiál je lehký, flexibilní a může být také slušně měkký
 • voděodolné
 • mají velmi dobrou životnost, je to přecijen umělý materiál, který by měl něco vydržet
 • mohou být tenké i tlusté, lehké i těžší – vybere si každý
 • více barevných variant, bohatší design
 • velmi snadná údržba (stačí je omýt a jít)
 • poskytují na sobě a v sobě více moderních technologií

 

Nevýhody syntetických kopaček:
 • nenabízí tolik pohodlí jako kožené nebo pletené kopačky
 • v mokru mohou být kluzké a kontakt s balonem nemusí být nejlepší
 • prošlápnutí trvá delší dobu, kopačky se neroztáhnou (nebo jen velmi málo)
 • tenká syntetika nenabízí tolik ochrany
 • kontakt s balonem ve většině případů není tak dobrý jako u ostatních materiálů

 

 

Pletené kopačky

pletené kopačky s ponožkou Nike Hypervenom Phantom 3V posledních několika letech začaly firmy Adidas (Primeknit materiál) a Nike (Flyknit) používat novou technologii výroby (nejen) kopaček pomocí metody 3D pletení a minulý rok se k nim přidala i firma Puma (Evoknit). Všechny tři tyhle materiály jsou si velmi podobné. Svršek kopačky je celý vyroben z jednoho kusu syntetického materiálu (ano je to v podstatě také syntetický materiál), takže dochází k výrazným úsporám při výrobě a kopačky tak na sobě nemusí mít žádné švy.

Na videu níže se můžete mrknout, jak taková technologie 3D pletení funguje při výrobě běžeckých bot Adidas, kde je použit na svršek bot stejný materiál (a stejný postup) jako na kopačky.

Protože se ale jedná v podstatě o pletenou ponožku, do které nazujete nohu, byla by kopačka bez nějakého dalšího zpevnění dost nestabilní a vratká. Z toho důvodu je svršek kopačky pokryt ještě tenkou vrstvou silikonu nebo jiného podobného materiálu, který botu vyztužuje a prodlužuje její životnost. Na kopačce jsou samozřejmě použity i další prvky, které ji dále zpevňují.

Ve výsledku je kopačka velmi měkká a flexibilní, tenká a lehká. Máte v ní pocit opravdu jako v ponožce. Je to v podstatě taková vyztužená těsnější ponožka kolem vašeho chodidla. Nicméně je tady ještě stále co zlepšovat – životnost, stabilita, styk s vodou atd. Pletený materiál na kopačkách bude muset ujít ještě kus cesty. Přecijenom je tenhle materiál a postup jeho výroby a výroby pletených kopaček pořád ještě na začátku a k dokonalosti jim pořád ještě kousek chybí.

Video z výroby běžeckých bot Adidas. V jedné části je vidět, jak se na strojích vyrábí (plete) svršek boty. Stejným postupem se vyrábí i kopačky.

 

 

Výhody pletených kopaček:
 • hodně rychle se přizpůsobí vaší noze
 • pohodlí jako v ponožce
 • měkký, tenký a lehký materiál
 • bohatý design, výběr z vícero barev

 

Nevýhody pletených kopaček:
 • díky silikonové vrstvě na povrchu můžou být z počátku trochu tužší
 • trochu horší stabilita a celkově životnost
 • pro někoho mohou být až těsné

 

 

Závěrem

Na každém materiálu je spousta pro a proti a ve výsledku tak vždy bude záležet jen na vás, čemu dáte přednost. Pokud budete hledat výjimečné pohodlí a skvělý kontakt s balonem, pak je kůže jasná volba. Pokud chcete rychlostní kopačky s nízkou váhou a technologickými fičurkami, pak je to syntetika. Hledáte pohodlné kopačky, ve kterých se budete cítit jako v ponožce, pak jsou pro vás pletené kopačky to pravé.

Velký článek o tom, jak koupit ty správné kopačky.

 

Truny

Truny

Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *