Taky máte někdy pocit, že vám noha v kopačce jezdí jak namydlená i přesto, že máte správnou velikost kopaček? Každá rychlá změna pohybu, zrychlení nebo záběr je pak jak za trest. Sami cítíte, že to není ono. A co zkusit protiskluzové ponožky? Protiskluzové ponožky jsou výborným pomocníkem a to nejen pro fotbalisty, ale v podstatě pro všechny sportovce. Co jsou to protiskluzové ponožky, jak fungují, jaké mají výhody a které jsou ty nejlepší?
TOP 1
Trusox
Přibližná cena: 900 Kč
Trusox byly první protiskluzové ponožky na trhu a stále patří mezi nejoblíbenější. Hlavní zbraní je u nich výborná přilnavost.
TOP 2
NikeGrip Strike
Přibližná cena: 600 Kč
Tenčí ponožky z prémiových materiálů, které se zaměřují na optimální poměr pohodlí, dobrého střihu a ucházející přilnavosti.
Nejlepší protiskluzové ponožky
Co jsou protiskluzové ponožky
Jak už název napovídá, protiskluzové ponožky jsou ponožky, které mají za cíl zabránit proklouzávání chodidla v kopačce (nebo jakékoliv jiné sportovní i nesportovní obuvi) a zlepšit tak výsledný výkon. Průkopníkem v této oblasti se staly tehdy neznámé protiskluzové ponožky Trusox, které se poprvé objevily na trhu v roce 2012 a ihned se zařadily mezi nejoblíbenější fotbalové ponožky i mezi mnoha profesionálními hráči.
Po nevídaném úspěchu ponožek Trusox začaly se svými produkty přicházet i další firmy. Jejich produkty fungují na podobném principu s různými obměnami (vylepšeními). U všech ale zůstává cíl stejný – maximalizovat výsledný výkon odbouráním zbytečného pohybu chodidla v kopačce a poskytnout při tom co největší pohodlí.
Jak fungují protiskluzové ponožky
Většina protiskluzových ponožek má na svém povrchu malé gumové nebo silikonové polštářky různých tvarů, které v kopačce fungují jako jakési „brzdy“. Některé ponožky jich mají více, jiné méně a ty kvalitnější ponožky mají dokonce protiskluzové prvky zabudované i z vnitřní strany tak, aby chodidlo neklouzalo i při styku s ponožkou, čímž se výsledný efekt ještě násobí.
Ne všechny firmy ale využívají těchto speciálních protiskluzových polštářků. Například firma Nike u svých ponožek využívá svůj speciální systém NikeGRIP, který je inspirován chodidly gekonů. Gekoni mají tisíce malých chloupků, díky nimž jsou schopni šplhat po svislých plochách a zároveň jim umožňují mít dokonalou přilnavost na všech druzích povrchů. Nike používá na svých protiskluzových ponožkách ultrajemná nanovlákna, která vytvářejí podobný efekt. Stejně jako Nike i adidas má svůj vlastní protiskluzový systém nazvaný AlphaSkin, který funguje na podobném principu.
Výhodou protiskluzových polštářků je hlavně jejich lepší přilnavost. Například ponožky Trusox jsou v přílnavosti v porovnání s ponožkami Nike a adidas výrazně lepší. Ponožky Nike a adidas ale zase nabízí mnohem lepší pohodlí. Ve výsledku tak bude záležet na vás, čemu dáte přednost.
Výhody protiskluzových ponožek
Výhod, které protiskluzové ponožky nabízí, je několik. Mezi ty hlavní patří:
- lepší trakce (záběr) chodidla v kopačce
- vyšší přilnavost
- lepší odvod potu
- méně puchýřů
- větší pohodlí
Chodidlo je v kopačce mnohem stabilnější = lepší záběr = lepší reakce = lepší výkon. Ponožky jsou ve většině případů z kvalitních materiálů, které odvádí pot lépe než klasické ponožky. Tím, že chodidlo v kopačce neklouže, se také snižuje riziko tvorby puchýřů.
Nevýhody protiskluzových ponožek
Možná vás bude zajímat, jestli mají protiskluzové ponožky i nějaké nevýhody. Tou na první pohled nejviditelnější je cena. Protiskluzové ponožky patří mezi ty dražší fotbalové ponožky, ale vzhledem k jejich nezpochybnitelnému přínosu a odlišnému zpracování je to docela i pochopitelné.
S protiskluzovými ponožkami se trochu hůř leze do kopaček, což se ale dá časem vychytat. U těch levnějších a ne tak kvalitních ponožek se může stát, že gumové nebo silikonové protiskluzové polštářky začnou časem ztrácet svou přilnavost nebo se dokonce odlupovat.
Co sledovat při výběru
Jako u jakýchkoliv ponožek i u těch protiskluzových je důležité, aby vám dobře padly. Pokud vám budou příliš velké, budou se krabatit na patě, špičce nebo kdekoliv jinde a to nebude dělat dobrotu. Bohužel ne všechny protiskluzové ponožky nabízí širší výběr velikostí a některé mají dokonce velikost jen jednu – univerzální – což nemusí být pro každého úplně ideální.
Zpracování. Většina ponožek má systém gumových nebo silikonových protiskluzových polštářků, které mají výborný protiskluzový efekt, ale pro někoho může být tenhle efekt až moc výrazný a ve výsledku nepohodlný. Jiné ponožky, jako například ponožky od firem Nike a adidas, tyhle protiskluzové polštářky nepoužívají a zaměřují se především na pohodlnost – protiskluzový efekt u nich není prioritou a proto není ani tak výrazný.
Výška ponožek. Řada firem nabízí protiskluzové ponožky nejen v různých velikostech, ale také v různých výškách. Narazit můžete na protiskluzové ponožky mírně nad kotníky, vyšší ponožky zhruba do půli lýtek, nebo přímo podkolenky (stulpny).
Vyplatí se protiskluzové ponožky?
Ano. Určitě. A nejen na fotbal, ale prakticky na jakýkoliv sport nebo cvičení. Ne nadarmo nosí protiskluzové ponožky i řada profesionálních fotbalistů. Jsou si totiž moc dobře vědomi jejich přínosu. Pokud máte možnost, alespoň jedny si pořiďte. Je to investice, která se vyplatí. Ten rozdíl je znát.
Trusox
Ponožky Trusox byly první protiskluzové ponožky na trhu. Objevily se v roce 2012 a od té doby jsou považovány za jedny z nejlepších ve své kategorii. Díky protiskluzovým prvkům uvnitř i vně ponožky plní svou funkci na výbornou. Trusox patří mezi ty tlustší ponožky a nemusí tak být úplně vhodné pro lidi s užšími a těsnějšími kopačkami.
Na čem by mohly Trusox ještě zapracovat je pohodlí. Materiál působí jako běžné silnější ponožky. Pokud ovšem hledáte protiskluzové ponožky, které nabízí tu nejlepší přilnavost a volnější střih, pak jsou pro vás ideální.
Trusox seženete ve třech velikostech (S,M,L) a několika provedeních – klasické, zesílené (cushioned), tenčí (thin). Vyberete také z vyšších (podkolenek) a nižších (mid-calf) do půli lýtek.
NikeGrip Strike
Ponožky NikeGrip jsou odpovědí firmy Nike na úspěšné ponožky Trusox. V Nike se ale vydali trochu jinou cestou a místo typických gumových nebo silikonových polštářků vyvinuli vlastní protiskluzový systém nazvaný NikeGrip. Ten je inspirovaný chodidly gekona, na kterých jsou tisíce malých chloupků, které zvířeti umožňují šplhat na jakýkoliv typ povrchu. Systém NikeGrip využívá speciální nonovlákna, která tento princip napodobují.
Ponožky NikeGrip jsou tenčí a dobře se hodí do těsnějších bot a kopaček. V porovnání s tlustšími ponožkami Trusox se také tolik neshrnují a nekrabatí. Ponožky NikeGrip jsou vyrobeny z těch nejprémiovějších a nejexkluzivnějších materiálů.
NikeGrip nejsou úplně dokonalé, co se týče přilnavosti, ale zaměřují se spíš než na optimální rovnováhu mezi pohodlností, dobrým střihem a dostatečnou přilnavostí. Pokud hledáte super pohodlné a přitom tenčí protiskluzové ponožky, pak jsou NikeGrip skvělou volbou.
Falke 4
Na trhu ne tak známé ponožky Falke 4 od německého výrobce by si zasloužily mnohem víc pozornosti. Drobnější silikonové „tečky“ najdete uvnitř i zvenku ponožek a je potřeba si na ně trochu zvyknout. Prémiový materiál umožňuje nejen skvělou a pohodlnou kompresi a roztažnost, ale také slušnou absorpci vlhkosti a potu. Díky své třívrstvé konstrukci dokáží Falke 4 do určité míry regulovat i teplotu.
Celkově nemají takovou přilnavost jako ponožky Trusox, což ale může mnoha lidem naopak vyhovovat, a nejsou ani tak tlusté, takže se s nimi v pohodě vejdete i do těsnějších kopaček. Jedny z nejlepších protiskluzových ponožek v poměru přilnavost, cena a životnost.
Bohužel u nás nejsou tak snadno k sehnání a i proto jsou až na třetím místě, jinak by si zasloužily i první místo, protože jim k dokonalosti chybí opravdu jen velmi málo. Pokud vám nevadí nákup v zahraničí, mají je na Unisportu a tady je návod, jak na Unisportu nakoupit.
adidas Alpha Skin Traxion
Ponožky adidas Alpha Skin jsou odpovědí firmy adidas na oblíbené ponožky Trusox. Stejně jako ponožky od Nike na to jde ale adidas trochu jinak a před dokonalou přilnavostí, kterou mají Trusox, dává přednost prémiovým materiálům, skvělému střihu a celkovému pohodlí.
Ponožky Alphaskin mají také specifické levé a pravé označení pro anatomičtěji tvarovaný pár, který dále zlepšuje správné padnutí. Přilnavost zajišťuje systém Traxion, kdy patu, přední část chodidla a boční část pokrývá Econyl, což je materiál používaný v rybářských sítích.
Celkově velice kvalitní pár ponožek prémiové kvality se slušnou, ale ne zas tak ohromující přilnavostí, který je nabízen v silnější a ultralehké variantě. Silnější varianta přináší dobrou kombinaci fixace a pohodlí. Skvělé fotbalové ponožky.
Liiteguard
Ponožky Liiteguard jsou v mnohém podobné ponožkám Falke 4. I ony byly navrženy spíše jako kompresní ponožky a i ony mají na spodní části (zevnitř i zvenku) malé silikonové „tečky“, které fungují jako jakési brzdy. Ponožky samy o sobě jsou dost tenké, což ale vůbec ničemu nevadí. Naopak se s nimi v pohodě vejdete i do těsnějších kopaček.
Bohužel i tyto protiskluzové ponožky u nás prakticky neseženete, ale dají se koupit na Unisport. Pokud budete mít zájem, tady je návod, jak nakupit na Unisport.
Tabio Grip Socks
Japonské fotbalové ponožky Tabio mají jeden jediný problém a to, že je momentálně koupíte pouze ve Francii nebo v Asii. Jinak by tyhle ponožky patřily s přehledem mezi TOP3. Už na první pohled vidíte, že jsou neobvyklé, protože jsou prstové a to je právě to, co z nich dělá skvěle padnoucí protiskluzové ponožky.
Nejsou to super přilnavé ponožky, jako například Trusox, protože protiskluzové prvky nejsou tak agresivní a najdete je jen v přední a zadní části, ale to ničemu nevadí. Materiál je úžasně pohodlný a ponožky dokáží velice dobře pohlcovat pot. Pohodlí zajišťuje i střední část mezi špičkami a patou, která je elastická a dokáže se skvěle přizpůsobit vašemu chodidlu.
Ponožky jsou k dostání v několika velikostech a pokud budete mít někdy někde možnost je koupit, neváhejte ani chvilku.
Storelli SpeedGrips
Ponožky Storelli SpeedGrips jsou unikátní především v tom, že mají zespodu dvě protiskluzové zóny přesně v místech, kde chodidlo při hře nejvíce zabírá. Podobný systém nemají žádné jiné ponožky na trhu. Díky patentovanému materiálu SpeedGrip mají ponožky až 2× vyšší přilnavost než klasické ponožky. Materiál je prémiový a velice pohodlný. Ponožky jsou tenké, takže se dají navléknout i na klasické ponožky.
V žebříčku jsou umístěny až na sedmém místě hlavně proto, že u nás bohužel nejsou moc k dostání. Jinak se jedná o poměrně kvalitní protiskluzové ponožky, které se dají využít například i při běhání, na cvičení nebo pro jiné pohybové a sportovní aktivity.
BU1 s mikrovláknem
Protiskluzové ponožky BU1 jsou ponožky české výroby, které mají uvnitř i zvenku malé protiskluzové panely z mikrovlákna. Ponožky jsou z větší části bavlněné, což přispívá k pohodlnému nošení a k dostání jsou ve dvou velikostech: EUR41-43 a EUR43-46.
Pokud hledáte dobrou a českou alternativu k zahraničním protiskluzovým ponožkám za dostupnou cenu, vyzkoušejte je.
Tapedesign
Tapedesign je rakouská firma věnující se mimo jiné výrobě protiskluzových ponožek, které nosí i někteří profesionální hráči věhlasných klubů. Protiskluzový systém těchto ponožek je velice podobný systému, který používá firma Trusox – na spodní straně ponožek jsou malé silikonové polštářky, které připomínají přísavky a které fungují jako brzdy při styku s vnitřní částí kopačky.
Na rozdíl od jiných protiskluzových ponožek ale nemají žádnou vnitřní úpravu, která by zamezovala pohybu chodidla i při styku se samotnou ponožkou a může se tak stát, že i když se ponožka nehýbe při styku s kopačkou, hýbe se noha v ponožce. Jako problém se může jevit i to, že ponožky nejsou rozlišeny na pravou a levou a prodávají se pouze v jedné univerzální velikosti.
FOUL
Fotbalové ponožky Foul jsou české výroby a zpracováním se dost podobají rakouským ponožkám Tapedesign. I tady najdete zespodu silikonové polštářky a ani tady bohužel nenajdete nějakou vnitřní protiskluzovou úpravu. Ponožky koupíte ve třech velikostech (S,M,L) a cenově vyjdou kolem pětistovky, takže to může být dobrá a v porovnání s ostatními ponožkami i levnější alternativa.
Závěr
Protiskluzové ponožky jsou věc, která umí být nejen pro fotbalisty prospěšná a vyplatí se ji určitě alespoň vyzkoušet. Kvalitní protiskluzové ponožky na fotbal nejsou úplně z nejlevnějších, ale pokud koupíte opravdu ty kvalitní, svoji práci odvedou skvěle a určitě sami zjistíte, že je to jedna z investic, která má smysl.
V podstatě kterékoliv ponožky až do 6. místa (včetně) z žebříčku vyberete, neuděláte žádnou chybu. Všechno jsou to kvalitní protiskluzové ponožky, které jsou na trhu už řadu let a nabízí opravdu poctivou kvalitu.
- nejlepší přilnavost: Trusox
- nejlepší pohodlí: adidas Alpha Skin Traxion / NikeGrip Strike
- nejlépe padnou: Tabio
- nejlepší životnost: Tabio / Falke 4