Jak vybrat

Jak vybrat kopačky – podrobný návod krok za krokem

jak vybrat kopačky – části kopačky

Jak vybrat kopačky? Tento podrobný návod je sestaven do několika částí. Postupně projděte všechny části a na konci každé si poznamenejte, jaká je pro vás v dané části ideální volba. Po přečtení článku budete mít jasnou představu, jaké kopačky jsou pro vás ty pravé. Pojďme na to.

1

Část první – na jakém povrchu budu hrát nejčastěji

Druhy kopaček podle typu povrchu

Prvním a jedním z nejdůležitějších kritérií je terén, na kterém budete hrát. Dobrá kopačka by měla nabízet výbornou stabilitu, přilnavost, odpich, zkrátka se dobře chovat na určitém povrchu. Stejně jako máme různé typy pneumatiky na autě, máme i různé typy podrážek na kopačkách.

Každý typ se hodí pro trochu jiný druh povrchu a není dobré tohle podcenit. Při použití kopaček na nevhodném terénu se:

 • připravujete o možnost případné reklamace
 • vystavujete riziku případného zranění

Typy kopaček podle typu povrchu

Na podrážce každé kopačky jsou takzvané špunty nebo kolíky. To, na jaký povrch jsou kopačky určeny, poznáte podle délky, rozmístění, hustoty a materiálu, ze kterého jsou tyto špunty vyrobeny.

Pro rychlejší orientaci uvádí výrobci v názvu kopaček také anglické zkratky, podle kterých jednotlivé typy kopaček poznáte (FG, SG, AG …).

FG – kopačky na pevné přírodní povrchy – lisovky

Firm Ground (FG) – jsou kopačky na trávu – přesněji suchou přírodní trávu. Jsou to nejčastěji prodávané a využívané kopačky. Na podrážce najdete většinou 10-14 různě dlouhých lisovaných (plastových nebo gumových) špuntů – proto se jim také často říká kopačky lisovky nebo prostě jen lisovky. Patří do základní výbavy každého fotbalisty.

FG kopačky na suchou trávu - jak vybrat kopačky

Nejlepší kopačky na trávu roku 2021

Podívat se do katalogu na všechny lisovky a zjistit ceny


SG – kopačky na měkké přírodní povrchy – kolíky

Soft Ground (SG) – jsou kopačky na trávu – přesněji na měkkou přírodní trávu. Využijete je hlavně za mokrého, blátivého počasí, nejčastěji na podzim. Většinou mají 6 delších kovových vyměnitelných kolíků (slangově kopačky kolíky). Společně s FG kopačkami patří do základní výbavy. FG kopačky na suché terény v jarní části sezóny, SG kopačky na podmáčené terény v podzimní části sezóny.

Mrknout na SG kopačky do katalogu

SG – kopačky na mokrou trávu - jak vybrat kopačky

SG-PRO – měkké přírodní povrchy – lisokolíky

Firmy začaly nabízet také novou verzi SG kopaček, které začínají pomalu nahrazovat klasické SG kopačky. Mají 6 kovových kolíků, které doplňuje 4-6 lisovaných plastových. Často nesou označení jako SG Pro, Hybrid nebo Mixed. V češtině se jim říká lisokolíky. Stejně jako SG kopačky jsou určeny na měkké přírodní povrchy. Oproti klasickým SG kopačkám nabízí především lepší stabilitu a pohodlí.

SG Pro – novější verze kopaček na mokrou trávu - jak vybrat kopačky

Mrknout na SG-PRO kopačky do katalogu


HG – kopačky na tvrdé přírodní povrchy

Hard Ground (HG) – jsou kopačky na tvrdý povrch. Takový, kde už tráva z větší části chybí nebo je jí málo. Kopačky mají speciálně upravené kratší a odolnější plastové nebo gumové špunty, které zajišťují dobrou stabilitu. Tento typ příliš často nevyužijete a firmy je pomalu a nenápadně stahují z nabídky.

HG kopačky na tvrdý povrch - jak vybrat kopačky

AG – kopačky na umělou trávu

Artificial Ground (AG) – jsou kopačky na novější generace umělé trávy (nejčastěji rozšířené). Hodně se podobají FG kopačkám na klasickou trávu, ale mají většinou více plastových špuntů. Ty mají, na rozdíl od FG, jinou stavbu, jsou o něco kratší a všechny stejně dlouhé. Použít je můžete bez obav i na mokré umělé trávě. Pokud potřebujete kopačky na umělku, tento typ je pro vás.

kopačky na umělou trávu - AG

Nejlepší kopačky na umělou trávu roku 2020

Mkrnout na kopačky na umělku do katalogu


TF – kopačky na umělý povrch – turfy

Turf (TF) – někdy také zkratka AT, TT, – turfy jsou kopačky, které mají na podrážce spoustu malých gumových špuntů, zajišťující perfektní stabilitu a přitom dostatečný záběr. Vhodné jsou především na první generace umělých trávníků (turf), které vypadají spíš jako drsnější koberec než umělá tráva. Využít se dají v podstatě na všechny pevné přírodní i umělé povrchy s nízkým profilem.

turfy – kopačky turfy - jak vybrat kopačky

Podívat se do katalogu na všechny turfy


IN – kopačky do vnitřních prostor – sálovky

Indoor (IN) – sálové kopačky, sálovky nebo také futsalové kopačky, tak nazýváme kopačky, které jsou vhodné do vnitřních prostor, jako jsou kryté haly nebo tělocvičny. Využít se ale dají například i na venkovní street fotbálek.

sálovky – kopačky do haly - jak vybrat kopačky

Podívat se do katalogu na všechny sálovky


FG/AG (MG) – kopačky na přírodní i umělou trávu

Firmy jsou si vědomi, že ne každý má peníze kupovat na každý typ povrchu jiný typ kopaček. Začínají proto nabízet různé kombinace. Adidas nabízí kopačky FG/AG, které jsou určeny jak na přírodní suchou trávu tak i umělou trávu. Nike má pro stejný typ kopaček označení MG (Multiground). Kopačky mají lisované špunty, které jsou o něco kratší než u klasických FG kopaček a o něco delší než u klasických AG kopaček.

FG/AG kopačky na přírodní i umělou trávu - jak vybrat kopačky

Podívat se na všechny FG/AG kopačky

Do základní výbavy určitě patří FG kopačky na přírodní suché trávníky, SG kopačky na přírodní mokré trávníky, AG kopačky (případně FG/AG) na umělé trávníky a sálovky do haly.
2

Část druhá – jaký mi bude vyhovovat materiál

Kůže nebo syntetika?

Druhým velmi důležitým kritériem je volba materiálu, ze kterého budou kopačky vyrobeny – respektive svršek kopaček (kromě podrážky a zavazování vše, co vidíte). Každý materiál má své výhody i nevýhody a bude záležet opět jen na vás, čemu dáte přednost. V podstatě jsou dvě možnosti. Kůže nebo syntetika.

Zkus taky:
Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Zásadní rozdíly mezi koženými a syntetickými kopačkami se začínají stírat. Syntetické kopačky dnes dokáží napodobit vlastnosti kůže natolik, že jsou prakticky k nerozeznání. Přesto je tady několik věcí, které je dobré zmínit.

Kožené kopačky

Kůže je prémiový materiál, a i když je v poslední době čím dál častěji nahrazována syntetickými materiály, firmy ve své nabídce vždy nechávají alespoň několik modelů kožených kopaček. Jsou oblíbené hlavně u „starších“ hráčů, kteří s nimi vyrůstali. Nejčastěji najdete na svršku kopačky telecí, kozí nebo klokaní kůži. Liší se kvalitou – měkkostí, odolností, životností, roztažností.

Výhody:
 • přírodní prodyšný materiál
 • měkkost – nejlepší pohodlí ze všech materiálů, čím déle je nosíte, tím pohodlnější jsou
 • tvarovatelnost – kůže se krásně vytvaruje podle vašeho chodidla a dělá nejmenší problémy s prošlápnutím nových kopaček
Nevýhody
 • o něco těžší než syntetické materiály
 • natahují do sebe vodu, na mokrém terénu mohou ztěžknout (záleží na modelu, nejnovější modely kopaček už mají ošetřen i tento „problém“)
 • trochu náročnější péče o kopačky
 • někdy se mohou kožené kopačky časem roztáhnout víc než je nutné
Pokud hledáte především pohodlné kopačky, které se časem krásně roztáhnou a vytvarují podle vašeho chodidla, pak jsou kožené kopačky skvělou volbou.

Syntetické kopačky

Hra se zrychluje a nároky na vlastnosti materiálů se zvyšují. Kopačky už dnes musí být také lehké, voděodolné, s novými technologickými fičurami a v neposlední řadě také levnější pro výrobu a zpracování. Posun k syntetickým materiálům byl tedy předvídatelný.

Syntetické materiály se posunují mílovými kroky kupředu. Výrobci z nich mohou vyrobit prakticky cokoliv, co si usmyslí. I když je nepravděpodobné, že by kožené kopačky zcela vymizely, syntetické materiály jsou (nejen) v tomto odvětví cestou do budoucna.

Výhody:
 • jsou voděodolné
 • různorodost provedení – tenké, tlusté, lehké, těžké, měkké, jednobarevné, vícebarevné
 • velmi snadná údržba (většinou opláchnete a jdete)
 • nabízí prostor pro zařazení nových technologických vylepšení (na rozdíl od kůže, která má většinu vlastností daných, mohou vývojáři navrhnout a vytvořit každý milimetr syntetického materiálu s takovými vlastnostmi, které potřebují)
Nevýhody:
 • většinou nenabízí tolik pohodlí jako kožené kopačky (tenhle rozdíl se začíná pomalu stírat)
 • prošlápnutí trvá delší dobu, kopačky se neroztáhnou (nebo jen málo)
 • neprodyšnost (hlavně u levnějších syntetických modelů)

Při koupi syntetických kopaček se vyhněte levným materiálům. Noha v nich vůbec nebo jen špatně dýchá a levnější materiály samozřejmě tolik nevydrží. Na rozdíl od kožených kopaček se syntetické vůbec neroztáhnou (nebo jen minimálně), musí vám bezvadně padnout už při koupi.

Syntetické kopačky nabízí hlavně lehčí hmotnost, pestrobarevný design, nové prvky moderních technologií, voděodolnost a velmi nenáročnou údržbu.

Pletené kopačky

Technicky patří pletené kopačky do kategorie syntetických, ale protože jsou vyráběny velice inovativní technologií, která řadu vlastností vylepšuje, zaslouží si samostatnou zmínku.

Pletené kopačky jsou vyráběny metodou 3D pletení. Základem jsou syntetická vlákna (nitě), ze kterých je ve speciálních strojích upleten celý jednokusý svršek kopačky. Pro pletený materiál má každá firma své označení. Nejčastěji se proto setkáte s označením Flyknit (Nike), Primeknit materiál nebo Primemesh materiál (adidas) a Evoknit (Puma).

V porovnání s klasickými syntetickými kopačkami mají pletené ještě několik výhod:

 • kopačky jsou mnohem prodyšnější než klasické syntetické
 • mohou být opravdu velmi lehké a flexibilní – k pletení se použije méně materiálu
 • oproti klasické syntetice se dokáží mnohem lépe přizpůsobit noze (jako pletená ponožka)
 • šetrnější a levnější výroba – uplete se jen tolik materiálu, kolik je potřeba
 • výrobci mohou uzpůsobit tloušťku i hustotu materiálu v jednotlivých částech kopačky – např. v zadní části tlustší pro lepší ochranu paty, vepředu tenčí, ve střední části hustější (pevnější) pro lepší stabilitu atd.
I když spadají pletené kopačky do kategorie syntetických, nabízejí oproti klasickým syntetickým kopačkám několik zásadních vylepšení. Dnes už se pomalu stávají mezi syntetickými kopačkami standardem.
Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2022)

Kombinace kůže a syntetiky

Na trhu najdete i kopačky, které na svršku kombinují syntetické i kožené materiály. Je to snaha využít ty nejlepší vlastnosti obou materiálů.

Na svršku jsou místa, kde je potřeba, aby se kopačky roztáhly a vytvarovaly podle chodidla (např. přední část u prstů). V těchto místech jsou kožené části. V místech, kde je potřeba kopačky zpevnit, vytvořit těsnější fit, zlepšit odolnost a životnost, jsou pak části syntetické.

3

Část třetí – pohodlí

Jak chcete, aby vám kopačky padly?

Možná nejdůležitější kritérium je to, jak vám budou boty padnout a jak se v nich budete cítit. Tohle je však tak individuální, že je dost těžké dělat nějaké obecné závěry. Každá kopačka má svá specifika stejně jako každá noha.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte možnost boty vyzkoušet – pořádně se v nich projít. Zjistit, jestli někde netlačí nebo v nich naopak neplavete. Zásadní věc je vědět, jakou velikost vůbec potřebujete.

Kopačky pro široká nebo úzká chodidla

Firmy jako Nike, adidas, Puma mají vždy několik různých typů kopaček, které se nazývají sila. Například firma Nike nabízí momentálně sila Mercurial, Tiempo a Phantom. Adidas zase sila X, Nemeziz, Predator a Copa atd.

Každé toto silo je jinak zaměřeno. Například sila Mercurial od Nike a X od adidas jsou rychlostní kopačky – jsou především lehké a těsnější – hráči s vyloženě širokými chodidly s nimi budou mít pravděpodobně problém.

Bližší pohled na jednotlivá sila i s jejich popisem najdete v přehledu kopaček.

Zkus taky:
Kopačky – přehled modelů nejznámějších značek (2022)

Pokud víte o tom, že máte širší chodidla, vhodné by mohly být spíše kopačky Puma nebo adidas a obecně pak hlavně kopačky kožené, které se nošením roztáhnou a velmi dobře se přizpůsobí noze.

Pokud naopak víte o tom, že budete potřebovat spíše užší kopačky, ideální by pro vás mohly být kopačky z řad Nike Mercurial nebo adidas X a obecně kopačky syntetické, které se časem neroztáhnou a zachovají si tvar po celou dobu své životnosti.

Zkus taky:
Nejlepší kopačky pro širší a široká chodidla (2022)

Všechny zmíněné řady kopaček berte jen jako možnosti. Opět. Nejlepší je kopačky vyzkoušet a najít si ty, které vám nejlépe padnou už při zkoušení. Tohle je zkrátka hodně individuální.

Kopačky se zavazováním nebo bez

V posledních letech se na trhu objevují kopačky bez zavazování, které by měly nabízet lepší (čistší) kontakt s balonem. Kopačky bez tkaniček jsou primárně navrženy tak, aby padly velmi těsně. Noha v nich musí být dokonale ukotvena, protože prostě nemáte jinou možnost, jak si je přizpůsobit – přitáhnout, povolit.

Zkus taky:
TOP 6: Nejlepší kopačky bez tkaniček (2022)

Pokud o nich přemýšlíte, berte to na vědomí. U kopaček bez zavazování je opravdu nesmírně důležité, aby vám padly už při zkoušení.

Kopačky bez zavazování nabízí čistší kontakt s balonem, ale za cenu toho, že si kopačky nemůžete povolit nebo dotáhnout podle potřeby. Pokud chcete mít možnost si kopačky trochu přizpůsobit (to jak padnou), jsou kopačky se zavazováním zatím stále ještě lepší volbou.

Kopačky s ponožkou u kotníků nebo bez

Opět boom posledních let. Kotníkové kopačky nebo spíše ponožkové kopačky jsou kopačky, ze kterých vystupuje ať už pletená nebo jiná elastická syntetická „ponožka“. Tahle ponožka může sahat do úrovně kotníků, případně lehce nad nebo pod.

Zkus taky:
Kotníkové kopačky neboli kopačky s ponožkou – vyplatí se?

Firmy o těchto kopačkách velmi rádi tvrdí, že se stanou přímo součástí vaší nohy a nabídnou vám mnohem lepší pocit při hře. Pravdou je, že u ponožkových kopaček dostanete za vyšší cenu jen další kus pleteného nebo jiného materiálu navíc. Na samotný výkon nemá vůbec nebo jen velmi malý vliv. Co se týče pohodlí, nejlepší je vyzkoušet a rozhodnout se podle vlastního uvážení.

4

Část čtvrtá – cena a zpracování

Nejdražší nemusí vždy znamenat nejlepší

Posledním kriteriem v našem přehledu je cena. U kopaček platí, že vyšší cena ještě nemusí vždy znamenat vyšší kvalitu. Většina těch nejdražších kopaček byla navržena pro maximální výkon, což se ale mnohdy projevuje i na jejich životnosti. Při samotném výběru používejte selský rozum. Zjistěte si co nejvíce informací o kopačce a nevybírejte pouze na základě líbivých marketingových reklam.

Zkus taky:
Dražší nebo levné kopačky – jak se v tom vyznat a které vybrat?

Podle ceny můžeme kopačky rozdělit do několika pomyslných skupin, které mají vždy svá specifika. Každá cenová hladina se vyznačuje mimo jiné také určitou kvalitou zpracování kopaček. Rozhodně to ale neberte jako nějaké přesné rozškatulkování, slouží to jen orientačně.

5000 Kč a výšeelitní kategorie

Kopačky pro ty, kdo chtějí to nejlepší na trhu. Nabízejí perfektní výkon a prémiové materiály, ovšem často trochu pokulhává odolnost a životnost kopaček celkově (samozřejmě ne u všech).

3500-5000 Kčtop kategorie

Pokud nechcete utrácet za ty úplně elitní kopačky, ale rádi si připlatíte za něco lepšího, pak je tohle cenové rozpětí přesně pro vás. Kopačky, které nabízí top materiály, nejnovější technologie a skvělé zpracování.

2000-3500 Kč – střední třída

I střední třída nabízí spoustou velmi kvalitních modelů. V tomto cenovém rozpětí prodají značky nejvíce svých kopaček. Kopačky v této třídě často předčí i elitní kategorii v lepší odolnosti a životnosti. Materiály použité na kopačkách mohou být o něco horší než u dvou vyšších kategorií, ale stále jde o hodně kvalitní zpracování. Je to takový rozumný kompromis.

1000-2000 – nižší třída

Je stále ještě velmi dobrá volba pro nové, rekreační, nebo méně náročné hráče. Kvalita zpracování může být trochu horší a kopačky zřejmě nebudou mít tolik vychytávek (technologií). Nezapomínejte však, co jsme si řekli výše. Pokud vám budou kopačky z této kategorie vyhovovat a budete se v nich cítit dobře, vemte je.

250-1000 – boty s logem

Pokud se nejedná o kopačky ve slevě nebo nějaké podobné akci, jde velmi často pouze o botu s logem. Kromě ceny toho nemají moc co nabídnout, čest výjimkám.

Nejdražší kopačky ještě nutně neznamenají nejlepší kopačky. I mezi těmi levnějšími se ukrývají perly. Stanovte si rozpočet a o kopačkách si zjistěte všechny dostupné informace. Nenechte se zmasírovat reklamou.
5

Část pátá – kde koupit kopačky

Přes internet nebo v kamenném obchodě?

Jako cokoliv jiného i kopačky můžete koupit dvěma způsoby. Vypravit se do kamenného obchodu, nebo koupit přes internet. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Volba kamenného obchodu asi nehraje zase až takovou roli. V těch větších a zavedenějších budete mít samozřejmě větší výběr.

Kamenný obchod

Výhody – kamenný obchod:
 • můžete si vyzkoušet kterékoliv kopačky z nabídky a k tomu v různých velikostech
 • prodavač vám může ukázat a poradit přímo konkrétní modely
 • uděláte si výlet
Nevýhody – kamenný obchod:
 • po koupi už kopačky většinou nevrátíte
 • žádný větší obchod nemusí být poblíž
 • jste omezeni jen na nabídku konkrétního obchodu
 • něco utratíte za dopravu

Internetový obchod

Oblíbenou možností je i nákup přes internet. Větší zavedené obchody mají své internetové stránky a proces objednávky je často velice jednoduchý. Základem je vědět, jakou velikost potřebujete.

Výhody – internetový obchod:
 • můžete si vybrat libovolný internetový obchod – celkově větší výběr
 • nakupujete z pohodlí domova
 • doprava může být zdarma
 • často lepší ceny než v kamenném obchodě
 • v kopačkách můžete chodit klidně celý den po bytě a pořádně je vyzkoušet
 • možnost kopačky vrátit nebo vyměnit za jiné
Nevýhody – internetový obchod:
 • nevyzkoušíte si více kopaček najednou
 • nevyzkoušíte a neosaháte si je před koupí
 • pokud nesedí, zařídit vrácení nebo výměnu

Přikládám i odkazy na ověřené obchody. 11teamsports a Sportfotbal jsou české zavedené fotbalové speciálky s širokým výběrem a dobrou podporou. V obchodě 11teasmports.cz můžete navíc v košíku využít slevový kód TOPKOP a nakoupit kopačky a další vybavení s 5% slevou. Stačí se zaregistrovat, vložit kód a ušetřit.

Pár tipů před koupí

Kožené kopačky kupte s minimální rezervou před prsty, roztáhnou se.

Nejdražší top modely kterékoliv značky jsou většinou výborné kopačky a je jedno, jestli koupíte kožené nebo syntetické, rozdíly jsou tam už minimální. Pokud ale budete kupovat levnější modely, je skoro vždy lepší sáhnout po kožených. Kůže je zaručená kvalita. U levnější syntetiky často nevíte, co vlastně kupujete.

Pokud máte omezený rozpočet poohlédněte se po top modelech ze starších generací, které už často bývají ve slevě.

Kopačky vybírejte podle velikosti v centimetrech ne ve velikostech EUR, US, UK. Značky mají pro kopačky dost často trochu odlišné číslování. Změřte si chodidla a vyberte správně hned napoprvé.

Zkus taky:
Jak se starat o kopačky

Kopačky mám doma, co teď?

Potom co pořídíte nové kopačky, nic neuspěchejte, nemá cenu v nich hned vletět do prvního ostrého zápasu, odnesete si jen odřené nohy a puchýře. Dejte jim čas trochu se sžít s vaší nohou. Vezměte je nejdřív na dva tři tréninky, nebo se s nimi jděte jen tak proběhnout. Nezapomeňte si s sebou vzít také náhradní boty a jakmile vás začnou nové kopačky kdekoliv jakkoliv i jen trochu tlačit, přezujte se.

Obecně kožené kopačky se přizpůsobí mnohem rychleji než kopačky syntetické. Pokud se ani po několikerém nošení necítíte v botách dostatečně pohodlně, je možné, že zrovna tyhle pro vás nebudou to pravé ořechové.

Zkus taky:
Jak prošlápnout nové kopačky

Po každém použití, nebo alespoň jednou týdně v sezoně byste se měli věnovat údržbě kopaček, abyste tak prodloužili jejich životnost. Věřte, že vám to oplatí.

Jak vybrat kopačky – shrnutí

 1. Ujasněte si, na jakém povrchu budete hrát nejčastěji

  Na každý povrch jsou vhodné jiné kopačky. Ujasněte si, kde budete hrát nejčastěji a podle toho vyberte ty správné. Vybírat můžete z kopaček na přírodní suchou nebo mokrou trávu, na tvrdý přírodní povrch, na umělou trávu nebo do haly.

 2. Rozmyslete, jaký vám bude vyhovovat materiál kopaček

  Materiál, ze kterého je vyroben svršek kopaček má vliv nejen na výkon, ale i na celkové pohodlí. Vybírat můžete z kožených nebo syntetických kopaček.

 3. Pohodlí má zásadní vliv na kvalitu hry

  Pokud při hře nemusíte na kopačky vůbec myslet, vybrali jste správně. Máte široká nebo úzká chodidla? Chcete mít kopačky se zavazováním nebo bez? Zohledněte to vše při výběru.

 4. Stanovte si cenu

  Nejdražší kopačky nemusí být nutně vždy ty nejlepší. I mezi těmi levnějšími se ukrývají perly. Stanovte si cenu, kterou chcete do kopaček investovat a pokuste se zjistit si o kopačkách všechny důležité informace předem. Vybírejte hlavou, zkoušejte dvakrát.

 5. Zvolte ověřený a důvěryhodný obchod

  Nakupte v ověřeném a pokud možno zavedené fotbalové speciálce. Mají větší výběr a svému sortimentu rozumí. Vrácení nebo výměna u nich nebývá problém.

 6. Nákupem to nekončí

  Kopačkám dejte čas, trochu je prošlápněte. Musí se sžít s vaší nohou. O kopačky se pravidelně starejte, prodloužíte tím jejich životnost.

Jsme na konci. Doufám, že pro vás byl článek alespoň trochu přínosný. Pokud máte jakékoliv dotazy, piště do komentářů. Přeji šťastnou ruku (nohu) při výběru.

Zkus taky:
Nejlepší dárek pro fotbalistu – 30 tipů

Nejčastěji kladené dotazy

Co když mám široká chodidla?

Zkuste vybrat spíše kožené kopačky, které mají tendenci se roztáhnout a přizpůsobit chodidlu. U syntetických vybírejte spíše kopačky s pleteným svrškem. Dejte přednost kopačkám se zavazováním než bez. Obecně o něco širší kopačky vyrábí značky Puma a adidas.

Jak vybrat dětské kopačky?

Postup výběru je stejný. Určitě nekupujte dítěti kopačky o parník větší s tím, že do nich doroste. Potřebuje pohodlné kopačky teď, ne za rok. S dětmi je často lepší navštívit kamenný obchod a kopačky důkladně vyzkoušet tam, obzvlášť pokud jsou to jejich první.

Jsou lepší kopačky se zavazováním nebo bez?

Kopačky bez zavazování nabízí o něco čistší kontakt s balonem. Při výběru je důležité, aby vám padly hned při zkoušení. Aby v nich chodidlo nelítalo. Kopačky se zavazováním jsou lepší v tom ohledu, že si je můžete povolit nebo dotáhnout zcela podle svých potřeb.

Jak poznám, že mi kopačky dobře sedí?

Při zkoušení vás nikde nic netlačí a noha v kopačce dobře sedí. Kopačky jsou obuv, která má sedět co nejtěsněji, ale přitom tak, aby vás nijak neomezovala. Jestli jste vybrali dobře, poznáte často až na hřišti. Pokud při hře nemusíte na kopačky vůbec myslet, vybrali jste správně.

Mám širší chodidla a kopačky jsou mi příliš úzké, mohu koupit o číslo větší?

Neriskujte to, chodidlo nebude v kopačce dobře sedět. Poohlédněte se po jiných.

O kolik se roztáhnou kožené kopačky?

Přesně se to nedá ani odhadnout. Mimo jiné záleží i na kvalitě použité kůže. Mohou se roztáhnout o 0,5-1,5 čísla. Často je lepší kupovat kožené kopačky trochu těsnější. Během relativně krátké doby se roztáhnou.

O kolik větší by měly být syntetické kopačky?

Kopačky by měly sednout co nejtěsněji, ale tak, aby vám nepůsobily bolest nebo vás jinak neomezovaly. Před prsty by mělo být maximálně půl centimetru volného místa (měřeno v ponožce).

Spánková kalkulačka.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 30

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

6 komentáře
 1. Odpovědět
  Václav Šesták at

  jaka zranění??

  • Ahoj, při použití kopaček s nevhodnou podrážkou na nesprávném terénu vždycky hrozí nějaké zranění. Například na umělé trávě při náhlé nebo rychlé změně směru se ti mohou špatně zvolené kopačky kousnou do povrchu a hrozí poranění vazů nebo svalů .. Další příklad může být použití kopaček určených na přírodní trávu třeba na škváře, tady naopak zase hrozí podklouznutí a poranění atd atd, těch příkladů je spousta.

 2. Máte nějaký tip pro výběr pro dítě, které začíná? Liší se něco? Bude mít druhý tréning a jdou už na trávu, tak musí mít kopačky. Děkuji!

  • Dobrý den Katko,

   nevím, jak starého máte caparta a kolik jste ochotna do kopaček investovat.

   Stejně jako u dospělích, i u dětí jsou kopačky dražší a kopačky levnější. Samozřejmě u dětí hraje důležitou roli fakt, že jim noha poroste a pokud vyloženě nechcete kupovat ty nejdražší top modely (které mnohdy ani nemusí být nejlepší), je rozumné koupit o něco levnější, protože je dříve nebo později stejně budete muset vyměnit (pokud prcek u fotbalu zůstane).

   Každopádně rozhodující by mělo být pohodlí. Nechci tady psát nějaké slohové cvičení. Pokud máte zájem, napiště mi na info@topkopacky.cz a můžeme se o tom pobavit a samozřejmě vám mohu dát i tipy na konkrétní kopačky.

 3. Odpovědět
  Tomáš Honegr at

  jaký obchod by jste doporučovali?

komentář

Topkopačky
Logo