Jak vybrat

Jak vybrat kopačky – podrobný návod krok za krokem

jak vybrat kopačky – části kopačky

Jak vybrat kopačky? Tento podrobný návod je sestaven do několika částí. Postupně projděte všechny části a na konci každé si poznamenejte, jaká je pro vás v dané části ideální volba. Po přečtení článku budete mít jasnou představu, jaké kopačky jsou pro vás ty pravé. Pojďme na to.

Pokud vybíráte dětské kopačky, zkuste přímo článek jak vybrat dětské kopačky.

Zkus taky:
Jak vybrat dětské kopačky
1

Část první – na jakém povrchu budu hrát nejčastěji

Druhy kopaček podle typu povrchu

Prvním a jedním z nejdůležitějších kritérií je terén, na kterém budete hrát. Dobrá kopačka by měla nabízet výbornou stabilitu, přilnavost, odpich, zkrátka se dobře chovat na určitém povrchu. Stejně jako máme různé typy pneumatik na autě, máme i různé typy podrážek na kopačkách.

Každý typ podrážky se hodí pro trochu jiný druh povrchu a není dobré tohle podcenit. Při použití kopaček na nevhodném terénu se:

 • připravujete o možnost případné reklamace
 • vystavujete riziku případného zranění

Typy kopaček podle typu povrchu

Na podrážce každé kopačky jsou takzvané špunty nebo kolíky. To, na jaký povrch jsou kopačky určeny, poznáte buď pohledem nebo přímo z názvu kopaček.

Výrobci v názvu kopaček uvádí anglické zkratky (FG, SG, AG …), podle kterých jednotlivé typy kopaček poznáte. Na obrázku níže vidíte kopačky z e-shopu 11teamsports.cz a uvedené zkratky v názvech.

kopačky podle povrchu

Co jednotlivé zkratky znamenají?

FG – kopačky na suché přírodní travnaté povrchy

FG (Firm Ground) – jsou kopačky na suchou nebo lehce vlhkou přírodní trávu. Jsou to nejčastěji prodávané a využívané kopačky. Na podrážce najdete většinou 10-14 různě dlouhých lisovaných (plastových nebo gumových) špuntů – proto se jim také často říká kopačky lisovky nebo prostě jen lisovky. Patří do základní výbavy každého fotbalisty.

Mrknout na FG lisovky do katalogu


SG (SG Pro, MxSG)– kopačky na měkké přírodní povrchy

SG (Soft Ground) – jsou kopačky na měkkou (mokrou a podmáčenou) přírodní trávu. Využijete je hlavně za mokrého a blátivého počasí. Většinou mají 6 delších kovových vyměnitelných (šroubovacích) kolíků, které doplňuje 4-6 kratších plastových lisovaných špuntů (proto se jim říká slangově kopačky lisokolíky). Firma adidas používá označení SG. Firma Nike SG-Pro. Firma Puma SG nebo MxSG (Mixed SG). Společně s FG kopačkami patří do základní výbavy.

Mrknout na lisokoliky do katalogu

lisokolíky

HG – kopačky na tvrdé přírodní povrchy

HG (Hard Ground) – jsou kopačky na tvrdý povrch. Takový, kde už tráva z větší části chybí nebo je jí málo. Kopačky mají speciálně upravené kratší a odolnější plastové nebo gumové špunty, které zajišťují dobrou stabilitu. Tento typ příliš často nevyužijete a firmy je pomalu a nenápadně stahují z nabídky, i když na ně sem tam narazíte.

HG kopačky na tvrdý povrch - jak vybrat kopačky

AG (AG-Pro) – kopačky na umělou trávu

AG (Artificial Ground) – jsou kopačky na umělou trávu. Hodně se podobají FG kopačkám na klasickou trávu, ale mají většinou více lisovaných plastových špuntů, které jsou na rozdíl od FG špuntů duté, o něco kratší a všechny stejně dlouhé. Použít je můžete bez obav i na mokré umělé trávě. Pokud potřebujete kopačky na umělku, tento typ je pro vás. Firma adidas používá označení AG, firma Nike AG-Pro.

ag kopačky

Mkrnout na kopačky na umělku do katalogu


TF (TT) – kopačky na pevný povrch s nízkým profilem

TF (Turf) – turfy jsou kopačky, které mají na podrážce spoustu malých gumových špuntů, zajišťující perfektní stabilitu a přitom dostatečný záběr. Vhodné jsou především na první generace umělých trávníků (turf), které vypadají spíš jako drsnější koberec než umělá tráva. Využít se dají v podstatě na všechny pevné přírodní i umělé povrchy s nízkým profilem.

turfy

Podívat se do katalogu na všechny turfy


IN (IC) – kopačky do vnitřních prostor

In (Indoor) – sálové kopačky, sálovky nebo také futsalové kopačky, tak nazýváme kopačky, které jsou vhodné do vnitřních prostor, jako jsou kryté haly nebo tělocvičny. Využít se ale dají například i na venkovní street fotbálek. Firmy pro ně nejčastěji používají zkratky IN případně IC.

sálovky

Podívat se do katalogu na všechny sálovky


FG/AG – kopačky na přírodní i umělou trávu

Výrobci jsou si vědomi, že ne každý má peníze kupovat na každý typ povrchu jiný typ kopaček. Začínají proto nabízet různé kombinace. Adidas i Puma nabízí kopačky FG/AG, které jsou určeny jak na přírodní suchou trávu tak i umělou trávu. Kopačky mají lisované špunty, které jsou o něco kratší než u klasických FG kopaček a o něco delší než u klasických AG kopaček. Je to takový kočkopes. Firmy adidas a Puma používají zkratku FG/AG případně MG nebo MxG, značka Nike pak FG/MG nebo jen MG.

FG/AG kopačky

Podívat se na všechny FG/AG kopačky

Do základní výbavy určitě patří FG kopačky na přírodní suché trávníky, SG kopačky na přírodní mokré trávníky, AG kopačky (případně FG/AG) na umělé trávníky a sálovky do haly.
2

Část druhá – jaký mi bude vyhovovat materiál

Kůže nebo syntetika?

Druhým velmi důležitým kritériem je volba materiálu, ze kterého budou kopačky vyrobeny – respektive svršek kopaček (kromě podrážky a zavazování vše, co vidíte). Každý materiál má své výhody i nevýhody a bude záležet opět jen na vás, čemu dáte přednost. V podstatě jsou dvě možnosti. Kůže nebo syntetika.

Zkus taky:
Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Zásadní rozdíly mezi koženými a syntetickými kopačkami se začínají stírat. Syntetické kopačky dnes dokáží napodobit vlastnosti kůže natolik, že jsou prakticky k nerozeznání. Přesto je tady několik věcí, které je dobré zmínit.

Kožené kopačky

Kůže je prémiový materiál, a i když je v poslední době čím dál častěji nahrazována syntetickými materiály, firmy ve své nabídce vždy nechávají alespoň několik modelů kožených kopaček.

Kožené kopačky jsou oblíbené především u hráčů, kteří mají rádi pohodlí a přirozený kontakt s balonem. Nejčastěji najdete na svršku kožených kopačky telecí, kozí nebo klokaní kůži. Liší se kvalitou – měkkostí, odolností, životností, roztažností a váhou.

Výhody kůže:
 • přírodní prodyšný materiál
 • měkkost – nejlepší pohodlí ze všech materiálů, čím déle je nosíte, tím pohodlnější jsou
 • tvarovatelnost – kůže se krásně vytvaruje podle vašeho chodidla a dělá nejmenší problémy s prošlápnutím nových kopaček
Nevýhody kůže:
 • o něco těžší než syntetické materiály
 • natahují do sebe vodu, na mokrém terénu mohou ztěžknout (nejnovější modely kopaček už mají ošetřen i tento „problém“)
 • trochu náročnější péče o kopačky (impregnace)
Pokud hledáte především pohodlné kopačky, které se časem krásně roztáhnou a vytvarují podle vašeho chodidla, pak jsou kožené kopačky skvělou volbou.

Mezi nejoblíbenější kožené kopačky patří:

Syntetické kopačky

Hra se zrychluje a nároky na vlastnosti materiálů se zvyšují. Kopačky už dnes musí být lehké, voděodolné, s novými technologickými fičurami a v neposlední řadě také levnější pro výrobu a zpracování. Posun k syntetickým materiálům byl tedy předvídatelný.

Syntetické materiály se posunují mílovými kroky kupředu. Výrobci z nich mohou vyrobit prakticky cokoliv, co si usmyslí. I když je nepravděpodobné, že by kožené kopačky zcela vymizely, syntetické materiály jsou (nejen) v tomto odvětví cestou do budoucna.

Výhody:
 • jsou voděodolné
 • různorodost provedení – tenké, tlusté, lehké, těžké, měkké, jednobarevné, vícebarevné
 • velmi snadná údržba (většinou opláchnete a jdete)
 • nabízí prostor pro zařazení nových technologických vylepšení (na rozdíl od kůže, která má většinu vlastností daných, mohou vývojáři navrhnout a vytvořit každý milimetr syntetického materiálu s takovými vlastnostmi, které potřebují)
Nevýhody:
 • většinou nenabízí tolik pohodlí jako kožené kopačky (tenhle rozdíl se začíná pomalu stírat)
 • prošlápnutí trvá delší dobu, kopačky se neroztáhnou (nebo jen málo)
 • neprodyšnost (hlavně u levnějších syntetických modelů)

Při koupi syntetických kopaček se vyhněte levným materiálům. Noha v nich vůbec nebo jen špatně dýchá a levnější materiály samozřejmě tolik nevydrží. Na rozdíl od kožených kopaček se syntetické vůbec neroztáhnou (nebo jen minimálně), musí vám bezvadně padnout už při koupi.

Syntetické kopačky nabízí hlavně lehčí hmotnost, pestrobarevný design, nové prvky moderních technologií, voděodolnost a velmi nenáročnou údržbu.

Pletené kopačky

Technicky patří pletené kopačky do kategorie syntetických, ale protože jsou vyráběny velice inovativní technologií, která řadu vlastností vylepšuje, zaslouží si samostatnou zmínku.

Pletené kopačky jsou vyráběny metodou 3D pletení. Základem jsou syntetická vlákna (nitě), ze kterých je ve speciálních strojích upleten celý jednokusý svršek kopačky.

Pro pletený materiál má každá firma své označení. Nejčastěji se proto setkáte s označením Flyknit (Nike), Primeknit materiál nebo Primemesh materiál (adidas) a Evoknit (Puma).

V porovnání s klasickými syntetickými kopačkami mají pletené ještě několik výhod:

 • kopačky jsou mnohem prodyšnější než klasické syntetické
 • mohou být opravdu velmi lehké a flexibilní – k pletení se použije méně materiálu
 • oproti klasické syntetice se dokáží mnohem lépe přizpůsobit noze (jako pletená ponožka)
 • šetrnější a levnější výroba – uplete se jen tolik materiálu, kolik je potřeba
 • výrobci mohou uzpůsobit tloušťku i hustotu materiálu v jednotlivých částech kopačky – např. v zadní části tlustší pro lepší ochranu paty, vepředu tenčí, ve střední části hustější (pevnější) pro lepší stabilitu atd.
I když spadají pletené kopačky do kategorie syntetických, nabízejí oproti klasickým syntetickým kopačkám několik zásadních vylepšení. Dnes už se pomalu stávají mezi syntetickými kopačkami standardem.

Mezi nejoblíbenější syntetické a pletené kopačky patří:

Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2023)

Kombinace kůže a syntetiky

Na trhu najdete i kopačky, které na svršku kombinují syntetické i kožené materiály. Je to snaha využít ty nejlepší vlastnosti obou materiálů.

Na svršku jsou místa, kde je potřeba, aby se kopačky roztáhly a vytvarovaly podle chodidla (např. přední část u prstů). V těchto místech jsou kožené části. V místech, kde je potřeba kopačky zpevnit, vytvořit těsnější fit, zlepšit odolnost a životnost, jsou pak části syntetické.

3

Část třetí – pohodlí

Jak chcete, aby vám kopačky padly?

Možná nejdůležitější kritérium je to, jak vám budou boty padnout a jak se v nich budete cítit. Tohle je však tak individuální, že je dost těžké dělat nějaké obecné závěry. Každá kopačka má svá specifika stejně jako každá noha.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte možnost boty vyzkoušet – pořádně se v nich projít. Zjistit, jestli někde netlačí, nebo v nich naopak neplavete. Zásadní věc je vědět, jakou velikost vůbec potřebujete.

Kopačky pro široká nebo úzká chodidla

Firmy jako Nike, adidas, Puma mají vždy několik různých typů kopaček, které se nazývají sila. Například firma Nike nabízí momentálně sila Mercurial, Tiempo a Phantom. Adidas zase sila X, Nemeziz, Predator a Copa atd.

Každé toto silo je jinak zaměřeno. Například sila Mercurial od Nike a X od adidas jsou rychlostní kopačky – jsou především lehké a těsnější – hráči s vyloženě širokými chodidly s nimi budou mít pravděpodobně problém.

Bližší pohled na jednotlivá sila i s jejich popisem najdete v přehledu kopaček.

Zkus taky:
Přehled modelů kopaček nejznámějších značek (2023)

Pokud víte o tom, že máte širší chodidla, vhodné by mohly být spíše kopačky Puma nebo adidas a obecně pak hlavně kopačky kožené, které se nošením roztáhnou a velmi dobře se přizpůsobí noze.

Pokud naopak víte o tom, že budete potřebovat spíše užší kopačky, ideální by pro vás mohly být například kopačky Nike Mercurial a obecně kopačky syntetické, které se časem neroztáhnou a zachovají si tvar po celou dobu své životnosti.

Zkus taky:
Nejlepší kopačky pro širší a široká chodidla (2023)

Nejlepší je samozřejmě kopačky pořádně vyzkoušet a najít si ty, které vám nejlépe padnou už při zkoušení. Tohle je zkrátka hodně individuální.

Kopačky se zavazováním nebo bez

V posledních letech se na trhu objevují kopačky bez zavazování, které by měly nabízet lepší (čistší) kontakt s balonem. Kopačky bez tkaniček jsou primárně navrženy tak, aby padly velmi těsně. Noha v nich musí být dokonale ukotvena, protože prostě nemáte jinou možnost, jak si je přizpůsobit – přitáhnout, povolit pomocí tkaniček.

Zkus taky:
TOP 6: Nejlepší kopačky bez tkaniček (2023)

Pokud o nich přemýšlíte, berte to na vědomí. U kopaček bez zavazování je opravdu nesmírně důležité, aby vám padly už při zkoušení.

Kopačky bez zavazování nabízí čistší kontakt s balonem, ale za cenu toho, že si kopačky nemůžete povolit nebo dotáhnout podle potřeby. Pokud chcete mít možnost si kopačky trochu přizpůsobit (to jak padnou), jsou kopačky se zavazováním zatím stále ještě lepší volbou.

Kopačky s ponožkou u kotníků nebo bez

Opět boom posledních let. Kotníkové kopačky nebo spíše ponožkové kopačky jsou kopačky, ze kterých vystupuje ať už pletená nebo jiná elastická syntetická „ponožka“. Tahle ponožka může sahat do úrovně kotníků, případně lehce nad nebo pod.

Zkus taky:
Kotníkové kopačky neboli kopačky s ponožkou – vyplatí se?

Firmy o těchto kopačkách velmi rády tvrdí, že se stanou přímo součástí vaší nohy a nabídnou vám mnohem lepší pocit při hře. Pravdou je, že u ponožkových kopaček dostanete za vyšší cenu jen další kus pleteného nebo jiného materiálu navíc. Na samotný výkon nemá vůbec nebo jen velmi malý vliv. Co se týče pohodlí, nejlepší je vyzkoušet a rozhodnout se podle vlastního uvážení.

4

Část čtvrtá – cena a zpracování

Nemusíte kupovat nutně ty nejdražší kopačky

Firmy jako adidas, Nike a Puma se samozřejmě snaží vyrobit ty nejlepší, nejpokročilejší a nejmodernější kopačky a více méně se jim to daří. Problém je, že tyto kopačky jsou většinou určeny pro profesionální hráče a jsou velice drahé.

Aby firmy uspokojily i hráče, kteří netouží mít úplně ty nejdražší a nejmodernější kopačky, vyrábí i levnější varianty, které se těm nejlepším hodně podobají, ale využívají levnější materiály a ne všechny supr-dupr hi-tech fičury.

Na obrázcích níže vidíte ukázku kopaček Nike a Puma.

Nike Phantom GX řada kopaček
Puma Ultra modely v řadě

Obě značky vyrábějí několik modelů kopaček, které vypadají na první pohled stejně, ale liší se kvalitou zpracování a ve výsledku tak i cenou. Kopačky mají 4 třídy – u Nike pojmenované jako Elite, Pro, Academy, Club u Pumy Ultimate, Pro, Match, Play.

Kopačky první třídy

Modely Elite u Nike a Ultimate u Pumy jsou kopačky první třídy. Kopačky, u kterých najdete ty nejlepší materiály a nejmodernější technologie, a jsou proto také nejdražší. Jsou to kopačky určené pro profesionální hráče nebo ty, kteří chtějí to absolutně nejlepší na trhu.

Kopačky druhé třídy

Kopačky druhé třídy (Pro u Nike i Pumy) jsou zpracovány z o něco levnějších materiálů a nemají úplně všechny moderní technologie, a jsou proto také cenově dostupnější. Jsou skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí něco lepšího, ale nemusí mít za každou cenu to nejlepší. Kopačky druhé třídy bývají o třetinu až polovinu levnější než kopačky první třídy a většinou jsou to nejlepší kopačky v poměru cena/výkon.

Kopačky třetí třídy

U Nike s označením Academy a Pumy označení Match jsou kopačky, které patří mezi nejprodávanější. Nabízí sice jen levnější materiály a hrstku technologických vychytávek, ale jsou cenově tak akorát, aby si je mohl dovolit skoro každý. Pokud netoužíte po tom nejlepším a stačí vám kopačky na běžný fotbálek, mohou být dobrou volbou, i když rozdíl mezi nimi a vyššími modely už je znatelný.

Kopačky čtvrté třídy

Kopačky Club u Nike a Play u Pumy jsou nejlevnější modely, které nabízí ty nejlevnější materiály a vůbec žádné tech-vychytávky. Jsou to kopačky pro opravdu nenáročné hráče, kteří si chtějí zahrát sem tam fotbálek nebo ty, kteří prostě pohodlí a různé hi-tech serepetičky neřeší. Potřebují kopny na nedělní báčko a nehodlají za ně utrácet majlant. Dobrou volbou jsou také pro děti nebo pro ty, kteří s fotbalem začínají a teprve se „rozkoukávají“.

Podobné řazení kopaček má i firma adidas. Podrobněji o řazení kopaček jednotlivých značek najdete v samostatných článcích:

Zkus taky:
Kopačky Nike [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky adidas [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky Puma [INFO] – řady, řazení, modely
Nemusíte nutně kupovat ty nejdražší modely kopaček na trhu. Ujasněte si, jak často a k jakému účelu budete kopačky používat, stanovte si rozpočet a vyberte si pro sebe ty nejvhodnější. Opravdu potřebujete na nedělní báčko kopačky za 5000?
5

Část pátá – kde koupit kopačky

Přes internet nebo v kamenném obchodě?

Jako cokoliv jiného i kopačky můžete koupit dvěma způsoby. Vypravit se do kamenného obchodu, nebo koupit přes internet. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Volba kamenného obchodu asi nehraje zase až takovou roli. V těch větších a zavedenějších budete mít samozřejmě větší výběr.

Kamenný obchod

Výhody – kamenný obchod:
 • můžete si vyzkoušet kterékoliv kopačky z nabídky a k tomu v různých velikostech
 • prodavač vám může ukázat a poradit přímo konkrétní modely
 • uděláte si výlet
Nevýhody – kamenný obchod:
 • po koupi už kopačky většinou nevrátíte
 • žádný větší obchod nemusí být poblíž
 • jste omezeni jen na nabídku konkrétního obchodu
 • něco utratíte za dopravu

Internetový obchod

Oblíbenou možností je i nákup přes internet. Větší zavedené obchody mají své internetové stránky a proces objednávky je často velice jednoduchý. Základem je vědět, jakou velikost potřebujete a pak už stačí jen objednat.

Výhody – internetový obchod:
 • můžete si vybrat libovolný internetový obchod – celkově větší výběr
 • nakupujete z pohodlí domova
 • doprava může být zdarma
 • často lepší ceny než v kamenném obchodě
 • v kopačkách můžete chodit klidně celý den po bytě a pořádně je vyzkoušet
 • možnost kopačky vrátit nebo vyměnit za jiné
Nevýhody – internetový obchod:
 • nevyzkoušíte si více kopaček najednou
 • nevyzkoušíte a neosaháte si je před koupí
 • pokud nesedí, zařídit vrácení nebo výměnu

Přikládám i odkazy na ověřené obchody. 11teamsports a Sportfotbal jsou české zavedené fotbalové speciálky s širokým výběrem a dobrou podporou. V obchodě 11teasmports.cz můžete navíc v košíku využít slevový kód TOPKOP a nakoupit kopačky a další vybavení s 5% slevou. Stačí se zaregistrovat, vložit kód a ušetřit.

11teamsports sleva
11teamsports.cz
Česká fotbalová speciálka s vybavením pro fotbal. Pro 5% slevu stačí zadat v košíku slevový kód: TOPKOP.
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená česká fotbalová speciálka s širokým sortimentem nejen kopaček.
sportisimo logo
Sportisimo.cz
Jeden z nejznámějších českých sportovních obchodů, ve kterém najdete i sekci fotbalu.
Unisportstore.com
Přední evropská fotbalová speciálka s obrovským množstvím fotbalového vybavení.

Pár tipů před koupí

Kožené kopačky kupte s minimální rezervou před prsty, roztáhnou se.

Nejdražší top modely kterékoliv značky jsou většinou výborné kopačky a je jedno, jestli koupíte kožené nebo syntetické, rozdíly jsou tam už minimální. Pokud ale budete kupovat levnější modely, je skoro vždy lepší sáhnout po kožených. Kůže je zaručená kvalita. U levnější syntetiky často nevíte, co vlastně kupujete.

Pokud máte omezený rozpočet poohlédněte se po top modelech ze starších generací, které už často bývají ve slevě.

Kopačky vybírejte podle velikosti v centimetrech ne ve velikostech EUR, US, UK. Značky mají pro kopačky dost často trochu odlišné číslování. Změřte si chodidla a vyberte správně hned napoprvé.

Zkus taky:
Jak se starat o kopačky

Kopačky mám doma, co teď?

Potom co pořídíte nové kopačky, nic neuspěchejte, nemá cenu v nich hned vletět do prvního ostrého zápasu, odnesete si jen odřené nohy a puchýře. Dejte jim čas trochu se sžít s vaší nohou.

Vezměte je nejdřív na dva tři tréninky nebo se s nimi jděte jen tak proběhnout. Nezapomeňte si s sebou vzít také náhradní boty a jakmile vás začnou nové kopačky kdekoliv jakkoliv i jen trochu tlačit, přezujte se.

Obecně kožené kopačky se přizpůsobí mnohem rychleji než kopačky syntetické. Pokud se ani po několikerém nošení necítíte v botách dostatečně pohodlně, je možné, že zrovna tyhle pro vás nebudou to pravé ořechové.

Zkus taky:
Jak prošlápnout a roztáhnout nové kopačky

Po každém použití, nebo alespoň jednou týdně v sezoně byste se měli věnovat údržbě kopaček, abyste tak prodloužili jejich životnost. Věřte, že vám to oplatí.

Jak vybrat kopačky – shrnutí

 1. Ujasněte si, na jakém povrchu budete hrát nejčastěji

  Na každý povrch jsou vhodné jiné kopačky. Ujasněte si, kde budete hrát nejčastěji a podle toho vyberte ty správné. Vybírat můžete z kopaček na přírodní suchou nebo mokrou trávu, na tvrdý přírodní povrch, na umělou trávu nebo do haly.

 2. Rozmyslete, jaký vám bude vyhovovat materiál kopaček

  Materiál, ze kterého je vyroben svršek kopaček má vliv nejen na výkon, ale i na celkové pohodlí. Vybírat můžete z kožených nebo syntetických kopaček.

 3. Pohodlí má zásadní vliv na kvalitu hry

  Pokud při hře nemusíte na kopačky vůbec myslet, vybrali jste správně. Máte široká nebo úzká chodidla? Chcete mít kopačky se zavazováním nebo bez? Zohledněte to vše při výběru.

 4. Stanovte si cenu

  Nejdražší kopačky nemusí být nutně vždy ty nejlepší. I mezi těmi levnějšími se ukrývají perly. Stanovte si cenu, kterou chcete do kopaček investovat a pokuste se zjistit si o kopačkách všechny důležité informace předem. Vybírejte hlavou, zkoušejte dvakrát.

 5. Zvolte ověřený a důvěryhodný obchod

  Nakupte v ověřeném a pokud možno zavedené fotbalové speciálce. Mají větší výběr a svému sortimentu rozumí. Vrácení nebo výměna u nich nebývá problém.

 6. Nákupem to nekončí

  Kopačkám dejte čas, trochu je prošlápněte. Musí se sžít s vaší nohou. O kopačky se pravidelně starejte, prodloužíte tím jejich životnost.

Jsme na konci. Doufám, že pro vás byl článek alespoň trochu přínosný. Pokud máte jakékoliv dotazy, piště do komentářů. Přeji šťastnou ruku (nohu) při výběru.

Zkus taky:
Nejlepší dárek pro fotbalistu – 30 tipů

Nejčastěji kladené dotazy

Co když mám široká chodidla?

Zkuste vybrat spíše kožené kopačky, které mají tendenci se roztáhnout a přizpůsobit chodidlu. U syntetických vybírejte spíše kopačky s pleteným svrškem. Dejte přednost kopačkám se zavazováním než bez. Obecně o něco širší kopačky vyrábí značky Puma a adidas.

Jak vybrat dětské kopačky?

Postup výběru je stejný. Určitě nekupujte dítěti kopačky o parník větší s tím, že do nich doroste. Potřebuje pohodlné kopačky teď, ne za rok. S dětmi je často lepší navštívit kamenný obchod a kopačky důkladně vyzkoušet tam, obzvlášť pokud jsou to jejich první.

Jsou lepší kopačky se zavazováním nebo bez?

Kopačky bez zavazování nabízí o něco čistší kontakt s balonem. Při výběru je důležité, aby vám padly hned při zkoušení. Aby v nich chodidlo nelítalo. Kopačky se zavazováním jsou lepší v tom ohledu, že si je můžete povolit nebo dotáhnout zcela podle svých potřeb.

Jak poznám, že mi kopačky dobře sedí?

Při zkoušení vás nikde nic netlačí a noha v kopačce dobře sedí. Kopačky jsou obuv, která má sedět co nejtěsněji, ale přitom tak, aby vás nijak neomezovala. Jestli jste vybrali dobře, poznáte často až na hřišti. Pokud při hře nemusíte na kopačky vůbec myslet, vybrali jste správně.

Mám širší chodidla a kopačky jsou mi příliš úzké, mohu koupit o číslo větší?

Neriskujte to, chodidlo nebude v kopačce dobře sedět. Poohlédněte se po jiných.

O kolik se roztáhnou kožené kopačky?

Přesně se to nedá ani odhadnout. Mimo jiné záleží i na kvalitě použité kůže. Mohou se roztáhnout o 0,5-1,5 čísla. Často je lepší kupovat kožené kopačky trochu těsnější. Během relativně krátké doby se roztáhnou.

O kolik větší by měly být syntetické kopačky?

Kopačky by měly sednout co nejtěsněji, ale tak, aby vám nepůsobily bolest nebo vás jinak neomezovaly. Před prsty by mělo být maximálně půl centimetru volného místa (měřeno v ponožce nebo stulpně, ve které budete hrát).

Spánková kalkulačka.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.9 / 5. Hlasovalo: 34

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

8 komentáře
Show all Nejvíce pomohlo Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidej hodnocení
 1. jaka zranění??

  • Ahoj, při použití kopaček s nevhodnou podrážkou na nesprávném terénu vždycky hrozí nějaké zranění. Například na umělé trávě při náhlé nebo rychlé změně směru se ti mohou špatně zvolené kopačky kousnou do povrchu a hrozí poranění vazů nebo svalů .. Další příklad může být použití kopaček určených na přírodní trávu třeba na škváře, tady naopak zase hrozí podklouznutí a poranění atd atd, těch příkladů je spousta.

 2. Máte nějaký tip pro výběr pro dítě, které začíná? Liší se něco? Bude mít druhý tréning a jdou už na trávu, tak musí mít kopačky. Děkuji!

  • Dobrý den Katko,

   nevím, jak starého máte caparta a kolik jste ochotna do kopaček investovat.

   Stejně jako u dospělích, i u dětí jsou kopačky dražší a kopačky levnější. Samozřejmě u dětí hraje důležitou roli fakt, že jim noha poroste a pokud vyloženě nechcete kupovat ty nejdražší top modely (které mnohdy ani nemusí být nejlepší), je rozumné koupit o něco levnější, protože je dříve nebo později stejně budete muset vyměnit (pokud prcek u fotbalu zůstane).

   Každopádně rozhodující by mělo být pohodlí. Nechci tady psát nějaké slohové cvičení. Pokud máte zájem, napiště mi na info@topkopacky.cz a můžeme se o tom pobavit a samozřejmě vám mohu dát i tipy na konkrétní kopačky.

 3. jaký obchod by jste doporučovali?

 4. Dobrý den, mám dotaz. : Lze SG kopačky(když se sundají kolíky)použít na umělou trávu?

  • Ahoj, dají se použít letní pneumatiky na autě v zimě? Dají, ale není to vůbec ideální a je to o hubu. Kopačky na umělku mají kratší špunty, které jsou na umělku ideální a mají odolnější podrážku, která se na umělce tolik neopotřebuje. Když vezmeš na umělku jakékoliv jiné kopačky, nebudeš se v nich na umělce ideálně pohybovat a rychleji je odrovnáš (opotřebuješ), navíc často hrozí i vyšší riziko zranění. Takže SG kopačky s odšroubovanými kolíky na umělku – určitě bych to nedělal.

komentář

Topkopačky
Logo