Jak vybrat

Jak vybrat fotbalový míč + 5 nejlepších na trhu (2022)

Za mladých let jsme chodívali hrát fotbal den co den. Sešli jsme se na hřišti nebo jiném plácku, rozdělili se na dva týmy a hráli jsme, dokud bylo venku vidět. Průser nastal, když nebyl balón. Ten co ho měl přinést, zapomněl, nepřišel, nebo jsme míč prokopli, protože to byla stará šlupka. Jasně, kopačky potřebuješ taky, ale bez fotbalového míče si fotbal prostě nezahraješ.

Jak vybrat fotbalový míč

Dřív nám stačilo cokoliv, co fotbalový míč i jen z dálky připomínalo. Když někdo přinesl nový vymazlený fotbalový míč, byl to king. Výběr nebyl moc široký a když už chtěl někdo nějaký koupit, musel do většího města.

Dneska už je na trhu výběr z obrovského množství míčů a koupit si jeden můžeš klidně i přes internet. O tom se nám dřív ani nesnilo.

Jak ale vybrat ten nejlepší fotbalový míč? Zaměřit by ses měl na 4 hlavní části:

 • terén, na kterém budeš hrát – přírodní tráva, umělka, asfalt, písek …
 • kvalita míče – zápas, trénink, pro zábavu …
 • velikost míče – 1,2,3,4,5
 • zpracování míče – použité materiály
1

Terén – kde budeš s míčem hrát

Na každý terén se hodí trochu jiný míč

Kde můžeš hrát fotbálek? No, v podstatě kdekoliv a v tom je kouzlo fotbalu. Nejčastěji ale:

 • klasická přírodní tráva
 • umělá tráva nebo turf
 • asfalt nebo beton
 • písek
 • tělocvična nebo hala

Hrát můžeš v podstatě s jakýmkoliv míčem na jakémkoliv povrchu. Oficiálně se ale pro každý povrch hodí trochu jiný typ fotbalového míče. Rozdíly bývají v materiálu, velikosti, váze a ceně.

Například míče na umělou trávu jsou rychlejší a lépe se odráží. Míče do haly a na futsal jsou menší, o něco těžší a mají měkčí-nižší odskok. Míče na asfalt nebo beton jsou z bytelnějšího materiálu a míče na plážový fotbálek v písku jsou znatelně lehčí a měkčí, protože s nimi hraješ naboso.

To, na jaký povrch jsou určeny, uvádí každý dobrý prodejce v popisku míče. My se zaměříme na výběr míče na klasickou přírodní trávu, protože s těmi se setkáváme asi nejčastěji. Každopádně většina míčů to má hodně podobné.

2

Kvalita fotbalového míče

Za kvalitu se holt platí

Fotbalové míče seženeš v různé kvalitě. Jedním z poměrně dobrých ukazatelů kvality je FIFA certifikát. FIFA certifikát je označení kvality, které vydává Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA pro různé fotbalové (nejen) doplňky a příslušenství, kam patří i fotbalové míče.

Každý výrobce fotbalových míčů může požádat asociaci FIFA o udělení certifikátu pro svůj fotbalový míč(e). Aby míč certifikát dostal, musí projít řadou testů, ve kterých se zkoumá, jestli splňuje určitá kritéria.

Zkus taky:
FIFA certifikáty: Jak se testuje kvalita fotbalového míče

Testují se především technické vlastnosti, jako je správný obvod, zaoblení, odskok, hmotnost, kolik míč pohlcuje vody, jestli a jak moc ztrácí v čase tlak, jestli a jak dlouho udrží tvar a velikost.

FIFA používá pro fotbalové míče celkem tři nálepky kvality podle toho, jak dobře si v testech míč vedl.

 • FIFA QUALITY PRO – míč splnil ty nejpřísnější požadavky FIFA
 • FIFA QUALITY – míč splnil o něco mírnější požadavky FIFA
 • FIFA BASIC (dříve IMS) – míč splnil základní požadavky FIFA

FIFA QUALITY PRO – prémiové zápasové míče

Fotbalové míče s nálepkou kvality FIFA QUALITY PRO jsou míče, které splňují ty nejpřísnější požadavky v testech FIFA. Tuhle nálepku kvality mají míče, se kterými se hrají všechny oficiální mezinárodní soutěže (Mistrovství světa ve fotbale, EURO, Liga mistrů…), ale používají se i v národních ligách. Jsou navrženy pro optimální výkon a použití na nejvyšší úrovni.

certifikát kvality FIFA QUALITY PRO
Vlevo je míč s novým označením, které se používá od roku 2021, vpravo je jeho starší podoba. Až 65 % všech fotbalových míčů, které FIFA testuje, má nálepku FIFA QUALITY PRO.

FIFA QUALITY – zápasové a tréninkové míče

I míče, které nesou nálepku FIFA QUALITY jsou míče, které prochází celkem sedmi testy, ale aby prošly a získaly nálepku FIFA QUALITY, nemusí splňovat úplně ta nejpřísnější kritéria. Jsou to kvalitní míče, které jsou určeny pro širší okruh zájemců, takže bývají i o něco levnější.

FIFA QUALITY míče
Vlevo je nové označení, které se používá od roku 2021, vpravo je jeho starší podoba. Zhruba 22 % všech míčů, které FIFA testuje, má nálepku FIFA QUALITY.

FIFA BASIC (dříve IMS) – tréninkové a volnočasové míče

Nálepka kvality FIFA BASIC (dříve IMS) říká, že míč splňuje základní požadavky FIFA pro kvalitní fotbalový míč. Míč prošel „pouze“ základními testy, které splnil. Míče jsou určené jako tréninkové nebo volnočasové.

FIFA BASIC kvalita
Vlevo je míč s novým označením, které se používá od roku 2021, vpravo je jeho starší podoba. Přibližně 13 % všech míčů, které FIFA testuje, má nálepku kvality FIFA BASIC nebo IMS.

Ostatní míče

Sem patří všechny ostatní míče, které nemají žádnou FIFA nálepku kvality. To, že nemají FIFA nálepku kvality ale ještě vůbec neznamená, že jsou horší nebo špatné. Jejich výrobce zkrátka jen nepožádal asociaci o udělení certifikátu.

I řada z těchto míčů má velmi dobrou kvalitu a pro každodenní nebo občasný fotbálek úplně stačí. Při výběru je dobré sledovat hlavně použité materiály (dále v článku).

Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2023)
3

Velikost fotbalového míče

Od nejmenšího po největší

Fotbalové míče mají velikosti 1-2-3-4-5. Velikosti určují, pro jakou věkovou skupinu a také pro jaký typ fotbalu jsou míče vhodné. (Setkáte se i s velikostí 4½ – nejčastěji míče pro freestyle nebo street fotbálek).

Fotbalové míče mají různou velikost.

Čím nižší číslo, tím menší míč. Menší míče jsou vhodné pro nižší věkové skupiny. Děti v přípravkách a mladších žácích mají možnost se s menším míčem lépe sžít, naučit se ho správně používat a ovládat. Také nezatěžuje tolik jejich pohybový aparát, jako větší a velké míče.

Míče na klasický venkovní fotbal na trávě mají velikosti 3-5. Následující věkové rozdělení je pouze orientační. Běžně jsou mezi námi i ti, kteří hráli už od dětství s jednou velikostí míče a nedělalo jim to žádný problém. Naopak, nemuseli si zvykat na různé velikosti.

 • velikost 3 – věk do 9 let
 • velikost 4 – věk 9-13 let
 • velikost 5 – věk nad 13 let

Futsalové míče do vnitřních prostor (tělocvičny, haly) mají velikosti 2-4, přičemž velikosti 3 a 4 se ještě nepatrně liší od velikosti 3 a 4 míčů na trávu (rozměry a váhou).

Fotbalové míče s velikostí 1 jsou spíš reklamní míče, sranda míče na blbnutí nebo míče pro ty úplně nejmenší, kteří se s míčem seznamují vůbec poprvé.

4

Použité materiály

Duše a plášť fotbalového míče

Při výběru fotbalového míče se vyplatí sledovat i použité materiály a způsob jejich zpracování. Fotbalový míč se skládá ze dvou částí:

 • vnitřní 
 • vnější

Vnitřní část míče – duše

Vnitřní část fotbalového míče tvoří takzvaná duše. Duše je to, co drží vzduch uvnitř balonu. Materiál duše má vliv na výsledné vlastnosti míče jako je odraz, rychlost, tvrdost atd. Nejčastěji se setkáš s:

 • Latexová duše je měkká, pružná, s dobrým odskokem. Míče s latexovou duší poskytují skvělý kontakt s balonem. Jejich problém je, že neudrží tak dlouho vzduch jako butylové duše, musí se proto častěji dofukovat. Latexové duše se používají především u těch nejlepších – prémiových míčů.
 • Butylová duše udrží vzduch déle než latexová, ale je o něco tvrdší a těžší. Míče s butylovou duší se vzhledem k jejich delší životnosti a bytelnosti hodí k častějšímu a náročnějšímu používání – například tréninky, každodenní fotbálek atp.
 • Gumová duše je nejrozšířenější u levnějších míčů. Má dobrou životnost a celkem dobře drží vzduch. Kontakt s balonem ale není tak dobrý jako u výše zmíněných.
materiály duší fotbalového míče
Srovnání materiálů duší fotbalových míčů – čím více hvězdiček, tím lepší skóre.
Latexové duše se používají nejčastěji u těch nejlepších fotbalových míčů. Latex ale nedokáže držet příliš dlouho vzduch. Často se proto setkáš s tím, že ty nejlepší a nejdražší míče ucházejí. Vydrží plně nafouknuté třeba jen 2 dny a pak je musíš dofouknout. Není to vada, je to vlastnost materiálu.

Vnější část míče – plášť

Plášť míče je tvořen z několika vrstev. Ta nejsvrchnější, se kterou přichází noha do kontaktu, je nejčastěji z materiálu:

 • PU (polyuretan) je syntetický materiál, který nabízí měkký kontakt. Najdeš ho většinou na těch nejkvalitnějších a kvalitnějších balonech.
 • PVC (polyvinylchlorid) je syntetický materiál ne tak dobrý jako PU. Je o něco tvrdší a těžší. Najdeš ho především u levnějších míčů.
 • Hybridní materiál se snaží spojit to nejlepší z PU a PVC materiálů.

Obecně se za nejlepší považují míče s dostatečně silnou PU vrstvou. Takové balony dělá například firma SELECT. Velmi dobré jsou i hybridní materiály.

Svrchní vrstva může být buď úplně hladká nebo mít jemný vzorek. Čím výraznější vzorek, tím většinou lepší kontakt s balonem. Čím hladší povrch, tím méně míč nasákne vody a tím méně hrozí jeho poškození při kontaktu, ovšem za mokrého počasí je také více kluzký a ne tak dobře ovladatelný.

Pod svrchní vrstvou mohou být ještě další vrstvy, které míči přidávají nebo vylepšuje některé vlastnosti – odskok, tvrdost, atd. Celkový počet vrstev je různý a jsou vyráběny z různých materiálů.

Všechny vrstvy jsou nakonec slisovány dohromady a z výsledného „plátna“ jsou vyraženy takzvané panely. Určitě si vybavíš klasický fotbalový míč, na kterém se střídají černé a bílé pětiúhelníky a šestiúhelníky – to jsou panely.

obrázek – srovnání fotbalového míče s 32 a 6 panely
Fotbalový míč s 32 panely a 6 panely.

Na míči může být různý počet panelů a ty mohou mít různé tvary. Setkáš se s míči, které mají 32 panelů, ale taky třeba jen 6. Čím méně panelů, tím větší pravděpodobnost, že si míč zachová tvar a konstantní dráhu letu (ve skutečnosti tomu tak ale ne vždy je).

Panely jsou k sobě spojeny různými metodami. Každá metoda má své výhody i nevýhody:

 • ručně sešité
 • strojově sešité
 • tepelně lepené
 • kombinace výše uvedených

Ty nejlepší fotbalové míče mají většinou panely spojené kombinací šití a tepelného lepení.

Postup výroby fotbalového míče – video pro ukázku. Výroba se muže lišit s ohledem na použité materiály a výrobní postupy.

Jak se starat o fotbalový míč

Před použitím vždycky dostatečně nafouknout. Po použití očistit tak, aby na něm nezůstal bordel, který by mohl po zaschnutí narušovat svrchní materiál míče. Uchovávat ho v přiměřené teplotě (minimálně ho doma alespoň vyndat z batohu).

Jak nafouknout fotbalový míč

Množství vzduchu v míči má vliv na jeho výsledné chování a vlastnosti – dráhu letu, tvrdost, odskok atd. Na většině míčů najdeš hodnotu tlaku, na kterou bys měl míč nafouknout (nejčastěji v jednotkách PSI a nebo BAR). Tahle uvedená hodnota je optimální pro to, aby míč dosahoval nejlepších výsledků.

jak nafouknout fotbalový míč - tlak
Některé fotbalové míče na sobě mají údaj o správném tlaku (hodnota PSI nebo BAR).
Může se stát, že na míči hodnoty nenajdeš. V takovém případě se můžeš řídit doporučením FIFA, která udává jako optimální rozmezí tlaku v míči 8,5-15,6 PSI nebo 0,6-1,1 BAR. Hodnotu tlaku v míči zjistíš například pomocí tlakoměru.

Míč, který budeš používat na tréninku, se pokus nafouknout tak, aby byl nafouknutý stejně nebo co nejvíce podobně míčům, které používáte při zápase. Lépe si na ně zvykneš a v zápase nebudeš překvapený tvrdostí míče.

Pravdou je, že pokud míč nafoukneš na doporučenou hodnotu, ve většině případů zjistíš, že je tvrdý jako šutr.

Proto.

Pokud míč nepřipravuješ na nějaký oficiální zápas nebo trénink, nafoukni ho tak, jak ti to bude vyhovovat. Míč by neměl být ani moc tvrdý ani moc měkký. Není potřeba z toho dělat raketovou vědu. Pokud se ti bude zdát balon moc tvrdý, jednoduše z něj jehlou od pumpičky trochu vzduchu upusť.

TIP: Před tím, než začneš míč nafukovat, jehlu trochu navlhči (stačí naslinit). Půjde do míče lépe zasunout a vyhneš se poškození duše.

Co dělat s míčem po hře

Když míč používáš na mokrém terénu, bývá většinou pěkně zapráskaný. Ideální je ho hned po hře očistit navlhčeným hadříkem a zbavit všech nečistot. Doma (nebo jinde) ho pak vyndej z batohu a nech uschnout nejlépe v pokojové teplotě.

Pokud víš, že nebudeš míč delší dobu používat, vyfoukni ho nebo alespoň upusť vzduch. Není potřeba, aby byl nafouknutý na maximum. Ulevíš tím materiálu a prodloužíš životnost.

Co s míčem nedělat

A teď taky trochu toho buzerování.

Na míč si nesedej a nestoupej. Ztrácí svůj přirozený tvar a to se pak může projevit při hře – divně a nepředvídatelně se pohybuje, má špatný odskok atd.

Snaž se, aby se do míče nedostala voda. Po hře ho utři navlhčeným hadříkem, zbav nečistot a nech uschnout při pokojové teplotě. Určitě ho nestrkej celý pod vodu.

Zkuste také článek nejlepší běžecké pásy. Velké srovnání a návod jak vybrat.

Nemáš parťáka, ale rád by sis potrénoval třeba pár přihrávek? Zkus použít něco lepšího, než je zeď. Často jsme hráli hru Amerika (ani nevím, jestli se dnes ještě hraje) a mydlili míčem o zeď hlava nehlava, míč jsme tím vždycky hodně rychle odrovnali. Po pár týdnech byl na vyhození. Dneska už seženeš pro nácvik herních dovedností celou řadu doplňků.

Máš v míči moc vzduchu a potřebuješ ufouknout? Udělej to pomocí jehly od pumpičky. Určitě nepoužívej nůž, nůžky, šroubovák nebo jiné ztřeštěnosti.

Nevystavuj míč delší dobu přílišnému chladu nebo horku. Pokud budeš míč sušit, nedávej ho pod topení nebo na přímé slunce. V zimě ho nenechávej venku. Míč by se měl skladovat na suchém místě při pokojové teplotě.

Kde koupit fotbalový míč

Fotbalové míče dnes koupíš v každém lepším sportovním obchodě. Pokud chceš budeš kupovat přes internet, doporučuji nějakou fotbalovou speciálku, kde seženeš opravdu i ty kvalitní kousky.

11teamsports sleva
11teamsports.cz
Oblíbená fotbalová speciálka s širokým výběrem fotbalového vybavení.
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená fotbalová speciálka s širokým výběrem fotbalového vybavení.
netfotbal.cz logo
Netfotbal.cz
Fotbalový obchod s vybavením pro fotbal.
sportisimo logo
Sportisimo.cz
Sportovní obchod s vybavením nejen pro fotbal.

Nejlepší fotbalové míče

Jestli můžu doporučit z vlastní zkušenosti, jedny z nejlepších fotbalových míčů vyrábí firma SELECT. Jakýkoliv míč od nich koupíš, téměř nikdy neuděláš chybu. Tahle firma investuje nemalé peníze do vývoje a testování, aby pak nabídla opravdu to nejkvalitnější na trhu. Ne nadarmo jsou míče SELECT oficiálními hracími míči v německé, dánské, portugalské nebo české nejvyšší soutěži.

Nejlepší fotbalové míče – pro náročné

Po rozkliknutí detailu míče jsou v obchodech dostupné i jiné barevné varianty.

Obrázek

Název

Přibližná cena

Aktuální cena

SELECT Brillant Super

2000 Kč

Nike Flight

3000 Kč

Adidas Finale Pro

2500 Kč

Puma Team Final

2500 Kč

Adidas Uniforia Pro

2300 Kč

Nejlepší fotbalové míče – zlatá střední cesta

Po rozkliknutí detailu míče jsou v obchodech dostupné i jiné barevné varianty.

Obrázek

Název

Přibližná cena

Aktuální cena

SELECT Numero 10

1000 Kč

Puma team Final 21.2

1500 Kč

Select Super

1500 Kč

Adidas Finale Competition

1000 Kč

Nike Strike Pro Team

1000 Kč

Nejlepší fotbalové míče – lidovka

Po rozkliknutí detailu míče jsou v obchodech dostupné i jiné barevné varianty.

Obrázek

Název

Přibližná cena

Aktuální cena

Nike Strike

500 Kč

Adidas Tango Rosario

450 Kč

Select Diamond

600 Kč

Kipsta F900

600 Kč

Adidas Uniforia League

550 Kč

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 14

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo