Jak vybrat

Jak vybrat dětské kopačky

Aktualizováno 9. 2. 2023

Vybrat dětské kopačky nemusí být tak složité, když víte, jak na to. V tomto článku najdete několik rad, které by vám výběr dětských kopaček mohly a měly usnadnit.

Potřebuje moje dítě vůbec kopačky?

Spoustu rodičů napadne jako první otázka, jestli jejich tříleté, čtyřleté, pětileté dítě vůbec potřebuje kopačky.

Ne nutně.

Pokud s fotbalem začíná nebo obecně do 4-5 let věku (orientačně) nejsou kopačky pro děti úplně nutné, i když mít je má své výhody. Pro začátek ale často stačí boty, které nekloužou.

Nad 5-6 let věku, pokud se dítě fotbalu věnuje intenzivněji, je už dobré mu kopačky pořídit. V případě, že svého filištína přihlásíte do nějakého fotbalového oddílu (do přípravky nebo žáků), často vám sami trenéři řeknou, kdy je vhodné kopačky koupit.

V momentě, kdy se rozhodnete kopačky koupit, je důležité se zaměřit na několik základních věcí, které jsou při výběru nejdůležitější.

Kde koupit dětské kopačky

Ideální je kamenný obchod, kde můžete kopačky pořádně vyzkoušet a můžete jich vyzkoušet hned několik. Tam vám často s výběrem poradí i prodavač.

Žádný kamenný obchod není poblíž? Kupte přes internet. Nejlepší jsou zavedené internetové obchody se sportovním zbožím, ve kterých často najdete přímo samostatnou kategorii dětských kopaček a navíc i recenze zákazníků, kteří kopačky zakoupili před vámi. Pomůže vám to udělat si obrázek.

11teamsports sleva
11teamsports.cz
Fotbalová speciálka, ve které nadejte kromě kopaček i spoustu dalšího fotbalového vybavení, pomůcek, nebo oblečení. Pro 5% extra slevu využijte slevový kód TOPKOP.
zjisti ceny Do obchodu
TOPKOP
5% extra sleva
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená fotbalová speciálka s širokým výběrem nejen kopaček, ale i dalšího fotbalového vybavení.
zjisti ceny Do obchodu
sportisimo logo
Sportisimo.cz
Známý český sportovní obchod s nabídkou také pro fotbalisty.
zjisti ceny Do obchodu

Teď už ale k samotnému výběru.

Na jakém povrchu bude dítě hrát?

Kopačky mají různé typy podrážek a každý typ podrážky je vhodný na jiný povrch. Děti budou hrát nejčastěji buď na trávě (přírodní nebo umělé), nebo přes zimu v hale (tělocvičně). Přizpůsobte tomu i výběr kopaček.

dětské kopačky podle povrchu
V e-shopech mají dětské kopačky v názvu zkratku, podle které poznáte, na jaký povrch jsou určené.

Kopačky na přírodní trávu (FG)

S kopačkami na přírodní trávu se v obchodech setkáte nejčastěji, protože patří u většiny fotbalistů k těm vůbec nejpoužívanějším. Dětské kopačky na přírodní trávu nesou v názvu označení FG (Firm Ground).

FG kopačky mají na podrážce větší množství lisovaných (s podrážkou pevně spojených) plastových špuntů, které zajišťují optimální stabilitu a dobrou přilnavost k terénu.

Kopačky na přírodní i umělou trávu (FG/AG)

Kopačky na umělou trávu mají označení AG (Artificial Ground) a od kopaček na přírodní trávu FG se liší stavbou podrážky i špuntů. Správně byste měli na přírodní i umělou trávu koupit dvoje různé kopačky.

Firmy ale nabízí i kopačky se speciální podrážkou, které je možné využít jak na přírodní trávu, tak i umělou trávu. Nesou označení FG/AG, případně FG/MG, nebo jen MG (Multi Ground), či FxG (každá firma používá jiné označení, ale jde o stejný typ kopaček). Tyto kopačky jsou pro děti ideální.

Turfy (TF)

Turfy (označení TF nebo TT) jsou speciální druh fotbalové obuvi, kterou je možné použít prakticky na jakýkoliv druh suchého povrchu, i když nejvíc se hodí na umělou trávu první generace (Turf), která vypadá spíš jako koberec, než umělá tráva.

Jejich výhodou je, že mají celou plochu podrážky pokrytou malými drobnými gumovými výstupky. Díky tomu je váha rovnoměrně rozprostřena do velké plochy a pro děti mohou být pro začátek tyto kopačky pohodlnější.

Nevýhodou je, že například na přírodní trávě mohou turfy kvůli příliš krátkým výstupkům podkluzovat (na lehce mokré trávě určitě) a neposkytují ani takový záběr.

Sálovky (IN)

Dětské sálovky jsou boty, které jsou určeny především do vnitřních prostor, jako jsou haly a tělocvičny, ale je možné je využít i při venkovním fotbálku na betonu, asfaltu nebo jiném pevném tvrdém povrchu. Sálové kopačky poznáte podle hladké podrážky a zkratky v názvu – IN, IT nebo IC (liší se podle výrobce).

Děti budou hrát nejčastěji na přírodní trávě, kde využijí kopačky s označením FG. Pokud chcete současně pořídit i kopačky na umělou trávu, hledejte kopačky s označením FG/AG (případně MG), které je možné využít na přírodní i umělé trávě. Do haly nebo tělocvičny kupte sálovky.

Všímejte si i tvaru špuntů

Špunty na podrážce mohou mít různý tvar. Mohou být kuželovité (oválné) nebo čepelovité (ostřejší hrany). Především pro malé děti, které ještě dostatečně neovládají svoji motoriku, jsou nejvhodnější kopačky s kuželovitými špunty, protože umožňují snadnější změny pohybu (nekousnou se tolik do trávy) a hrozí tak menší riziko poranění.

Vybrat správnou velikost je základ

Dětem noha roste a roste jim rychle. Při výběru dětských bot se často setkáte s radami, abyste dětem koupili boty větší, že do nich dorostou. Abyste do nich pak dítěti dávali na nějaký čas dvoje ponožky nebo do nich narvali ještě jeden pár vložek. U některých bot to možná platí, ne tak úplně u kopaček.

Kopačky jsou výkonnostní sportovní obuv, která je navržena tak, aby padla co nejtěsněji, ale aby přitom nijak neomezovala. Chodidlo v kopačce nesmí lítat, ale kopačka nesmí nikde ani tlačit. To je ideální stav.

Zkus taky:
Jak vybrat správnou velikost kopaček

Pokud budete kopačky kupovat přes internet, změřte dítěti délku chodidla a to v ponožce, kterou bude v kopačce používat. U dospělých, kterým noha neroste, se k naměřenému číslu přičítá ještě zhruba 5 mm. U dětí můžete vzít nadměrek větší – max 1 cm. Podle naměřené hodnoty pak vyberte správnou velikost.

Je opravdu důležité, aby dítěti kopačky dobře padly a cítilo se v nich pohodlně teď a ne za půl roku. Nemá cenu mu pořizovat větší kopačky s tím, že do nich časem doroste. Bude v nich jen zbytečně plavat a samotnou hru mu to znepříjemní a možná i znechutí.

Materiál dětských kopaček

Při výběru zohledněte materiál kopaček. Na výběr máte ze dvou možností:

  • kožené kopačky
  • syntetické kopačky

Kůže je přírodní materiál, který dýchá, je pohodlný a má tendenci se časem roztáhnout a přizpůsobit tvaru chodidla. Na druhou stranu bývá o něco málo těžší než syntetika.

Zkus taky:
Kožené, syntetické, pletené – které kopačky jsou nejlepší?

Syntetické kopačky si zachovávají svůj tvar, neroztáhnou se. Nejsou tak prodyšné a často ani pohodlné, ale jsou lehčí, barevnější a většinou o něco levnější.

Nedá se říct, že by kožený nebo syntetický materiál byl pro děti vyloženě lepší nebo horší. Pro děti jsou kopačky často také o vzhledu a v tomto ohledu u nich vyhrávají spíše syntetické kopačky, které bývají na pohled hezčí, barevnější, víc cool.

Dětské kopačky se zavazováním nebo bez

V obchodech narazíte i na dětské kopačky bez tkaniček. Vypadají, jako by byly celé z jednoho kusu materiálu. Beztkaničkové kopačky jsou hitem posledních let.

Obzvlášť u dětí jsou rozvázané tkaničky během hry na denním pořádku a beztkaničkové kopačky se mohou jevit jako dobré řešení. Pravdou je, že ukotvení chodidla v kopačkách bez tkaniček musí být dokonalé, protože u nich není jiná možnost, jak si je přitáhnout nebo povolit (jako u tkaničkových kopaček).

dětské kopačky se zavazováním nebo bez

V případě, že nebudou kopačky bez tkaniček dokonale sedět, budou se vyzouvat nebo naopak příliš svírat a tlačit. Ukotvení chodidla v beztkaničkových kopačkách nemá bohužel dokonale pořešené zatím stále ještě žádný výrobce a konkrétní modely kopaček, u kterých to jakž takž funguje, jsou pro děti zbytečně drahé.

Kopačky bez tkaniček se budou dětem rozhodně líbit, ale pokud se chcete vyhnout problémům, vyberte spíš klasické kopačky se zavazováním.

Kopačky pro děti s ponožkou u kotníků

U některých modelů kopaček narazíte na jakousi ponožku, která vystupuje ven z kopačky směrem ke kotníkům. Opět. Děti to mají rády. Výrobci často s oblibou tvrdí, že se takové kopačky stanou součástí vaší nohy a podobné nesmysly.

dětské kopačky kotníkové a klasické

Pravdou je, že jde jen o elastickou ponožku, která vystupuje z kopačky ven a víc než cokoliv jiného má jen estetickou funkci. Nohu nijak nechrání a na výkon nemá vůbec žádný nebo jen minimální vliv. Navíc jsou kopačky s ponožkou u kotníků o něco málo dražší než ty samé modely bez ponožky u kotníků.

Některé modely kopaček mají tuhle ponožku u kotníků delší a jiné kratší. U těch s delší ponožkou počítejte s tím, že do kopačky se o něco hůře leze.

Pokud se vám trend kopaček s ponožkou u kotníků líbí a chcete ho vyzkoušet, je to na vás. Není na něm nic špatného, ale žádné zázraky od toho nečekejte.

Dětské kopačky pro široká chodidla

Víte o tom, že má vaše dítě širší nebo široká chodidla? Vyšší nárt? I tohle při výběru zohledněte. Obecně pro širší chodidla jsou vhodnější spíše kožené kopačky, které se časem roztáhnou a více přizpůsobí tvaru chodidla. Modely, které by mohly být vhodné, vybírejte z řad kopaček Puma Future, Nike Tiempo nebo Nike Phantom.

Zkus taky:
Nejlepší dárek pro fotbalistu – 30 tipů

Dětské kopačky – cena

Firmy jako Nike, adidas, Puma se snaží uspokojit všechny hráče, které jsou schopné na trhu oslovit. Proto vyrábí téměř všechny své kopačky v několika provedeních (třídách), které se liší cenou.

Ty nejlepší modely (nejvyšší třídy) mají nejlepší materiály a nejnovější technologie. Pak vyrábí o něco levnější modely (druhé třídy), které mají o něco levnější materiály a méně technologických vychytávek. Následuje ještě třetí a čtvrtá třída, kdy kvalita použitých materiálů jde stále dolů a s tím jde dolů i cena kopaček.

Na obrázku níže se podívejte například na třídy kopaček Nike Tiempo. Modely jsou seřazeny od nejlepšího a nejdražšího (Elite), který je určen pro profesionální hráče nebo pro ty, kteří chtějí to nejlepší na trhu, po ten nejméně pokročilý a nejlevnější (Club), který je určen začínajícím a nenáročným hráčům.

kopačky Nike Tiempo úrovně kvality

Rozdělení do tříd používají všechny značky, jen každá má své třídy jinak pojmenované. Tohle rozdělení platí jak pro „dospělácké“ kopačky, tak i pro dětské kopačky, s tím rozdílem, že ty dětské modely jsou vždy zhruba o polovinu levnější. Rozdělení kopaček jednotlivých značek najdete v samostatných článcích.

Zkus taky:
Kopačky Nike [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky adidas [INFO] – řady, řazení, modely
Zkus taky:
Kopačky Puma [INFO] – řady, řazení, modely
Ty nejlepší dětské modely kopaček seženete někde kolem ceny 2500-4000 Kč. Obzvlášť pro začínající malé fotbalisty je tohle ale zbytečně drahá investice. Děti z kopaček brzy vyrostou. Ve většině případů stačí pro začátek kopačky mnohem levnější (třetí nebo čtvrtá třída), kde se cena pohybuje někde mezi 700-1500 Kč.

Samozřejmě s tím, jak bude dítě růst a ve fotbale se zlepšovat, přichází na řadu i pořízení dražších a technicky pokročilejších modelů.

Dětské kopačky podle hvězd

Děti se rády ztotožňují se svými fotbalovými hvězdami. Messi, Neymar, Ronaldo, Mbappe. Jsou to nejlepší fotbalisté, kteří běhají po trávnících a firmy jako adidas, Nike nebo Puma jsou si toho moc dobře vědomy.

S těmito hráči mají firmy podepsané smlouvy a hráči se tak stávají jejich ambasadory. Firmy jim vyrábí speciální kolekce kopaček, které hráči nosí a které pak firmy nabízí i volně v prodeji pro kohokoliv.

Obzvlášť mezi malými dětmi jsou tyhle kopačky velice oblíbené a pokud víte o tom, že váš fotbalista obdivuje jednoho z těchto hráčů, může být dobrým nápadem mu jedny takové dětské kopačky pořídit.

Zkus taky:
Messiho kopačky
Zkus taky:
Neymarovy kopačky
Zkus taky:
Mbappe a jeho kopačky

Shrnutí

Při výběru dětských kopaček rozmyslete, na jakém povrchu bude váš fotbalista hrát nejčastěji. Pokud bude hrát na přírodní trávě, kupte kopačky s označením FG v názvu. Pokud je bude využívat současně i na umělé trávě, kupte kopačky s označením FG/AG (případně MG) v názvu. Do haly nebo tělocvičny pořiďte dětské sálovky s označením IN v názvu.

Dětem noha roste. V případě, že chcete kupovat větší kopačky s tím, že do nich doroste, kupte boty s maximálně 1 cm nadměrkem (velikost měřte v ponožkách). V příliš velkých kopačkách si hru spíše zprotiví. Dítě potřebuje dobře padnoucí kopačky pokud možno hned, ne za půl roku nebo rok.

Kopačky můžete vybírat buď kožené, nebo syntetické. Kožené jsou prodyšnější, o něco pohodlnější, lépe se přizpůsobí chodidlu, ale bývají o malinko těžší. Syntetické kopačky se neroztáhnou, ale bývají lehčí, o něco levnější a nabízejí více barevných provedení a technologických vychytávek.

Kopačky bez zavazování hezky vypadají, ale obzvlášť ty levnější modely mohou dělat problémy s ukotvením chodidla. Jistější jsou kopačky s klasickými tkaničkami. To samé platí s kotníkovými kopačkami (s ponožkou u kotníků). Hezky vypadají, ale ponožka je jen estetickým doplňkem bez větší přidané hodnoty.

V obchodech narazíte na dětské kopačky v cenovém rozpětí 500-4000 Kč. Pokud máte malého caparta, kterému nohy rostou opravdu rychle, nemá cenu kupovat drahé modely, ze kterých co nevidět vyroste. Pokud už máte odrostlejšího fotbalistu, můžete pořídit i dražší modely dětských kopaček, které nabízí celou řadu benefitů v podobě kvalitnějších materiálů a většího pohodlí.

11teamsports sleva
11teamsports.cz
Fotbalová speciálka, ve které nadejte kromě kopaček i spoustu dalšího fotbalového vybavení, pomůcek, nebo oblečení. Pro 5% extra slevu využijte slevový kód TOPKOP.
zjisti ceny Do obchodu
TOPKOP
5% extra sleva
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená fotbalová speciálka s širokým výběrem nejen kopaček, ale i dalšího fotbalového vybavení.
zjisti ceny Do obchodu
sportisimo logo
Sportisimo.cz
Známý český sportovní obchod s nabídkou také pro fotbalisty.
zjisti ceny Do obchodu

Dětské kopačky – nejčastější dotazy

Je rozdíl mezi dětskými kopačkami a kopačkami pro dospělé?

Ano. Rozdíl je ve stavbě kopaček. Dětské kopačky jsou speciálně upravené. V e-shopech poznáte dětské kopačky podle zkratky v názvu – kids, JR, JNR nebo J.

Syn (dcera) má široká chodidla, dají se sehnat vhodné kopačky?

Ano. Pro širší chodidla jsou obecně lepší kožené kopačky, které se po čase roztáhnou a přizpůsobí tvaru chodidla. Výrobci často nabízí i modely, které jsou pro širší chodidla vhodnější. Více v článku.

Mohu koupit dítěti větší kopačky s tím, že do nich doroste.

To samozřejmě můžete, ale pro dítě to není ideální, obzvlášť pokud s fotbalem začíná. Velké kopačky mu hraní neusnadní a možná i zprotiví. Kopačky můžete koupit o něco málo větší, ale určitě ne o parník. Více v článku.

Má cenu kupovat dražší modely dětských kopaček?

Pokud chcete pro své dítě to nejlepší na trhu a nevadí vám si trochu připlatit a ani to, že z nich zanedlouho vyroste, kupte klidně i dražší modely. Většinou se ale pro děti, kterým rychle roste noha, vyplatí kupovat alespoň ze začátku o něco levnější modely.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 27

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo