Přehled

Kopačky Nike [INFO] – řady, řazení, modely

Kopačky Nike patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším kopačkám na trhu. Jestli máte v plánu jedny pořídit, ale nevíte, které přesně koupit, jste tady správně. V tomto článku najdete informace, které vám při výběru kopaček Nike pomohou.

Kopačky Nike – základní řady

Firma Nike vyrábí několik řad kopaček (říká se jim také „sila“) a každá řada má trochu jiné zaměření. Tyto řady jsou takové vlajkové lodě, které v Nike neustále zdokonalují a posouvají.

Základní řady kopaček Nike jsou:

 • Mercurial
 • Tiempo
 • Phantom
 • Premier

Nike Mercurial

Kopačky Nike Mercurial jsou v současné době jedny z nejoblíbenějších kopaček na světě. Jsou to syntetické rychlostní kopačky, které vynikají svou nízkou váhou a agresivní podrážkou, která zajišťuje skvělý odpich. Všechny modely kopaček v řadě Mercurial mají dvě provedení nazvané Mercurial Superfly a Mercurial Vapor. V podstatě se jedná o stejné kopačky s tím rozdílem, že modely Superfly mají ponožku u kotníků zatímco modely Vapor ne.

kopačky Nike Mercurial Superfly
11teamsports →
Sportfotbal →

Nike Tiempo

Kopačky Nike Tiempo bývaly ryze kožené kopačky, ale poslední generace už nabízí na svršku mix syntetiky a kůže. Jsou to kopačky, které se dobře roztáhnou především v přední a střední části a jsou tak vhodné i pro hráče s širšími chodidly. Jsou pohodlné a perfektní při kontaktu s balonem.

kopačky Nike Tiempo
11teamsports →
Sportfotbal →

Nike Phantom

Nike Phantom jsou pletené kopačky, které nabízí od všeho trochu – pohodlí, dobrou váhu, perfektní pletené zpracování i dobrý odpich a poslední generace Phantom GX má na svršku kopaček také unikátní technologii, která zajišťuje super přilnavost na balonu. Je to řada, která je vhodná i pro hráče se širšími a širokými chodidly. K dostání jsou ve dvou verzích – provedení s ponožkou u kotníků (DF – Dynamic Fit) a bez ponožky u kotníků.

Nike Phantom GX
11teamsports →
Sportfotbal →

Nike Premier

Nike Premier jsou pohodlné kožené kopačky z kvalitní klokaní kůže a bohužel i jedny z nejvíce podceňovaných kopaček na trhu. Za svou cenu výborné a kvalitní kožené kopačky.

kopacky Nike Premier III
11teamsports →
Sportfotbal →

V obchodech narazíte i na kopačky Nike, které nepatří do žádné z těchto řad. Většinou jde o kopačky s nějakými specifickými vlastnostmi, designem, historií, limitované edice nebo doprodej z řad, které byly zrušeny.

Kvalita modelů kopaček Nike v řadách

V každé řadě kopaček Nike je několik modelů kopaček (kromě Nike Premier, kde je jen jeden model), které na první pohled vypadají stejně, ale liší se kvalitou použitých materiálů a technologií, což se projevuje ve výsledku i na ceně.

Například na tomhle obrázku vidíte všechny modely kopaček řady Nike Tiempo ve verzi FG (na suchou přírodní trávu) seřazené od nejlepšího po ten nejméně dobrý.

kopačky Nike Tiempo úrovně kvality

Vidíte, že v řadě jsou celkem 4 modely s přívlastky:

 • Elite
 • Pro
 • Academy
 • Club

Ty označují úroveň kvality zpracování (třídu). Úplně stejné je to i v ostatních řadách kopaček Nike (kromě Nike Premier).

Co jednotlivé třídy znamenají?

Elite

Modely s přívlastkem Elite jsou elitní kopačky nejvyšší třídy. Jsou z nejkvalitnějších materiálů a mají ty nejnovější technologie, a proto jsou z celé řady vždy také nejdražší. Tohle jsou modely, které vidíte na nohách profesionálních fotbalistů.

Pro

Modely Pro jsou modely druhé třídy. I modely Pro využívají nejmodernější technologie (ne nutně všechny), které najdete u modelů Elite, ale v porovnání s nejvyšší třídou jsou na kopačkách Pro použité většinou o něco levnější materiály. Modely Pro bývají o třetinu až polovinu levnější než modely Elite.

Academy

Modely Academy jsou zase o stupínek níž. Nabízí už jen základní technologie a levnější materiály na svršku kopaček i podrážkách. Cenově dostupná varianta pro širší okruh hráčů, kteří nepotřebují to nejlepší na trhu.

Club

Nejlevnější třída kopaček Nike. S nejvyššími modely Elite sdílí pouze stejný design, jinak na modelech Club většinou nenajdete vůbec žádné technologie a opravdu jen levné materiály. Je to možnost pro všechny s omezeným rozpočtem.

Co najdete v názvu

Pokud vybíráte nové kopačky Nike a brouzdáte oblíbenými e-shopy, všímejte si hlavně názvů kopaček. V názvu je většinou obsaženo všechno, co potřebujete vědět.

Mrkněte například na na model kopaček z řady Nike Tiempo v oblíbeném e-shopu 11teamsports.cz.

kopačky Nike Tiempo - eshop

Co z toho všeho vyčtete?

Výrobce

Výrobcem kopaček je Nike.

Řada

Název řady kopaček – Tiempo. Upřesnění řady – Legend.

Generace

V Nike neustále pracují na vylepšování každé řady a vždy po nějakém čase (většinou jednou za rok nebo dva) vydají na trh novou generaci vybrané řady, která má oproti té předešlé určitá vylepšení a nové fičury. Generace kopaček Nike je vždy označena číslicí v názvu. V našem případě je to číslice 9, takže se jedná o devátou generaci kopaček Nike Tiempo Legend. Předchozí generace byla osmá a následovat bude generace desátá.

Třída (úroveň kvality)

Nike Tiempo Legend 9 Elite. Jednotlivé úrovně kvality už jsme si vysvětlili dříve v článku.

Na jaký povrch

Na každý povrch se hodí trochu jiný typ kopaček, respektive kopačky s jiným typem podrážky. To, na jaký druh povrchu jsou kopačky vhodné, najdete také v názvu kopaček. Je to většinou zkratka, kterou vidíte na konci názvu.

U kopaček Nike se setkáte s:

 • FG – (Firm Ground) kopačky lisovky na suchou nebo lehce podmáčenou přírodní trávu
 • AG-Pro – (Artificial Grass) jsou kopačky na umělou trávu
 • SG-Pro– (Soft Ground) lisokolíky na podmáčenou a mokrou přírodní trávu
 • MG – (Multiground) kopačky na přírodní suchou trávu i na umělku
 • TF – (Turf) turfy jsou vhodné na kratší umělou trávu nebo tvrdší zpevněné povrchy
 • IC – (Indoor/Court) jsou sálovky vhodné na pevné vnitřní i vnější povrchy

Kolekce (barevné provedení)

Jedna generace kterékoliv řady kopaček Nike je na trhu zhruba jeden rok a pak ji vystřídá nová generace, která přináší určitá vylepšení.

Za ten jeden rok, co je daná generace kopaček na trhu, vystřídá několik barevných provedení. Materiály i zpracování zůstává stejné, jen se mění barvičky.

Barvičky se mění proto, abychom měli z čeho vybírat. Každému se líbí něco jiného a byla by škoda, kdyby na trhu byly celý rok kvalitní kopačky v barevném provedení, které ne každému sedne. Takhle si může vybrat každý dle libosti.

Název kolekce může a nemusí být přímo v názvu (záleží na prodejci). Na našem obrázku jsou barevné kolekce vyobrazeny jako výběr barevných možností kopaček pod názvem.

Dětské kopačky Nike

Kromě pánských a dámských kopaček Nike seženete samozřejmě i dětské kopačky Nike. V e-shopech jsou nejčastěji označeny jako dětskékidsjunior nebo jen zkratkou J v názvu.

Všechno, co bylo zmíněno v tomto článku, platí i pro dětské kopačky s tím rozdílem, že stavba a zpracování dětských kopaček se mírně liší od těch dospěláckých. Jsou uzpůsobeny pro děti.

Dětské kopačky Nike si můžete prohlédnout v e-shopech:

Kterou třídu kopaček koupit?

Záleží, co od kopaček očekáváte.

Pokud hledáte kvalitu, jsou samozřejmě nejlepší ty nejvyšší modely Elite, se kterými nikdy neuděláte chybu. Pravdou je, že jsou drahé a ne každý si je může dovolit.

Pokud chcete něco levnějšího, ale pořád hodně dobrého, kupte druhou třídu Pro, která je ve srovnání s první třídou Elite jen o něco málo horší a ve většině případů nabízí většinu toho, co modely Elite, jen o trochu levněji zpracované. Ve většině případů jsou modely Pro nejlepší volba v poměru cena/kvalita.

Třetí třída Academy není vyloženě špatná, ale rozdíl oproti modelům Pro a Elite už je hodně znát. Každopádně pořád je to dobrá volba pro všechny, kteří zkrátka nemohou nebo nechtějí utrácet za dražší modely i za cenu toho, že se spokojí s levnějšími materiály svršku i podrážky a hrstkou osekaných technologií.

Pokud nemáte vyložené omezený rozpočet, čtvrtou třídu Club pokud možno neberte. Opravdu. Není moc o co stát. Jsou to kopačky z velmi levných materiálů, které vyšší modely připomínají jen svým designem. Samozřejmě pokud nemůžete jinak, i modely Club jsou možností a mohou vyhovovat nenáročným nebo začínajícím hráčům.

Volba je na vás.

Kde koupit kopačky Nike?

Kopačky (a je jedno které) kupujte vždy v ověřených a důvěryhodných e-shopech, které mají své produkty dobře popsané a při nejhorším nebudete mít problémy s vrácením, výměnou nebo reklamací.

Nejlepší jsou samozřejmě zavedené fotbalové speciálky, kde se prodeji fotbalového vybavení věnují a rozumí tomu, co prodávají.

V e-shopu 11teamsports.cz můžete po registraci využít slevový kód: TOPKOP a ušetřit 5 % z nákupní ceny kopaček, sportovní obuvi a oblečení.
11teamsports sleva

11teamsports.cz

Fotbalová speciálka s širokým výběrem nejen fotbalových kopaček.

sportfotbal.cz logo

Sportfotbal.cz

Fotbalová speciálka s širokým výběrem nejen fotbalových kopaček.

netfotbal.cz logo

Netfotbal.cz

Oblíbený sportovní obchod, ve kterém najdete kopačky hlavně z nižších tříd.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 34

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo