Nike Mercurial Vapor 12 Elite – narozen 1.3.2018, váha 190g

8.8 Hodnocení
Pokud chcete pravé rychlostní kopačky

Jsou super lehoučké. Zásluhu na tom má také nejtenčí flyknit materiál na jednodílném svršku kopačky, který jsme tu zatím měly, poskytující hodně těsný kontakt s balonem téměř “naboso”. Mají skvělou rychlostní podrážku a celkové zpracování i použití materiálů je velice kvalitní.

Zpracování
9.4
Pohodlí
8.4
Design
8.5
Líbí se mi:
 • kvalitní materiály a zpracování
 • jednodílný, tenký, měkký a flexibilní flyknit svršek beze švů
 • skvělá rychlostní, anatomická podrážka
 • skvělá váha
 • velmi těsný kontakt s balonem
Nelíbí se mi:
 • těsné
 • neposkytují tolik ochrany
 • agresivní podrážka nemusí vyhovovat každému

Nike Mercurial Vapor 12 Elite. Narozen 1.3.2018. Váha 190 gramů. Kvalitní stavba, štíhlý design a rychlostní geny. 12. svého druhu. Zařazen do elitní společnosti těch nejlepších kopaček. Chcete ho?

Nike Mercurial Vapor 12 Elite – unboxing

Nike Mercurial Vapor 12 Elite – recenze

Kopačky Nike Mercurial Vapor jsou společně s modely Mercurial Superfly považovány především za rychlostní kopačky. Vždy tomu tak bylo a zřejmě tomu vždy tak i bude. Mezi jejich hlavní poznávací znaky patří lehká váha a těsný fit (to jak padnou). Co nového přinesl model Vapor 12 Elite?

Od teď už jen Flyknit

Nejlepšími modely z řad Mercurial byly vždy Superfly (s ponožkou) a Vapor (bez ponožky) . Zatímco poslední modely Superfly byly z Flyknit materiálu, modely Vapor byly vždy syntetické.

V Nike si ale řekli, že by možná nebylo špatné nabídnout nám kopačky Vapor bez ponožky, ale tentokrát ne klasické syntetické, ale z flyknit materiálu. A tak koncem roku 2017 představili model Nike Mercurial Vapor Flyknit Ultra v limitované edici.

Byla to spíš taková testovačka, jestli se model bude líbit a jak na něj budou lidé reagovat. Model byl přijat velmi pozitivně a tak si v Nike zřejmě řekli: „OK pánové, jdeme do toho“ a připravili pro nás úplně nový model Nike Mercurial Vapor 12 Elite.

Pro mnohé byl tenký, syntetický Teijin materiál na předchozím modelu Vapor 11 právě to, co ho činilo tak dobrým a oblíbeným a model Vapor 12 z Flyknit materiálu tak nemusí a zřejmě také nebude vyhovovat úplně každému.

Upřímně, ten rozdíl je opravdu velmi malý. Na svršku nového modelu Vapor 12 Elite je sice použit Flyknit materiál, ale ten je tak tenoučký, že je v podstatě s Teijin materiálem skoro totožný. Je to nejtenčí Flyknit, který jsem kdy viděl.

kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite

A co víc? Je kolem dokola celé kopačky. VAPOR 360°, jak říká nápis na jazyku. Znamená to, že flyknit materiál obtáčí celé vaše chodidlo. Je to v podstatě jednodílná ponožka s podrážkou. Materiál na svršku je krásně měkký a flexibilní a má na sobě ještě drobnou texturu v podobě vyvýšených vodorovných proužků, které spíše jen dotváří celkový design, než že by nějak výrazně ovlivňovaly výkon.

Kromě jazyka, kde je elastický flyknit materiál, je celý zbytek svršku pokryt ještě tenoučkou vrstvou NikeSkin technologie, která pletenou flyknit vrstvu pod ní chrání a zpevňuje. Na té je pak ještě alikována ACC technologie.

Elastický flyknit jazyk

Jazyk kopačky je součástí jednodílného svršku. Na rozdíl od zbytku kopačky, který je pokryt zpevňující NikeSkin vrstvou, je tady ale elastický flyknit materiál bez vnější úpravy – v plné nahotě. Díky tomu, že je elastický, se do kopačky mnohem lépe leze a ve výsledku je i mnohem pohodlnější, než byl syntetický jazyk u předešlého modelu Vapor 11. Na špičce jazyka je malý výstupek, za který se dá kopačka celkem dobře uchopit a navléknout.

kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite

Co se skrývá uvnitř?

Uvnitř kopačky je tenká syntetická podšívka. Společně s flyknit materiálem na svršku jsou všechny vrstvy dohromady opravdu velmi tenké. Díky tomu jsou kopačky krásně lehké, ale na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že kopačky Vapor 12 Elite neposkytují tolik ochrany. Když vám někdo v zápase nebo na tréninku hamtne kolíkama na nohu, tak to sakra pocítíte.

Pata je o něco více vystána než zbytek kopačky a mělo by to zajišťovat lepší pohodlí.

Uvnitř je také pěnová vložka, která má zespodu jakýsi 3D vzorek. Ten uvnitř kopačky zapadne do stejného protivzorku v podrážce a vložka se tak v kopačce nehýbe. To byl jeden z menších problémů u předchozích verzí, takže určitě zlepšení.

Uvnitř je skryta také podrážka …

Podrážka ze dvou dílů?

Na první pohled se může zdát, že je podrážka ze dvou dílů (na obrázku oranžové části vepředu a vzadu). Ve skutečnosti je ale uvnitř kopačky anatomická podrážka, kterou zvenku kolem dokola obtáčí černý flyknit materiál. Oranžová přední a zadní část je k anatomické podrážce zvenku přilepena.

kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite

Podrážka je kvalitní a dostatečně flexibilní. Rozmístění a čepelovitý tvar špuntů je naprosto stejné jako u předchozího modelu Vapor 11. Někoho možná napadne otázka, jestli je tahle dvoudílná podrážka nějakým způsobem odlišná od klasické podrážky, která je například u předchozího modelu Vapor 11. Není. V podstatě je to úplně to samé, jen to jinak vypadá.

Zkus taky:
Nike Mercurial Vapor 12 PRO - za tu cenu prostě bomba

Na kopačkách jsou čistě čepelovité špunty, které jsou výborné co se týče rychlostní části. Trochu horší už to bude v případě rychlejších a náhlých změn pohybu například do stran, kde mají čepelovité špunty tendenci se kousat do podkladu a nemusí to být úplně libovka. Tady jsou samozřejmě mnohem lepší klasické kónické (kuželovité) špunty, které tady co? Nejsou. Počítejte s tím.

Jako pírko

Kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite váží 190 gramů ve velikosti EUR 43. Jsou o něco těžší než předchozí model Vapor 11 a to hlavně díky použitému Flyknit materiálu a o trochu těžší podrážce. Jinak ale tenhle model zůstává jedním z nejlehčích na trhu! Pokud nebudeme počítat předchozí model Vapor 11, tak jsou to momentálně nejlehčí kopačky Nike.

Hodně těsné – žádné překvapení

Jak už je u kopaček Mercurial zvykem, jsou hodně těsné. Na jejich obranu je potřeba říct, že model Vapor 12 Elite je o něco širší než předešlé modely, takže částečné zlepšení, ale i tak. Pokud máte širší chodidla, rozhodně bych doporučoval nejdříve vyzkoušet. Pokud máte vyloženě široká chodidla, pak to pro vás nebude dobrá volba.

Je potřeba také počítat s tím, že kopačky se mohou jevit trochu tužší, alespoň zpočátku. To by se mělo zlepšit po prošlápnutí, které nějakou dobu zabere. Počítejte také s tím, že svršek kopačky společně s vnitřní syntetickou výstelkou jsou opravdu velmi tenké, takže ochrana před nějakým nárazem nebo šlápnutím na nohu je velmi malá.

Číslování odpovídá skutečnosti, takže můžete s klidem vzít svoji běžnou velikost.

Design je trochu zvláštní

Design kopaček Nike Mercurial Vapor 12 je tak trochu zvláštní. Designéři tentokrát udělali na kopačkách oproti předchozím modelům několik změn a je to celkem znát. Jiný tvar dostala fajka Nike v přední části, která je menší a má jiné umístění. Z vnější strany díky tomu kopačka vypadá, jakoby to byla jen holá ponožka. V podstatě tam není nikde vidět značka, což je trochu divné.

Na patě pak najdeme znak sila s nápisem Mercurial, který na předchozím modelu také nebyl. Dalších drobných změn je tady ještě několik. Celkový tvar kopačky je podle mě velmi dobrý a opravdu navozuje pocit rychlostní kopačky. Jediné co tady může haprovat, je prostě barevné zpracování a umístění grafických prvků, které se ne každému může líbit.

Design celkově asi nebude patřit k tomu úplně top, čím nás Nike kdy rozněžnila, ale rozhodně to není ani žádný propadák. Jako všechno – svoje příznivce i odpůrce si najde. Ve výsledku, kvůli barvičkám ty kopačky stejně kupovat nebudete, nebo byste alespoň neměli. Tady jde o jiné přednosti.

Jak je to s cenou

Kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite jsou na trhu chvilku a proto je cena stále v plné palbě. Kopky koupíte za cenu 6490 Kč (březen 2018). Vzhledem ke kvalitě zpracování, použitým materiálům a s příhlédnutím k tomu, že se jedná o top model, je to cena odpovídající.

Pokud máte raději kopačky s ponožkou u kotníků, můžete vzít model Superfly 6 Elite, který je stavbou, zpracováním a použitými materiály naprosto stejný jako model Vapor 12 Elite, jen s ponožkou a o něco dražší.

Hodně dobrou variantou může být taky model Mercurial Vapor 12 Pro, který podle mě nabízí nejlepší poměr cena/výkon z obou nových řad Mercurial.

A v neposlední řadě. Pokud chcete rychlostní kopačky a nevyhovuje vám Flyknit materiál, skvělou volbou budou také “starší” kopačky Nike Mercurial Vapor 11, které jsou stále prvotřídní a navíc s příchodem nové generace už bývají ve slevě!

Nike Mercurial Vapor 12 Elite – koupit nebo ne?

Kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite jsou skvělé rychlostní kopačky a budou jako vždy rozhodně patřit k tomu nejoblíbenějšímu od Nike.

Proč si je koupit?

 • Jsou super lehoučké. Po předchozím modelu Vapor 11 je to momentálně nejlehčí model Nike. Zásluhu na tom má také nejtenčí flyknit materiál na jednodílném svršku kopačky, který jsme tu zatím měly, poskytující hodně těsný kontakt s balonem téměř “naboso”.
 • Mají skvělou rychlostní podrážku – nejagresivnější rozložení a tvar špuntů na trhu. Celkové zpracování a použití materiálů je kvalitní.

S čím je třeba počítat?

 • Díky tomu, že jsou materiály na svršku kopačky hodně tenké, neposkytnou tak dobrou ochranu před nárazy. Prostě to v nich může bolet.
 • Agresivní podrážka s čepelovitými špunty je skvělá co se rychlosti týče. Co se týče manévrovatelnosti (rychlé změny pohybu do stran atp.) tam už je to o něco horší.
 • Kopačky Mercurial byly vždy hodně těsné a nejinak je tomu i u nového modelu. Pokud máte širší chodidla, určitě nejdřív důkladně ozkoušejte!

Suma sumárum. Pokud chcete pravé rychlostní kopačky se vším všudy, nelze než doporučit.

Kde kopačky koupit?

Kopačky doporučuji koupit v jedné ze dvou největších českých fotbalových speciálek. 11teamsports.cz nebo sportfotbal.cz. Široký výběr a profesionální služby.

8.8 Hodnocení
Pokud chcete pravé rychlostní kopačky

Jsou super lehoučké. Zásluhu na tom má také nejtenčí flyknit materiál na jednodílném svršku kopačky, který jsme tu zatím měly, poskytující hodně těsný kontakt s balonem téměř “naboso”. Mají skvělou rychlostní podrážku a celkové zpracování i použití materiálů je velice kvalitní.

Zpracování
9.4
Pohodlí
8.4
Design
8.5
Líbí se mi:
 • kvalitní materiály a zpracování
 • jednodílný, tenký, měkký a flexibilní flyknit svršek beze švů
 • skvělá rychlostní, anatomická podrážka
 • skvělá váha
 • velmi těsný kontakt s balonem
Nelíbí se mi:
 • těsné
 • neposkytují tolik ochrany
 • agresivní podrážka nemusí vyhovovat každému
Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo