Nike Mercurial Superfly 6 Elite (FG) – proč si je koupit?

8.7 Hodnocení
Skvělé rychlostní kopačky

Kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite jsou opravdu vynikající rychlostní kopačky.

Zpracování
9
Pohodlí
8.6
Pohodlí
8.6
Klady
 • jednodílný, tenký, měkký a flexibilní flyknit svršek
 • kvalitní anatomická rychlostní podrážka
 • ACC technologie
 • lehká váha kolem 200 g
 • pravé rychlostní kopačky se vším všudy
Zápory
 • trochu těsnější
 • čistě čepelovité špunty nemusí vyhovovat každému

Kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite (FG) jsou top modelem nové řady kopaček Superfly 6, která se právě objevila na trhu. Celá nová řada kopaček Superfly 6 nahrazuje po dvou letech dnes už starší řadu Superfly 5 a mezi známé fotbalové tváře, které v nich uvidíme, patří například Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappé, Alexis Sánchez nebo Marek Hamšík. Jestli se tyhle kopačky povedly a co nového přináší a nabízí? Čtěte dál…

Video představení kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite (FG)

Recenze kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite (FG)

Pro všechny, kteří si chtějí počíst trochu víc o materiálech, zpracování a všech věcech kolem.

Design

Kopačky Mercurial byly vždycky rychlostními kopačkami a většinou tomu odpovídal i design. Nejinak je tomu i u nejnovější řady. Na kopačkách je vidět, že se designéři inspirovali v jednom z nejrychlejších zvířat naší planety – gepardovi.

První barevná kombinace, která se objevila, byla oranžová s černými detaily. Hned po ní přišla černá s oranžovými detaily, kterou vám představím v téhle recenzi a která je podle mě povedenější než ta první – celá oranžová.

Jak kopačky vypadají asi nemusím moc rozebírat, obrázky napoví. V Nike tentokrát sáhly oproti předchozím modelům k několika změnám, k nimž patří například trochu upravený znak Nike, který má teď jinou podobu, tvar, velikost a umístění. Stejně tak nově nápis Mercurial se znakem na patě.

Co se také změnilo je výška a tvar ponožky u kotníků, která už není tak vysoká. V podstatě se hodně přibližuje modelu, který nosí Cristiano Ronaldo. Ve výsledku to není nijak zásadní změna, protože ponožka nemá absolutně žádný vliv na výkon.

Poslední výraznou změnou je podrážka. Ta vypadá, jako by byla pouze ze dvou částí, ale není tomu úplně tak. Vrátím se k tomu později. Tenhle „dvoudílný“ design podrážky byl inspirován tlapami geparda a na kopačkách vypadá podle mě velmi dobře.

Celkový design a střih kopaček je, myslím, celkem povedený. Možná nepatří k těm úplně nejlepším, které v Nike vypustili, ale všem se člověk stejně nikdy nezavděčí. Budu rád, když mi do komentů napíšete, jestli se podle vás design povedl nebo ne.

Svršek kopačky – všude flyknit matroš

A když píšu všude, tak myslím opravdu všude. Flyknit materiál je totiž kolem dokola (360°) celé boty. Kopačku si můžete představit jako jednodílnou flyknit ponožku s podrážkou.

Flyknit materiál na svršku je krásně měkký a flexibilní. Je o něco tenčí, než byl u předchozího modelu Superfly 5, více se přibližuje modelu Superfly 4. To, jak flyknit vypadá, můžeme vidět nejlépe na ponožce u kotníků a také na jazyku, kde je flyknit „naostro“.

Stejný flyknit materiál je v podstatě na celé kopačce, jen na zbytku je pokryt tenkou NikeSkin vrstvičkou, která ho chrání a vyztužuje. Je to zatím asi nejlepší podoba Flyknit materiálu, kterou jsme tu měli.

Na svršku kopačky najdeme drobné vodorovné čárky, které než že by měly nějakou funkci, jsou spíš estetickým dotvořením celkového designu. Jak u top modelů Nike bývá dobrým zvykem, je tady i ACC technologie.

Zavazování

Zavazování kopaček není ničím zvláštní. Je to taková klasika s jediným rozdílem, že dírky na tkaničky jsou vždy dvě vedle sebe (lehce nad sebou) po obou stranách. Zavazování je tak o něco pevnější.

Nike Mercurial Superfly 6 elite zavazovani

Vnitřek kopačky

Uvnitř kopačky je v přední a střední části hladká syntetická podšívka. Pata je navíc ještě vystlána pro větší pohodlí. Celkově je prostor na patě mnohem lépe vyřešen než u předchozích modelů, ze kterých se mnohým mohly dělat puchýře.

Superfly 6 elite pata

To už by tady hrozit nemělo nebo jen opravdu minimálně. Dříve byl model Superfly kvůli ponožce u kotníků řešen na patě trochu jinak než například model Vapor bez ponožky, což vedlo k tomu, že model Superfly ve výsledku nebyl tak pohodlný. Nový model Superfly 6 Elite je ale vyřešen naprosto stejně jako nový model Vapor 12 Elite bez ponožky, takže co do pohodlí je to výrazné zlepšení.

Zkus taky:
Nejprodávanější fotbalové dresy klubů 2015/2016

Uvnitř je samozřejmě i vložka, která se dá vyndat. Je složena ze svou vrstev. Vrchní je drobná syntetická síťovina a spodní pěnová. Určite si všimnete černého místa, které má na sobě vystouplý 3D vzorek. Vložka tímhle 3D vzorkem zapadne do stejného protivzorku, který je uvnitř na podrážce a v kopačce se tak nehýbe, nikam necestuje. Fajn vychytávka.

Dvoudílná podrážka – ne tak docela

Jednou z výrazných změn, a možná i tou nejviditelnější, je nová podrážka. Není to něco, co bychom viděli na kopačkách poprvé, ale rozhodně je to zajímavé zpracování. Podrážka totiž vypadá, jakoby byla rozdělena na dvě části a uprostřed nebylo nic než jen flyknit materiál. První pohled ale může často klamat.

Podrážka je ve skutečnosti uvnitř kopačky a zvenku je obtočena flyknit materiálem, který ji skrývá. Z téhle uvnitř skryté podrážky pak ven vystupují jen dvě části, které vidíme. Tvar těchto dvou částí je inspirován tlapami geparda a myslím, že ten design má něco do sebe. Části jsou ještě potaženy pochromovanou vrstvou, která se sice časem onosí, ale i tak dělá pěkný efekt.

Co se týče rozložení a tvaru špuntů, tak je naprosto stejné, jako u předchozí řady Mercurial. Je to stále nejagresivnější podrážka na trhu se skvělým odpichem a záběrem. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že agresivní podrážka nemusí být nutně nejlepší úplně pro každého. Čepelovité špunty sice poskytují bezvadnou trakci, ale horší už je to například s manévrovatelností (změny pohybu), kde je mnohem lepší klasický kuželovitý tvar.

Koupit se dají i verze SG na měkký povrch, sálovky, turfy a samozřejmě také jako dětské kopačky Nike Mercurial Superfly 6.

Váha

Kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite váží ve velikosti EUR 43 celkem 198 gramů. V porovnání s předchozím modelem Superfly 5 je to skoro stejně. Ve výsledku je to super váha, která se na rychlostní kopačky sluší a patří a rozhodně patří k tomu nejlehčímu na trhu.

Superfly 6 Elite - váha

Pohodlí – bez problémů

Oproti předchozí verzi Superfly 5 jsou kopačky mnohem pohodlnější a to hlavně díky tomu, že jsou trochu jinak zpracované hlavně v oblasti paty a vůbec nebo mnohem méně tady teď hrozí nějaké odřeniny a puchýře.

Syntetický vnitřek kopačky je pohodlný, nikde nic netlačí ani jinak neprudí. Do kopačky se leze celkem bez problémů, čemuž napomáhá i drobné vyvýšení na ponožce, za kterou se dají kopačky dobře uchopit a navléknout.

Jak bývá u kopaček Mercurial zvykem i tento model je celkem úzký a těsný, ale je například širší než předchozí model 6. Pokud nemáte vyloženě široká chodidla, neměli byste s nimi mít problém.

Flyknit svršek je pěkně měkký a flexibilní a prošlápnutí kopaček by nemělo dělat žádné problémy. Číslování odpovídá skutečnosti a vzít tak můžete s klidem svou běžnou velikost.

Cena – lepší než předchůdci

Cenově je model Nike Mercurial Superfly 6 Elite nejdražším modelem z nových řad Superfly 6 i Vapor 12 a přesto je o něco levnější, než byly předchozí top modely v době svého uvedení na trh.

Model Superfly 6 Elite je v podstatě úplně stejný jako model Vapor 12 Elite, jen má ponožku u kotníků. Pokud se vám líbí model s ponožkou, budete si muset o něco málo připlatit, pokud ponožku nemáte rádi nebo nemusíte, určitě vemte model Nike Mercurial Vapor 12 Elite nebo také nižší, ale výborný model Nike Mercurial Vapor 12 Pro.

Mercurial Superfly 6 Elite – shrnutí a závěr

Proč si kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite koupit?

 • Čeká na vás zatím nejlepší provedení kopaček Nike Mercurial Superfly.
 • Měkký, pohodlný, tenký a  jednodílný flyknit svršek, který je kolem dokola celé kopačky.
 • Oproti předchozí verzi mají nižší ponožku u kotníků, mnohem lépe řešený prostor na patě, tenčí flyknit svršek a jsou o něco širší, tedy ne tak těsné.
 • Jak už je dobrým zvykem, najdete tady také nejagresivnější podrážku na trhu.
 • Váha kolem krásných 200 gramů je řadí mezi jedny z nejlehčích kopaček.

Suma sumárum, kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite (FG) jsou opravdu vynikající rychlostní kopačky.

8.7 Hodnocení
Skvělé rychlostní kopačky

Kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite jsou opravdu vynikající rychlostní kopačky.

Zpracování
9
Pohodlí
8.6
Pohodlí
8.6
Klady
 • jednodílný, tenký, měkký a flexibilní flyknit svršek
 • kvalitní anatomická rychlostní podrážka
 • ACC technologie
 • lehká váha kolem 200 g
 • pravé rychlostní kopačky se vším všudy
Zápory
 • trochu těsnější
 • čistě čepelovité špunty nemusí vyhovovat každému
Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo