Nike Mercurial Vapor 12 PRO – za tu cenu prostě bomba

8.5 Hodnocení
Skvělé rychlostní kopačky

Pokud hledáte výborné rychlostní kopačky za více než férovou cenu, pak jsou pro vás kopačky Nike Mercurial Vapor 12 PRO perfektní volbou.

ZPRACOVÁNÍ
8.5
POHODLÍ
8.5
DESIGN
8.5
Klady
 • kvalitní materiály i zpracování
 • anatomická podrážka, agresivní rozložení a tvar špuntů
 • skvělá váha
 • skvělá cena
Zápory
 • jako všechny Mercurial – těsnější
 • agresivní podrážka nemusí vyhovovat každému (možné koupit AG verzi a použít ji i na FG povrchy)
Přidej hodnocení

Kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Pro jsou po modelu Vapor 12 Elite druhým nejlepším kouskem nové generace kopaček Mercurial Vapor. Jaké jsou a co vám přinesou? Vyplatí se do nich investovat?

Nike Mercurial Vapor 12 pro – představení

V předchozí generaci byl model Vapor 11 jedním z top modelů celé řady. Byl ze syntetického materiálu a byl (a stále ještě je) hooodně oblíbený. S příchodem nové generace Nike představila nový model Vapor 12 Elite, který je ovšem celý z Flyknit materiálu.

Řadě lidí ale přechod ze supertenkého syntetického Teijin materiálu k flyknit materiálu nemusí úplně vyhovovat. Proto Nike udělala kompromis a vedle flyknit modelu Vapor 12 Elite nám nabízí i syntetický model Vapor 12 Pro.

Model Nike Vapor 12 Pro je sice v pomysleném pořadí až druhý za top modelem Vapor 12 Elite, ale to vůbec neznamená, že by byl horší. Naopak, je to pouze levnější syntetická varianta a nutno říct, že opravdu hodně povedená.

Takhle kvalitní kopačky od Nike za takhle skvělou cenu jsme tady fakt ještě neměli. Nebojím se říct, že tohle jsou nejlepší kopačky Mercurial Vapor v celé jejich dosavadní historii v poměru cena / kvalita.

Koupit můžete v největších českých fotbalových speciálkách – 11teamsport.cz a sportfotbal.cz.

Za cenu lehce nad 3000 získáte téměř stejné kopačky (a podle mě ještě lepší), které se minulý rok prodávaly jako top model celé řady za 5500 Kč.

Kvalitní syntetický svršek

Firma Nike sice blíže nespecifikovala, jaký že to syntetický materiál na svršku je, ale všechno nasvědčuje tomu, že je to stejný nebo hodně podboný Teijin materiál jako na modelu Vapor 11 z předešlé generace. Je tenký, celkem měkký a flexibilní. Nevypadá nijak levně a kopačky celkově vůbec nevypadají, jako by to byl nižší model ale top model celé řady.

Celý svršek je z jednoho kusu materiálu. Znamená to, že na kopačce nenajdeme (kromě paty) nikde žádné švy nebo spoje. Je krásně hladký s drobnou texturou v podobě krátkých, vystouplých čar, které dotvářejí rychlostní design kopaček.

Mercurial Vapor 12 Pro

Celý svršek pokrývá ACC technologie, což je další novinka. Je vidět, že v ani v Nike tenhle model nepovažují za nějaký horší, protože ACC technologie byla u kopaček Nike vždycky výsadou pouze nejlepších modelů v celé kolekci. Tentokrát ho ale najdeme i na tomto nižším modelu, což je super.

Jazyk je v horní části mírně volný tak, aby bylo možné do kopačky lépe vklouznout. Zavazování vede klasicky středem kopačky. Najdeme tady na každé straně vždy dvě dírky lehce nad sebou a zavazování je tak o něco pevnější.

Pokud se vám líbí víc model s ponožkou, můžete kouknout také na model Superfly 6 Pro. Ten je co do kvality materiálů a zpracování stejný, jako model Vapor 12 Pro a navíc má u kotníků flyknit ponožku.

Vnitřek kopačky

Uvnitř kopačky je hladká syntetická podšívka, která není ani tlustá ani tenká, prostě tak akorát. Pata a místo u kotníků jsou vystlány o trochu víc umělou kůží. Víceméně klasická pěnová vložka se dá vyndat a zespodu najdeme drobnou 3D texturu, která v kopačce zapadne do podobného vzorku v podrážce. Díky tomu se v kopačce nehýbe.

Zkus taky:
Kopačky Nike Tiempo Legend 6 (FG) - recenze
Nike Vapor 12 Pro

Kopačky jsou o malinko méně pohodlné než vyšší model Vapor 12 Elite, což je dáno právě rozdílem použitých materiálů – flyknit vs syntetický Teijin. Číslování odpovídá skutečnosti a můžete tak s klidem vzít svou běžnou velikost. Kopačky se také mírně roztáhnou, ale opravu jenom o píď.

Je potřeba říct, že stejně jako všechny modely Mercurial i tento je poměrně těsný. Je sice o něco širší než modely s předchozí generace, ale i tak nebude úplně vhodnou volnou pro všechny hráče s širšími a širokými chodidly.

Podrážka jako u top modelu

Anatomická podrážka je v podstatě stejná jako u vyššího modelu. Minimálně tvarem a zpracováním. Rozdílem může být použití lehce odlišného materiálu a jednobarevný design bez finálního chromování. Což ovšem nehraje žádnou roli.

Nike Mercurial Vapor 12 Pro

Lisované špunty mají véčkovitý tvar (tvar šipky) a jejich rozložení je stejné, jako u všech modelů Mercurial. Jedná se o nejagresivnější podrážku na trhu. Nike nabízí mimojiné také AG model na umělé povrchy. Ten má klasické kuželovité lisované špunty a s klidem se dá použít i na přírodní pevné povrchy (FG). Takže celkem dobrá varianta pro všechny, kterým by nevyhovovala tahle agresivní FG podrážka.

Jako vždy skvělá váha

Kopačky Mercurial byly vždy rychlostními kopačkami a tak váha hrála a hraje vždy důležitou roli. Model Vapor 12 Pro váží krásných 206 gramů a je tak jen o malinko těžší než model Elite, který váží jen o cca 20 gramů méně. Trochu vyšší váha je dána samozřejmě použitými materiály.

kopačky Nike Mercurial vapor 12 Pro

Za tu cenu bomba

Vzhledem k tomu, že kopačky jsou skoro stejné jako topmodel Vapor 11 z předchozí generace a celkově i lepší, je až s podivem, že Nike nasadila celkem nízkou cenu. Za 3290 Kč (březen 2018) pořídíte opravdu výborné kopačky. Pro všechny, kteří nechtějí utrácet za nejvyšší a nejdražší model Vapor 12 Elite, je tohle jasná volba.

Nike Mercurial Vapor 12 Pro – hodnocení

Firma Nike nám v nové generaci nabídla model Vapor a to jak ve verzi s Flyknit materiálem (Vapor 12 Elite) tak i v syntetické verzi (Vapor 12 Pro), což je skvělá zpráva pro všechny. Model Vapor 12 Pro sice není top modelem celé řady Marcurial Vapor, ale úplně klidně by mohl být. Nabízí tenký, pružný a celkem měkký syntetický, jednodílný svršek. Stejnou anatomickou podrážku se stejně agresivním rozložením lisovaných špuntů jako top model ELITE.

Minulý rok patřil téměř stejný model Vapor 11 k tomu úplně nejlepším na trhu a prodával se za téměř dvojnásobnou cenu. Tím, že Nike přišla s takto kvalitním a levným modelem Vapor 12 Pro, udělala radost snad všem, kteří hledají vhodnou a kvalitní alternativu k nejdražšímu modelu Vapor 12 Elite.

Pokud hledáte výborné rychlostní kopačky za více než férovou cenu, pak jsou pro vás kopačky Nike Mercurial Vapor 12 PRO perfektní volbou.

8.5 Hodnocení
Skvělé rychlostní kopačky

Pokud hledáte výborné rychlostní kopačky za více než férovou cenu, pak jsou pro vás kopačky Nike Mercurial Vapor 12 PRO perfektní volbou.

ZPRACOVÁNÍ
8.5
POHODLÍ
8.5
DESIGN
8.5
Klady
 • kvalitní materiály i zpracování
 • anatomická podrážka, agresivní rozložení a tvar špuntů
 • skvělá váha
 • skvělá cena
Zápory
 • jako všechny Mercurial – těsnější
 • agresivní podrážka nemusí vyhovovat každému (možné koupit AG verzi a použít ji i na FG povrchy)
Přidej hodnocení
Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Celkové hodnocení

Topkopačky
Logo