Kopačky Nike Mercurial Vapor XI FG – recenze

Aktualizováno 26. 6. 2022

8.7 Hodnocení
Úžasné rychlostní kopačky

Nike Mercurial Vapor XI jsou jedny z nejpropracovanějších kopaček firmy Nike současnosti co se spojení technologií a designu týče.

Zpracování
8.8
Pohodlí
8.6
Design
8.8
Líbí se mi:
 • kvalitní zpracování
 • extrémně lehké
 • měkký svršek, příjemný v kontaktu s míčem
 • velice efektivní a agresivní rozložení špuntů
 • anatomická vložka i podrážka
Nelíbí se mi:
 • tenký materiál na svršku
 • těsné až úzké, nevhodné pro hráče s širšími a širokými chodidly

Kopačky Nike Mercurial Vapor byly vždy velmi dobře přijímány fotbalovou veřejností. Pravda. Některé modely víc a některé míň. Co se týče posledního modelu Nike Mercurial Vapor XI, tak ten ve své kategorii patří k tomu nejlepšímu na trhu. Proč?

Nike Mercurial Vapor XI – představení

Upřímně bych nové Vaporky společně s modelem Mercurial Superfly V zařadil mezi vůbec to nejlepší, co zatím firma Nike nabídla. Mimochodem na konci článku jsem připravil malé srovnání těchto dvou modelů.

Jak už jsem zmínil v úvodu, Mercurial Vapor XI jsou velice oblíbené kopačky a momentálně je oblékají fotbalová esa jako například Eden Hazard, Luka Modrić, Isco, Franc Ribéry a nově také Neymar. Ten nedávno přesedlal z kopaček Hypervenom právě na Mercurial a na srpen 2017 se chystá oficiální představení modelu Nike Mercurial Vapor XI Neymar.

Kopačky Vapor patří do rodiny Mercurial. Celá řada kopaček Mercurial od nejdražšího top modelu až po ten nejlevnější vypadá takhle:

 • Mercurial Superfly (vedle základního modelu tady má svůj vlastní model i Cristiano Ronaldo s názvem CR7)
 • Mercurial Vapor
 • Mercurial Veloce
 • Mercurial Victory
 • Mercurial Vortex

Nike Mercurial Vapor XI – recenze

U kopaček Mercurial bylo vždy cílem firmy Nike nabídnout zabijácké kopačky koncovým hráčům. Lehké, rychlé, agresivní a přesto dostatečné pohodlné. Podle toho jsou také navrženy a vyrobeny kopačky Nike Mercurial Vapor 11.

Zpracování

Podíváme se na všechno, co je důležité a co je potřeba zmínit. Ať už pozitivního nebo negativního.

Svršek boty

Vzhledem k tomu, že se jedná o rychlostní kopačku, je tomu podřízen i celý svršek, který je z jednodílného Teijin materiálu. Jedná se o velmi tenký, lehký, flexibilní, dobře udržovatelný, syntetický materiál (syntetická kůže).

Je to jeden z nejlehčích syntetických materiálů, který můžete na kopačkách vůbec mít. Svojí měkkostí se hodně podobá kůži. Samozřejmě nedosahuje kvalit přírodní kůže, ale není od toho zase tak daleko a navíc je mnohem levnější.

Jednou z nevýhod tohoto materiálu je to, že je opravdu tenký. Kopačky jsou sice velice lehké, ale ve výsledku neposkytují tolik ochrany. Když vám někdo hamtne na nohu v jiných kopačkách, tak to sakra pocítíte.

Nike Mercurial Vapor XI - speedribs
Textura Speed-ribs

Na svršku kopačky můžeme vidět další novinku oproti předchozí verzi X. Je to speciální textura. Nike to nazývá speedribs a jedná se o jakési žebrování – vystouplé, tenké, horizontální pruhy, které mají za úkol zlepšovat kontakt s balonem – lepší přilnavost.

Předchozí verze toto žebrování neměla a povrch byl tak o něco měkčí a hladší, ale neposkytoval tak dobrý kontakt s balonem. Tím, že je na kopačce toto žebrování, dostává kopačka také jakoby další ochrannou vrstvu. V místech vyvýšení je o pár milimetrů tlustší.

Na obrázku jsou výstupky dobře vidět ve žlutém znaku Nike. Pokud po svršku kopačky přejedete prsty, vystouplé části velmi dobře ucítíte.

Stejně jako na všech top modelech firmy Nike i tady je použita na svršku kopaček ACC technologie.

Jazyk a zavazování

Co určitě zaujme je jednodílný design. Kopačka vypadá, jakoby ani neměla klasický jazyk. I přesto, že je jazyk z trochu jiného materiálu než zbytek kopačky, je z větší části spojen se svrškem kopačky a kopačka tak vypadá jakoby byla jednolitá.

Jazyk je tenký, elastický, volný jen krátce v jeho vrchní části u kotníků. Nazouvání tak může dělat trochu problémy lidem se širšími chodidly, ale rozhodně to není nic nepřekonatelného. Výhodou takového jazyku je, že se v botě nikam nestěhuje a drží se stále na svém místě. Jazyk má zespodu trochu paměťové pěny, takže se při nazutí pěkně vytvaruje podle chodidla.

Zavazování tkaniček je děláno cik cak. Vždy dvě dírky skoro vedle sebe na každé straně, což ve výsledku zajišťuje mnohem lepší sevření a pevnost.  Kopačky drží zavázané stejně pevně po celou dobu nošení.

Vnitřek boty a pata

Uvnitř kopačky je z větší části stejný, tenký, syntetický Teijin materiál, který je i na svršku kopačky. Natolik tenký, že pokud přejedete po vnitřku prsty, ucítíte žebrování na svršku kopačky. V zadní části a na patě kopačky najdete hladkou umělou kůži, která patu vystýlá a dodává více pohodlí.

Pata je navíc vyztužena a zpevněna, takže noha v botě pěkně sedí a kopačka je celkově dobře stabilizována. Samozřejmě vyztužená pata slouží i jako lepší ochrana před nárazy a nakopnutími.

Vložka v botě je plně vyjímatelná a na patu je přidáno trochu lepidla – v botě hezky drží. Celkem dobrá vychytávka, kterou bych určitě uvítal i u jiných kopaček. Vložka má zespodu něco jako Ortholite materiál. Materiál s antibakteriální vrstvou, která celkově zpříjemňuje pobyt nohy v kopačce. Vložka je stejně jako podrážka anatomicky vytvarována a kopíruje tvar chodidla. Za mě dobrý.

Podrážka  a špunty

Výraznou změnou oproti předchozí verzi Mercurial Vapor X prošla podrážka, která je nyní mnohem lehčí. Je to rychlostí kopačka, takže snížení váhy je to pochopitelný. Jednodílná, vakuově upravená, nylonová podrážka je flexibilní a přesto dokonale pevná.

Je anatomická. Znamená to, že není placatá, ale je mírně zakřivena tak, aby lépe kopírovala tvar chodidla. Je to ze začátku trochu nezvyklý pocit, ale velmi rychle tomu přijdete na chuť. Noha v kopačce pak o to lépe sedí, nikam neklouže, nesmeká se. Na podrážce jsou ještě podélné černé pruhové výstupky (žebra), které mají podle mě spíše jen esteticky dokreslovat celý design, než že by měly nějakou výraznější funkci.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Recenze novějších kopaček Nike Mercurial Vapor 12 Elite zde![/su_note]

Rozložení špuntů je kapitola sama pro sebe. Podle mě se jedná o jedno z nejagresivnějších a nejlépe navržených rozložení špuntů na podrážce co do efektivity záběru. „Rychlejší“ kopačky na trhu asi momentálně nenajdete.

V přední části kopačky je 7 špuntů, v zadní části 4 a každý je pootočen trochu jiným směrem. Všechny jsou ve tvaru V (nebo šipky, chcete-li) a zaručují extrémní zrychlení a perfektní stabilitu. Kopačky v téhle recenzi jsou určeny pro FG povrchy a tak by tomu i mělo zůstat. Nedoporučuji je používat na AG povrchy, mohlo by dojít k poškození špuntů.

Zkus taky:
Nike Mercurial Vapor 12 Elite - narozen 1.3.2018, váha 190g

Pokud budete potřebovat kopačky na AG povrch, kupte je v AG provedení. Budete muset sice kupovat další, což vyjde dráž, ale budete mít jistotu, že kopačky nezničíte a nepřipravíte se o možnost případné reklamace.

Váha

Kopačka Nike Mercurial Vapor XI ve velikosti EUR 43 (US 9,5 / UK 8,5) váží neuvěřitelných 168 gramů, což je fantastický a řadí se mezi jedny z nejlehčích kopaček na trhu vůbec.

Nike Mercurial Vapor XI - váha

Životnost

Přestože jsou kopačky extrémně lehké a že je použit velice tenký syntetický Teijin materiál, je životnost obdivuhodně dobrá. Syntetická mikrovlákna, z nichž je svršek vyroben, odvádějí hodně dobrou práci.

Navíc po většině obvodu přední části mezi podrážkou a svrškem kopačky vede tenký, skoro neviditelný proužek syntetického materiálu. Ten chrání nejvíce rizikové místo, kde by mohlo dojít k odlepení podrážky od svršku – tam kde by se mohl udělat klasický žralok. Super věcička, která určitě zaslouží pochvalu.

Celkově by s životností neměly být žádné problémy a ani v diskuzích k těmto kopačkám jsem na žádné nikdy nikde nenarazil. Klobouk dolu.

[su_note note_color=”#f4f4ed” text_color=”#000000″ radius=”2″]Pro nejlepší ceny na Heurece mrkněte sem.[/su_note]

Pohodlí

Nejpohodlnější bývají, jak už je dobrým zvykem, kopačky kožené. Každopádně syntetický Teijin materiál, který zde plní funkcí syntetické kůže, není zase tak daleko. Materiál je příjemně měkký a když do kopačky vklouznete, nikde nic nepřekáží.

Co je potřeba zdůraznit? I když se jedná po dlouhé době o jeden z nejširších modelů Vapor, určitě bych je nedoporučoval nikomu s širšími a hodně širokými chodidly! Jsou opravdu hodně těsné a úzké a to jak ve střední, tak hlavně v přední části kopačky.

Nepočítejte ani s tím, že se boty kdoví jak roztáhnou – pokud jo, bude to jen nepatrně. Běžně nosím velikost EUR43 a tahle velikost mi tady padla hodně těsně. U špičky palce mi (s klasickou stulpnou na noze) nezbyl prakticky žádný volný prostor a noha byla v kopačce jak ve svěráku. Kdybych měl osobně možnost, asi bych volil alespoň o půl čísla větší. Ale tohle je hodně individuální.

Suma sumárum. Co se pohodlí týče, kopačky jsou na tom dobře. Materiál je skvělý v kontaktu s balonem i se samotnou nohou hráče. Anatomická vložka i podrážka poskytují chodidlu dobrou a vítanou podporu. Je ale potřeba brát na vědomí, že kopačky jsou hodně těsné a úzké. Kdo s tím nemá problém a uvažuje o koupi, určitě kopačky doporučuji. Jsou to jinak skvělé boty a budou sloužit výborně.

Design

Osobně nejsem zastáncem křiklavých barev na kopačkách, ale kombinace barev červeno-oranžová, svítivě žlutá-zelená a černá, kterou jsem použil pro tuto recenzi, mě dostala. Červeno-oranžová barva postupuje zepředu kopačky směrem dozadu, kde volně přechází do černé barvy na patě.

Na jedné straně kopačky najdeme žlutý nápis Mercurial a větší fajfku Nike, z druhé strany pak menší znak Nike. Na jazyku v horní části je opět malé žlutozelené logo Nike a zhruba uprostřed jazyka je žlutý nápis ACC technologie.

Uvnitř kopačky je svítivě žluto-zelená vložka, na které je nápis Mercurial. Podrážka je celá černá, stejně tak i špunty, které jsou zakončeny průhlednou žluto-zelenou barvou.

Díky tomu, že jazyk je v podstatě součástí kopačky, vypadá celá kopačka velmi jednotně, čistě. Nechci tady ani tak hodnotit barevné provedení, protože jak můžete vidět na obrázku níže, barevných variant je větší množství a tu svoji si tak může vybrat opravdu každý. Místo toho bych rád ohodnotil to, jak na mě působí design kopačky celkově. Perfektně.

Mercurial Vapor 11 - barevné varianty

Cena

V současné době seženete kopačky Mercurial Vapor XI za cenu od 3500 Kč v závislosti na barevném provedení . S ohledem na to, co kopačky nabízí, je to cena zcela odpovídající.

Srovnání kopaček Nike Mercurial Vapor XI a Mercurial Superfly V

Dvě z několika nejlepších možností, které firma Nike momentálně nabízí. Pro kterou se rozhodnout? Pokud tápete, třeba pomůže pár postřehů.

Vizuálně jsou si hodně podobné, ale ve výsledku jde o dvě velice rozdílné kopačky.  Ať už co se týče materiálu, tak střihu. Co naopak sdílí je stejná podrážka, stejně agresivní a stejně anatomicky tvarovaná.

Superfly V je jedna z nejvíce technologicky rozvinutých bot. V roce 2016 byla představena jako totální rychlostní kopačka. Dynamic mid cut collar (ponožka u kotníku) chrání kotník, zatímco svršek kopačky je z pohodlného pleteného Flyknit materiálu. Na svršku jsou pak dále tzv. speedribs (žebrování), které slouží pro lepší kontakt s balonem a v případě Superfly V jsou také z Flyknit materiálu.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Koukni taky na srovnání novějších modelů Superfly VI Elite a Vapor XII Elite.[/su_note]

Není moc těžké říct, v čem jsou Vapor XI jiné. Nemají žádný mid cut collar (ponožku) a svršek je z lehkých syntetických Teijin mikrovláken – takže žádný Flyknit. Stejně jako na Superfly V jsou na svršku speedribs, ale materiál je opět odlišný. Podrážka je jediná stejná.

Při rozhodování o tom, které kopačce dát přednost samozřejmě nejvíc záleží na tom, co od samotné kopačky očekáváte. Obě jsou navrženy tak, aby pracovaly výbušně, agresivně, útočně. Obě padnou hodně těsně, ale Vaporky nabízí přirozenější pohyb hlavně v oblasti kotníků právě proto, že nemají ponožku.

Dalším dílkem v rozhodování je cena. Superfly jsou dražší, ale nevěřte tomu, že když je něco dražší, tak to musí být vždycky i lepší. Oboje kopačky patří mezi top ve svých kategoriích a záležet tak bude jen na vás, co vlastně chcete a potřebujete. Ať už vyberete kterékoliv, chybu rozhodně neuděláte.

Nike Mercurial Vapor XI – hodnocení

Nike Mercurial Vapor XI jsou jedny z nejvíce propracovaných kopaček firmy Nike co se spojení technologií a designu týče. Jsou navrženy tak, aby z nich i ze sebe hráč dostal maximum a to se jim daří. Jedná se bez debat o jedny z nejlepších rychlostních kopaček na trhu v současnosti:

 • detailně propracovaná anatomická podrážka,
 • agresivní rozmístění špuntů,
 • extrémně lehké a pohodlné,
 • těsně padnoucí s velmi dobrou životností.

To jsou Nike Mercurial Vapor 11. Pokud vybíráte kopačky a přemýšlíte o koupí Vaporek 11, rozhodně bych se toho nebál. Pro útočníky a rychlostní hráče splněný sen.

8.7 Hodnocení
Úžasné rychlostní kopačky

Nike Mercurial Vapor XI jsou jedny z nejpropracovanějších kopaček firmy Nike současnosti co se spojení technologií a designu týče.

Zpracování
8.8
Pohodlí
8.6
Design
8.8
Líbí se mi:
 • kvalitní zpracování
 • extrémně lehké
 • měkký svršek, příjemný v kontaktu s míčem
 • velice efektivní a agresivní rozložení špuntů
 • anatomická vložka i podrážka
Nelíbí se mi:
 • tenký materiál na svršku
 • těsné až úzké, nevhodné pro hráče s širšími a širokými chodidly
Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo