Adidas X 17.1 (FG) – staronové kopačky – RECENZE

8.2 Hodnocení
Nepřinášejí nic zásadně nového, i přesto jsou dobré

Kopačky adidas X 17.1 budou dobrou volbou pro ty, kteří mají rádi kopačky adidas, vyhovuje jim standardní až mírně těsnější fit, preferují syntetický svršek (i když trochu tužší), obstojné pohodlí, kvalitní podrážku a jako bonus možnost využití kopaček jak na FG tak i AG povrchy.

Zpracování
8.3
Pohodlí
8.1
Design
8.2
Líbí se mi:
 • kvalitní Sprintframe podrážka
 • velmi dobrá váha
 • vhodné na FG i AG povrchy
Nelíbí se mi:
 • celkově trochu tuhé a méně flexibilní
 • působí trochu levnějším dojmem
 • syntetický materiál na svršku mohl být lepší

Adidas X 17.1 je v pořadí druhý model v řadě kopaček Adidas X 17. V minulé recenzi jsme se podívali na top model celé řady – model adidas X 17+ Purespeed. Dneska se chci mrknout právě na tento druhý model ve verzi FG. Pokud někdo o kopačkách uvažujete, rozhodně přečtěte – pokud ne, přečtěte také, možná uvažovat začnete.

Adidas X 17.1 – představení

Přehled řady kopaček Adidas X 17:

 1. Adidas X 17+ Purespeed
 2. Adidas X 17.1
 3. Adidas X 17.2
 4. Adidas X 17.3

Kopačky adidas X 17.1 jsou novou verzí a pokračovatelem modelu kopaček adidas X 16.1 z loňského roku. Hned na úvod můžu prozradit, že kopačky 17.1 se oproti loňským kopačkám 16.1 liší opravdu jenom minimáně. Trochu mě až zaráží a překvapuje, že firma adidas vypustila do prodeje celou novou řadu kopaček adidas X 17, která je až na pár drobných změn skoro stejná jako předchozí řada.

Celá řada kopaček adidas X 17 je než nová řada spíš jenom vylepšená řada adidas X 16. Trochu škoda. Člověk by čekal víc.

Adidas X 17.1 – unboxing

Adidas X 17.1 – recenze

Design se povedl

Kopačky v recenzi jsou ze zatím poslední barevné kolekce s názvem adidas Pyro Storm. Podle mě je to zatím nejlepší barevné provedení, ale samozřejmě každému se bude líbit trochu něco jiného. Všechny barevné varianty jsou po technické stránce stejné, takže se opravdu není třeba na nic ohlížet.

Celá kolekce Pyro Storm je inspirována ohněm a tomu odpovídají i barvy. Převažuje tady červeno-oranžová a černá. Na černém svršku kopačky jsou různě velké a různě hustě rozmístěné oranžové tečky. V přední části menší a ne tak hustě navrstvené, směrem dozadu větší a hustší.

Adidas X 17.1 kopačky

Z jedné strany je oranžové logo adidas, z druhé velké X a nápisy použitých technologií. Podrážka je černá, stejně tak i špunty, které mají oranžové špičky. Barevné povedení se povedlo.

Silueta kopačky je celkem klasická. Otvor pro nohu je zakončen elastickou částí pro lepší nazouvání, ale spíš než mid-cut kopačky jsou to low-cut. Zadní část nad patou je zakončena takovým malým esíčkem, které je převzato z oblíbených běžeckých bot adidas.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Mrkni na velký přehled kopaček těch nejznámějších značek.[/su_note]

Svršek vypadá trochu levně

Svršek kopaček adidas X 17.1 je tvořen jednodílným syntetickým materiálem. Materiál je naprosto hladký a díky tomu, že se dost leskne, vypadají kopačky v porovnání například s vyšším modelem adidas X17+ tak trochu levně. Připadaly mi víc umělé – takové až plastové.

Syntetický materiál na svršku je v podstatě úplně stejný, jako byl na předchozím modelu 16.1. To ale vůbec neznamená, že je špatný. Tloušťku má tak akorát a povrch je krásně hladký. Jak je na kopačkách i napsáno, na svršku je použita technologie NSG. Technologii NSG známe jako malé drobné vystouplé tečky, které zajišťují, že se kopačky budou chovat stejně za každého počasí.

Trochu mě překvapilo, že jsem tady vůbec žádné takové tečky, tak jak je znám, nenašel. Místo toho je při bližším pohledu na kopačkách vidět hodně neznatelná textura v podobě malých čtverečků. Těžko říct, jestli je to nějaká nová verze technologie NSG nebo jen textura. Každopádně se mi nechce moc věřit, že by v adidas na kopačku natiskly nápis NSG technologie a pak jí tam zapomněli dát. I když možný je všechno.

Kopačky mají v horní části u otvoru pro chodidlo elastické zakončení – techfit materiál. Je to v podstatě taková malá, krátká, pletená část. Tohle elastické zakončení tvoří část jazyka a obepíná prostor pod kotníkem. Není moc vysoké. Je tak akorát. Nohu v kopačce pěkně ukotví a díky tomu, že je elastické, se do kopačky i trochu líp leze, i když ne úplně nejlíp. Chce to to trochu trénink.

Z vnitřní strany kopačky, kousek od velkého písmene X směrem dopředu, je dost nepěkný až skoro řekl bych hnusný šev. Nemá žádnou větší funkci a myslím, že ho mohli kluci z adidas šoupnout jinam. Nic, to přežijem.

[su_note note_color=”#f2f2e5″ text_color=”#000″ radius=”0″]Koukni taky na recenzi vyššího modelu Adidas X 17+ Purespeed.[/su_note]

Zavazování

Kopačky adidas X 17.1 mají klasické tkaničky, což je určitě dobře. Člověk má možnost si to jak padnou trochu přizpůsobit. Přitáhnout, povolit, prostě piánko. Tkaničky jsou provléknuty malými nylonovými poutky. Narozdíl od vyššího modelul 17+ tahle poutka neprocházejí celým svrškem až k podrážce, ale jsou ukotvena kousek pod částí, kde vstupují do kopačky. Jsou připevněna mezi svrchní syntetickou vrstvou a vnitřní podšívkou.

Zkus taky:
Adidas ACE 16.1 Primeknit FG/AG kopačky – recenze

Celkově tkaničky OK. Svojí práci odvedou a je dobře, že tady jsou.

Vnitřek kopačky

Uvnitř kopačky je semišová výstelka. Není ani moc tlustá, ani moc tenká. Každopádně přidává trochu víc materiálu mezi nohu a balon. Kopačky jsou uvnitř celkem pohodlné. Není to sice žádnej Hilton ale pod mostem spát taky nebudete.

Vložka se dá vyndat ven a je to taková klasika. Složená je ze dvou vrstev. Horní semišová a spodní pěnová. Nic strhujícího, ale to se od vložky asi ani nečeká. Celkově je pohodlná a lehká a určitě s ní problém nebude.

Kvalitní Sprintframe podešev

Stejně jako u vyššího modelu 17+ je i tady kvalitní Sprintframe podrážka (podešev). V přední části flexibilnější, ve střední a zadní tužší – vyztužená. Celkově mi kopačky přišly mnohem více tuhé, než vyšší model 17+, ale to je spíš než podrážkou dáno syntetickým materiálem na svršku kopačky, nebo pravděpodobně spojením obého (jaj to je slovo).

Vyzkoušel jsem kopačky adidas X 17.1 v provedení FG – pro přírodní travnaté povrchy. Velkou výhodu je, že kopačky se dají použít i na AG povrchy – umělky. Dvě mouchy jednou ranou. Super.

Lisované špunty jsou na podrážce rozloženy klasicky. Tohle rozmístění je skoro u všech kopaček adidas stejné. Špunty nejsou úplně kulaté. Jsou různě tvarované a mají podobu slziček. Tvar a rozložení není úplně nejagresivnější, jako třeba u kopaček Nike Mercurial. Takže nemají takový záběr a zrychlení. Přesto se jedná o kvalitní provedení.

Spolu s podešví Torsionframe patří Sprintframe k tomu nejlepšímu, co se dá od adidas momentálně sehnat.

Váhově tak akorát

S váhou okolo 219 gramů (záleží na velikosti) nepatří k tomu úplně nejlehčímu na trhu, ale určitě je to velmi slušná váha. Další věcí, která mě u kopaček překvapila, je to, že jsou (sice o malinko) těžší než vyšší model 17+ Purespeed. Ten je totiž složen ze dvou vrstev materiálu a člověk by tak řekl, že budou i těžší. Nejsou.

kopačky Adidas X 17.1 - váha

Pohodlí

Vzhledem k tomu, že je uvnitř kopačky semišová podšívka, jsou celkem pohodlné. Celkem píšu proto, že to není úplně top. Svrchní materiál společně s vnitřní podšívkou a ještě ve spojení s pevnou Sprintframe podešví mi přišly dohromady celkem tuhé. Je dobré s tím počítat.

Kopačky by neměly dělat problémy v podstatě nikomu, pokud nemáte opravdu hodně široká chodidla. Mají sice trochu těsnější fit, ale určitě nejsou tak těsné, jako například Vaporky. Číslování odpovídá skutečnosti – každopádně dobré odzkoušet.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Víš, jak vybrat ty správné kopačky hned napoprvé?[/su_note]

Cena

V nejnovějším bareveném provedení Pyro Storm jsou kopačky adidas X 17.1 momentálně k dostání za cenu kolem 5999 Kč. Pokud vyberete jiné barevné provedení, můžete se dostat i na cenu nižší. K dostání jsou samozřejmě také v provedení SG pro měkké přírodní povrchy a také dětské kopačky adidas X 17.1.

Kopačky adidas X 17.1 – shrnutí

Kopačky adidas X 17.1 nepřinášejí nic nového nebo zásadního. Je to v podstatě trochu vylepšený model X 16.1 z minulého roku. Pokud máte doma kopačky X 16.1 a jste s nimi spokojeni, určitě se nemusíte bát přejít na novější verzi X 17.1.

Syntetický materiál na svršku kopačky je pěkně hladký a vzhledem k tomu, že kopačky jsou vyrobeny jako jednodílné, máte z nich na všech místech nohy stejný pocit, což je fajn a bude fajn i při kontaktu s balonem.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Mohly by se ti hodit taky články Jak na to![/su_note]

Nelíbilo se mi, že kopačky vypadají trochu víc uměle, což je způsobeno právě použitým materiálem na svršku kopačky, který se leskne a který je mimochodem také docela tuhý. Rozhodně ne tak měkký jako u vyššího modelu 17+ Purespeed. Uvnitř jsou kopačky celkem pohodlné díky semišové podšívce, ale nečekejte žádný Hilton. Sprintframe podrážka je kvalitní a rozmístění špuntů standardní – tedy dobré.

Osobně si myslím, že se za stejnou nebo i nižší cenu dají sehnat i lepší kopačky, jako například Nike Mercurial Vapor. Ale pozor. Je to všechno otázkou toho, co od kopaček chcete. Zmíněné kopačky Nike Mercurial Vapor jsou například mnohem těsnější a mnohem tenčí (opravdu dost tenký svršek), takže někomu vůbec nemusí vyhovovat.

Každopádně kopačky adidas X 17.1 budou dobrou volbou pro ty, kteří mají rádi kopačky adidas, vyhovuje jim standardní až mírně těsnejší fit, preferují syntetický svršek (i když trochu tužší), obstojné pohodlí, kvalitní podrážku a jako bonus možnost využití kopaček jak na FG tak i AG povrchy.

8.2 Hodnocení
Nepřinášejí nic zásadně nového, i přesto jsou dobré

Kopačky adidas X 17.1 budou dobrou volbou pro ty, kteří mají rádi kopačky adidas, vyhovuje jim standardní až mírně těsnější fit, preferují syntetický svršek (i když trochu tužší), obstojné pohodlí, kvalitní podrážku a jako bonus možnost využití kopaček jak na FG tak i AG povrchy.

Zpracování
8.3
Pohodlí
8.1
Design
8.2
Líbí se mi:
 • kvalitní Sprintframe podrážka
 • velmi dobrá váha
 • vhodné na FG i AG povrchy
Nelíbí se mi:
 • celkově trochu tuhé a méně flexibilní
 • působí trochu levnějším dojmem
 • syntetický materiál na svršku mohl být lepší
Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo