Adidas X 17+ Purespeed (FG/AG) – recenze

8.8 Hodnocení
Tyhle kopačky za to opravdu stojí

Kopačky nabízejí perfektní spojení hladkého povrchu kopačky a skrytých tkaniček. Syntetický materiál na svršku kopačky je parádně měkoučký a uvnitř jsou opravdu pohodlné. Pokud jste do této chvíle nebyli rozhodnuti, tak bych opravdu neváhal. Tyhle kopačky za to stojí.

zpracování
8.8
pohodlí
8.5
design
9
Líbí se mi:
 • hladký povrch kopaček pro lepší kontakt s balonem, tkaničky
 • velmi dobře padnou na nohu
 • použití kvalitních a pohodlných materiálů
 • lehká váha
 • pěkný design
Nelíbí se mi:
 • těsnější fit
 • více mateirálu mezi chodidlem a míčem

Kopačky adidas X 17+ Purespeed jsou top modelem celé řady kopaček adidas X. Předchozí model adidas X 16+ Purechaos patřil minulý rok k tomu úplně nejlepšímu, co firma adidas vypustila a poprávu si zasloužil místo i mezi TOP10 nejlepšími kopačkami roku 2016.

Unboxing kopaček adidas X 17+ Purespeed (video)

Adidas X 17+ Purespeed letem světem (rychlý přehled)

Přehled řady kopaček adidas X 17:

 1. Adidas X 17+ Purespeed
 2. Adidas X 17.1
 3. Adidas X 17.2
 4. Adidas X 17.3

V adidas moc dobře věděli, že předchozí model z loňského roku adidas X 16+ Purechaos byl opravdu vymakanej a hodně oblíbenej. Když proto navrhovali nový top model adidas X 17+ Purespeed, nepouštěli se do žádných větších akcí a na kopačkách v podstatě udělali jen pár změn.

Kopačky Adidas X 17+ Purespeed vs Purechaos

Adidas X 17+ mají s kopačkami adidas X 16+ stejný design co se týče tvarů a celkové siluety a jsou použity i stejné nebo hodně podobné materiály. Kopačky v dnešní recenzi jsou z prozatím nejnovější kolekce adidas Pyro Storm pack ve verzi FG/AG – pro přírodní ale i umělé travnaté povrchy.

Barevných provedení je několik a po technické stránce jsou všechna stejná, takže si v klidu můžete vybrat tu svojí barvičku.

Ze dvou vrstev

Kopačky se skládají ze dvou vrstev. Vnější a vnitřní.

Vnější syntetickou vrstvu vidíme hned na první pohled. Vypadá, jako by byla posetá malými drobnými dírkami, ale je to pouze barevný design. Kromě tohohle designu je na svrchní vrstvě také NSG technologie, kterou známe jako drobné malé vystouplé tečky.

Vnitřní vrstvu tvoří elastická pletená ponožka, kterou vidíme vystupovat z kopačky ven. Tahle ponožka vyplňuje skoro celý vnitřek kromě špičky kopačky. Nohu v kopačce krásně ukotví a navíc jsou na ní připevněny také tkaničky.

Jo, kopačky adidas X 17+ Purespeed mají i tkaničky, i když to na první pohled není úplně vidět. Tkaničky jsou schovány pod vnější syntetickou vrstvou a jsou připevněny na vnitřní ponožce. Když si tkaničky utáhnete, vnitřní ponožka se krásně stáhne a hooodně pevně nohu v kopačce sevře. Dokonalé ukotvení.

To, že mají kopačky dvě vrstvy má samozřejmě své výhody i nevýhody.

Výhody a nevýhody dvou vrstev

Výhodou je, že na svršku kopačky nejsou žádné větší nerovnosti a kontakt s balonem je tak mnohem čistší, nerušený. Navíc na vnitřní vrstvě jsou i tkaničky, takže si kopačky můžete krásně dotáhnout nebo povolit přesně tak, jak potřebujete. Takovou možnost například u kopaček adidas ACE 17+ nebo adidas Nemeziz 17+ vůbec nemáte, protože žádné tkaničky prostě nemají.

Nevýhodou je to, že mezi míčem a nohou jsou dvě vrstvy materiálu. Čím víc vrstev, tím méně kvalitní kontakt s balonem. Na obranu kopaček je potřeba říct, že syntetický materiál na svršku je nádherně měkký, takže to vůbec není tak hrozné, naopak.

Navíc, vnitřní pletená ponožka končí u předního švu, který je zvenku vidět jako tenký proužek materiálu. Od tohodle švu dopředu je už jen jedna vrstva – měkká svrchní syntetická.

Uvnitř kopačky je klasická pěnová vložka, která se dá vyndat. Pata kopačky je vystlána pohodlným syntetickým semišem, což je pro pohodlí bezva.

Kopačky Adidas X 17+ Purespeed podrážka

Podrážka kopačky

Kopačky adidas X 17+ Purespeed mají Sprintframe podrážku. Podrážka je krásně lehoučká s vystouplou patou, která chrání a zpěvňuje zároveň. V přední části je podrážka dostatečně flexibilní, střední a zadní část jsou zpevněny.

Rozložení lisovaných špuntů u FG verze není nijak agresivní. V porovnání například s rychlostními kopačkami sila Nike Mercurial jsou v tomto ohledu trochu pozadu. Zato nabízejí možnost využití jak na FG (přírodní travnaté) tak i na AG (umělky) površích, což je super.

Kopačky samozřejmě seženete i ve verzi SG pro měkké přírodní povrchy a také v dětském provedení.

Kopačky váží něco málo přes 200 gramů a nepatří tak k úplně tomu nejlehčímu na trhu. I přesto se jedná o výbornou váhu, se kterou se řadí někam k výrazně lepšímu průměru.

Číslování mi přišlo trochu nepřesné. Doporučoval bych vzít velikost o půl čísla menší, než je vaše klasická velikost. Pokud máte vlastní zkušenost, napište prosím do komentářů. Pomůže to ostatním.

Kopačky sedí výborně a pohodlně už po vyndání z krabice a prošlápnutí by tak nemělo dělat nikomu větší problémy. Kopačky nejsou nijak výrazně úzké, i když mají trochu těsnější fit právě díky vnitřní elastické ponožce.

Krátké shrnutí

Celkově jsou kopačky opravdu výborné. Nabízejí kvalitní zpracování, originální spojení čistého povrchu pro dokonalý kontakt s balonem a vnitřního zavazování pro přizpůsobivý fit. Podrážka je hodně pevná a přesto dostatečně flexibilní. Váhou nejsou určitě nejlehčí na trhu, ale rozhodně se řadí k tomu lepšímu, tady problém určitě nehledejte. Pohodlí je na syntetické kopačky víc než dobré.

Kopačky adidas X 17+ Purespeed patří momentálně k tomu opravdu nejlepšímu, co od firmy adidas na trhu seženete. Nebojím se říct, že budou stejně jako jeho předchůdce patřit do TOP10 kopaček roku 2017.

Pokud by pro někoho byla překážkou cena, rozhodně bych neváhal koupit ani starší model adidas X 16+ Purechaos, který je stejně tak výborný a navíc se dá sehnat už za velmi pěkný peníz.

Adidas X 17+ Purespeed pod lupou (podrobná recenze)

Tak jo, pokud vás kopačky zaujaly stejně jako mě a přemýšlíte třeba o jejich koupi, ale nejste ještě úplně rozhodnuti, mohl by vám pomoct trochu bližší pohled na všechny části kopaček. Můžete společně se mnou mrknout na to, jaké jsem měl pocity z toho, když jsem kopačky rozbalil a vyzkoušel.

Kopačky Adidas X 17+ Purespeed balení

Hned po rozbalení na mě v krabici vykoukly kromě samotných kopaček také náhradní vložky a vak na kopačky. OK, to se mi líbí. Příjemnej bonus. Začíná to hezky.

Design kopaček

Kopačky adidas X 17+ Purespeed jsou na trhu od začátku roku 2017 a do dnešního dne spatřilo světlo světa několik barevných provedení. Ty moje jsou z poslední a zatím nejnovější kolekce adidas Pyro Storm pack. Jak už název napovídá, celé se to točí kolem ohně, takže kopačky mají černo – červeno – oranžový nádech a vypadají fakt perfektně.

Kopačky Adidas X 17+ Purespeed

Kopačky mají na svršku drobné oranžovo – červené tečky na černém podkladu. Z vnější strany oranžové logo a nápis adidas a z vnitřní strany velké oranžové X a nápisy použitých technologií – NSG a Techfit (o tom později). Podle mě jedna z nejpovedenějších barevných variant těchto kopaček vůbec a můžu říct, že jsem z nich byl fakt nadšenej.

Materiál kopaček

Kopačky jsou složeny v podstatě ze dvou vrstev materiálu. Vnější syntetické vrstvy a vnitřní techfit kompresní vrstvy.

Zkus taky:
Superfly 6 Elite vs Vapor 12 Elite, které jsou lepší?
 Kopačky Adidas X 17+ Purespeed materiály

Vnější syntetickou vrstvu nazvali v adidas Speed skin. Je krásně měkká, ani ne tlustá a ani ne tenká, prostě tak akorát. Na celém svršku kopačky od paty až ke špičce je použita ACC technoglogie a v podstatě má tu samou funkci jako NSG technologie firmy adidas, kterou známe jako drobné malé tečky. Tahle technologie by měla zajistit, že se kopačky budou chovat stejně za jakéhokoliv počasí.

Funguje to? Těžko říct, protože je obtížné to v praxi nějak prokázat. Často se mluví o tom, že je to jenom marketingový trik. Budiž. Popravdě to pro mě není zásadní věc a není to nic, co by mě od nákupu odradilo nebo naopak přinutilo. Je to prostě tam, tak to beru.

Vnitřní vrstvu tvoří elastická kompresní pletená ponožka – techfit ponožka. Ta prochází vnitřkem kopačky od paty až k přednímu švu, který je vidět zvenku. Je to prostě taková ponožka s ustřihnutou špičkou uvnitř kopačky, která má nohu v kopačce pevně sevřít a daří se jí to moc dobře. Materiál je pohodlný a dostatečně flexibilní.

Celá tahle vnitřní ponožka pak vybíhá z kopačky ven a tvoří tzv. purecut collar, neboli límeček u kotníku. Límec není vysoký a vůbec v ničem mi nijak nevadil. Ta výška je naprosto ideální. Zadní strana límce nad patou je zakončena takovým esíčkem.

Nepřipadalo mi nejdřív nijak obzvlášť hezký. Uvítal jsem ho až v okamžiku, kdy jsem nazouval kopačky a pěkně jsem si je za tohle esíčko chytil a natáhnul. Když jsem pak nohu v kopačce ohnul, tak tohle esíčko mi zaručilo, že mě zezadu nic netlačilo. Perfekt. Dík.

Tkaničky

I když to na první pohled není vidět, kopačky mají i tkaničky. Na vnitřní ponožce jsou připevněna nylonová poutka, tři na každé straně, kterými prochází tkaničky (viz obrázek níže, je to z nej přecijen líp vidět).

Když tkaničky přitáhnu a zavážu, vnitřní ponožka se stáhne a nohu v kopačce opravdu pěkně těsné sevře. Trošičku mi vadilo, že jsem si nemohl přitáhnout tkaničky postupně (jedno patro po druhém), ale jenom celé najednou. No co, přežil jsem to.

Tkaničky, které jsou skryté pod svrchní vrstvou jsou jedním z hlavních poznávacích rysů kopaček adidas X 17+ Purespeed. Kopačky  nabízí současně hladkou svrchní vrstvu – ideální pro kontakt s balonem a tkaničky – pro lepší přizpůsobitelnost. I když jsou tkaničky samozřejmě narvané pod svrchní vrstvou, která tak není úplně čistě rovná a hladká, tak i přesto je to super kombinace.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Vyber si kvalitní tkaničky navržené přímo do kopaček![/su_note]

Vnitřek kopačky

Uvnitř kopačky je pěnová vložka, kterou je možné vyndat ven. Je to taková klasika, kterou by člověk čekal u lepších kopaček. Je lehká a jsou v ní dírky. Pata kopačky je vystlána pohodlným, umělým semišem a navíc vystupuje zespoda nahoru pásek s drobnými gumovými tečkami. Tyhle gumové tečky se krásně přichytí k ponožce nebo stuplně a nohu v kopačce ještě víc ukotví. Celkem dobrá vychytávka.

Podrážka

Na kopačce je použita lehoučká, ale velmi pevná Spintframe podrážka (podešev). Spintframe a Sprintframe.

"Adidas” href=”https://topkopacky.cz/techkoutek/torsionframe/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>Torsionframe (u kopaček Nemeziz) jsou dva nejlepší typy podrážek, které adidas na svých kopačkách nabízí.

Kopačky Adidas X 17+ Purespeed podrážka
Kopačky Adidas X 17+ Purespeed podešev
Kopačky Adidas X 17+ Purespeed podešev
Kopačky Adidas X 17+ Purespeed pata
Kopačky Adidas X 17+ Purespeed sprintframe podrážka

Kopačky mají lisované špunty s pro adidas celkem klasickým rozmístěním, které najdeme u většiny modelů. Špunty nejsou úplně kónické (kruhové, válcovité), ale mají různé tvary jakoby slziček. Vzhledem k tomu, že by se podle názvu Purespeed mělo jednat o rychlostní kopačky, není tenhle typ rozložení a tvaru špuntů zrovna nejagresivnější.

V porovnání s rychlostními kopačkami Nike Mercurial je to nesrovnatelné. Kopačky se dají využít jak na FG (přírodní travnaté) tak na AG (umělé) povrchy, což je super. Samozřejmě můžete koupit i SG (přírodní měkké porvrchy) a také dětksé kopačky adidas X 17+ Purespeed.

Jednou z mála nevýhod je, že se matný potah podrážky častým používáním sedře, na což upozorňuje sama firma adidas malou samolepkou, kterou jsem našel přilípnutou na kopačkách. V zásadě to není nic, co by mělo někoho nějak výrazně rozhodit. I přes těch pár drobných nedokonalostí je podrážka výborná a nebudou s ní žádné problémy.

Váha

Kopačky adidas X 17+ Purespeed váží něco málo přes 200 gramů. Nejsou to úplně nejlehčí kopačky na trhu, ale rozhodně se řadí mezi ty lepší. Celkově jsou kopačky v ruce krásně lehoučké a tady bych problém určitě nehledal.

 Kopačky Adidas X 17+ Purespeed váha

Pohodlí

I když je límec kolem kotníku elastický, do kopaček se neleze úplně snadno, ale to už je prostě úděl skoro všech vyšších kopaček. Hned jak jsem do nich vklouznul, sem zjistil, že jsou vlastně dost pohodlné. A to víc než jsem čekal. Super. Uvnitř boty na špičce, kam už nezasahuje vnitřní elastická ponožka, je podobně jako na patě měkoučká umělá semiš.

Pravda. Kopačky jsou trochu těsnější díky celému tomuhle kompresnímu techfit systému, ale noha v nich krásně drží. Padly mi pohodlně hned jak jsem je vyndal z krabice a myslím, že v nich bude stačit pár hodin a bude to ještě lepší.

[su_note note_color=”#defed9″ text_color=”#000000″ radius=”0″]Velký přehled všech kopaček Nike, Adidas a Puma se všemi výhodami i nevýhodami.[/su_note]

Cena

Protože se jedná o aktuálně nejnovější kolekci, cena se pohybuje kolem necelých 8000 Kč, pokud vyberete jiné barevné provedení, dostanete se i na cenu nižší. A kdyby někdo i přesto všechno hledal ještě levnější variantu, stoprocentně bych se nebál jít ani do staršího modelu adidas X 16+ Purechaos, který je hodně podobný a také velice kvalitní. Navíc se dá sehnat už opravdu za velmi pěkný peníz!

Závěr

Kopačky adidas X 17+ Purespeed jsou momentálně jedny z vůbec nejlepších kopaček adidas na trhu a na beton budou patřit do TOP10 nejlepších kopaček roku 2017. Nabízejí perfektní spojení hladkého povrchu kopačky a skrytých tkaniček.

Syntetický materiál na svršku kopačky je parádně měkoučký a uvnitř jsou opravdu pohodlné. Kopačky padly na nohu bezvadně už po vyndání z krabice a jejich prošlápnutí bude otázkou chvíle.

Díky vnitřní kompresní ponožce a celkové stavbě mají sice trochu těsnější fit, ale problémy nebudou dělat nikomu, pokud nemáte opravdu široká chodidla. Zpracování a použité materiály jsou na jedničku.

Podrážka je lehoučká a možnost využít kopačky jak na FG tak i AG povrchy je příjemný zjištění. Váhou patří k tomu výrazně lepšímu na trhu i když ne úplně nejlehčímu.

Pokud jste do této chvíle nebyli rozhodnuti, tak bych opravdu neváhal. Tyhle kopačky za to stojí. Mě osobně přesvědčilo perfektní zpracování, kvalitní použité materiály a krásný design.

8.8 Hodnocení
Tyhle kopačky za to opravdu stojí

Kopačky nabízejí perfektní spojení hladkého povrchu kopačky a skrytých tkaniček. Syntetický materiál na svršku kopačky je parádně měkoučký a uvnitř jsou opravdu pohodlné. Pokud jste do této chvíle nebyli rozhodnuti, tak bych opravdu neváhal. Tyhle kopačky za to stojí.

zpracování
8.8
pohodlí
8.5
design
9
Líbí se mi:
 • hladký povrch kopaček pro lepší kontakt s balonem, tkaničky
 • velmi dobře padnou na nohu
 • použití kvalitních a pohodlných materiálů
 • lehká váha
 • pěkný design
Nelíbí se mi:
 • těsnější fit
 • více mateirálu mezi chodidlem a míčem

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo