Superfly 6 Elite vs Vapor 12 Elite, které jsou lepší?

Superfly vs Vapor. Které kopačky jsou lepší? S příchodem nové generace Mercurial nám Nike nabízí hned dvě verze kopaček. Superfly 6, ve které jsou kopačky s ponožkou u kotníků a Vapor 12, ve které jsou naopak kopačky bez ponožky u kotníků. Které z nich si vybrat?

Superfly vs Vapor

Jaký je rozdíl mezi nejlepšími modely Mercurial Superfly 6 Elite a Mercurial Vapor 12 Elite? Přesně na tohle se podíváme v dnešním srovnání. Kdo chce, může zkouknout video, komu vyhovuje více čtení, může se začíst. Jdeme na to.

 Proč Nike vydala dvě různé verze?

Hned na začátek bude dobré říct, proč Nike vydala hned dvě verze kopaček Mercurial, když předchozí byla jen jedna. Podívejme se na předchozí generaci kopaček Mercurial a její jednotlivé modely od nejvyššího po nejnižší:

 • Mercurial Superfly 5 – flyknit svršek, ponožka u kotníků
 • Mercurial Vapor 11 – syntetický Teijin materiál, bez ponožky u kotníků
 • Mercurial Veloce 3 (DF) – model s ponožkou i bez ponožky u kotníků
 • Mercurial Victory 6 (DF) – model s ponožkou i bez ponožky u kotníků
 • Mercurial Vortex 3 – bez ponožky u kotníků

Nike měla hned několik dobrých důvodů, proč vydat dvě verze namísto jedné a proč u všech kopaček změnit jejich názvy.

 1. předchozí generace obsahovala mix různých modelů s ponožkou i bez ponožky
 2. systém názvů jednotlivých modelů byl nepřehledný, Superfly, Vapor, Veloce, Victory, Vortex, prostě v tom byl maglajs
 3. model Superfly 5 byl z Flyknit materiálu a s ponožkou u kotníků, zatímco model Vapor 11 byl syntetický a bez ponožky, ohromné množství lidí ale volalo po tom, že by chtělo model Superfly 5 s ponožkou, ale syntetický a naopak model Vapor 11 z flyknit materiálu a ne syntetický

Jak to v Nike vyřešili? Šalamounsky.

 1. vytvořili dvě verze kopaček – Superfly 6 a Vapor 12 (přehled kopaček) – všechny modely v řadě Superfly 6 mají ponožku u kotníků a všechny modely v řadě Vapor 12 ji nemají
 2. všechny kopačky v řadě Superfly 6 mají od teď název Superfly 6 a přívlastek – Elite, Pro, Academy nebo Club – podle kvality i ceny a stejně tak v řadě Vapor 12
 3. oba nejvyšší modely Elite v obou řadách jsou z flyknit materiálu a oba modely Pro jsou syntetické, spokojeni jsou všichni

 Srovnání kopaček Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

Podíváme se tedy na oba nejvyšší modely obou verzí a srovnáme si, v čem jsou jiné. Musím říct hned na začátku, že tohle srovnání je jedno z nejjednodušších, které jsem zatím dělal. Proč? Oba modely, jak Superfly 6 Elite tak model Vapor 12 Elite, jsou totiž, až na jeden výrazný rozdíl, naprosto stejné.

Zkus taky:
Puro Fenomeno – fenomenální Neymarovy kopačky

Tím největším rozdílem je ponožka u kotníků. Zatímco model Superfly 6 Elite ji má, model Vapor 12 Elite ne. To je opravdu ten jediný a největší rozdíl mezi těmito modely, pokud nebudu brát v potaz cenu kopaček.

sorvnání kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite
 • Flyknit svršek na obou kopačkách je stejný
 • podrážka je ze stejných materiálů a má stejný tvar
 • rozložení a tvar špuntů je stejné
 • na nohu padnou úplně stejně

Ale jedny mají ponožku u kotníků, druhé ne. To je jediný rozdíl.

S ponožkou nebo bez?

Rozdíl mezi kopačkami s ponožkou a bez ponožky je v podstatě velmi malý. Ponožka u kotníků je prostě jen vyvýšený kus elastického pleteného syntetického materiálu, který nemá vůbec žádnou funkci zlepšující výkon nebo to, jak kopačky padnou. (Nutno říct, že některé kopačky s ponožkou mají trochu odlišnou stavbu a v tom jak padnou se od nízkých kopaček mírně liší, ale toto není případ těchto dvou modelů).

Nike Mercurial Superfly 6 Elite vs Vapor 12 Elite

Z mého pohledu je ponožka u kotníků jen designový prvek bez většího efektu, který dělá kopačky jen o něco dražší. Pochopím tenhle prvek například u AG kopaček na umělé trávníky nebo turfů, kde ponožka zabraňuje tomu, aby se vám do boty dostaly malé granulky, kterými je hřiště poseté. U ostatních typů kopaček, sálovek a street bot mi to přijde celkem zbytečné.

Ano, je tady ještě jeden rozdíl. Váha. Kopačky Superfly 6 Elite váží 197 gramů a kopačky Vapor 12 Elite 190. Ten rozdíl je ale tak minimální, že to prostě skoro nemá cenu ani řešit.

sorvnání kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

V neposlední řadě je třeba říct, že kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite stojí 7890 Kč (březen 2018) a kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite 6490 Kč (březen 2018). Rozdíl v ceně je tedy 1400 Kč.

Abych to shrnul, když si připlatíte 1400 Kč, dostanete pouze elastikou flyknit ponožku u kotníků navíc. Jestli to za ty peníze stojí, je na vás.

Superfly vs Vapor – takže které?

Tohle rozhodnutí bude jenom na vás. Srovnání kopaček je opravdu velmi jednoduché. Pokud se vám líbí spíše kopačky s ponožkou u kotníků a nebude vám vadit připlatit si za ně, vemte Superfly 6 Elite.

Pokud se vám naopak líbí nebo více vyhovují kopačky bez ponožky, vemte o něco levnější a také o něco lehčí model Vapor 12 Elite. Co se týče použitých materiálů a toho jak kopačky padnou, vězte, že jsou oba modely až na drobé detaily naprosto stejné.

superfly vs vapor

Kde kopačky koupit?

Nejlepší je samozřejmě kopačky vyzkoušet v obchodě. Pokud nemáte možnost nebo do obchodu nechcete, kupte přes internet. Vrátit nebo vyměnit můžete vždycky. Doporučuji jednu ze dvou největších fotbalových speciálek u nás – 11teamsports.cz nebo sportfotbal.cz.

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo