Superfly 6 Elite vs Vapor 12 Elite, které jsou lepší?

S příchodem nové generace Mercurial nám Nike nabízí hned dvě řady kopaček. Řadu Superfly 6, ve které jsou “vyšší kopačky” s ponožkou u kotníků a řadu Vapor 12, v níž jsou naopak “nízké kopačky” bez ponožky u kotníků (přehled obou řad).

Jaký je rozdíl mezi nejlepšími modely těchto dvou řad. Modely Mercurial Superfly 6 Elite a Mercurial Vapor 12 Elite? Přesně na tohle se podíváme v dnešním srovnání. Kdo chce, může zkouknout video, komu vyhovuje více čtení, může se začíst. Jdeme na to.

Proč Nike vydala dvě různé řady?

Hned na začátek bude dobré říct, proč Nike vydala hned dvě řady kopaček Mercurial, když předchozí byla jen jedna. Podívejme se na předchozí řadu kopaček Mercurial Superfly 5 a její jednotlivé modely od nejvyššího po nejnižší:

 • Mercurial Superfly 5 – flyknit svršek, ponožka u kotníků
 • Mercurial Vapor 11 – syntetický Teijin materiál, bez ponožky u kotníků (low-cut)
 • Mercurial Veloce 3 (DF) – model s ponožkou i bez ponožky u kotníků
 • Mercurial Victory 6 (DF) – model s ponožkou i bez ponožky u kotníků
 • Mercurial Vortex 3 – bez ponožky u kotníků

Nike měla hned několik dobrých důvodů, proč vydat dvě řady namísto jedné a proč u všech kopaček změnit jejich názvy.

 1. řada Superfly 5 obsahovala mix různých modelů s ponožkou i bez ponožky
 2. systém názvů jednotlivých modelů v řadě byl nepřehledný, Superfly, Vapor, Veloce, Victory, Vortex, prostě v tom byl zmatek
 3. model Superfly 5 byl z Flyknit materiálu a s ponožkou u kotníků, zatímco model Vapor 11 byl syntetický a bez ponožky, ohromné množství lidí ale volalo po tom, že by chtělo model s ponožkou Superfly 5 ovšem ne z Flyknit materiálu, ale syntetický a naopak nízký model Vapor 11, ovšem ne syntetický, ale z flyknit materiálu

Takže jak to v Nike vyřešili?

 1. vytvořili dvě řady kopaček Superfly 6 a Vapor 12, všechny modely v řadě Superfly 6 mají ponožku u kotníků a všechny modely v řadě Vapor 12 ji nemají
 2. všechny kopačky v řadě Superfly 6 mají od teď název Superfly 6 a přívlastek Elite, Pro, Academy nebo Club podle toho kolik stojí a jak kvalitní jsou…stejně tak v řadě Vapor 12
 3. oba nejvyšší modely Elite v obou řadách jsou z flyknit materiálu a oba modely Pro jsou syntetické, spokojeni jsou všichni

Srovnání kopaček Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

Podíváme se tedy na oba nejvyšší modely obou řad a srovnáme si, v čem jsou jiné. Musím říct hned na začátku, že tohle srovnání je jedno z nejjednodušších, které jsem zatím dělal. Proč? Oba modely jak Superfly 6 Elite tak model Vapor 12 Elite jsou totiž až na jeden výrazný rozdíl (kromě ceny a pár detailů) naprosto stejné.

Tím největším rozdílem je ponožka u kotníků. Zatímco model Superfly 6 Elite ji má, model Vapor 12 Elite ne. To je opravdu ten jediný a největší rozdíl mezi těmito modely, pokud nebudu brát v potaz cenu kopaček.

sorvnání kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

Flyknit svršek na obou kopačkách je stejný, podrážka je ze stejných materiálů a má stejný tvar. Rozložení a tvar špuntů je stejné. Na nohu padnou úplně stejně. Prostě jedny mají ponožku u kotníků, druhé ne.

Rozdíl mezi kopačkami s ponožkou a bez ponožky je v podstatě velmi malý. Ponožka u kotníků je prostě jen vyvýšený kus elastického, pleteného, syntetického materiálu, který nemá vůbec žádnou funkci zlepšující výkon nebo to jak kopačky padnou. (Nutno říct, že některé kopačky s ponožkou mají trochu odlišnou stavbu a v tom jak padnou se od nízkých kopaček mírně liší, ale toto není případ těchto dvou modelů).

sorvnání kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

Z mého pohledu je ponožka u kotníků jen designový prvek bez většího efektu navíc o něco dražší. Pochopím tenhle prvek například u AG kopaček na umělé trávníky nebo turfů, kde ponožka zabraňuje tomu, aby se vám do boty dostaly malé, většinou černé granulky, kterými je hřiště poseté. U ostatních typů kopaček, sálovek a street bot mi to přijde celkem zbytečné.

Ano, je tady ještě jeden rozdíl. Váha. Kopačky Superfly 6 Elite váží 197 gramů a kopačky Vapor 12 Elite 190. Ten rozdíl je ale tak minimální, že to prostě skoro nemá cenu ani řešit.

sorvnání kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

V neposlední řadě je třeba říct, že kopačky Nike Mercurial Superfly 6 Elite stojí 7890 Kč (březen 2018) a kopačky Nike Mercurial Vapor 12 Elite 6490 Kč (březen 2018). Rozdíl v ceně je tedy 1400 Kč. Abych to shrnul, když si připlatíte 1400 Kč, dostanete pouze elastikou flyknit ponožku u kotníků navíc. Nevím, ale přijde mi to trochu málo zy ty penzíe.

 

Takže které?

Tohle rozhodnutí bude jenom na vás. Srovnání kopaček je opravdu velmi jednoduché. Pokud se vám líbí spíše kopačky s ponožkou u kotníků a nebude vám vadit připlatit si za ně, vemte Superfly 6 Elite. Pokud se vám naopak líbí nebo více vyhovují kopačky bez ponožky, vemte o něco levnější a také o něco lehčí model Vapor 12 Elite. Co se týče použitých materiálů a toho jak kopačky padnou, vězte, že jsou oba modely až na drobé detaily naprosto stejné.

 

sorvnání kopaček Nike Mercurial Superfly 6 Elite a Vapor 12 Elite

 

Truny

Truny

Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *