Puchýře z kopaček dokážou člověka úplně vyřadit ze hry na několik dnů, v horším případě i týdnů. Jak se jim vyhnout a co dělat, když už se na noze objeví?
Co je to puchýř
Naše kůže je složená ze tří částí – pokožka, škára a podkožní vazivo. Když se pokožka (svrchní vrstva) poškodí, oddělí se od škáry (druhá vrstva) a vznikne mezi nimi dutina (bublina), která se naplní tekutinou. Téhle dutině naplněné tekutinou říkáme puchýř.
Svrchní vrstva (pokožka) se nejčastěji poškodí třením, tlakem, teplem nebo naopak chladem. Tekutina uvnitř puchýře není pro srandu. Udržuje odhalenou škáru (druhou vrstvu) ve sterilním prostředí, chrání ji proti infekci a urychluje hojení.
Proč vznikají puchýře z kopaček
U fotbalistů vznikají puchýře především na chodidlech a tím nejčastějším důvodem je zvýšené tření, které poškodí pokožku. K nadměrnému tření dochází většinou ze dvou důvodů:
- u nových kopaček (nejsou ještě prošláplé a jsou tuhé)
- u nevhodných kopaček (špatná velikost)
Dalšími častými důvody jsou teplo a vlhko, které jsou spojené hlavně s nekvalitními nebo nevhodnými ponožkami. Tření, teplo a vlhko dohromady rovná se narozeninová párty pro puchýře.
Proč jsou puchýře vopruz
Puchýř se neobjeví najednou z ničeho nic, ale vzniká postupně. Má několik fází a záleží jenom na nás, jak daleko to necháme zajít. Čím vyšší fáze, tím déle se hojí.
Puchýře se hojí několik dnů až týdnů a dokáží člověka i na delší dobu vyřadit nejen ze sportovního života, ale i z toho každodenního. My chceme, aby puchýře vůbec nevznikly nebo je zarazit hned na začátku, když se rodí.
- Bez puchýře je ideální stav.
- Hot spot je teplé zarudlé místo, kde se začíná rodit puchýř. Tohle je poslední fáze, kdy je možné ještě všechno zachránit. Pokud se objeví tahle zarudlá místa (ucítíš je jako pálení například při prošlapávání nových kopaček), kopačky sundej.
- Celistvý puchýř se objeví, když ignoruješ hot spoty a jedeš dál. Puchýř už se narodil, je vystouplý a je v něm cítit tekutina. Při kontaktu puchýře s kopačkou to bolí.
- Protržený puchýř, ze kterého vytekla tekutina. Tady už je potřeba dezinfikovat, aby se do rány nedostala infekce, která by všechno zhoršila.
- Stržený puchýř je hodně bolestivý. Jde v podstatě o otevřenou ránu a doba do úplného zhojení trvá i týdny.
Jak se vyhnout puchýřům z kopaček
Tipů, jak se vyhnout puchýřům, je celá řada. Ne všechny budou fungovat každému, a proto je dobré zkoušet. Často funguje i kombinace několika z nich.
1. Vyber správnou velikost kopaček
Vybrat správnou velikost kopaček je úplný základ. Kopačky musí padnout co nejtěsněji, ale přitom tak, aby nijak neomezovaly a hlavně aby to nebolelo. Chodidlo v nich nesmí lítat, ale nesmí tam být ani jako ve svěráku. Kožené kopačky se mírně roztáhnou, syntetické skoro vůbec. Počítej s tím už při výběru a zkoušení. Pokud kopačky nesedí dobře (jsou moc velké nebo malé), je tam vždycky zvýšené riziko nadměrného tření.
2. Nové kopačky prošlápni pozvolna
Neber nové kopačky hned na ostrý trénink nebo do zápasu, skončí to puchýři a otlačeninami. Kopačky prošlápni pozvolna. Chodidla a kopačky si na sebe musí zvyknout. Vem je ven a lehce se v nich proběhni. Vždycky jenom na krátkou dobu a jakmile budeš mít nepříjemný pocit (Hot spot) nebo tě začnou někde i jenom trošičku tlačit, hned s nima dolu. Tohle opakuj, dokud je neprošlápneš tak, že ti nebudou nikde dělat problémy.
3. Pořiď si protiskluzové ponožky
Protiskluzové ponožky na fotbal jsou dobrým pomocníkem, pokud jsou kopačky větší a chodidlo se v nich hýbe víc, než by mělo. Mají zespodu malé protiskluzové polštářky, které zabraňují chodidlu se v kopačce hýbat. Čím míň se chodidlo v kopačce hýbe, tím míň dochází ke tření, a tím menší je pravděpodobnost vzniku puchýřů. Jejich hlavním úkolem není zabránit tvorbě puchýřů, ale mohou v tom pomoct. Protiskluzové ponožky nemusí vyhovovat každému, tohle je potřeba si holt odzkoušet.
4. Používej kvalitní fotbalové ponožky
Ne každému můžou vyhovovat protiskluzové ponožky. V takovém případě je dobré koupit aspoň kvalitní fotbalové ponožky. Ideálně takové, které:
- odvádí vlhkost
- mají minimum švů
- jsou rozdělené na pravou a levou
- vyrábí se v různých velikostech (ne jen v jedné velikosti – onesize)
Vlhkost zvyšuje tření a způsobuje puchýře. Je potřeba, aby ponožky vlhkost odváděly od pokožky pryč do okolního prostředí. Vystouplé švy zase vadí v ponožce a chodidlo na ně naráží, tře se o ně a vznikají puchýře. Je dobré (ne úplně nezbytné) když jsou ponožky rozdělené na pravou a levou, protože i jejich tvarování má vliv na to, jak dobře sednou.
Potřebuješ ponožky, které dobře přilnou kolem chodidla, a to onesize ponožky v jedné velikosti prostě neumí. Na různých místech u nich vznikají všelijaké hrboly a boule, protože jsou často větší a nesedí přesně. Tyhle hrboly a boule pak zadělávají na puchýře.
5. Zkus běžeckou smyčku
Existují speciální techniky zavazování tkaniček, mezi které patří i takzvaná běžecká smyčka (Runners Loop, Heel Lock). Je ideální v případě, že kopačky jsou mírně větší než by měly a chodidlo v kopačce není dobře ukotvené. U nových a ještě neprošláplých kopaček je lepší ji nepoužívat.
Jak funguje běžecká smyčka?
Některé kopačky mají na konci zavazování jednu dírku navíc na každé straně. Díky těmhle dírkám vytvoříš z tkaniček speciální oka, kterými pak prostrčíš konce tkaniček. Vznikne tím hodně pevné uvázání, které ukotví patu v kopačce, a ta se přestane prokluzovat (třít a vytvářet puchýře).
Bohužel ne všechny kopačky mají tyhle dírky navíc. Je velká škoda, že na to výrobci nemyslí a nepřidávají tuhle vychytávku na všechny kopačky tak, jak se to dělá u běžeckých bot. Dvě dírky navíc by nikoho nezruinovaly.
6. Přelep místa, kde hrozí vznik puchýřů
Než vyrazíš ven, místa, kde se často dělají puchýře (pata, prsty, plosky), přelep kineziologickým tejpem, leukoplastí nebo nějakou lepší náplastí. Cílem je dostat mezi nohu a ponožku (kopačku) další vrstvu, která zabraní přímému tření. Dobře funguje Leukoplast, která je prodyšná a dobře drží i ve vlhkém prostředí.
Leukoplast
Leukoplast 5 cm x 9,2 m.
Tejp nebo Leukoplast si ustřihnu na potřebnou velikost a pak u něj ještě odstřihnu rohy. Špičaté rohy můžou zadrhávat za ponožku a tejp nebo Leukoplast by se mohly srolovat nebo úplně sloupnout.
Použitelné jsou i náplasti, ale chce to ty kvalitnější, které opravdu dobře drží. Až se chodidla v kopačkách zapotí, nesmí se náplasti shrnout nebo odlepit. To pak dělá víc škody než užitku.
Dobré i když trochu dražší jsou náplasti Compeed, které drží jak přibité. Kromě toho, že výborně hojí puchýře, se dají použít i jako prevence. Jednoduše se s nimi přelepí místa, kde se puchýře nejčastěji dělají ještě před tím, než se tam udělají.
7. Ostříhej si nehty
Zní to divně, ale má to svůj důvod. Nové kopačky bývají těsnější, tužší a prsty jsou v nich většinou mnohem víc namáčklé na sebe. Delší nehty na prstech se pak často třou a dřou o vedlejší prsty, což vede ke vzniku puchýřů mezi prsty nebo rozedřené kůži.
8. Použij vazelínu
Často používají běžci. Můžeš dělat cokoliv, ale vždycky v kopačce nějaké to tření bude. I když třeba jenom minimální, ale bude. V tom případě to chce udělat tohle zbylé tření co nejsnesitelnějším a k tomu dobře poslouží vazelína. Vazelínu můžeš použít dvěma způsoby.
A) Před tím, než půjdeš ven, vetři vazelínu do kůže na místech, kde se často dělají puchýře (na patě, mezi prsty). Vazelína vytvoří tenkou klouzavou vrstvičku a tření nebude tak „drsné“.
B) Vazelínou natři místa uvnitř kopaček, kde dochází nejčastěji ke tření (většinou na patách). I tam se vytvoří tenká vrstvička, která zlepší to zbylé tření. Kopačky se sice trochu zapráskají, ale stojí to za to.
Používám univerzální vazelínu na obrázku, kterou koupíš tady. Prodávají ji ve třech velikostech, stačí koupit tu nejmenší a vyzkoušet.
Jak se zbavit puchýře
Hot Spot
Ideální je všechno zachytit ve fázi Hot spotu (zarudlá místa). Když v kopačkách ucítíš tlak nebo pálení na určitých místech, kopačky hned sundej a přezuj se do záložních (už prošláplých), nebo se na to vykašli úplně a jdi domů (nejlepší řešení).
Pokud nemáš možnost se přezout a chceš pokračovat, zarudlá místa přelep tejpem, sportovní páskou nebo náplastí, trochu to zabrání dalšímu tření. Doma pak zarudlá místa omyj a ideálně promazávej hojivým gelem. Výborný je Hemagel, který je přímo určený i na puchýře nebo Bepanthen, který urychluje obnovu ochranné vrstvy pokožky a hodí se i na doléčení puchýřů.
Celistvý puchýř
Je neporušený puchýř, ve kterém už je tekutina. V kopačkách už si s ním moc neužiješ, bolí to. Když je puchýř drobnější, ideální je ho přelepit náplastí na puchýře. Skvěle funguje hydrokoloidní náplast, pod kterou puchýř splaskne a rychleji se zahojí.
Compeed náplast
Bezkonkurenčně nejlepší hydrokoloidní náplast na trhu. Drží jako přibitá, hojí rychle a dokonale.
Tekutina uvnitř puchýře má svůj význam. Udržuje sterilní prostředí, působí jako ochrana proti infekci a urychluje hojení, takže nejlepší je puchýř nepropichovat.
Někdy to ale nejde jinak a puchýř je potřeba propíchnout. Jsou to případy, kdy potřebuješ prostě chodit v botách dál a puchýř s tekutinou překáží nebo i přelepený náplastí je nepohodlný. Stejně tak pokud je puchýř větší a hrozí jeho stržení.
V takových případech puchýř a jeho okolí pečlivě umyj (ideálně antiseptickým mýdlem nebo dezinfekcí) a propíchni sterilní jehlou. Jemným tlakem vymačkej tekutinu a po vysušení celé místo přelep hydrokoloidní nebo gelovou náplastí. Pokud nemáš, namaž místo Hemagelem (nebo jinou hojivou mastí) a přelep obyčejnou náplastí nebo překryj gázou a převaž obvazem.
Protržený puchýř
Prasklý puchýř důkladně omyj, pořádně vydezinfikuj a přelep nejlépe hydrokoloidní náplastí na puchýře. Pokud nemáš, po vydezinfikování namaž hojivým gelem (např. Hemagel) a překryj i běžnou náplastí na rány.
Stržený puchýř
Stržený puchýř hodně bolí. Jde v podstatě o otevřenou ránu. Místo, kde je stržený puchýř, pečlivě omyj a vydezinfikuj, natři hojivým gelem nebo mastí na rány a celé místo přelep náplastí. Puchýř pravidelně kontroluj. Při odstraňování náplasti je důležité ji nestrhávat, ale opatrně sloupnout, aby se hned nepoškodila i nově vytvořená vrstva pokožky.
Puchýře a časté dotazy
Kvůli tomu, že se tvoje chodidla třou o materiál kopaček víc než normálně. Buď máš nové kopačky, které ještě nejsou prošláplé (materiál je tuhý, nepoddajný) a chodidla na něj nejsou zvyklá. Nebo máš špatnou velikost a kopačky jsou moc velké nebo moc malé.
Ideální je puchýř nepropichovat. Tekutina uvnitř puchýře slouží jako ochrana proti infekci a urychluje hojení. Pokud není jiná možnost, puchýř propíchnout sterilní jehlou a místo dobře ošetřit.
Nejlepší je puchýř zachytit ještě před tím, než vznikne. Když v botě uctíš pálení a po vyzutí jsou na chodidle teplá zarudlá místa, vem si suché ponožky a přezuj se do jiných bot. Když už se ti udělá puchýř, nejlépe pomáhají hydrokoloidní náplasti, které dokáží s puchýřem zatočit během docela krátké doby.
Dobrý den,děkuji za přínosný článek. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost proc vznikají, ale hlavně jak nejlépe hojit puchýře, které vzniknou pod nehtem palce, a to i u 10 letych dětí. Propíchnout a vydesinfikovat, nebo namazat hemagelem a dát chvíli odpočinek? Problém vznikl po dnešním delším turnaji, bez zjevneho slapnuti od soupeře a ve vyslapnutych kopackach. Děkuji
Zdravím Filipe, s puchýři pod nehty osobně zkušenost nemám, ale často na tohle téma narážím na různých běžeckých fórech. Většinou tam vznik puchýře pod nehtem přisuzují špatně padnoucím botám. Tzn. buď jsou boty větší a chodidlo se v nich hýbe (opakovaně delší čas naráží špička do přední části boty), nebo jsou boty moc malé a prsty tlačí do svršku boty. Puchýře pod nehty se hodně objevují u běžců, kteří jsou v botách delší dobu (maratonců), což by odpovídalo i vaší situaci (delší turnaj). Těch příčin může být ale víc, těžko hádat. Jestli je to celistvý puchýř a je to bolestivé, propíchnul bych a vydesinfikoval. Nejsem lékař, tak to berte s rezervou. Pokud to dělá problémy, určitě bych zašel k lékaři (nebo mu alespoň zavolal a popsal situaci). Tím rozhodně nic nezkazíte, naopak.
Děkuji za odpověď 👍 Jdeme cestou kombinace desinfekce+hemagel. Puchýř praskl, okolí zůstává nadále citlivé, takže chvilku bez fotbalu. Diky a hezky den.