Ponožky Trusox nosí celá řada profíků v těch nejlepších fotbalových ligách. Vyzkoušel jsem nejnovější modely Trusox 3.0. Jaké jsou, co nabízí, pro koho jsou vhodné a vyplatí se?
11teamsports.cz
11teamsports.sk
Co jsou ponožky Trusox?
Trusox jsou kompresní protiskluzové ponožky. Jejich hlavním cílem je co nejlépe ukotvit chodidlo v kopačce tak, aby se tam nehýbalo, nešmrdlalo, nejezdilo. Z toho pak plynou výhody jako
- celkově lepší stabilita
- rychlejší a lepší reakce při změně pohybu nebo zrychlení
- prevence proti tvorbě puchýřů
Ponožky Trusox byly první protiskluzové ponožky na trhu. Když se v roce 2012 poprvé objevily, způsobily doslova revoluci. Dnes už je na trhu celá řada protiskluzových ponožek, které se je snaží napodobit. Některým se to daří líp, některým míň. Trusox ale pořád zůstávají na špici.
Jak fungují ponožky Trusox
Ponožky Trusox na sobě mají malé protiskluzové polštářky (patentovaná technologie TRUsox IN/EX tech).
Tyhle protiskluzové polštářky jsou na spodní straně jak uvnitř ponožky, tak i zvenku. Díky tomu nejenom že neklouže ponožka v kopačkách, ale neklouže ani chodidlo v ponožce. Double win.
Fungují i za mokra?
Ponožky Trusox na sobě mají speciální Wet Grip technologii, díky které se protiskluzové polštářky ve vlhkém prostředí (zapocená chodidla nebo vlhkost v kopačkách) ještě víc aktivují a mají ještě lepší přilnavost.
Vzal jsem si je v neděli po ránu, když byla na hřišti rosa. Kopačky jsem měl za chvíli mokré jak blázen a vlhké byly i ponožky uvnitř. Fakt mě to překvapilo, ale jejich přilnavost byla za mokra lepší, než když jsem byl na hřišti odpoledne den před tím za sucha.
Pro koho jsou ponožky Trusox vhodné?
Protiskluzové ponožky určitě nejsou nutností. Vyzkoušet je může kdokoliv, ale nejvíc je využije člověk, který:
- nemá dobře padnoucí kopačky – chodidlo se mu v nich hýbe víc, než by potřeboval a chce to nějakým způsobem řešit
- chce zlepšit stabilitu a schopnost rychle reagovat při změnách směru pohybu a zrychlení
- opakovaně se mu dělají puchýře, a to i v už dobře prošlápnutých kopačkách
Typy provedení, velikosti, barvy
Ponožky Trusox jsou na trhu ve třech typech:
- klasické ponožky ke kotníkům
- do půli lýtek
- pod kolena (stulpny)
Z typů do půli lýtek a pod kolena si ještě můžete vybrat buď provedení thin (tenké), nebo cushion (tlustší). Vůbec nejoblíbenější jsou ponožky Trusox do půli lýtek v provedení cushion. Jsou k dostání v mnoha barvách a hodí se nejenom na fotbal, ale i do běžných sportovních nebo vycházkových bot.
Na rozdíl od některých jiných protiskluzových ponožek jsou Trusox na trhu v různých velikostech, což je super. Ponožky sednou na nohu mnohem líp a nedělají žádný boule, ani zbytečně nesvírají.
Jaký je rozdíl mezi tenkými a tlustšími ponožkami Trusox?
Mám obě varianty. Thin (tenké) v černé barvě a cushion (tlustší) v bílé barvě. Obě varianty jsem vyzkoušel na hřišti. Kromě toho, že se liší v tloušťce (překvapivě), liší se taky trochu v pohodlí.
Obě varianty jsou v podstatě úplně stejné až na jednu část, a to je spodní část od paty směrem ke špičce. U tenkých ponožek je tahle část tenčí (šedá barva na černých ponožkách), zatímco u tlustších ponožek je tlustší (nažloutlá barva na bílých ponožkách).
U tlustších ponožek je znát, že je na nich víc materiálu a kopačky jsou s nimi o něco těsnější, ale na druhou stranu mi přijde tlustší varianta pohodlnější. V tenčích trochu víc cítím protiskluzové polštářky, protože je tam prostě míň materiálu.
Materiál a pohodlí
Ponožky Trusox jsou vyrobené z kombinace materiálů. 60 % nylon, 39 % bavlna, 1 % Spandex (elastická tkanina). Pružné a poddajné jsou tak akorát. Na noze a chodidle sedí výborně a dobře odvádí i vlhkost.
Protiskluzové polštářky jsou lehce cítit, a to spíš u tenké varianty. Není to ale nic, na co by si člověk po chvilce nezvyknul. V už prošlápnutých kopačkách mi vyhovuje tlustší varianta – je pohodlnější. Do úplně nových kopaček bych vzal spíš tenčí variantu. Ale fakt tady hodně záleží na tom, jak kdo to má rád.
Pomáhají i proti puchýřům?
Můžou pomoct a nemusí. Tím, že se chodidlo v kopačce tolik nehýbe, dochází k menšímu tření, což pomáhá i jako prevence proti tvorbě puchýřů. Na zahraničích fórech a v diskuzích je to tak půl na půl. Někdo tvrdí, že od té doby, co je nosí, neměl žádné puchýře, druhý zase žádnou změnu nevidí a puchýře se mu dělají stále. Tohle je asi hodně individuální a je nejlepší to vyzkoušet.
Jak dlouho vydrží?
Otázka za milion. Prošel jsem spoustu recenzí a diskuzních fór, abych věděl, jaké zkušenosti mají i ostatní. Sem tam se objevují i recenze, kde si lidé stěžují na to, že se jim po několikerém vyprání začaly odlupovat protiskluzové polštářky a ponožky ztvrdly. Je ale taky dost možné, že jenom prali ponožky nevhodným způsobem.
Výrobce sice uvádí, že je možné ponožky prát v pračce a sušit v sušičce na nízké teploty, ale jistější je vyprat je v ruce. Je to sice trochu pracnější, ale zato šetrnější.
- Do umyvadla, lavoru nebo kýblu napustím vlažnou (ne horkou) vodu. Ponožky musí jít úplně ponořit.
- Přidám trochu pracího prášku, ponořím do toho ponožky, trochu je promačkám, aby se voda dostala do všech záhybů a nechám v tom namočené cca 10-15 minut.
- Pak ponožky párkrát přemáchnu (nedělám nic na sílu – žádné ždímání nebo kroucení) a vodu vypustím.
- Napustím znovu vlažnou vodu, ale tentokrát už jenom čistou. Ponožky v ní vymáchám, abych odstranil zbytky pracího prášku. Opatrně vyždímu.
- Ponožky nechám uschnout.
Pral jsem je tímhle způsobem několikrát a zatím nepozoruju žádné změny k horšímu. Podle mě to úplně stačí a není potřeba je ani prát v pračce. Pračka a sušička je určitě taky možnost, ale možná trochu víc „vo hubu“.
Cena a konkurence
Ponožky Trusox patří k těm vůbec nejdražším fotbalovým ponožkám na trhu. Nutno ale říct, že co do zpracování, pohodlí a efektu k těm absolutně nejlepším. To co slibují, taky splňují.
Na trhu je samozřejmě celá řada konkurenčních protiskluzových ponožek, které jsou mnohdy i levnější, ale nabízí většinou taky o něco nižší komfort, nebo mají nižší (nebo naopak až moc velkou) přilnavost. Pokud se k ponožkám Trusox bude člověk chovat trochu zodpovědně (starat se o ně), i ta vyšší cena se dá skousnout.
Vyplatí se ponožky Trusox?
Ponožky Trusox opravdu fungují. Nejsou úplně nutností, ale chodidlo s nimi v kopačce mnohem líp drží a na hřišti je to v porovnání s normálními ponožkami fakt znát. Jsou pohodlné, dobře padnou na nohu a odvádí vlhkost. Při změnách pohybu a zrychlení dávají lepší záběr i stabilitu a to je přesně to, co člověku dává ve hře velkou výhodu.
Ale.
Je to jako se vším. Nemusí být pro každého. Na internetu jsou názory, kde je to tak půl na půl. Někomu opravdu vyhovují a už by bez nich nedal ani ránu, jiný je vyzkoušel jednou a už ví, že je mít nemůže. Tady je asi fakt nejlepší to risknout a prostě to zkusit.
Mně osobně vyhovují. Nosím je v poslední době pravidelně a nemám s nimi žádné problémy. To ale určitě neznamená, že budou vyhovovat všem. Nechci je tady nikomu nutit, ale z pohledu kvality zpracování, funkčnosti a pohodlí materiálů jsou výborné a v porovnání s ostatními protiskluzovými ponožkami patří mezi ty absolutně nejlepší. I když jsou dražší, stojí za to. Rozhodnutí je ale samozřejmě na každém.