Aktualizováno 21. 8. 2023
Za mladých let jsme chodívali hrát fotbal den co den. Sešli jsme se na hřišti nebo jiném plácku, rozdělili se na dva týmy a hráli jsme, dokud bylo venku vidět. Průser nastal, když nebyl balón. Ten co ho měl přinést, zapomněl, nepřišel, nebo jsme míč prokopli, protože to byla stará šlupka. Jasně, kopačky potřebuješ taky, ale bez fotbalového míče si fotbal prostě nezahraješ.
Jak vybrat fotbalový míč
Dřív nám stačilo cokoliv, co fotbalový míč i jen z dálky připomínalo. Když někdo přinesl nový vymazlený fotbalový míč, byl to king. Výběr nebyl moc široký a když už chtěl někdo nějaký koupit, musel do většího města.
Dneska už si na trhu vybereš z obrovského množství míčů a koupit si jeden můžeš klidně i přes internet. O tom se nám dřív ani nesnilo.
Jak ale vybrat ten nejlepší fotbalový míč? Zaměřit by ses měl na 4 hlavní části:
- terén, na kterém budeš hrát – přírodní tráva, umělka, asfalt, písek …
- kvalita míče – zápas, trénink, pro zábavu …
- velikost míče – 1,2,3,4,5
- zpracování míče – použité materiály
Terén – kde budeš s míčem hrát
Kde můžeš hrát fotbálek? No, v podstatě kdekoliv a v tom je kouzlo fotbalu. Nejčastěji ale:
- klasická přírodní tráva
- umělá tráva nebo turf
- asfalt nebo beton
- písek
- tělocvična nebo hala
Hrát můžeš v podstatě s jakýmkoliv míčem na jakémkoliv povrchu. Oficiálně se ale pro každý povrch hodí trochu jiný typ fotbalového míče. Rozdíly bývají v materiálu, velikosti, váze a ceně.
Například míče na umělou trávu jsou rychlejší a lépe se odráží. Míče do haly a na futsal jsou menší, o něco těžší a mají měkčí-nižší odskok. Míče na asfalt nebo beton jsou z bytelnějšího materiálu a míče na plážový fotbálek v písku jsou znatelně lehčí a měkčí, protože s nimi hraješ naboso.
To, na jaký povrch jsou určeny, uvádí každý dobrý prodejce v popisku míče. My se zaměříme na výběr míče na klasickou přírodní trávu, protože s těmi se setkáváme asi nejčastěji. Každopádně většina míčů to má hodně podobné.
Kvalita fotbalového míče
Fotbalové míče seženeš v různé kvalitě. Jedním z poměrně dobrých ukazatelů kvality je FIFA certifikát. FIFA certifikát je označení kvality, které vydává Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA pro různé fotbalové (nejen) doplňky a příslušenství, kam patří i fotbalové míče.
Každý výrobce fotbalových míčů může požádat asociaci FIFA o udělení certifikátu pro svůj fotbalový míč(e). Aby míč certifikát dostal, musí projít řadou testů, ve kterých se zkoumá, jestli splňuje určitá kritéria.
Testují se především technické vlastnosti, jako je správný obvod, zaoblení, odskok, hmotnost, kolik míč pohlcuje vody, jestli a jak moc ztrácí v čase tlak, jestli a jak dlouho udrží tvar a velikost.
FIFA používá pro fotbalové míče celkem tři nálepky kvality podle toho, jak dobře si v testech míč vedl.
- FIFA QUALITY PRO – míč splnil ty nejpřísnější požadavky FIFA
- FIFA QUALITY – míč splnil o něco mírnější požadavky FIFA
- FIFA BASIC (dříve IMS) – míč splnil základní požadavky FIFA
FIFA QUALITY PRO – prémiové zápasové míče
Fotbalové míče s nálepkou kvality FIFA QUALITY PRO jsou míče, které splňují ty nejpřísnější požadavky v testech FIFA. Tuhle nálepku kvality mají míče, se kterými se hrají všechny oficiální mezinárodní soutěže (Mistrovství světa ve fotbale, EURO, Liga mistrů…), ale používají se i v národních ligách. Jsou navrženy pro optimální výkon a použití na nejvyšší úrovni.
FIFA QUALITY – zápasové a tréninkové míče
I míče, které nesou nálepku FIFA QUALITY jsou míče, které prochází celkem sedmi testy, ale aby prošly a získaly nálepku FIFA QUALITY, nemusí splňovat úplně ta nejpřísnější kritéria. Jsou to kvalitní míče, které jsou určeny pro širší okruh zájemců, takže bývají i o něco levnější.
FIFA BASIC (dříve IMS) – tréninkové a volnočasové míče
Nálepka kvality FIFA BASIC (dříve IMS) říká, že míč splňuje základní požadavky FIFA pro kvalitní fotbalový míč. Míč prošel „pouze“ základními testy, které splnil. Míče jsou určené jako tréninkové nebo volnočasové.
Ostatní míče
Sem patří všechny ostatní míče, které nemají žádnou FIFA nálepku kvality. To, že nemají FIFA nálepku kvality ale ještě vůbec neznamená, že jsou horší nebo špatné. Jejich výrobce zkrátka jen nepožádal asociaci o udělení certifikátu.
I řada z těchto míčů má velmi dobrou kvalitu a pro každodenní nebo občasný fotbálek úplně stačí. Při výběru je dobré sledovat hlavně použité materiály (dále v článku).
Velikost fotbalového míče
Fotbalové míče mají velikosti 1-2-3-4-5. Velikosti určují, pro jakou věkovou skupinu a také pro jaký typ fotbalu jsou míče vhodné. (Setkáte se i s velikostí 4½ – nejčastěji míče pro freestyle nebo street fotbálek).
Čím nižší číslo, tím menší míč. Menší míče jsou vhodné pro nižší věkové skupiny. Děti v přípravkách a mladších žácích mají možnost se s menším míčem lépe sžít, naučit se ho správně ovládat. Také nezatěžuje tolik jejich pohybový aparát jako větší a velké míče.
Míče na klasický venkovní fotbal na trávě mají velikosti 3-5. Následující věkové rozdělení je pouze orientační. Běžně jsou mezi námi i ti, kteří hráli už od dětství s jednou velikostí míče a nedělalo jim to žádný problém. Naopak, nemuseli si zvykat na různé velikosti.
- velikost míče 3 – věk do 9 let
- velikost míče 4 – věk 9-13 let
- velikost míče 5 – věk nad 13 let
Futsalové míče do vnitřních prostor (tělocvičny, haly) mají velikosti 2-4, přičemž velikosti 3 a 4 se ještě nepatrně liší od velikosti 3 a 4 míčů na trávu (rozměry a váhou).
Fotbalové míče s velikostí 1 jsou spíš reklamní míče, sranda míče na blbnutí nebo míče pro ty úplně nejmenší, kteří se s míčem seznamují vůbec poprvé.
Použité materiály
Při výběru fotbalového míče se vyplatí sledovat i použité materiály a způsob jejich zpracování. Fotbalový míč se skládá ze dvou částí:
- vnitřní
- vnější
Vnitřní část míče – duše
Vnitřní část fotbalového míče tvoří takzvaná duše. Duše je to, co drží vzduch uvnitř balonu. Materiál duše má vliv na výsledné vlastnosti míče jako je odraz, rychlost, tvrdost atd. Nejčastěji se setkáš s:
- Latexová duše je měkká, pružná, s dobrým odskokem. Míče s latexovou duší poskytují skvělý kontakt s balonem. Jejich problém je, že neudrží tak dlouho vzduch jako butylové duše, musí se proto častěji dofukovat. Latexové duše se používají především u těch nejlepších – prémiových míčů.
- Butylová duše udrží vzduch déle než latexová, ale je o něco tvrdší a těžší. Míče s butylovou duší se vzhledem k jejich delší životnosti a bytelnosti hodí k častějšímu a náročnějšímu používání – například tréninky, každodenní fotbálek atp.
- Gumová duše je nejrozšířenější u levnějších míčů. Má dobrou životnost a celkem dobře drží vzduch. Kontakt s balonem ale není tak dobrý jako u výše zmíněných.
Vnější část míče – plášť
Plášť míče je tvořen z několika vrstev. Ta nejsvrchnější, se kterou přichází noha do kontaktu, je nejčastěji z materiálu:
- PU (polyuretan) je syntetický materiál, který nabízí měkký kontakt. Najdeš ho většinou na těch nejkvalitnějších a kvalitnějších balonech.
- PVC (polyvinylchlorid) je syntetický materiál ne tak dobrý jako PU. Je o něco tvrdší a těžší. Najdeš ho především u levnějších míčů.
- Hybridní materiál se snaží spojit to nejlepší z PU a PVC materiálů.
Obecně se za nejlepší považují míče s dostatečně silnou PU vrstvou. Takové balony dělá například firma SELECT. Velmi dobré jsou i hybridní materiály.
Svrchní vrstva může být buď úplně hladká nebo mít jemný vzorek. Čím výraznější vzorek, tím většinou lepší kontakt s balonem. Čím hladší povrch, tím méně míč nasákne vody a tím méně hrozí jeho poškození při kontaktu, ovšem za mokrého počasí je také více kluzký a ne tak dobře ovladatelný.
Pod svrchní vrstvou mohou být ještě další vrstvy, které míči přidávají nebo vylepšuje některé vlastnosti – odskok, tvrdost, atd. Celkový počet vrstev je různý a jsou vyráběny z různých materiálů.
Všechny vrstvy jsou nakonec slisovány dohromady a z výsledného „plátna“ jsou vyraženy takzvané panely. Určitě si vybavíš klasický fotbalový míč, na kterém se střídají černé a bílé pětiúhelníky a šestiúhelníky – to jsou panely.
Na míči může být různý počet panelů a ty mohou mít různé tvary. Setkáš se s míči, které mají 32 panelů, ale taky třeba jen 6. Čím méně panelů, tím větší pravděpodobnost, že si míč zachová tvar a konstantní dráhu letu (ve skutečnosti tomu tak ale ne vždy je).
Panely jsou k sobě spojeny různými metodami. Každá metoda má své výhody i nevýhody:
- ručně sešité
- strojově sešité
- tepelně lepené
- kombinace výše uvedených
Ty nejlepší fotbalové míče mají většinou panely spojené kombinací šití a tepelného lepení.
Jak se starat o fotbalový míč
Před použitím vždycky dostatečně nafouknout. Po použití očistit tak, aby na něm nezůstal bordel, který by mohl po zaschnutí narušovat svrchní materiál míče. Uchovávat ho v přiměřené teplotě (minimálně ho doma alespoň vyndat z batohu).
Jak nafouknout fotbalový míč
Množství vzduchu v míči má vliv na jeho výsledné chování a vlastnosti – dráhu letu, tvrdost, odskok atd. Na většině míčů najdeš hodnotu tlaku, na kterou bys měl míč nafouknout (nejčastěji v jednotkách PSI a nebo BAR). Tahle uvedená hodnota je optimální pro to, aby míč dosahoval nejlepších výsledků.
Může se stát, že na míči hodnoty nenajdeš. V takovém případě se můžeš řídit doporučením FIFA, která udává jako optimální rozmezí tlaku v míči 8,5-15,6 PSI nebo 0,6-1,1 BAR. Hodnotu tlaku v míči zjistíš například pomocí tlakoměru.Míč, který budeš používat na tréninku, se pokus nafouknout tak, aby byl nafouknutý stejně nebo co nejvíce podobně míčům, které používáte při zápase. Lépe si na ně zvykneš a v zápase nebudeš překvapený tvrdostí míče.
Pravdou je, že pokud míč nafoukneš na doporučenou hodnotu, ve většině případů zjistíš, že je tvrdý jako šutr.
Proto.
Pokud míč nepřipravuješ na nějaký oficiální zápas nebo trénink, nafoukni ho tak, jak ti to bude vyhovovat. Míč by neměl být ani moc tvrdý ani moc měkký. Není potřeba z toho dělat raketovou vědu. Pokud se ti bude zdát balon moc tvrdý, jednoduše z něj jehlou od pumpičky trochu vzduchu upusť.
Co dělat s míčem po hře
Když míč používáš na mokrém terénu, bývá většinou pěkně zapráskaný. Ideální je ho hned po hře očistit navlhčeným hadříkem a zbavit všech nečistot. Doma (nebo jinde) ho pak vyndej z batohu a nech uschnout nejlépe v pokojové teplotě.
Pokud víš, že nebudeš míč delší dobu používat, vyfoukni ho nebo alespoň upusť vzduch. Není potřeba, aby byl nafouknutý na maximum. Ulevíš tím materiálu a prodloužíš životnost.
Co s míčem nedělat
A teď taky trochu toho buzerování.
Na míč si nesedej a nestoupej. Ztrácí svůj přirozený tvar a to se pak může projevit při hře – divně a nepředvídatelně se pohybuje, má špatný odskok atd.
Snaž se, aby se do míče nedostala voda. Po hře ho utři navlhčeným hadříkem, zbav nečistot a nech uschnout při pokojové teplotě. Určitě ho nestrkej celý pod vodu.
Nemáš parťáka, ale rád by sis potrénoval třeba pár přihrávek? Zkus použít něco lepšího, než je zeď. Často jsme hráli hru „Amerika“ (možná se hraje i dneska) a mydlili míčem o zeď hlava nehlava, míč jsme tím vždycky hodně rychle odrovnali. Po pár týdnech byl na vyhození. Dneska už seženeš pro nácvik herních dovedností celou řadu doplňků.
Máš v míči moc vzduchu a potřebuješ ufouknout? Udělej to pomocí jehly od pumpičky. Určitě nepoužívej nůž, nůžky, šroubovák nebo jiné ztřeštěnosti.
Nevystavuj míč delší dobu přílišnému chladu nebo horku. Pokud budeš míč sušit, nedávej ho pod topení nebo na přímé slunce. V zimě ho nenechávej venku. Míč by se měl skladovat na suchém místě při pokojové teplotě.
Kde koupit fotbalový míč
Fotbalové míče dnes koupíš v každém lepším sportovním obchodě. Pokud chceš budeš kupovat přes internet, doporučuji nějakou fotbalovou speciálku, kde seženeš opravdu i ty kvalitní kousky.
Nejlepší fotbalové míče
Jestli můžu doporučit z vlastní zkušenosti, jedny z nejlepších fotbalových míčů vyrábí firma SELECT. Jakýkoliv míč od nich koupíš, téměř nikdy neuděláš chybu. Tahle firma investuje nemalé peníze do vývoje a testování, aby pak nabídla opravdu to nejkvalitnější na trhu. Ne nadarmo jsou míče SELECT oficiálními hracími míči v německé, dánské, portugalské nebo české nejvyšší soutěži.
Nejlepší fotbalové míče – pro náročné
Po rozkliknutí detailu míče jsou v obchodech dostupné i jiné barevné varianty.
Obrázek | Název | Přibližná cena | Aktuální cena |
SELECT Brillant Super | 2000 Kč | ||
Nike Flight | 3000 Kč | ||
Adidas Finale Pro | 2500 Kč | ||
Puma Team Final | 2500 Kč | ||
Adidas Uniforia Pro | 2300 Kč |
Nejlepší fotbalové míče – zlatá střední cesta
Po rozkliknutí detailu míče jsou v obchodech dostupné i jiné barevné varianty.
Obrázek | Název | Přibližná cena | Aktuální cena |
SELECT Numero 10 | 1000 Kč | ||
Puma team Final 21.2 | 1500 Kč | ||
Select Super | 1500 Kč | ||
Adidas Finale Competition | 1000 Kč | ||
Nike Strike Pro Team | 1000 Kč |
Nejlepší fotbalové míče – lidovka
Po rozkliknutí detailu míče jsou v obchodech dostupné i jiné barevné varianty.
Obrázek | Název | Přibližná cena | Aktuální cena |
Nike Strike | 500 Kč | ||
Adidas Tango Rosario | 450 Kč | ||
Select Diamond | 600 Kč | ||
Kipsta F900 | 600 Kč | ||
Adidas Uniforia League | 550 Kč |