Aktualizováno 10. 3. 2024
Vybrat dětské kopačky není tak složité, jak se na první pohled může zdát. V tomto článku najdete několik postřehů, které by vám výběr dětských kopaček měly usnadnit.
Potřebujeme vůbec dětské kopačky?
Pokud capart s fotbalem začíná nebo obecně do 4-5 let věku (orientačně), nejsou kopačky pro děti nutností, i když mít je má své výhody. Pro začátek ale často stačí boty, které nekloužou.
Nad 5-6 let věku, pokud se dítě věnuje fotbalu pravidelně, je už dobré kopačky pořídit. V případě, že svého filištína přihlásíte do nějakého fotbalového oddílu, často vám sami trenéři řeknou, kdy a jaký typ kopaček koupit.
Na jakém povrchu bude dítě hrát?
Jedním z vůbec nejdůležitějších kroků je vybrat správný typ kopaček na správný povrch.
Kopačky mají různé typy podrážek s různým množstvím, délkou a tvarem špuntů. Každý typ podrážky je vhodný na jiný povrch. Bude dítě hrát v nějakém klubu? Zeptejte se trenérů, oni sami nejlépe vědí, na jakém povrchu budou děti hrát nejčastěji a poradí vám i vhodný typ kopaček.
Obecně. Děti budou hrát nejčastěji buď na trávě (přírodní nebo umělé), v hale (tělocvičně) nebo třeba jen volnočasově venku (asfalt, jiný umělý povrch).
V obchodech najdete v názvech kopaček zkratky, které udávají typ kopaček podle povrchu (odkazy na doporučené obchody pod obrázkem).
Kopačky sálovky (IN)
Zkratku IN (Indoor) nebo IC mají sálové kopačky. Ze všech kopaček mají sálovky nejhladší podrážku, a jsou proto vhodné na rovné pevné povrchy – do haly, tělocvičny, ven na asfalt, beton.
Kopačky Turfy (TF)
Turfy (označení TF nebo TT) mají na podrážce spoustu krátkých gumových špuntíků. Jsou vhodné na nízké umělé trávníky, ale využít se dají i na přírodní trávě. Pro začínající a malé děti mohou být turfy pro začátek ideální. Snadněji si zvyknou na nový druh obuvi se špunty na podrážce a turfy jim poskytnou i dobrou stabilitu.
Starší děti je pak využijí především na nízké umělé trávě nebo víceúčelových hřištích s povrchem, který připomíná drsnější koberec.
Kopačky na přírodní i umělou trávu (MG)
Kopačky na přírodní trávu mají zkratku FG (Firm Ground). Na umělou trávu zase AG (Artificial Grass). Správně byste měli koupit na každý povrch jedny kopačky. Pokud to ale vyloženě nepotřebujete, je lepší koupit jedny kopačky, které děti využijí jak na přírodní, tak i umělé trávě.
Takové mají v názvu zkratku MG (Multi Ground), případně FG/MG, FG/AG nebo FxG – každá firma používá trochu jiné označení, ale jde o podobný typ kopaček. Mají na podrážce větší množství ne tak dlouhých špuntů.
Všímejte si i tvaru špuntů
Špunty na podrážce mohou mít různý tvar. Mohou být kuželovité (kulaté, oválné) nebo čepelovité (ostřejší hrany). Především pro malé děti jsou vhodnější kopačky s kuželovitými špunty. Nekoušou se tolik do trávy, umožňují snadnější změny směru pohybu, a díky tomu i menší riziko zranění.
Jakou vzít velikost?
Dětem noha roste a roste jim rychle. Samozřejmě můžete koupit kopačky o něco větší, ale rozhodně ne o parník. Pokud bude dítě hrát fotbal pravidelně, vydrží mu většina dnešních kopaček něco málo přes rok. Může se tak stát, že koupíte větší kopačky s tím, že do nic capart doroste, ale v momentě, kdy do nich doroste a budou mu akorát, bude nutné je stejně vyměnit za nové.
Kopačky vybírejte podle velikosti v číslování US, je to o něco přesnější než číslování EUR a UK. Pokud neznáte správnou velikost, změřte dítěti délku chodidla, a to v ponožce, kterou bude v kopačce používat. U dospělých, kterým noha neroste, se k naměřenému číslu přičítá ještě zhruba 0,5-1 cm. U dětí můžete vzít nadměrek o něco větší. Podle naměřené hodnoty pak vyberte správnou velikost.
Materiál dětských kopaček
Materiál kopaček je něco, o čem je dobré vědět, ale zas tak moc to neřešit. Kožených kopaček pro děti je na trhu stejně jako šafránu.
Na výběr máte dvě možnosti:
- kožené kopačky
- syntetické kopačky
Kůže je přírodní materiál, který dýchá, je pohodlný a má tendenci se časem roztáhnout a přizpůsobit tvaru chodidla. Na druhou stranu bývá o něco málo těžší než syntetika.
Syntetické kopačky si zachovávají svůj tvar, neroztáhnou se. Nejsou tak prodyšné a často o něco míň pohodlné. Jsou ale lehčí, barevnější a pro děti víc cool.
Dětské kopačky se zavazováním nebo bez
V obchodech narazíte i na dětské kopačky bez tkaniček. Vypadají, jako by byly celé z jednoho kusu materiálu. Beztkaničkové kopačky jsou hitem posledních let.
Obzvlášť u dětí jsou rozvázané tkaničky během hry na denním pořádku a beztkaničkové kopačky se mohou jevit jako dobré řešení. Pravdou je, že ukotvení chodidla v kopačkách bez tkaniček musí být dokonalé, protože u nich není jiná možnost, jak si je přitáhnout nebo povolit (jako u tkaničkových kopaček).
V případě, že nebudou kopačky bez tkaniček dokonale sedět, budou se vyzouvat nebo naopak příliš svírat a tlačit. Ukotvení chodidla v beztkaničkových kopačkách nemá bohužel dokonale pořešené zatím stále ještě žádný výrobce a konkrétní modely kopaček, u kterých to jakž takž funguje, jsou pro děti zbytečně drahé.
Kopačky pro děti s ponožkou u kotníků
U některých modelů kopaček narazíte na jakousi ponožku, která vystupuje ven z kopačky směrem ke kotníkům. Výrobci často s oblibou tvrdí, že se takové kopačky stanou součástí vaší nohy a podobné marketingové nesmysly.
Pravdou je, že jde jen o elastickou ponožku, která vystupuje z kopačky ven a víc než cokoliv jiného má jen estetickou funkci. Nohu nijak nechrání a na výkon nemá vůbec žádný nebo jen minimální vliv. Navíc jsou kopačky s ponožkou u kotníků o něco málo dražší než ty samé modely bez ponožky u kotníků. Počítejte také s tím, že do kopačky s ponožkou u kotníků se o něco hůř leze.
Dětské kopačky – cena
Firmy jako Nike, adidas, Puma se snaží uspokojit všechny hráče, které jsou schopné na trhu oslovit. Proto vyrábí své kopačky v několika provedeních (třídách), které se liší kvalitou, a tedy i cenou.
Ty nejlepší modely (nejvyšší třídy) mají nejlepší materiály a nejnovější technologie. O něco levnější modely (druhé třídy), mají o něco levnější materiály a méně technologických vychytávek. Následuje ještě třetí a čtvrtá třída, kdy kvalita použitých materiálů jde stále dolů, a s tím jde dolů i cena kopaček.
Na obrázku níže se podívejte například na třídy kopaček Nike Tiempo. Modely jsou seřazeny od nejlepšího a nejdražšího (Elite), který je určen pro profesionální hráče nebo pro ty, kteří chtějí to nejlepší na trhu, po ten nejméně pokročilý a nejlevnější (Club), který je určen začínajícím a nenáročným hráčům.
Rozdělení do tříd používají všechny značky, jen každá má své třídy jinak pojmenované. Tohle rozdělení platí jak pro „dospělácké“ kopačky, tak i pro dětské kopačky, s tím rozdílem, že ty dětské modely jsou vždy zhruba o polovinu levnější. Rozdělení kopaček jednotlivých značek najdete v samostatných článcích.
Samozřejmě s tím, jak bude fotbalista růst a ve fotbale se zlepšovat, přichází na řadu i pořízení dražších a technicky pokročilejších modelů.
Dětské kopačky podle hvězd
Messi, Neymar, Ronaldo, Mbappé. Děti mívají fotbalové vzory, a proto nemusí být špatný nápad jim koupit kopačky, které nosí jejich oblíbení fotbalisté.
Kde koupit dětské kopačky?
Ideální je kamenný obchod, kde můžete kopačky pořádně vyzkoušet a můžete jich vyzkoušet hned několik. Tam vám často s výběrem poradí i prodavač.
Žádný kamenný obchod není poblíž? Kupte přes internet. Nejlepší jsou zavedené internetové obchody se sportovním zbožím, ve kterých často najdete přímo samostatnou kategorii dětských kopaček a navíc i recenze zákazníků, kteří kopačky zakoupili před vámi.
Dětské kopačky – nejčastější dotazy
Ano. Rozdíl je ve stavbě kopaček. Dětské kopačky jsou speciálně upravené. V e-shopech poznáte dětské kopačky podle zkratky v názvu – kids, JR, JNR nebo J.
Můžete, ale určitě ne o parník. Nesnažte se mu hru zprotivit nevhodně padnoucími kopačkami. Dnešní kopačky vydrží při pravidelnějším používání stejně něco přes rok a pak bude potřeba koupit nové.
Pokud chcete pro své dítě to nejlepší na trhu a nevadí vám si trochu připlatit a ani to, že z nich zanedlouho vyroste, kupte klidně i dražší modely. Většinou se ale pro děti, kterým rychle roste noha, vyplatí kupovat alespoň ze začátku o něco levnější modely.