RECENZE: Adidas Predator 18+ (FG) – ikona se vrací

Nové kopačky Adidas Predator 18+

Ikonické Predátorky jsou zpět!

Nebo nejsou?

Jak to teda vlastně je.

 

Když v průběhu loňského roku dala firma Adidas vědět, že připravuje nové silo kopaček Adidas Predator, které nahradí kopačky Adidas ACE, nejedno fotbalové srdíčko zaplesalo. Kopačky Adidas Predator jsou totiž ve světě fotbalu známou firmou. Poprvé se objevily roku 1994 a provázely nás skoro nepřetržitě až do roku 2014. Za tu dobu se vystřídalo několik modelů těchto kopaček a některé se staly doslova legendami.

 

Adidas Predator Historie

 

V roce 2014 se ale v Adidas rozhodli, že je čas na nějakou tu revoluci a představili nové silo kopaček Adidas ACE, které mělo kopačky Adidas Predator nahradit. Od té doby uběhlo pár let, na trhu se objevily celkem tři generace kopaček Adidas ACE, z toho poslední dvě bez tkaniček, a všechno je opět jinak.

V Adidas dali zase hlavy dohromady a řekli si, že kopačky Adidas Predator vzhledem k jejich oblíbenosti přecijen nebylo tak úplně dobré odepsat. A tak si usmysleli že spojí nové silo Adidas ACE se starým silem Adidas Predator a udělají takového kočkopsa.

Koncem roku 2018 tak přišly na trh první kopačky Adidas Predator bez zavazování a sice model Adidas Predator 18+.

Jak se tenhle nový model povedl?

Co si vzal ze starých Predátorek a co z novějších ACE?

Čtěte dál …

 

Obsah:

 1. Unboxing
 2. Recenze

 

 

Unboxing – Adidas Predator 18+ (FG)

 

Recenze kopaček Adidas Predator 18+ (FG)

Tak jdeme na to. Mrkneme na všechno, na co je potřeba.

 

Design vypadá přísně

Všechno dostanete v parádní krabici, kterou když otevřete, tak na vás kopačky vyjedou jak z nějakého futuristického filmu. Už jenom to mi říkalo, že tohle bude něco velkýho. Kromě kopaček najdete v krabici ještě lžíci, který by měla pomoct při nazouvání kopaček, vak na kopačky a náhradní pěnové vložky do nich. Příjemný bonus.

kopačky Adidas Predator 18+

 

 

Staré kopačky Adidas Predator se vyznačovaly několika prvky, díky kterým byly nezaměnitelný. Byl to kožený svršek z nejkvalitnější klokání kůže, gumové prvky na špičce kopačky, které sloužily jako střelecký element, převislý jazyk, unikátní podrážka se špunty a nezaměnitelná barevná kombinace černé, bílé a červené.

Co tedy mají společného nové kopačky Adidas Predator 18+ s těmi starými? Nic! Jo, je to tak. Vůbec nic. Teda kromě jména.

Nové kopačky Adidas Predator 18+ jsou totiž z 90% spíš vylepšené kopačky Adidas ACE Purecontrol a od kopaček Adidas Predator si půjčily jen jméno. Chytrý tah, co?

Buď jak buď, kopky vypadají skvěle.

Barevná kombinace úvodní kolekce SkyStalker Pack s černou, bílou a oranžovo-červenou dává trochu vpomenout na své pradědy, ale jinak je design čistě moderní.

Myslím, že slovo Predátor tyhle kopačky vlastně vystihuje dost přesně. Alespoň co se designu týče. Seseknutá ponožka u kotníků všechno jen podtrhuje.

Design teda za mě jednička s hvězdičkou.

 

 

Svršek kopačky – kůži nehledejte

Jak už sem psal. Staré modely kopaček Adidas Predator se vyznačovaly také kvalitním svrškem z klokaní kůže (mladší modely pak byly už i syntetické). Kůži byste tady ale hledali jenom stěží.

Svršek kopačky by se dal shrnout třemi slovy. Primeknit, Forgedknit a Controlskin. Tři základní materiály. Teda vlastně dva. Nový materiál Forgedknit, který je tady poprvé představen, je v podstatě zpevněný Primeknit materiál. Proč zpevněný?

Jak je vidět, kopačky nemají zavazování. Protože nemají zavazování, tak na nich musí být něco, co bude lépe držet jejich tvar, zpevňovat je. A to je právě úkolem zpevněného Forgedknit materiálu. Celý svršek kopačky (včetně elastického jazyka a vystoupné ponožky) je z Primeknit materiálu. Ovšem střední část kopačky od začátku jazyka až skoro k patě je ze zpevněného primeknit materiálu = forgedknit materiálu.

 

Skoro celý svršek (kromě jazyka a vystouplé ponožky) je pokryt vrstvou zvanou Controlskin. Ta má za úkol všechno chránit a mimo jiné také vytváří texturu. Texturou myslím ty schůdky, které jsou vidět na svršku kopačky. Ty by měly trochu napodobovat gumové prvky ze starých dobrých Predátorek, ale všechno dopadlo spíš tak, že tady nemají žádnou extra funkci. Je to spíš taková designerova hříčka.

Celkově je materiál svršku krásně měkký a flexibilní. Například v porovnání se svršky kopaček Adidas ACE 16+ a 17+ které kopačkám Adidas Predator 18+ předcházely, je to jednoznačně nejlepší svršek ze všech.

 

Kožené, syntetické nebo pletené, které kopačky jsou nejlepší?

 

 

Jazyk a ponožka u kotníků tvoří jeden celek

Protože nemají kopačky Adidas Predator 18+ tkaničky, tvoří jazyk společně s ponožkou u kotníků jeden celek, který je z elastického primeknit materiálu. Materiál je sice elastický, ale i tak se do kopačky neleze úplně bezproblémů. Chce to trochu cviku. Mimojiné můžete využít i nazouváku (lžíce), kterou najdete v krabici společně s kopačkami. Ale až to vychytáte, nebudete ho potřebovat.

 

Elastický materiál je zvenku černý a zevnitř oranžový a má jednu pěknou vychytávku. Při jeho roztažení se mezi černou barvou zvenku začne objevovat oranžová barva. Vypadá to jako žábry žraloka (predátora?). Pěkný efekt.

kopačky Adidas pRedator 18 + gif

Vnitřek kopačky

Vnitřek kopačky je (kromě spodku jazyka) vystlán opravdu pohodlnou semišovou podešívkou. Co se týče pohodlí, tak jsem s nimi neměl absolutně žádný problém – až na patu. Vzhledem k tomu, že kopačky nemají zavazování, noha v kopačce nedřží úplně super pevně. Pata má trochu tendenci vyskakovat nahoru, ale není to žádný extra problém. Pokud kupujete kopačky bez zavazování, musíte prostě s něčím takovým počítat.

Je nesmírně důležité koupit kopačky tak, aby padly dokonale. Noha v ních nesmí jezdit dopředu, dozadu ani ze strany na stranu. U kopaček bez tkaniček tohle platí desetinásobně!

 

Uvnitř kopaček jsou speciální BOOST vložky, které jdou samozřejmě vyndat ven. Tyhle vložky jsou složeny ze dvou vrstev. Svrchní ze syntetického semiše s drobným děrováním v podobě rovnoběžných čar na patě. A spodní tenká vrstva – takzvaný BOOST materiál. Tenhle materiál je při tvém pohybu schopen do sebe absorbovat energii a zase ti jí vrátit. Jednoduše řečeno, při pohybu by ti vložky měly dodávat trochu lepší odpich, sílu. Tahle vložka se momenátlně řadí k jedněm z vůbec nejlepších na trhu.

 

Podrážka

Zatímco u kopaček Adidas ACE 16+ a 17+ Purecontrol je podrážka Sprintframe, u kopaček Adidas Predator 18+ je podrážka Controlframe. Controlframe podrážka je v podstatě vylepšená Spintframe podrážka.

V přední části kopačky je krásně flexibilní. Ve střední a zadní části je hodně tuhá a pevná hlavně díky vyztuženým žebrům, která jsou dobře vidět. Oproti Spritframe podrážce nemá tak vysokou patu, zasahuje zrhuba do poloviční výšky a neposkytuje patě tak dobrou ochranu jako Sprintframe. Na druhou stranu není pata v kopačce tak napevno, což někomu mohlo i vadit. Celkem vzato určitě zase zlepšení oproti předchozí Sprintfame verzi.

 

Rozmístění špuntů (kolíků) je v podstatě stejné, jaké najdeme v současné době skoro na všech kopačkách Adidas. Rozdílem je, že špunty tady mají trochu jiný tvar. Nejsou ani kulaté, ani hranaté, je to něco mezi. Až na tuhle změnu je to ve výsledku celkem tradiční zpracování od Adidas, které svojí práci odvede dobře.

Jednou z dalších velkých výhod je, že kopačky je možné využít jak na FG tak i AG povrchy. Palec nahoru.

 

Váha

Kopačky Adidas Predator 18+ váží 246 gramů (velikost EUR 43 1/3) a určitě tak nebudou patřit k těm nejlehčím kopačkám na trhu. Bude to spíš takový trochu horším průměr.

kopačky Adidas Predator 18+ váha

 

 

Pohodlí

Vzhledem k tomu, že svršek kopaček je z krásně měkkého primeknit materiálu a uvnitř je pohodlná semišová výstelka, člověk se v nich od prvního momentu cítí jako doma. Jsou to samozřejmě kopačky bez tkaniček, takže je potřeba počítat s tím, že kopačky nezpevní nohu v ní úplně stoprocentně. Osobně jsem měl trochu pocit, že se mi lehce zvedá pata. Je opravdu nesmírně důležitý vybrat správnou velikost. Pokud by vám boty neseděly hned od prvního okamžiku, je dost pravděpodobné, že na hřišti to bude ještě horší. Myslete na to.

Trochu hůře se také nazouvají, což je prostě úděl kopaček s ponožkou u kotníků a ještě znatelnější je to právě u kopaček bez zavazování. I přes to všechno jsou to velice pohodlné kopačky, které budou vyžadovat jenom minimální čas na to, abyste se v nich cítili bezvadně. Číslování odpovídá skutečnosti, takže můžete s klidem vzít svou obvyklou velikost.

 

Cena

Kopačky seženete za cenu mírně pod 8000 Kč (leden 2018), což v porovnání s ostatními kopačkami této kategorie je cena odpovídající. Rozhodně nemusíte mít strach, že byste investovali do něčeho nekvalitního.

 

 

Shrnutí a závěr

Nové kopačky Adidas Predator 18+ jsou spíš než pokračováním starých dobrých Predátorek pokračováním řady Adidas ACE s designem a jménem Predator. To ale vůbec nemění nic na tom, že se jedná o velmi kvalitní kopačky. Svršek z krásně měkkého primeknit materiálu, pohodlná semišová výstelka uvnitř, kvalitní podrážka a hodně povedený design z nich dělají opravdové Predátory na scéně.

Kdo má rád kopačky bez zavazování a oblíbil si předešlé modely Adidas ACE Purecontrol 16+ nebo 17+, pro toho budou tyhle kopačky bezvadnou volbou. Pokud bychom kopačky Adidas Predator 18+ brali jako pokračování řady Adidas ACE (což v podstatě jsou), jednalo by se o zatím vůbec nejlepší provedení.

Ti, kteří mají rádi spíše kopačky s tkaničkami, rozhodně nemusí věšet hlavu. Model Adidas Predator 18.1 je ze stejných materiálů a stejně tak dobrý, ne-li ještě lepší. Ale o tom až v příští recenzi.

 

 

 

Adidas Predator 18+

Adidas Predator 18+
86

Design

9/10

  Pohodlí

  9/10

   Zpracování

   8/10

    Klady

    • krásně měkký svršek kopačky a pohodlná výstelka uvnitř
    • BOOST technologie
    • kvalitní Controlframe podrážka
    • použití na FG i AG povrchy
    • hodně povedený design

    Zápory

    • vyšší váha
    • noha v kopačce není úplně dokonale ukotvena
    Truny

    Truny

    Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

    Mohlo by se vám líbit...

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *