SROVNÁNÍ: adidas Predator 18+ vs adidas Predator 18.1

Srovnání v pořadí prvního a druhého modelu v řadě kopaček adidas Predator – kopaček adidas Predator 18+ a kopaček adidas Predator 18.1. Které jsou lepší?

Bez zavazování vs se zavazováním

Už na první pohled je jasné, v čem je hlavní rozdíl. Kopačky adidas Predator 18+ jsou bez zavazování. Protože nemají zavazování, kopačky musí být nějakým způsobem zpevněny, aby v nich noha lépe seděla a necestovala v botě sem tam.

Z tohoto důvodu je na kopačkách adidas Predator 18+ použit jeden materiál navíc (oproti modelu 18.1) a to materiál Forgedknit. Materiál Forgedknit je vlastně materiál Primeknit (který je jinak na celých kopačkách), jen je zpevněný. Nachází se uprostřed kopačky po obou stranách právě tam, kde by jinak bylo zavazování.

adidas predator 18+ materiály

Zpevnění středu kopačky samozřejmě znamená víc materiálu a víc materiálu znamená i vyšší váhu. I přes tohle zpevnění ale kopačky adidas Predator 18+ nenabízí tak dobré ukotvení nohy jako kopačky adidas Predator 18.1.

Zavazování u kopaček adidas Predator 18.1 a celková konstrukce nabízí mnohem lepší ukotvení. Ten rozdíl je opravdu obrovsky znát. Navíc to, že si můžete kopačky díky zavazování povolit nebo utáhnout přesně podle potřeby, je prostě nenahraditelný.

Kopačky adidas 18+ bez zavazování sice nabídnou čistý povrch pro skvělý kontakt s balonem, ale ve výsledku to nevyváží výhody, které oproti nim má zavazování u kopaček adidas Preadtor 18.1

V tomhle ohledu vyhrávají kopačky adidas Predator 18.1 naprosto s přehledem.

Srovnání svršeku kopaček

Na obou kopačkách je použit svršek z Primeknit materiálu potažený tenkou ochrannou vrstvou Controlskin. Primeknit materiál je nejlepší, který jsme tu od adidas zatím měli. I přesto je tady u obou modelů jeden drobný rozdíl.

Na kopačkách adidas Predator 18+ je svršek o něco málo hladší – klouzavější. Na kopáčkách 18.1 zase o něco drsnější – hrubší. V kontaktu s balonem tak budou o trochu lepší kopačky adidas Predator 18.1, které poskytnout o něco lepší přilnavost. Není to sice bůhvíjaký rozdíl, ale drobný tam je.

kopačky Adidas Predator srovnání

Až na tenhle drobný rozdíl jsou svršky obou kopaček téměř stejné.

I tady bych se přiklonil k tomu, že v tomto ohledu jsou o něco málo lepší kopačky adidas Predator 18.1.

Vnitřek kopaček

Vnitřní výstelka je u obou kopaček stejná. U kopaček adidas Predator 18+ je cítit, že je střed zpevněn (Forgedknit), je tam víc materiálu. V tomhle ohledu mi přijdou lepší kopačky adidas Predator 18.1.

adidas Predator 18.1 – méně materiálu, lepší kontakt s balonem, lepší ukotvení, o něco větší pohodlí.

Dalším rozdílem jsou vložky. V kopačkách 18.1 je „obyčejná vložka“ složená ze dvou vrstev – horní ze syntetického semiše a spodní klasická pěnová vrstva. V kopačkách 18+ je jedna z nejnovějších BOOST vložek. Je složená ze dvou vrstev. Horní ze syntetického semiše a spodní z BOOST materiálu.

Zkus taky:
Infografika: Kopačky v těch nejlepších světových ligách

Z technologického hlediska jsou lepší vložky u kopaček 18+, z hlediska pohodlí jsou lepší klasické vložky u kopaček 18.1. Vzhledem k tomu, že si ale u kopaček 18+ můžete vložky vyměnit i za klasické pěnové (stejné jako u 18.1), které jsou přibalené v krabici navíc, hodnotil bych tady jako lepší variantu vložky u kopaček adidas Predator 18+.

Lepší vložky má model 18+, který nabízí jak klasické pěnové vložky, tak i speciální BOOST vložky.

Podrážka

Podrážka je u obou modelů téměř stejná, až na dva rozdíly. Prvním rozdílem je barva. U kopaček adidas Predator 18+ je to lesklá barva respektive lesklý potah, zatímco u kopaček 18.1 je to matná barva. Nutno dodat, že lesklý potah u kopaček 18+ se časem onosí – oloupe. Tak jako tak, barva tady nehraje žádnou zásadní roli.

kopačky Adidas Predator srovnání podrážky

Druhým rozdílem je BOOST technologie, která je použita u kopaček 18+. V přední části kopačky je v podrážce jakýsi důlek (prohlubeň, ložisko), do kterého je umístěn BOOST materiál. Při došlápnutí tohle BOOST ložisko vstřebá energii a při odrazu ji zase chodidlu vrátí. To u kopaček 18.1 nenajdeme. Ve výsledku to ale není nijak zázračná a spasitelná věc, která by výrazně ovlivnila celkový výkon.

Adidas Predator 18+ BOOST

Rozmístění špuntů (kolíků) i jejich tvary jsou naprosto stejné.

Z hlediska zhotovení a provedení podrážky jsou na tom o něco málo lépe kopačky adidas Predator 18+.

Váha kopaček

Vzhledem k tomu, že mají kopačky adidas Predator 18+ zpevněný střed a BOOST technologii, jsou i o něco málo těžší. Rozdíl u obou kopaček je něco kolem 10 gramů. Není to sice nijak zásadní, ale rozdíl tady prostě je.

Kopačky adidas Predator 18.1 jsou lehčí.

Cena kopaček

Dalším rozdílem, ke kterému určitě hodně z nás přihlédne, je cena. Rozdíl v ceně zhruba 2000 Kč je celkem dost znát.

V téhle kategorii jasně vítězí levnější kopačky adidas Predator 18.1.

Shrnutí a závěr srovnání

Oboje kopačky adidas Predator jsou zpracovány kvalitně a z kvalitních materiálů. Pokud bych to ale měl shrnout, tak výhody, které poskytují kopačky adidas Predator 18.1, jsou znatelnější a pro samotný výkon na hřišti mnohem přínosnější. Proto bych dal přednost právě kopačkám adidas Predator 18.1 před kopačkami adidas Predator 18+.

kopačky Adidas Predator srovnání

V čem jsou lepší kopačky adidas Predator 18+

  • vložky – v krabici najdete dva druhy vložek, které si můžete měnit dle potřeby
  • lepší podrážka

V čem jsou lepší kopačky adidas Predator 18.1

  • zavazování poskytuje výrazně lepší ukotvení nohy v kopačce a možnost si kopačky dotáhnout nebo povolit dle svých potřeb
  • kopačky jsou celkově o něco pohodlnější, lépe sedí
  • jsou o něco lehčí
  • jsou výrazně levnější

Ve výsledku ale bude samozřejmě záležet jen na vás, čemu dáte přednost!

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo