Nike Mercurial Veloce III (FG) – recenze

8.3 Hodnocení
Rychlostní kopačky za rozumnou cenu

Kopačky Nike Mercurial Veloce III nabízí téměř všechno, co byste si od "rychlostních" kopaček mohli přát a navíc za rozumnou cenu.

Zpracování
8.5
Pohodlí
8.2
Design
8.3
Líbí se mi:
 • velice lehké kopačky
 • agresivní tvar a rozmístění špuntů
 • kvalitní syntetika
 • stejný tvar a design jako vyšší model Vapor XI
Nelíbí se mi:
 • jsou těsnější, jako většina kopaček Mercurial
 • tenká syntetika na svršku neposkytuje tolik ochrany
Přidej tvoje hodnocení

Kopačky Nike Mercurial Veloce III jsou dalším modelem z „rychlostního“ a hodně oblíbeného sila Mercurial. Vedle top modelu Mercurial Superfly a nižšího, ale o nic horšího, modelu Mercurial Vapor, je to v pořadí třetí model v řadě. Co tenhle model nabízí a vyplatí se koupit?

Nike Mercurial Veloce III – představení

Model Nike Mercurial Veloce III sedí uprostřed celé řady a uprostřed se pohybuje zhruba i cenou. Seženete ho jak v provedení s ponožkou (o něco dražší), tak bez ponožky. My si v dnešní recenzi představíme model bez ponožky. Jak vypadá, co nabízí a kolik stojí, mrkneme na všechno.

 • Nike Mercurial Superfly V (s ponožkou)
 • Nike Mercurial Vapor XI (bez ponožky)
 • Nike Mercurial Veloce III DF (s ponožkou)
 • Nike Mercurial Veloce III (bez ponožky)
 • Nike Mercurial Victory VI DF (s ponožkou)
 • Nike Mercurial Victory VI (bez ponožky)
 • Nike Mercurial Vortex III (bez ponožky)

Nike Mercurial Veloce III – recenze

Už předešlý model Nike Mercurial Veloce II byl co do zpracování kvalitní a oblíbený a nejinak je tomu i u nového modelu Veloce III. Podíváme se na všechno, co je dobré o něm vědět dřív, než si koupíte ten svůj.

Svršek kopačky

Nike Mercurial Veloce III jsou syntetické kopačky. Nenajdete na nich flyknit materiál, jako u topmodelu Superfly V, ani super tenký Teijin, jako u modelu Nike Mercurial Vapor XI, ale blíže nespecifikovaný syntetický materiál. Tenhle syntetický materiál je o něco tlustší a ne tak “prémiový” jako supertenký Teijin na vyšším modelu Vapor XI, ale pořád dostatečně tenký, flexibilní a měkký.

Na svršku kopačky je stejně jako u vyšších modelů textura, která je nazvána speedribs. Jsou to ty horizontálně vystouplé proužky, které by měly poskytovat trochu lepší kontakt s balonem. Upřímně si myslím, že to určitě nějaký efekt má, ale rozhodně to není nic, co by vás mělo posadit na zadek.

Shrnuto. Syntetický svršek je ve své cenové kategorii kvalitní, dostatečně měkký, flexibilní a lehký, bez zbytečných fičurek kolem. Pokud dáváte přednost syntetickým kopačkám, pak je to určitě dobrá volba.

Jazyk a zavazování

Syntetický jazyk je z části pevně spojen s kopačkou a z části klasicky volný. Do výšky třetí dírky na vnější straně a čtvrté dírky na vnitřní straně odspodu jazyka, je jazyk pevně spojen s kopačkou. Znamená to, že ho prostě celý neohrnete a je to taková pojistka proti tomu, že bude v kopačce lítat ze strany na stranu při pohybu. Více je vidět na obrázcích nebo videu. Jazyk je lehký a tenký.

Zavazování jde klasicky středem kopačky a jak je vidět na obrázcích, v dolní části kopačky jsou do výšky třetí dírky odspodu vždy dvě dírky vedle sebe. Zavazování je tak mnohem pevnější, ale vzhledem k tomu, že dolní část jazyka je pevně připevněna ke kopačce a nedá se ohrnout, je navlékání tkaniček docela piplačka. Tkaničku musíte nejprve protáhnout do kopačky, pak vevnitř poslepu najít druhou dírku vedle a tkaničku protáhnout ven (nebo naopak). Samozřejmě, tkaničky zas tak často navlékat nebudete, takže to není nic nepřekonatelného.

Shrnuto. Jazyk a zavazování jsou dostačující. Splňují to co mají a to je hlavní.

Vnitřek kopačky

Uvnitř kopačky je stejný materiál, jako je na svršku kopačky, pouze na patě a pod kotníky je navíc pohodlnější syntetická kůže. V patě kopačky je uvnitř zabudována malá plastová destička, která celou kopačku zpevňuje a současně patu chrání před nárazy a nakopnutími. Klasika, kterou najdeme u většiny kopaček. Vložka je plně vyjímatelná a je ze stejného materiálu, jako vložky u vyšších modelů, což je super.

Celkově je vnitřek kopačky hodně jednoduchý, bez zbytečných materiálů a vrstev, které by kopačku dělaly těžší, což se od rychlostních kopaček řady Mercurial ani nechce. Vložka je pohodlná a svoji práci odvede dobře.

Podrážka a špunty

U vyšších modelů Superfly a Vapor najdeme anatomicky tvarovanou podrážku, která se snaží kopírovat tvar chodidla. U modelu Nike Mercurial Veloce III nenajdeme anatomickou podrážku, ale klasickou “placatou” podrážku, na kterou jsme zvyklí u většiny kopaček. Materiál je kvalitní, pevný, ale dostatečně pružný. Celkově se jedná o velmi dobrou podrážku.

Zkus taky:
Nike Mercurial Vapor 12 Elite - narozen 1.3.2018, váha 190g

Rozložení špuntů má celá řada Mercurial u všech kopaček poslední generace stejné. Hodně agresivní, zajišťující perfektní odpich tak, jak by si to člověk u “rychlostních” kopaček představoval. Také proto jsou kopačky Mercurial tak oblíbené a účinné. Špunty mají véčkovitý tvar, víceméně stejnou délku a každý je natočen trochu jiným směrem.

Ve výsledku jde o velmi dobrou podrážku s kvalitním a agresivním rozložením špuntů a bude se skvěle hodit pro rychlostní typy hráčů.

Váha

Kopačky Nike Mercurial Veloce III (velikost EUR 43) váží 178 gramů, což je skvělá váha a jsou jen o 10 gramů těžší, než vyšší model Mercurial Vapor XI, který je super lehoučký.

váha kopaček Veloce 3

Design a pohodlí

Designem jsou kopačky Nike Mercurial Veloce III hodně podobné vyššímu modelu Vapor XI. Na větší vzdálenost byste jen stěží rozeznali, který je který. V recenzi jsem použil kopačky z barevné kolekce Nike Radiation Flare Pack. Kopačky jsou ve svítívé žlutozelené barvě s černými detaily v podobě nápisu mercurial a černých znaků Nike. Špunty jsou z poloviny průsvitné. Celkový design kopaček je hodně povedený. Barevné provedení je také dobré. Není nijak přeplacané, klade důraz na jednoduchost, svižnost, rychlost.

Kopačky padnou opravdu velice dobře a jsou pohodlné hned po vyndání z krabice. Jak už jsme si řekli, designem (a tedy i tvarem) jsou skoro stejné jako vyšší vaporky, až na tu anatomickou podrážku, která tady chybí. Celkově je potřeba se připravit na to, že kopačky jsou trochu těsnější, jako všechny kopačky Mercurial. V kopačce není žádné zbytečné místo navíc a mají těsnější fit po celé délce chodidla. Určitě bych je nedoporučoval nikomu se širšími a širokými chodidly. Pokud jste měli některé kopačky Mercurial už v minulosti a nědělali vám větší problémy, nebudou vám dělat problémy ani tyhle.

Číslování odpovídá skutečnosti.

Cena

Samozřejmě záleží na tom, jakou barevenou variantu si vyberete. Kažopádně kopačky Nike Mercurial Veloce III (FG) se dají sehnat již za cenu od 2100 Kč výše (duben 2017), průměrně pak kolem 2500 – 3000 Kč. Vzhledem ke zpracování a nabízeným materiálům je to cena odpovídající a rozhodně nemusíte mít strach, že by to byly vyhozené peníze.

S ponožkou nebo bez ponožky

Na tohle bude mít asi každý trochu jiný pohled a rozhodnout se bude muset každý sám. Mezi hlavní rozdíly patří:

 1. cena
 2. váha
 3. pohodlí
 4. vzhled

Kopačky s ponožkou jsou o něco dražší, o něco těžší (cca o 20 gramů) a nejsou tak pohodlné. Vzhledem k tomu, že kopačky s ponožkou mají trochu jinou stavbu, než klasické nízké kopačky, v oblasti paty a obecně zadní části chodidla nejsou tak pohodlné. Po technické stránce vám kopačky s ponožkou žádné extra výhody při hře nepřinesou. Co se týče vzhledu, někomu se líbí kopačky s ponožkou, někomu bez, tady už je to hodně individuální.

Konkrétně u modelu Nike Mercurial Veloce III DF (s ponožkou) je ponožka a jazyk z trochu levnějšího elastického materiálu, který je materiálu flyknit u vyššího modelu Superfly jen podobný, což je dobré vědět.

Konečné rozhodnutí tak bude jen na vás.

Nike Mercurial Veloce III – hodnocení

Kopačky Nike Mercurial Veloce III budou skvělou volbou pro všechny, kteří hledají:

 • lehké, syntetické kopačky s dobrou podrážkou a skvělým, hodně agresivním, rozložením špuntů
 • kvalitní zpracování kopaček, které ve své cenové třídě kolem 2000 – 3000 Kč patří rozhodně k tomu lepšímu, co se dá dnes koupit.
 • kopačky za přijatelnou cenu a ty, kteří nechtějí utrácet za vyšší a dražší modely Superfly nebo Vapor

Kopačky Nike Mercurial Veloce III nabízí téměř všechno, co byste si od “rychlostních” kopaček mohli přát a navíc za rozumnou cenu.

8.3 Hodnocení
Rychlostní kopačky za rozumnou cenu

Kopačky Nike Mercurial Veloce III nabízí téměř všechno, co byste si od "rychlostních" kopaček mohli přát a navíc za rozumnou cenu.

Zpracování
8.5
Pohodlí
8.2
Design
8.3
Líbí se mi:
 • velice lehké kopačky
 • agresivní tvar a rozmístění špuntů
 • kvalitní syntetika
 • stejný tvar a design jako vyšší model Vapor XI
Nelíbí se mi:
 • jsou těsnější, jako většina kopaček Mercurial
 • tenká syntetika na svršku neposkytuje tolik ochrany
Přidej tvoje hodnocení

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení / 5. Hlasovalo:

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Celkové hodnocení

Topkopačky
Logo