Puma Future Ultimate vs. Pro [SROVNÁNÍ] – koupit dražší nebo levnější model?

Vyzkoušel jsem nejvyšší model Puma Future Ultimate a v pořadí druhý model Puma Future Pro. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který koupit? Pár postřehů.

Poslední 10. generace kopaček Puma Future nabízí několik modelů podle kvality použitých materiálů a zpracování:

puma future ultimate
1. Ultimate
puma future ultimate low
1. Ultimate low
puma future pro
2. Pro
puma future match laceless
3. Match+
puma future match
3. Match
puma future play
4. Play
  • Dva modely první (nejvyšší) třídy ULTIMATE a ULTIMATE LOW (liší se jen výškou ponožky u kotníků)
  • Jeden model druhé třídy PRO
  • Dva modely třetí třídy MATCH+ (bez tkaniček) a MATCH
  • Jeden model čtvrté (nejnižší) třídy PLAY

Kopačky seženeš v obchodech:

11teamsports sleva
11teamsports.cz
V obchodě si můžeš vybrat z více barevných variant. Pro 5% extra slevu využij slevový kód TOPKOP.
zjisti cenu Do obchodu
TOPKOP
5% extra sleva
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená fotbalová speciálka. Vybírat můžeš z více barevných variant.
zjisti cenu Do obchodu
Unisportstore.com
Přední evropská fotbalová speciálka s obrovským množstvím fotbalového vybavení.
Zkus taky:
Puma Future Ultimate [RECENZE] – super pohodlné kopačky
Zkus taky:
Puma Future Pro [RECENZE] – stejně dobrý jako dražší top model

Vyzkoušel jsem nejlepší a druhý nejlepší model v řadě – ULTIMATE a PRO – a našel jsem mezi nimi 5 hlavních rozdílů.

1

Váha

Je to možná zvláštní, ale tím nejvýraznějším rozdílem je váha. Zatímco model ULTIMATE ve velikosti EUR 43 váží 235 gramů, model PRO v té samé velikosti váží 270 gramů.

Puma Future Ultimate váha
Váha kopaček Puma Future Pro

Je to velký rozdíl? Záleží, jestli je pro vás váha u kopaček důležitá. Lehké kopačky z nikoho rychlejšího hráče neudělají, ale pravdou je, že mít na noze lehčí kopačky, je prostě dobrý pocit. A hrát s dobrým pocitem může nakopnout i sebevědomí.

Oproti třeba super lehkým rychlostním kopačkám New Balance Furon V7, které váží 176 gramů, jsou oba modely Puma Future znatelně těžší. Jenže kopačky Puma Future nejsou a nemají být ryze rychlostní kopačky, takže váhu zas tak neřeší. Záleží na vás, jestli ji řešit chcete.

2

Svršek

Ultimate vs Pro model
nahoře model Ultimate, dole model Pro

Nebudu se úplně nimrat v tom, jak moc se liší materiály, které jsou použité na svršcích obou modelů. Důležité je, že jsou oba syntetické a ten rozdíl na noze vůbec nepoznáte. Vůbec. Oba modely sedí skvěle, pohodlně a dotek na míči je skoro stejný.

porovnání svršků kopaček
vlevo model Pro, vpravo model Ultimate

Jediným na první pohled viditelným rozdílem je, že svršek na kopačkách ULTIMATE vypadá prémiovější, zatímco svršek na modelu PRO jako trochu lacinější, takový umělejší. Hraje to nějakou roli? Ne. Jenom je to trochu vidět (při bližším pohledu).

Puma Future Ultimate vs Puma Future Pro
vlevo model Pro, vpravo model Ultimate

Jinak se svršek obou modelů fakt v podstatě ničím nijak výrazně neliší. Ničím, čeho byste si na první dobrou všimli a řekli si: „A jo ty kráso, to je úplně jinej pocit“. A to se týče jak syntetického svršku, tak pletené ponožky u kotníků. Rozdíly jsou v podstatě minimální až neznatelný.

3

Výstelka paty

Třetím rozdílem je oblast paty uvnitř kopačky. Zatímco model ULTIMATE má výstelku na patě z mikrovlákna, model PRO ji má z materiálu podobného hladké umělé kůži. Co to znamená?

výstelky na patách
Vnitřní výstelky na patách – vlevo model Pro, vpravo model Ultimate

Zase nic moc. V kopačkách je ten rozdíl cítit jenom minimálně. Oba modely jsou krásně pohodlné a na ukotvení chodidla ten rozdíl nemá v podstatě žádný vliv.

4

Vložka

vložky kopaček
Vložky kopaček – nahoře model Ultimate, dole model Pro

V modelu ULTIMATE je vložka, která má na povrchu drobnou silikonovou lepivou vrstvičku nazvanou Nanogrip. Takhle vrstvička má lehký protiskluzový efekt. Ponožky nebo stuplny s v kopačce tolik nekloužou a noha v ní o malilinko líp sedí.

vložky do kopaček
Vložky kopaček – nahoře model Ultimate, dole model Pro

Model PRO vrstvu Nanogrip nemá. Tam je tradiční materiál ze síťoviny. Pokud bych chtěl, aby mi chodidlo v kopačce lépe sedělo, pořídím protiskluzové ponožky a neřeším.

Zkus taky:
TOP 10: Nejlepší protiskluzové ponožky na fotbal (2024)
5

Podrážka

Posledním znatelnějším rozdílem je podrážka. Oba modely mají plastové podrážky, ale na modelu PRO je toho plastu trochu víc, a proto je podrážka modelu PRO těžší a trochu méně flexibilní (ohebná).

podrážky kopaček
Podrážky kopaček – nahoře model Ultimate, dole model Pro

Odlišný je také počet a rozložení špuntů na podrážkách. Jak je vidět na obrázcích, model PRO má některé špunty oválné (kónické), zatímco model ULTIMATE ne. Kónické špunty jsou lepší pro změny směru pohybu, protože se tolik nekoušou do terénu.

podrážky kopaček
Podrážky kopaček – vlevo model Ultimate, vpravo model Pro

I když jsou oba modely určené na přírodní trávu i umělku (FG/AG), mnohem radši bych si na umělku vzal model PRO právě i kvůli kónickým špuntům. Všimněte si taky, že model PRO má v přední části o jeden (kónický) špunt navíc, což je mnohem lepší i z hlediska stability. Váha je rozložená na větší plochu a chodidlo má lepší podporu.

podrážky kopaček
Podrážky kopaček – vlevo model Ultimate, vpravo model Pro

Model ULTIMATE má podrážku agresivnější, jakoby se chtěl víc přiblížit rychlostním kopačkám. Model PRO má zase takový klasičtější, ale zajímavý mix. Každému může vyhovovat něco jiného.

Který model koupit?

Pokud budu koukat na cenu, půjdu rozhodně do modelu PRO. Je to podle mě jeden z vůbec nejlepších a nejpohodlnějších modelů druhé třídy na trhu, kterému se úspěšně daří napodobit top model.

Rozdílů je jenom minimum a kdybych na to vyloženě nemyslel, tak ty rozdíly v obutých kopačkách skoro nepoznám. Když si vezmu, že model PRO je skoro o polovinu levnější, než model ULTIMATE, nedokážu si ten rozdíl ceny prostě nijak rozumně ospravedlnit. Jasně, materiály jsou o něco kvalitnější, ale pocit v kopačkách, dotek na balonu a všechno ostatní je skoro k nerozeznání.

Pro někoho může být v některých ohledech levnější model PRO dokonce i lepší – trochu víc gripu na míči, méně agresivní rozložení a tvar špuntů na podrážce. Rozhodnutí tak bude na vás, ale podle mě pokud nechcete utrácet za top model ULTIMATE (který je vynikající, o tom žádná), tak je model PRO skvělou volbou a za skoro poloviční cenu dostanete 90 % toho, co nabízí top model.

Kde koupit kopačky Puma Future?

11teamsports sleva
11teamsports.cz
V obchodě si můžeš vybrat z více barevných variant. Pro 5% extra slevu využij slevový kód TOPKOP.
zjisti cenu Do obchodu
TOPKOP
5% extra sleva
sportfotbal.cz logo
Sportfotbal.cz
Oblíbená fotbalová speciálka. Vybírat můžeš z více barevných variant.
zjisti cenu Do obchodu
Unisportstore.com
Přední evropská fotbalová speciálka s obrovským množstvím fotbalového vybavení.
Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo