Určitě vás bude zajímat, stejně jako mě, které kopačky se nejčastěji objevují na nohách profesionálních hráčů v těch nejlepších evropských (v podstatě i světových) fotbalových ligách. Sestavil jsem proto infografiku s přehledem jednotlivých sil (typů) kopaček, která jsou nejvíce zastoupena mezi profíky, kteří mají uzavřený kontrakt s tou kterou sportovní značkou. Vedle každého grafu je ještě jeden koláčový, který ukazuje, kolik si která značka ukousla celkem v dané lize.
Infografika
Všechny údaje jsou aktuální k 13. srpnu 2017, dostupné na internetu a měnící se takřka každý den. I tak ale poskytují celkem dobrý pohled na to, jak si které značky a sila vedou.
Jak si vedou jednotlivé značky
Co se týče jednotlivých značek, tak je celkem dobře patrná nadvláda 3 nejsilnějších – Nike, adidas a Puma. Ve všech zmíněných ligách obsadily první tři příčky. Nejlépe je na tom značka Nike, která je na prvním místě ve všech ligách. Za ní značka adidas s také dost rozsáhlým záběrem a na třetím místě značka Puma, která už není tak rozšířena, ale stále je na tom poměrně dobře v porovnání se zbylými značkami.
Nejvíce zastoupená sila a modely
Nike
Z grafů je dobře vidět, že na všech frontách je bezkonkurenčně nejlepší silo Mercurial od firmy Nike. Tyhle rychlostní kopačky prostě táhnou. Mezi momentálně nejvíce obouvané kopačky z tohoto sila patří kopačky Nike Mercurial Vapor 11 a hned za nimi Nike Mercurial Superfly 5 (nebo jejich nižší modely).
Z ostatních kopaček značky Nike si vedou celkem dobře i sila Tiempo a Magista. O chloupek hůře je na tom silo Hypervenom. Čerstvé a kvalitní kožené kopačky Nike Tiempo Legend 7 jsou oblíbené zejména mezi obránci. U sila Magista jsou pak nejčastěji k vidění kopačky Nike Magista Obra 2 (ale i první generace) a Nike Magista Opus 2 (nebo první generace).
Silo Hypervenom nabízí top modely Nike Hypervenom Phantom 3 ve verzi s ponožkou (DF) a bez ponožky. Pro někoho možná celkem překvapivě dává více hráčů přednost verzi bez ponožky.
Adidas
Značka adidas boduje nejvíce se svým silem X, které následuje silo ACE. Nejčastěji narazíme na kopačky Adidas X 17+ Purespeed, Adidas X 17.1 a Adidas X 17.1 Leather (kožené) nebo jejich předchozí verze. U sila ACE pak na modely Adidas ACE 17+ Purecontrol, Adidas ACE 17.1 a Adidas ACE 17.1 Leather nebo jejich předchozí verze.
Opět je celkem zajímavé zjištění, že kopačky bez zavazování Purespeed a Purecontrol jsou na tom o něco hůře než kopačky se zavazováním.
Puma
Značka Puma je sice trochu ve stínu svých úspěšnějších kolegů. Jejich nové kopačky Puma One, které nahrazují zaniklá sila evoSPEED a evoTOUCH nebo kvalitní kopačky evoPOWER, mají ale stále co nabídnout.
Ostatní značky
Ostatní značky si v porovnání s těmito třemi giganty už nevedou tak dobře, ale své místo si i tak našly. Zmínit můžeme značky jako Mizuno, Lotto, Under Armour, ale v menších objemech bychom jich našli i více.
Nové modely se objevují, staré zanikají, hráči mění značky, je to neustálý koloběh, který se mění prakticky ze dne na den. I tak si myslím, že je to byl celkem zajímavý pohled na kopačky ve světe vrcholového fotbalu.