Nejlepší hřejivky, chladivky a regenerační masážní přípravky pro sportovce

Masážní přípravky ve formě hřejivých, chladivých nebo regeneračních emulzí, krémů, olejů a gelů by měly patřit do výbavy každého sportovce. Jaké jsou jejich výhody a kdy je správně používat?

Co jsou masážní přípravky a k čemu slouží

Téměř jakýkoliv sport je fyzicky náročná aktivita, při které dostává tělo zabrat. Není proto od věci se postarat o to, aby bylo tělo na tuhle zátěž dostatečně připravené a po zátěži se dokázalo rychleji a lépe zregenerovat.

Pro tyhle účely se skvěle hodí hřejivé, chladivé nebo regenerační masážní přípravky, které jsou na trhu k dostání ve formě emulzí, krémů, olejů nebo gelů. Tyhle přípravky obsahují přírodní výtažky rostlin (silice), které působí na pokožku i pod pokožkou.

Můžeme je rozdělit do tří skupin, přičemž každá se hodí v jinou dobu a k trochu jiným účelům. Masážní přípravky:

  • hřejivé
  • chladivé
  • regenerační

Hřejivé masážní přípravky (hřejivky)

Hřejivky jsou ideální před sportovním výkonem (tréninkem, zápasem) a nejčastěji se používají především v chladnějším počasí (na podzim, v zimě). Obsahují koncentrované přírodní výtažky jako kapsaicin, zázvor nebo skořici, které po aplikaci rozšíří cévy a zvýší tím prokrvení v dané oblasti.

Některé přípravky mohou způsobit alergickou reakci (zarudnutí kůže, popáleniny). Proto vždy vyzkoušejte přípravek nejdřív na malé části těla (například předloktí) a počkejte na reakci.

Zkus taky:
Puchýře z kopaček: Jak jim předejít a jak se jich zbavit

Použití hřejivek v praxi může vypadat tak, že si 20-30 minut před výkonem vmasírujete hřejivou masážní emulzi na potřebná místa (při fotbale nejčastěji přední a zadní strana stehen a lýtka), čímž se pokožka a svaly v daných místech více prokrví a udrží se delší čas v teple.

Hřejivé krémy, oleje a masážní hřejivé emulze nejenže připraví svalstvo na výkon, ale navíc slouží i jako prevence svalových křečí způsobených chladem. Hřejivé masti pro sportovce můžete použít i po výkonu pro regeneraci, kdy má teplo relaxující účinek.

Hřejivky jsou ideální před sportovním výkonem nejčastěji v chladnějším počasí (na podzim, v zimě). Po nanesení na potřebná místa zvýší jejich prokrvení a připraví svalstvo na výkon. Slouží i jako prevence proti svalovým křečím způsobeným chladem. Vhodné mohou být i jako relaxační přípravek po výkonu.

Nejlepší hřejivky

Bottom Line
 
emspoma hřejivá emulze
Emspoma hřejivá masážní emulze
Bottom Line
Oblíbená hřejivá emulze od firmy Emspoma s vyváženým obsahem funkčních látek.
Namman Muay Active krém
Bottom Line
Mezi sportovci jeden z vůbec nejoblíbenějších. Univerzální a se skvělými účinky.
Alpa masážní emulze hřejivá
Bottom Line
Oproti ostatním hřejivkám obsahuje navíc kreatin, který zlepšuje fyzickou kondici.

Chladivé masážní přípravky (chladivky)

Chladivé masážní emulze, krémy, oleje a gely slouží jako prevence proti zraněním a hodí se hlavně po náročném sportovním výkonu. Stejně jako hřejivky obsahují přírodní výtažky, ale jiné druhy – nejčastěji jedle sibiřská, mentol, eukalyptus, arnika nebo máta peprná.

Mají chladivý a zklidňující účinek, uvolňují a regenerují namáhané svaly. Skvělé jsou především v letních měsících, ale využít se dají kdykoliv například i na otoky a bolesti kloubů nebo svalů.

Chladivky jsou vhodné po sportovním výkonu a slouží především jako prevence proti zraněním, protože skvěle uvolňují a regenerují namáhané svaly. Ideální jsou v letních měsících.

Nejlepší chladivé masážní emulze, krémy a gely

Bottom Line
 
refit chladivý gel
Refit ICE Masážní gel s mentholem
Bottom Line
Extra silný gel s výrazným chladivým efektem. Využití: záda, svaly, klouby. Velice oblíbený u sportovců po sportovních výkonech.
ALPA emulze CHLADIVÁ s bylinnými extrakty
Bottom Line
Pro uvolňující masáž po sportovním výkonu. Silice z jedle sibiřské, mentol a kreatin napomáhají uvolnění a regeneraci svalů.
konska mast sport
SwissMedicus Koňská mast SPORT chladivá
Bottom Line
Koňská mast SPORT byla vytvořena speciálně pro potřeby sportovců k masáži svalů po sportovním výkonu.

Regenerační masážní přípravky

Regenerační masážní emulze, krémy, oleje a gely slouží k uvolnění, regeneraci, prokrvení pokožky a odstranění celkové únavy. Používejte nejen po výkonu, ale i mezi výkony nebo prostě jen při bolesti a únavě.

Nejlepší regenerační masážní krémy a masti

Bottom Line
 
Cemio Kamzíkova konopná mast
Bottom Line
Přináší rychlý a dlouhotrvající pocit uvolnění a osvěžení díky unikátnímu složení vysoce koncentrovaných bylinných extraktů.
alpa hemato
Alpa Hemato rehabilitační krém
Bottom Line
Výborný rehabilitační a regenerační krém s pronikavou vůní, který krásně prohřeje a uvolní svaly.
konopné mazání
Cannaderm Mentholka konopné mazání
Bottom Line
Mentholka je vhodná pro zmírnění svalové únavy po sportu, i pro masáž pokožky při namožení.

Nemažte, masírujte

Je jedno, jestli zvolíte masážní emulzi, krém, gel nebo olej, ale je důležité je nanášet vždy na suchou pokožku a spíš než klasicky namazat je mnohem lepší vmasírovat. Pomalými krouživými pohyby vetřít přípravek do pokožky tak, aby se při tom namasírovaly i svaly pod ní.

Pozor dávejte na alergické reakce. Pokud víte, že jste na některé látky alergičtí, zkontrolujte před zakoupením i složení produktu. První použití vyzkoušejte na malé části pokožky (například předloktí) a počkejte na reakci.

Vyzkoušejte více druhů

Každý reagujeme trochu jinak na teplo a chlad. Stejný přípravek může na dva lidi působit různě, a proto je dobré vyzkoušet více druhů masážních přípravků a vybrat si pro sebe ten nejlepší. Stejně tak může každému vyhovovat trochu jiná forma – emulze, mast, olej, gel. Nebojte se experimentovat.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 21

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo