Kopačky Nike Tiempo Legend 6 (FG) – recenze

Aktualizováno 26. 6. 2022

8.5 Hodnocení
Nike Tiempo – kožená spolehlivost

Momentálně (2016) kopačky Nike Tiempo Legend VI patří mezi TOP10 kožených kopaček na trhu.

Zpracování
8.2
Pohodlí
8.8
Design
8.4
Líbí se mi:
 • kvalitní klokaní kůže
 • vnitřní nosná konstrukce
 • rychlé prošlápnutí a pohodlné nošení
 • dobrá podrážka s efektivně řešeným rozmístěním kolíků/špuntů
Nelíbí se mi:
 • syntetický jazyk by mohl být tlustší
 • na tvrdém povrchu mohou špunty tlačit do nohou

Kopačky Nike Tiempo Legend 6 jsou velice kvalitní kožené kopačky, které staví na letité oblíbenosti všech kopaček z rodiny Nike Tiempo. Na kožené kopačky, u kterých to není obvyklé, nabízí celou řadu zajímavých technologických vychytávek. Pokud hledáte pohodlné a kvalitní kopačky, Tiempo Legend 6 jsou skvělou volbou.

Tiempo Legend 6 – krátké představení

Kopačky Nike Tiempo Legend 6 byly vypuštěny koncem roku 2015 a jsou prozatím posledním zástupcem velmi populární rodiny Nike Tiempo, která je s námi již od roku 1994.

Všechny kopačky této široké řady si vždy zakládaly především na kvalitním koženém provedení, které je základním předpokladem pro pohodlné nošení a precizní hru s balonem.

Protože už Tiempo Legend 5 byly vynikající kopačky, které nasadily laťku hodně vysoko, všichni s napětím očekávali, jak se povedou nové šestky.

Mezi známá jména fotbalového světa, která kopačky v současnosti obouvají patří například Sergio Ramos, Jérome Boateng, Gerard Piqué, Thiago Silva a další. Takže se pojďme rovnou podívat, co nám nové Legendy nabízí.

Design

První, co vás upoutá, když vyndáte kopačky z krabice, je velmi čistý a ucelený vzhled. I když jsou kopačky kožené, mají na sobě v přední části pouze dva švy, kde se noha ohýbá. To, že jsou kopačky takto minimálně prošívané, má na svědomí speciální vnitřní konstrukce – kostra, na které je natažena klokaní kůže.

Tahle kostra není u kopaček Nike žádnou novinkou, každopádně u kopaček řady Tiempo nikdy předtím použita nebyla a řekneme si o ní určitě více v další části recenze. Jazyk velmi dobře splývá s celou botou a kopačka tak vypadá, jako by byla z jednoho kusu. Nikde nic nepřečnívá, nikde nic neplandá.

Barevné provedení  je jednoduché, nijak nepřeplácané a řekl bych celkově povedené. Kožený svršek je vyveden v tmavě bílé až šedé barvě (platinová). Typická fajfka Nike na obou stranách je černá s oranžovým lemováním a syntetická pata je pak v kontrastní černé barvě s oranžovým nápisem Tiempo zezadu.

Podrážky tmavě modré barvy, mají zespodu každá jiný nápis. Na jedné je oranžový znak Nike a na druhé nápis Tiempo. Špunty jsou průhledné a kopačka s nimi působí lehkým dojmem.

Nike Tiempo Legend 6
Nike Tiempo Legend VI

Pro ty, kteří by si chtěli vybrat jinou barevnou kombinaci, připravila firma Nike i další varianty, takže vybrat si může každý dle svého.

Nike Tiempo Legend VI - barevná provedení

Pohodlí

Hned jak si do kopaček vlezete, zjistíte, že v nich noha sedí opravdu velmi pevně. Syntetický jazyk z paměťové pěny, zpevněná pata a vnitřní kostra boty vám nohu perfektně ukotví na své místo, což oceníte při rychlých změnách směru pohybu, kdy vám noha v kopačce nebude lítat ze strany na stranu, klouzat nebo se jinak vyzouvat.

Díky zmíněným vlastnostem se kopačky Nike Tiempo Legend 6 jeví těsnější, ale pokud nemáte extra široká chodidla, neměly by dělat problémy téměř nikomu. Číslování odpovídá skutečnosti a pokud máte rádi opravdu těsný fit, můžete vzít klidně i o půl čísla menší, kožené kopačky se roztáhnou.

Krásně měkká, poddajná klokaní kůže a flexibilní podrážka zaručují velmi rychlé prošlápnutí. Kopačky jsou celkově velmi pohodlné a postupem času, jak se bude kůže tvarovat podle vaší nohy, to bude ještě lepší.

Svršek boty

Už na první pohled si všimnete něčeho zvláštního. Přestože jsou kopačky z větší části kožené, nemají na sobě téměř žádné švy a celé působí velmi hladkým a čistým dojmem.

Za tím vším stojí speciální vnitřní kostra, na kterou je natažena a vakuovým procesem připevněna klokaní kůže, která tak může být o něco tenčí. Tato kostra je vidět i na svršku boty (a když po botě přejedete prstem, můžete ji i velmi dobře cítit) a má hned několik dalších funkcí.

Tím, že je kůže na kostru připevněna speciálním procesem, který zaručuje bezpečné uchycení, nemusí být na kopačce použito tolik švů a prošívání. Skrze švy se do boty může dostávat voda, která pak narušuje kůži a způsobuje její ztvrdnutí, což je problém, který právě použití této kostry dokáže z větší části vyřešit.

Další funkcí kostry u kopaček Nike Tiempo Legend 6 je, že udržuje kůži stále mírně napnutou, takže zabezpečuje také to, že se kůže nebude příliš roztahovat, natahovat a ztrácet časem svůj tvar.

Společně s jazykem a zpevněnou patou dokáže konstrukce ukotvit vaši nohu na místo, kam patří a nemusíte se tak obávat, že vám bude noha v kopačce lítat.

Nejzajímavější na tom všem je, že ačkoliv kostru vidíte a pokud po ní přejedete prsty i cítíte, ale jakmile boty nazujete, v podstatě nevíte, že tam vůbec je.

Zkus taky:
Jak vybrat kopačky – podrobný návod krok za krokem

Samotná kůže, použitá na těchto kopačkách, je kvalitní klokaní. Je krásně měkká, možná o něco tenčí, než byla například na Tiempo Legend 5. I přesto je ale dostatečně tlustá na to, aby nabízela optimální kvalitu, kterou bychom od kožených kopaček očekávali a poskytuje mnohem vyšší míru ochrany, než celá řada syntetických kopaček.

Klokaní kůže pokrývá téměř celý svršek kopaček kromě paty a jazyka. Od “fajfky” dozadu na jedné straně a od černého materiálu dozadu na druhé straně kopačky je použito syntetických materiálů. Klokaní kůže tak není použita na celé botě, ale jen tam, kde je to pro hráče nejefektivnější.

Na svršku kopaček je použita ACC technologie (na botě je i nápis), která by měla zaručovat, že se kopačky budou chovat vždy téměř stejně za jakéhokoliv počasí. Určitě bychom se mohli bavit o tom, do jaké míry je tato technologie účinná. Každopádně to není hlavní důvod, proč byste si kopačky měli nebo naopak neměli kupovat. Stačí nám vědět, že na kopačkách je a určitý efekt mít bude.

Jazyk a tkaničky

Firma Nike připravila pro tyto kopačky “jednodílný” syntetický jazyk. To je hodně zajímavý prvek, který můžeme najít i u dalších kopaček jako např. Nike Mercurial Vapor X nebo Hypervenom Phinish.

Proč jednodílný? Jazyk je v podstatě pevně spojen se zbytkem kopačky a je volný až v jeho nevrchnější části od třetí dírky na tkaničky nahoru, takže ohrnout jde jen z malé části. Někomu to možná nepřijde, ale za sebe můžu říct, že se mi kopačky nazouvaly poměrně ztuha a musel jsem docela dost povolovat tkaničky.

Jaké jsou výhody jednodílného jazyku? Na jazyku je použit určitý druh paměťové pěny a jakmile kopačky nazujete, pěna se vytvaruje podél vašeho nártu a chodidlo vám do boty krásně a hlavně pevně zapadne.

Díky tomu, že je jazyk pevně spojen s kopačkou, nikam neklouže a nikde nic nepřečnívá. Společně s dobře řešeným zavazováním dokáže botu perfektně utěsnit a chránit ji tak před nežádoucím promočením. Jazyk je zhruba stejně tlustý jako kůže na kopačce, což není zrovna moc, ale holt to musí stačit.

Tkaničky. Poslední dvě dírky nahoře jsou klasické, jinak jsou vždy jakoby dvě vedle sebe a zavazování je tím hodně pevné. Po hodině hraní budete mít tkaničky utaženy stejně pevně jako na začátku. Tkaničky jsou kvalitní a neměly by se jen tak snadno přetrhnout.

Vnitřek boty a pata

Uvnitř boty je z větší části nylonová podšívka, jen na patě a z části po stranách je pohodlnější syntetická kůže pro lepší pocit. Jak už jsme zmínili, vnitřní kostru kopačky po nazutí prakticky necítíte, takže nikde ničemu nepřekáží. Celkově působí kopačky uvnitř pohodlným a mírně těsnějším dojmem.

Pohodlná EVA vložka se dá zcela vyjmout a zespoda na patě a v přední části najdete dvě místa s PORON materiálem, který ještě více a efektivněji tlumí jakékoliv nárazy.

Pata je vyztužena odolným TPU materiálem a kopačka je tak výborně zpevněna, poskytuje skvělou ochranu zadní části nohy a celkově kopačku a nohu v ní dobře stabilizuje.

Podrážka a špunty

Podrážka je prakticky stejná jako u předchozího modelu Nike Tiempo Legend 5, která byla úspěšná a prostě na ní nebylo moc co zlepšovat. TPU podrážka, vyrobena dvojitým vstřikováním, je ohebná a přesto odolná.

Na podrážce najdeme kombinaci 12 průhledných špuntů. Osmi kónických (kuželovitých) špuntů v přední části a čtyř čepelovitých v zadní části, což je ideální kombinace pro dobrou přilnavost, zrychlení i celkovou stabilitu.

Uprostřed mezi kónickými špunty vpředu jsou ještě 3 menší čepelovité, které slouží pro lepší odpich. V přední části najdete úzkou rýhu, která napomáhá lepšímu ohýbání podrážky při pohybu.

Jedinou nevýhodou může být fakt, že podrážka není nejtlustší a pokud budete kopačky používat na tvrdším povrchu, mohly by vás časem začít tlačit špunty do nohy. Ale to je opravdu jen případ tvrdého povrchu, na klasické trávě je to bez problémů.

Pozn.: Nike nabízí kopačky Nike Tiempo Legend VI také v SG, AG a TF (turfy) verzi.

Kromě FG kopaček na klasický travnatý povrch nabízí Nike také provedení:

 • Nike Tiempo Legend 6 SG – na měkký povrch
 • Nike Tiempo Legend 6 AG – na umělý travnatý povrch
 • Nike Tiempo Legend 6 TF – turfy

Váha

Na to, že jsou to kožené kopačky a mají navíc i solidně zpevněnou patu, jsou relativně lehké. Každopádně jsou o něco těžší než předchozí model 5. Nike Tiempo Legend 6 váží 257 gramů (velikost UK8 / US9).

Nike-tiempo-legend-6-grams

Životnost

Protože se jedná o kožené kopačky, je potřeba se o ně samozřejmě náležitě starat, aby vydržely více než jednu sezonu. V podstatě všechny materiály na kopačkách použité jsou velmi dobré kvality a neměly by s nimi být žádné problémy.

Cena

Na samotný závěr se ještě zmíníme o ceně, která se u kopaček Nike Tiempo Legend 6 momentálně pohybuje v rozmezí od 3000 do 5000 Kč. Cena je trochu vyšší a bude záležet jen na vás, zda se rozhodnete do nich investovat.

Pokud by pro vás byla cena příliš vysoká, můžete vyzkoušet také levnější kožené varianty Nike Tiempo Legacy, Nike Tiempo Mystic nebo Nike Tiempo Genio, které sice nejsou přímo z klokaní kůže, ale stále se jedná o velmi kvalitní a pohodlné kožené kopačky. Kopačky koupíte zde.

Nike Tiempo Legend 6 (FG) – hodnocení

Momentálně patří kopačky Nike Tiempo Legend 6 mezi TOP10 kožených kopaček na trhu. Spojují v sobě klasiku kožených kopaček s moderními technologiemi a jsou více než obstojným nástupcem předešlého modelu Legend 5, které byly a stále jsou skvělé.

Legend 6 poskytují výborný komfort, kvalitní kožené provedení, efektivní rozmístění špuntů a celkový pocit z nich je trochu více moderní, než například u Adidas Copa Mundial. Pokud tedy budete vybírat kopačky a hledat kožené kopačky s prvky moderních technologií, určitě stojí Nike Tiempo Legend 6 za zvážení.

Související články: Recenze kopaček Nike Tiempo Legend 7

8.5 Hodnocení
Nike Tiempo – kožená spolehlivost

Momentálně (2016) kopačky Nike Tiempo Legend VI patří mezi TOP10 kožených kopaček na trhu.

Zpracování
8.2
Pohodlí
8.8
Design
8.4
Líbí se mi:
 • kvalitní klokaní kůže
 • vnitřní nosná konstrukce
 • rychlé prošlápnutí a pohodlné nošení
 • dobrá podrážka s efektivně řešeným rozmístěním kolíků/špuntů
Nelíbí se mi:
 • syntetický jazyk by mohl být tlustší
 • na tvrdém povrchu mohou špunty tlačit do nohou
Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo