Kopačky Nike Tiempo Legend VI (FG) – recenze

Kopačky Nike Tiempo Legend VI byly vypuštěny koncem roku 2015 a jsou prozatím posledním zástupcem velmi populární rodiny Nike Tiempo, která je s námi již od roku 1994. Všechny kopačky této široké řady si zakládaly především na kvalitním koženém provedení, které je základním předpokladem pro pohodlné nošení a precizní hru s balonem. Protože už Legend 5 byly vynikající kopačky, které nasadily laťku hodně vysoko, všichni s napětím očekávali, jak se povedou nové šestky. Mezi známá jména fotbalového světa, která kopačky obouvají patří například Sergio Ramos, Jérome Boateng, Gerard Piqué, Thiago Silva a další. Takže se pojďme rovnou podívat, co nám nové Legendy nabízí.

Obsah:

 1. Design
 2. Pohodlí
 3. Zpracování
 4. Cena
 5. Závěr

Design 8,3/10

První co vás upoutá, když vyndáte kopačky z krabice, je velmi čistý a ucelený vzhled. Ač jsou kopačky kožené, mají na sobě v přední části pouze dva švy, kde se noha ohýbá. To, že jsou kopačky takto minimálně prošívané, má na svědomí speciální vnitřní konstrukce – kostra, na které je natažena klokaní kůže. Tato kostra není u kopaček Nike žádnou novinkou, každopádně u kopaček řady Tiempo nikdy předtím použita nebyla a řekneme si o ní určitě více v další části recenze. Jazyk velmi dobře splývá s celou botou a kopačka tak vypadá, jako by byla z jednoho kusu. Nikde nic nepřečnívá, nikde nic neplandá.

 

Nejlepší ceny kopaček Nike Tiempo Legend 6 najdeš tady.

 

Barevné provedení  je jednoduché, nijak nepřeplácané a řekl bych celkově povedené. Kožený svršek je vyveden v tmavě bílé až šedé barvě (platinová), typická fajfka Nike na obou stranách je černá s oranžovým lemováním a syntetická pata je pak v kontrastní černé barvě s oranžovým nápisem Tiempo zezadu. Podrážky tmavě modré barvy, mají zespodu každá jiný nápis. Na jedné je oranžový znak Nike a na druhé nápis Tiempo. Špunty jsou průhledné a kopačka s nimi působí lehkým dojmem.

Nike Tiempo Legend 6

Nike Tiempo Legend VI

Pro ty, kteří by si chtěli vybrat jinou barevnou kombinaci, připravila firma Nike i další varianty, takže vybrat si může každý dle svého.

Nike Tiempo Legend VI - barevná provedení

 

Pohodlí 8,8/10

Hned jak si do kopaček vlezete, zjistíte, že v nich noha sedí opravdu velmi pevně. Syntetický jazyk z paměťové pěny, zpevněná pata a vnitřní kostra boty vám nohu perfektně ukotví na své místo, což oceníte při rychlých změnách směru pohybu, kdy vám noha v kopačce nebude lítat ze strany na stranu, klouzat nebo se jinak vyzouvat. Díky zmíněným vlastnostem se kopačky Nike Tiempo Legend VI jeví těsnější, ale pokud nemáte extra široká chodidla, neměly by dělat problémy téměř nikomu. Číslování odpovídá skutečnosti a pokud máte rádi opravdu těsný fit, můžete vzít klidně i o půl čísla menší, kožené kopačky se roztáhnou. Krásně měkká, poddajná klokaní kůže a flexibilní podrážka zaručují velmi rychlé prošlápnutí. Kopačky jsou celkově velmi pohodlné a postupem času, jak se bude kůže tvarovat podle vaší nohy, to bude ještě lepší.

 

 

Zpracování 8,2/10

Podíváme se na všechno, co je důležité a co je potřeba zmínit. Ať už pozitivního nebo negativního. Konkrétně:

 1. Svršek boty  8,5/10
 2. Jazyk a tkaničky  8/10
 3. Vnitřek boty a pata  8,5/10
 4. Podrážka a špunty  8,5/10
 5. Váha  7,5/10
 6. Životnost 8/10

Zpracování celkem 8,2/10

 

Svršek boty

Už na první pohled si všimnete něčeho zvláštního. Přestože jsou kopačky z větší části kožené, nemají na sobě téměř žádné švy a celé působí velmi hladkým a čistým dojmem. Za tím vším stojí speciální vnitřní kostra, na kterou je natažena a vakuovým procesem připevněna klokaní kůže, která tak může být o něco tenčí. Tato kostra je vidět i na svršku boty (a když po botě přejedete prstem, můžete ji i velmi dobře cítit) a má hned několik dalších funkcí.

Tím, že je kůže na kostru připevněna speciálním procesem, který zaručuje bezpečné uchycení, nemusí být na kopačce použito tolik švů a prošívání. Skrze švy se do boty může dostávat voda, která pak narušuje kůži a způsobuje její ztvrdnutí, což je problém, který právě použití této kostry dokáže z větší části vyřešit. Další funkcí kostry u kopaček Nike Timepo Legend VI je, že udržuje kůži stále mírně napnutou, takže zabezpečuje také to, že se kůže nebude příliš roztahovat, natahovat a ztrácet časem svůj tvar. Jak už jsme zmínili výše, společně s jazykem a zpevněnou patou dokáže konstrukce ukotvit vaši nohu na místo, kam patří a nemusíte se tak obávat, že vám bude noha v kopačce lítat.

Nejzajímavější na tom všem je, že ačkoliv kostru vidíte a pokud po ní přejedete prsty i cítíte, ale jakmile boty nazujete, v podstatě nevíte, že tam vůbec je.

 

Pokud hledáte nejlepší ceny kopaček Nike Tiempo Legend VI, najdete je zde.

 

Samotná kůže, použitá na těchto kopačkách, je kvalitní klokaní, krásně měkká, možná o něco tenčí, než byla například na Tiempo Legend 5, ale i přesto dostatečně tlustá nato, aby nabízela optimální kvalitu, kterou bychom od kožených kopaček očekávali a poskytuje mnohem vyšší míru ochrany, než celá řada syntetických kopaček. Klokaní kůže pokrývá téměř celý svršek kopaček kromě paty a jazyka. Od “fajfky” dozadu na jedné straně a od černého materiálu dozadu na druhé straně kopačky je použito syntetických materiálů, takže klokaní kůže není použita na celé botě, ale jen tam, kde je to pro hráče nejefektivnější.

Na svršku kopaček je použita ACC technologie (na kopačce to uvádí přímo nápis), která by měla zaručovat, že se kopačky budou chovat vždy téměř stejně za jakéhokoliv počasí. Určitě bychom se mohli bavit o tom, do jaké míry je tato technologie účinná, každopádně to není hlavní důvod, proč byste si kopačky měli nebo naopak neměli kupovat, takže nám bude stačit vědět, že na kopačkách prostě je a určitý efekt mít bude.

klikni pro zvětšení

 

Jazyk a tkaničky

Firma Nike připravila pro tyto kopačky “jednodílný” syntetický jazyk, což je hodně zajímavý prvek, který můžeme najít i u dalších kopaček jako např. Nike Mercurial Vapor X nebo Hypervenom Phinish. Proč jednodílný? Jazyk je v podstatě pevně spojen se zbytkem kopačky a je volný až v jeho nevrchnější části od třetí dírky na tkaničky nahoru, takže ohrnout jde jen z malé části. Někomu to možná nepřijde, ale za sebe můžu říct, že se mi kopačky nazouvaly poměrně ztuha a musel jsem docela dost povolovat tkaničky.

Jaké jsou výhody jednodílného jazyku? Na jazyku je použit určitý druh paměťové pěny a jakmile kopačky nazujete, vytvaruje se podél vašeho nártu a chodidlo vám do boty krásně a hlavně pevně zapadne. Díky tomu, že je jazyk pevně spojen s kopačkou, nikam neklouže, nikde nic nepřečnívá a společně s dobře řešeným zavazováním, dokáže botu perfektně utěsnit a chránit ji tak před nežádoucím promočením. Jazyk je zhruba stejně tlustý, jako kůže na kopačce, což není zrovna moc, ale holt to musí stačit.

Tkaničky. Poslední dvě dírky nahoře jsou klasické, jinak jsou vždy jakoby dvě vedle sebe a zavazování je tím hodně pevné. Po hodině hraní budete mít tkaničky utaženy stejně pevně jako na začátku. Tkaničky jsou kvalitní a neměly by se jen tak snadno přetrhnout.

 

Vnitřek boty a pata

Uvnitř boty je z větší části nylonová podšívka, jen na patě a z části po stranách je pohodlnější syntetická kůže pro lepší pocit. Jak už jsme zmínili, vnitřní kostru kopačky po nazutí prakticky necítíte, takže nikde ničemu nepřekáží. Celkově působí kopačky uvnitř pohodlným a mírně těsnějším dojmem.

Pohodlná EVA vložka se dá zcela vyjmout a zespoda na patě a v přední části najdete dvě místa s PORON materiálem, který ještě více a efektivněji tlumí jakékoliv nárazy.

Pata je vyztužena odolným TPU materiálem a kopačka je tak výborně zpevněna, poskytuje skvělou ochranu zadní části nohy a celkově kopačku a nohu v ní dobře stabilizuje.

 

 

Podrážka a špunty

Podrážka je prakticky stejná jako u předchozího modelu Nike Tiempo Legend 5, která byla úspěšná a prostě na ní nebylo moc co zlepšovat. TPU podrážka, vyrobena dvojitým vstřikováním, je ohebná a přesto odolná. Na podrážce najdeme kombinaci 12 průhledných špuntů. Osmi kónických (kuželovitých) špuntů v přední části a čtyř čepelovitých v zadní části, což je ideální kombinace pro dobrou přilnavost, zrychlení i celkovou stabilitu. Uprostřed mezi kónickými špunty vpředu jsou ještě 3 menší čepelovité, které slouží pro lepší odpich. V přední části najdete úzkou rýhu, která napomáhá lepšímu ohýbání podrážky při pohybu.

 

Potřebuješ tkaničky do kopaček? Mám pro tebe kvalitní a levné – navržené přímo do kopaček. Vyber si a napiš!

 

Jedinou nevýhodou může být fakt, že podrážka není nejtlustší a pokud budete kopačky používat na tvrdším povrchu, mohly by vás časem začít tlačit špunty do nohy. Ale to je opravdu jen případ tvrdého povrchu, na klasické trávě je to bez problémů.

Pozn.: Nike nabízí kopačky Nike Tiempo Legend VI také v SG, AG a TF (turfy) verzi.

 

Váha

Na to, že jsou to kožené kopačky a mají navíc i solidně zpevněnou patu, jsou relativně lehké. Každopádně jsou o něco těžší než předchozí model 5. Nike Tiempo Legend VI váží 257 gramů (velikost UK8 / US9).

Nike-tiempo-legend-6-grams

 

Životnost

Protože se jedná o kožené kopačky, je potřeba se o ně samozřejmě náležitě starat, aby vydržely více než jednu sezonu. V podstatě všechny materiály na kopačkách použité jsou velmi dobré kvality a neměly by s nimi být žádné problémy. Přesto je na místě se tady zmínit o celé řadě komentářů a mini-recenzí, které se vyskytují na různých fórech a diskuzích, včetně například oficiálních stránek Nike, kde si nejeden kupující stěžuje na kvalitu kopaček. Často se nejen zde opakují problémy s podrážkou, která se již po velmi krátké době používání začne oddělovat od zbytku kopačky. Vzhledem k tomu,  že je to problém, který se v diskuzích mnohokrát opakuje, je potřeba to brát na vědomí. Nutno také říct, že v případě problémů je kupujícím téměř vždy vyhověno a boty jsou bez problémů vyměňovány za nové kusy.

 

Mrkni taky na článek Jak vybrat správné kopačky!

 

Edit 10.1.2017: Firma Nike se nedávno nechala slyšet, že všechny problémy týkající se horší kvality kopaček odstranila. Za to, že se problémy již nebudou opakovat, bych ruku do ohně nedal. Každopádně jsem mírně zvedl hodnocení kopaček, protože si to určitě zaslouží.

Cena

Na samotný závěr se ještě zmíníme o ceně, která se u kopaček Nike Tiempo Legend VI pohybuje v rozmezí od 3000 do 5000 Kč. Cena je trochu vyšší a bude záležet jen na vás, zda se rozhodnete do nich investovat. Pokud by pro vás byla cena příliš vysoká, můžete vyzkoušet také levnější kožené varianty Nike Tiempo Legacy, Nike Tiempo Mystic nebo Nike Tiempo Genio, které sice nejsou přímo z klokaní kůže, ale stále se jedná o velmi kvalitní a pohodlné kožené kopačky. Kopačky koupíte zde.

 

Závěr

Suma sumárum momentálně kopačky Nike Tiempo Legend VI patří mezi TOP10 kožených kopaček na trhu. Spojují v sobě klasiku kožených kopaček s moderními technologiemi a jsou více než obstojným nástupcem předešlého modelu Legend 5, které byly a stále jsou skvělé. Legend 6 poskytují výborný komfort, kvalitní kožené provedení, efektivní rozmístění špuntů a celkový pocit z nich je trochu více moderní, než například u Adidas Copa Mundial. Pokud tedy hledáte kožené kopačky s prvky moderních technologií, určitě stojí Nike Tiempo Legend VI za zvážení.

 

Související články: Recenze kopaček Nike Tiempo Legend 7

 

Nike Tiempo Legend VI (FG) celkem  8,4 / 10  (84%)

Nike Tiempo Legend VI FG

Nike Tiempo Legend VI FG
84.333333333333

Design

8/10

  Pohodlí

  9/10

   Zpracování

   8/10

    Klady

    • kvalitní klokaní kůže
    • vnitřní nosná konstrukce
    • rychlé prošlápnutí a pohodlné nošení
    • dobrá podrážka s efektivně řešeným rozmístěním kolíků/špuntů

    Zápory

    • syntetický jazyk by mohl být tlustší
    • na tvrdém povrchu mohou špunty tlačit do nohou
    • mohou se objevit problémy s kvalitou zpracování
    Truny

    Truny

    Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

    Mohlo by se vám líbit...

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *