Kopačky adidas Copa Mundial FG [RECENZE]

8.4 Hodnocení
Léty prověřená německá kvalita

Prvotřídní klokaní kůže nabízí výjimečný pocit při práci s balonem, rychlé prošlápnutí a celkově velmi pohodlné nošení. Pokud hledáte pohodlné a kvalitní kopačky, které vám vydrží déle než jednu nebo dvě sezony, nevadí vám jednoduchý design a retro vzhled, určitě s nimi budete nad míru spokojeni

Zpracování
8.2
Pohodlí
9
Design
8
Klady
 • prvotřídní klokaní kůže
 • rychlé prošlápnutí a pohodlné nošení
 • kvalitní zpracování
 • životnost a odolnost
Zápory
 • náročnější údržba (jako u všech kožených kopaček)
 • váha kolem 300g
 • jednoduchý design (není nutně nevýhoda)
 • dlouhý jazyk (není nutně nevýhoda)
Přidej hodnocení  |  Číst komentáře

Kopačky adidas Copa Mundial nabízí především pohodlí, vynikající pocit při hře s balonem a kvalitní zpracování, které vydrží víc jak jednu nebo dvě sezony. Ne nadarmo jsou to stále nejprodávanější kopačky v historii. Pojďte se na ně podívat blíž.

Trocha historie

Kdyby někdo řekl Adolfu Dasslerovi, zakladateli značky adidas, že se jedny z jeho kopaček budou prodávat v prakticky nezměněné podobě více jak třicet let a stanou se nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími kopačkami v historii, asi by ho považoval za blázna. Každopádně tomu tak skutečně je.

Řeč je o nestárnoucí klasice – adidas Copa Mundial. Pro mnohé nejlepší kopačky, které kdy byly vyrobeny.

Upřímně.

Asi ne úplně ty nejlepší, ale rozhodně jedny z nejkvalitnějších. Už jen to, že se prodávají tak dlouhou dobu a že se jich celosvětově prodalo daleko přes 10 milionu kusů, o mnohém vypovídá.

Poprvé byly vyrobeny v roce 1979 pro nadcházející mistrovství světa ve Španělsku konané v roce 1982 (proto také název Copa Mundial – „Světový pohár“ španělsky).

Přežily uvedení na trh několika generací svých nástupců a přesto se i dnes v éře hi-tech kopaček stále prodávají a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v budoucnu změnit.

Mezi známé osobnosti fotbalové světa, které kopačky obouvaly patří například Zinedine Zidane, Diego Maradona, Pele, Franz Beckenbauer, Michel Platini a další.

A co že je na nich teda tak úžasného?

Pohodlí

Jedna z nejdůležitějších vlastností. To, jak se budete při hře v kopačkách cítit, se projeví do určité míry také na vašem výkonu, takže tady nemá smysl šetřit.

V tomhle ohledu patří Mundialky rozhodně k tomu nejlepšímu na trhu. Díky tomu, že jsou kopačky vyrobeny z kůže, se už po velmi krátké době začnou perfektně přizpůsobovat vaší noze a po několika týdnech se v nich už budete cítit jako v bavlnce.

Je třeba myslet na to, že kožené kopačky se časem roztáhnou, takže rozhodně nemá smysl kupovat větší. Osobně kupuji kožené kopačky tak, aby přesně sedly na nohu a neměly příliš volného místa před prsty.

Kopačky adidas Copa Mundial budou vyhovovat hráčům, kteří mají širší chodidla a těžko shání dobře padnoucí kopky. V zásadě by s nimi ale neměl mít problém vůbec nikdo.

Design

Určitě nepatří k tomu nejnápaditějšímu na trhu, ale to by asi nikdo po více než „30 let starých“ kopačkách ani chtít nemohl. Ve své době u nich byl kladen důraz zejména na kvalitní zpracování a lehkou váhu (jo, na tehdejší dobu byly super lehké, dnes už to tak moc neplatí).

Kopačky nemají žádné technologické vychytávky ani pestré zbarvení. Na nic si nehrají. Nabízí prostě léty prověřenou kvalitu. Kombinace černé a bílé je nestárnoucí a nadčasová klasika. Suma sumárum, kdo má rád jednoduchý design a retro vzhled, určitě si přijde na své. Kdo ne, sáhne asi po něčem jiném.

kopačky adidas Copa Mundial FG

Sehnat se dají, i když už ne tak snadno, také v bílé (limitovaná edice) červené a modré barvě a v tzv. samba kolekci (žlutá, oranžová, modrá, červená – vydáno k příležitosti MS v Brazílii 2014).

kolekce adidas samba

Zpracování

Hned na začátku je dobré říct, že navzdory současnému trendu výroby (nejen) kopaček v asijských zemích, jsou kopačky adidas Copa Mundial vyráběny stále v Německu. To už je dnes skoro rarita a rozhodně to svědčí o zájmu značky adidas zachovat kvalitu na nejvyšší úrovní, takže za mě rozhodně velké plus.

Svršek boty

Celý svršek včetně jazyka je vyroben z klokaní kůže. Obecně jsou kožené kopačky velmi oblíbené, protože se jedná o přírodní materiál, který je dobře prodyšný, měkký a naprosto skvěle se přizpůsobí tvaru vaší nohy.

Klokaní kůže je pak úplný top mezi kůžemi u kopaček. Pocit při dotyku a hře s balonem se klokaní kůži nic nevyrovná. Abychom jenom nechválili, samozřejmě i kožené kopačky mají své nevýhody:

 • Velice ochotně absorbují vlhkost. Pokud budete hrát na podmáčeném terénu, musíte se připravit na to, že kopačky nasají vodu a ztěžknou.
 • S tím je spojená také nutnost údržby, protože starat se o kožené kopačky je podstatně náročnější a zabere více času.

Pata je vyztužena a velmi dobře chrání před případným zraněním. Kopačky jsou prošívané a už na pohled vypadají velmi bytelně a kvalitně. Celkově se jedná o prvotřídní zpracování a při správném zacházení a potřebné údržbě zaručují dlouhou životnost a není problém, aby vám vydržely i několik let.

Zkus taky:
Adidas X 17+ Purespeed (FG/AG) - recenze

Jazyk a tkaničkycopa mundial jazyk tkaničky

U samotného jazyku se zastavíme, protože to je kapitola sama o sobě. Jak je i z obrázků vidět, Mundialy mají jazyk velmi dlouhý, což nemusí úplně každému vyhovovat, při hře s balonem pak někomu doslova i překážet.

Jazyk je vyroben, stejně jako celé boty, z klokaní kůže a nosit se dá na několik způsobů:

 • Necháte ho volně stát.
 • Překlopíte ho tak, aby překrýval šněrování + můžete ho ještě převázat tkaničkami, které jsou u Mundialek nezvykle dlouhé a k tomuto účelu se dobře hodí.
 • Anebo extrémní řešení je jazyk prostě ustřihnout, čímž se však připravíte o možnost boty reklamovat.

Záleží na vás. Pokud vám vyhovuje jazyk jen překlopený přes šněrování, můžete využít malý trik. Vždy když kopačky nebudete mít na nohou, přicvakněte ho k botě kolíčkem na prádlo. Jazyk se časem přizpůsobí a zůstane ohnutý.

Tkaničky jsou dost dlouhé, nepříliš pevné a asi vám při zavazování nezbude nic jiného, než je zkrátka jednou ovázat kolem boty, případně si udělat nějakou fajnovou mašličku. Samozřejmě to není nic neřešitelného a tkaničky můžete prostě vyměnit za jakékoliv jiné, které vám budou vyhovovat.

Vnitřek boty

Uvnitř boty je syntetická podšívka, která umožňuje dobré a rychlé schnutí a pohodlná pěnová EVA vložka. Nenašel jsem nic, co by mi vyloženě vadilo nebo překáželo. Možná jen střední část boty mi přišla trochu širší, ale nic co by se nedalo vyřešit pevnějším stáhnutím tkaniček. Celkově je bota uvnitř pohodlná už při prvním nazutí a po prošlápnutí je to ještě lepší.

Podrážka a kolíky

Podrážka z polyuretanu je už od pohledu bytelná, odolná a trochu více tuhá. Na špičce podrážky jsou tři malé nýty, které ještě víc zpevňují spojení podrážky se svrškem boty. Na podrážce pak najdeme klasicky 12 lisovaných kolíků kónického (kuželovitého) tvaru.

V přední části je celkem 8 kolíků – 4 na vnější straně, 3 na vnitřní a 1 uprostřed – který by měl poskytovat lepší stabilitu a akceleraci. V zadní části pak zbylé 4 kousky. Všechny kolíky jsou stejně velké a dlouhé, ty v zadní části pak o něco širší. Celkově zajišťují velmi dobrou stabilitu a díky svojí optimální délce a tvaru můžou být dobře využity i na umělých trávnících a tvrdším povrchu.

K dostání jsou také v provedení:

Váha

Osobně si myslím, že váha u kopaček bývá hodně často přeceňována. Jasně, určitě je super, pokud jsou kopačky co nejlehčí, ale nesmí to být na úkor kvality. Podle mého názoru to na samotnou hru a výkon nemá ve výsledku nijak zásadní vliv. S lehoučkými kopačkami extra rychlejší nebudete. Je to spíš o pocitu.

Každopádně kopačky adidas Copa Mundial rozhodně nepatří k těm nejlehčím, se svou průměrnou váhou 300 gramů se řadí až někam na samotný konec pomyslného žebříčku a jsou téměř dvakrát těžší než nejnovější kopačky současnosti. V roce 1979, kdy byly tyto kopačky poprvé vyrobeny, to však byly nejlehčí kopačky na trhu. Další obdivuhodná věc a jen to dokazuje, jak už tenkrát byly výjimečné.

Copa Mundial váha

Váha 307 g (velikost US9 / UK8,5).

Video jak jsou vyráběny kopačky adidas Copa Mundial.

Cena

Nakonec se ještě zmíníme o ceně, kterou nebudu započítávat do konečného hodnocení, protože je to sice dobrý, ale v čase dost nestálý ukazatel. Vzhledem k tomu, že se jedná o luxusní kožené kopačky velmi dobré kvality asi nikoho nepřekvapí, že tomu odpovídá také cena.

Na oficiálních stránkách značky adidas jsou k dostání za cenu kolem 4000 Kč. V českých kamenných i internetových obchodech je však seženete i za cenu mnohem nižší – konkrétně od cca 2500 Kč u černo-bílé kombinace. Za kvalitní kopačky, kterými Copa Mundial bezesporu jsou, je to úměrná cena.

Kopačky adidas Copa Mundial – závěr

Mundialky si prošly zkouškou času a nutno říct, že obstály na výbornou. Prvotřídní klokaní kůže nabízí výjimečný pocit při práci s balonem, rychlé prošlápnutí a celkově velmi pohodlné nošení. Až budete vybírat kopačky a hledat takové, které vám vydrží déle než jednu nebo dvě sezony, nebude vám vadit jednoduchý design a retro vzhled, určitě s nimi budete nad míru spokojeni. Léty prověřená kvalita made in Germany za to stojí.

8.4 Hodnocení
Léty prověřená německá kvalita

Prvotřídní klokaní kůže nabízí výjimečný pocit při práci s balonem, rychlé prošlápnutí a celkově velmi pohodlné nošení. Pokud hledáte pohodlné a kvalitní kopačky, které vám vydrží déle než jednu nebo dvě sezony, nevadí vám jednoduchý design a retro vzhled, určitě s nimi budete nad míru spokojeni

Zpracování
8.2
Pohodlí
9
Design
8
Klady
 • prvotřídní klokaní kůže
 • rychlé prošlápnutí a pohodlné nošení
 • kvalitní zpracování
 • životnost a odolnost
Zápory
 • náročnější údržba (jako u všech kožených kopaček)
 • váha kolem 300g
 • jednoduchý design (není nutně nevýhoda)
 • dlouhý jazyk (není nutně nevýhoda)
Přidej hodnocení  |  Číst komentáře
3 komentáře
Show all Nejvíce pomohlo Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidej hodnocení
 1. Měl sem už několikery kopačky, ale vždycky se stejně vrátím k mundialkam. Podle mě nejlepší kopačky, který vydrží i několik let.

 2. Mě se teď roztrhly podél nártu po min. 12, možná i 14 letech používání…
  Celou dobu od dubna do listopadu 1 týdně cca 100 minutový fotbal, + 3x za sezonu vesnické celodenní turnaje…
  Používané za sucha i mokra.., nikdy jsem je nečistil ani nijak neošetřoval…blato spadlo při příštím utkání… Nejlepší kopačky co jsem kdy měl…do té doby mi vydržely různé jiné kopačky 1-2, max. 3 roky..
  Jsem rád že se stále vyrábí… není co řešit, beru je znovu😃

komentář

Celkové hodnocení

Topkopačky
Logo