Moderní klasika – kopačky Nike Premier (FG) – recenze

Kopačky Nike Premier jsou sice už starší kousek, který byl vypuštěn v roce 2013, ale to rozhodně není důvod, proč bychom je měli opomíjet. Naopak. I o po několika letech jsou to stále jedny z nejlepších kožených kopaček na trhu. A co víc? Dají se koupit za hodně příjemnou cenu.

V Nike moc dobře vědí, jak úspěšné jsou kožené kopačky Adidas Copa Mundial nebo Puma King. Kopačky, které se jen s drobnými úpravami prodávají už několik desetiletí a stále velmi dobře. Jako odpověd na tyto kopačky proto vypustili v roce 2013 svojí verzi “nesmrtelných” kožených kopaček a to právě Nike Premier. Jejich hlavním cílem je nabídnout jednoduchý, klasický design s  moderním zpracováním. Právě moderní zpracování je to, čím by měly kopačky Nike Premier předběhnout ikonické Mundialky. Podařilo se jim to?

 

Obsah:

 1. Design
 2. Zpracování
 3. Pohodlí
 4. Životnost
 5. Cena
 6. Shrnutí

 

Aktuální cena THE Nike PREMIER v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Klasický design

Už na první pohled je vidět, že kopačky mají hodně jednoduchý klasický design. Pro milovníky retro kopaček je to určitě lahůdka. Ti co mají v oblibě moderní svítivé, výrazné a mnohobarevné kopačky to naopak nebude asi žádná hitparáda. Jako se vším, někomu se budou líbit, někomu ne.

Kopačky Nike Premier ve svém designu čerpají inspiraci z prvních kopaček Nike vydaných roku 1971 nazvaných prostě jen “The Nike” a svých předchůdců z roku 1994 – kopaček Tiempo Premier. Dvě základní barvy. Černá a bílá. Černý svršek s jazykem a bílý znak Nike, který se obtáčí kolem celé kopačky z jedné strany na druhou. Podrážka kopačky je v bílé barvě a špunty v kontrastní černé.

kopačky Nike Premier

Uvnitř kopačky je oranžová vložka a spodní strana jazyka je také v barvě oranžové. Celkově vypadají kopačky elegantně a není na nich nic, co by mělo někomu vyloženě vadit. Samozřejmě designem to nejsou kopačky pro každého a tak celkově hodnotím design 8/10.

 

Kvalitní zpracování

 1. Svršek kopačky  9/10
 2. Jazyk a zavazování  7,5/10
 3. Vnitřek boty  8,5/10
 4. Podrážka a špunty  8,5/10
 5. Váha  8/10

Zpracování celkem  8,3/10

 

Svršek kopačky

Jedním z cílů kopaček Nike Premier bylo poskytnout kvalitu. Když kvalitu, tak co jiného než kůži. A když kůži, tak jakou jinou než klokaní. Klokaní kůže je jedna z těch vůbec nejlepších. Nádherně měkká,svršek kopačky Nike Premier poddajná, skvělá v kontaktu s balonem. Jedinou výtkou je, že není použita na celých kopačkách, ale pouze v přední části. Zbytek kopaček ve střední a zadní části je z kůže kozí, která je sice méně kvalitní, ale stále je to kůže. Navíc obě kůže jsou na kopačkách stejně tlusté, takže ten rozdíl skoro nepoznáte.

Když mluvíme o tloušťce, tak je potřeba říct, že kůže na kopačkách je poměrně tenká a to ze dvou důvodů. Kopačky tak mohou být levnější a lehčí. Na druhou stranu, pokud vám někdo dupne na nohu, pocítíte to určitě o to víc.

Co se celkově svršku kopaček týče, tak patří stále mezi to nejlepší na trhu. V poměru kvalita/cena jsou bezkonkureční. Jedinou drobnou nevýhodou je tak pouze to, že nejsou z klokaní kůže celé, takže dostávají 9/10.

 

 

Jazyk a zavazování

Jazyk – z celého svršku je to jediný kus, který je ze syntetického materiálu. Je poměrně tenký, ale z vnitřní části je vystlán pruhem paměťové pěny, který pěkně dosedne na vaše chodidlo a o něco více vaši nohu ochrání. Zespodu jazyka jsou malé drobné černé “tečky” fungující jako “suchý zip”, který se přichytí k vaší ponožce (stulpně) a zabrání jazyku v botě cestovat ze strany na stranu. Na vnější straně jazyka je místo (bílé), kterým se dají tkaničky provléknout skrz jazyk, takže další – ještě lepší zafixování proti pohybu. Zavazování je klasické. Celkově 7,5/10.

 

 

Vnitřek boty

Uvnitř kopaček Nike Premier je tenká syntetická podšívka a na patě a po stranách pod kotníky je semišová výstelka, která ještě zvyšuje pohodlí už tak komfortních kopaček. Uvnitř kopačky je do paty zabudována plastická destička, která celou patu zpěvňuje a zajišťuje lepší ochranu.

Klasická EVA vložka je plně vyjímatelná a v přední části má na sobě texturu s malými hrbolky, která se snaží zabranit pohybu nohy v kopačce. Vnitřek kopačky si hodnocení 8,5/10 zaslouží.

 

Podrážka a špunty

Podrážka na této kopačce je něco opravdu výjimečného. Je sice vyrobena z klasického TPU materiálu, jako u velké části ostatních kopaček, ale čím se odlišuje, je extrémní pružnost. V přední části je super pružná, střední část je trochu tužší a zadní část nejtužší (zajišťuje stabilitu celé kopačky), ale stále flexibilnější než u jiných kopaček. Podrážka navíc není tak tlustá, takže v kopačkách máte lepší kontakt se špunty potažmo i s povrchem. Na druhou stranu to, že je podrážka takhle měkká a pružná, nemusí být vždy úplně výhodou – například při střelbě, kdy se skoro zdá, že do střely nedáte takovou energii.

Na podrážce je 12 klasických kónických špuntů a vpředu uprostřed jeden oválný, který zajišťuje lepší odpich i “brždění”. Špunty mají nižší profil = jsou užší a kratší. Špunty se tak snáze a rychleji zaboří (i opustí) do povrchu pod vámi. Na klasické travnaté povrchy skvělá volba. Celkově podrážka se špunty hodnocení 8,5/10.

 

Váha

Kopačky Nike Premier FG ve velikosti EUR 44 váží 256 gramů. Ve srovnání s kopačkami Copa Mundial, které váží gramů 307, je to o 50 gramů méně. O 50 gramů méně na 90. minutový zápas, to už je znát. Na klasické kožené kopačky je to skvělá váha!

váha kopaček Nike Premier

 

Prvotřídní pohodlí a fit

Jak už to tak u kožených kopaček bývá, i tyto jsou úžasně pohodlné. Tím, že je kůže na kopačkách o něco tenčí, vám nebude trvat moc dlouho, než kopačky prošlápnete. Ve skutečnosti mi trvalo jen pár hodin, než jsem opravdu cítil, že se kopačka krásně tvaruje a formuje. Kopačky celkově mají mnohem modernější tvar než například Mundialky a padnout by měly téměř komukoliv. V porovnání s Mundialkama jsou ale určitě užší a těsnější, takže nebudou dobrou volbou pro hráče s opravdu širokými chodidly.

Co je potřeba rozhodně zmínit je číslování. Většinou je dobré kupovat kožené kopačky o půl čísla menší, protože se časem roztáhnou. Roztáhnou se i kopačky Nike Premier. Problém je v tom, že číslování u těchto kopaček je trochu mimo standard, takže doporučuji vzít o půl čísla větší než je vaše klasická velikost. Normálně nosím velikosti EUR 43. Tady jsem vzal EUR 44 a padnou skvěle i po prošlápnutí. Celkové hodnocení pohodlnosti kopaček 9/10.

 

Velmi dobrá životnost

Kopačky Nike Premier jsou vyrobeny z opravdu kvalitních materiálů, které vydrží. Životnost nebude tak dobrá, jako u nezničitelných kopaček Adidas Copa Mundial, ale i tak se není čeho obávat. Jsou to kopačky kožené, takže je jasné, že je potřeba se o ně starat. Pokud jim budete věnovat náležitou péči, nebudete s nimi mít větší problém a měly by vydržet bez problémů několik sezon.

 

Úžasná cena

Sehnat kvalitní kožené kopačky za přijatelnou cenu je skoro z říše pohádek. Nike Premier je v tomto ohledu výjimkou a můžeme za to poděkovat firmě Nike, která tyto kopačky vyrobila s ohledem na potřeby běžného hráče. Kvalitní, pohodlné, za rozumnou cenu. Perfektní volba. V současné době seženete kopačky Nike Premier v klasické černo-bílé barvě a nově také celé v černé nebo jen bílé.

 

 

Cena klasického černo-bílého modelu se pohybuje v ceně okolo 2000 Kč a mnohdy i výrazně pod, což je fantastická cena za tyhle kvalitní kopačky. Cena za pouze černou nebo pouze bílou variantu je pak o něco málo vyšší. Na léto roku 2017 se připravuje vydání nového modelu Nike Premier II, což už samo o sobě značí, jak velké oblibě se kopačky Nike Premier těší.

 

Najdete v e-shopech
od

 

Adidas Copa Mundial nebo Nike Premier?

Oboje kopačky jsou skvělou volbou pro všechny, kteří mají rádi jednoduchý klasický design s důrazem na kvalitu a pohodlí. Zatímco kopačky Adidas Copa Mundial jsou s námi v téměř nezměněné podobě už více než 30 let, kopačky Nike Premier mají v tomto ohledu o dost kratší minulost a výhodu v tom, že se tak snadněji přibližují současnému standardu a nárokům na kopačky.

Výhody kopaček Nike Premier oproti Adidas Copa Mundial:

 • kožený svršek je tenčí, kopačky jsou tak mnohem lehčí a ne tak těžkopádné
 • klasický jazyk, u kterého není potřeba řešit otázku co s ním jako u Mundialek
 • výrazně lehčí, tenčí a flexibilnější podrážka
 • celkově jsou kopačky lehčí až o více než 50 gramů, což už je docela znát
 • kopačky mají mnohem modernější tvar a zpracování
 • nižší cena

Nevýhody kopaček Nike Premier oproti Adidas Copa Mundial:

 • tenčí kůže nenabízí tolik ochrany a životnosti
 • kopačky nejsou celé z jednoho materiálu
 • podrážka se může v některých situacích jevit až příliš pružná a měkká
 • celkově nenabízí tolik ochrany, kopačky Mundial jsou mnohem robustnější, pevnější, ale také tužší

 

Shrnutí

Kopačky Nike Premier jsou skvělou volbou pro všechny, kteří hledají kvalitní kožené a pohodlné kopačky s klasickým jednoduchým designem, moderním zpracováním a to vše za úžasnou cenu. Jsou jako stvořeny pro všechny hráče, kteří mají rádi kontakt s balonem, tvoří hru a přitom si zakládají na pohodlí. Za velmi dostupnou cenu dostanete opravdu kvalitu.

 

Nike Premier

Nike Premier
84.333333333333

Design

8/10

  Pohodlí

  9/10

   Zpracování

   8/10

    Klady

    • kvalitní zpracování
    • na kožené kopačky velice lehké
    • super flexibilní podrážka
    • dostupná cena

    Zápory

    • tenčí kůže - nabízí trochu méně ochrany
    • někomu nemusí vyhovovat až příliš měkká a pružná podrážka
    Truny

    Truny

    Na trhu je dnes nepřeberné množství kopaček a vyznat se v nich je někdy kunšt. Rád bych na tomto webu sdílel recenze a články, které by snad mohly někomu pomoct při výběru a rozhodování. Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy, určitě napište!

    Mohlo by se vám líbit...

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *