Jak se starat o kopačky

Aktualizováno 3. 9. 2022

Končí zápas nebo trénink. Narychlo nafutruju kopačky do tašky a letím domů. Doma hodím tašku do kouta a víc se o nic nestarám. Když už si jó vzpomenu, tak po pár dnech kopačky z tašky vyndám a ponožky opřu o zeď. To je příprava „materiálu“ na příští zápas. Připomíná vám to něco? Je to celkem běžná praxe aneb jak se (ne)starat o kopačky.

Je to sice pohodlný a bez námahy, ale kopačky vám za to rozhodně nepoděkují. Pokud z nich chcete v každém zápase dostat to nejlepší a současně jim prodloužit životnost, je potřeba se o kopačky trochu starat a zajistit jim alespoň minimální údržbu. Kopačky dnes nejsou úplně levná záležitost a nevidím důvod, proč jim nevěnovat trochu té péče, kterou si zaslouží.

Úplným základem je po každém použití kopačky správně očistit. Měli bychom to dělat hned od první chvíle, co je koupíme a poprvé nazujeme. Pro kvalitu a životnost kopaček je to fakt zásadní. Z údržby se musí stát rituál. Očistit, pomodlit, hotovo.

Momentálně máme na trhu kopačky syntetické, kožené a pletené. Každý typ vyžaduje trochu jiný přístup.

Jak se starat o syntetické kopačky

Co budeme potřebovat:

  • větší kartáč (může mít trochu tužší štětiny)
  • menší kartáč (dobrý je starý kartáček na zuby)
  • lavor s teplou vodou (případně umyvadlo)
  • kousek hadru nebo houbičku
  • novinový papír

Potom co skončí zápas nebo trénink, kopačky samozřejmě zujeme. Je důležité kopačky pořádně rozvázat a nervat je z nohy silou. Nejlepší je kopačky očistit hned po zápase ještě na hřišti (v kabinách). Pokud na to není čas nebo prostor, uděláme to doma.

Před tím, než kopačky zabalíme do tašky, je dobré se na nich zbavit toho největšího svinčíku, ať toho domů neseme co nejméně. Pokud jsme hráli na relativně suchém terénu, kopačky o sebe podrážkami trochu oklepem, abychom se zbavili největších kusů nečistot. Stejně tak pokud jsme hráli na měkkém a mokrém terénu – tam toho svinčíku bude mnohem víc.

Kopačky zbavené největších kusů nečistot, a pokud možno co nejméně mokré, dáme nejlépe do speciálního vaku na kopačky. Nezapráskáme si tak ostatní věci v tašce. Hned jak dorazíme domů, kopačky vyndáme a připravíme vše potřebné.

jak se starat o kopačky - syntetické kopačky

Jak vyčistit syntetické kopačky – postup krok za krokem

Potřebný čas: 20 minut

  1. Připravíme si lavor s teplou vodou a větší kartáč

    Voda může být mýdlová nebo s trošičkou jaru. Protože jsou syntetické kopačky z umělého materiálu, vydrží toho poměrně dost. Kartáč může mít i pevnější štětiny (nylonový kartáč), kopačkám se nic nestane.

  2. Očistíme svršek i podrážku kopaček

    Do lavoru s teplou vodou namáčíme kartáč (pokud jsou kopačky jen mírně špinavé, stačí i houbička) a postupně očistíme svršek i podrážku kopaček. Na kartáč zbytečně netlačíme, stačí tak, abychom se zbavili špíny.

  3. Na špatně přístupná místa použijeme malý kartáček

    Pokud nám na kopačkách zůstala nějaká špinavá a špatně přístupná místa, použijeme menší kartáč. Ideální je třeba starší kartáček na zuby. Vhodný je hlavně k čištění podrážky, lépe se s ním zajíždí mezi špunty. Použít můžeme i mokrou houbičku k dočištění. Pokud máme SG kopačky (kopačky na měkký povrch – kolíky), můžeme kolíky odšroubovat a vyčistit i místa pod nimi.

  4. Kopačky osušíme

    Když máme kopačky důkladně očištěné, osušíme je suchým hadrem.

  5. Kopačky vycpeme novinami

    Vezmeme staré noviny a kopačky s nimi vycpeme. Noviny z nich vytáhnou zbývající vlhkost. Můžeme je tam nechat, jak dlouho chceme a můžeme je měnit za nové podle toho, jak moc byly kopačky mokré.

  6. Kopačky necháme vyschnout přirozenou cestou

    Kopačky necháme na dobře větraném místě v nejlépe pokojové teplotě na místě, kde by nikomu neměl vadit případný zápach. Kopačky rozhodně nedáváme pod nebo na topení, nepoužíváme fén ani jiné „urychlující“ prostředky a v nevystavujeme je přímému slunci.

Když jsou kopačky suché, můžeme našroubovat zpět kolíky (v případě SG kopaček). Je dobré je před našroubováním namazat trochu vazelínou. Kopačky necháme volně ležet připravené na další match.

P.S.: Nezapomeňte vyčistit také vak na kopačky. Bylo by trochu zbytečné kopačky důkladně čistit a před dalším zápasem je strčit do špinavého vaku z minula.

Co rozhodně nedělat!

Kopačky během čištění nenamáčejte celé do vody – pod vodu. Špinavé jsou většinou jen zvenku a není potřeba, aby se voda dostala dovnitř. Mohlo by se stát, že se voda v kopačkách v určitých místech usadí a to rozhodně nechceme.

Nesnažte se uspíšit sušení kopaček. Kopačky by měly vyschnout přirozenou cestou. Rozhodně je nestrkejte pod (ani na) topení. Nevystavujte je přímému slunci, nepoužívejte fén a určitě je nedávejte do mikrovlnky. Prostě nevymýšlejte skopičiny. Ideální místo je někde venku ve stínu, kde není ani vedro ani zima a profukuje mírný větřík.

V poslední době se na internetu hojně objevuje metoda strčit syntetické nebo pletené kopačky do pračky a prostě je vyprat. Neříkám, že to není možné a že to není účinné (a celkem bez práce). Ale rozhodně to není ideální způsob. Kopačky do sebe nasáknou mnohem větší množství vody než je potřebné a navíc může dojít k narušení lepených částí kopačky.

Pokud už byste se k podobné ztřeštěnosti rozhodli, tak opravdu pouze s pletenými nebo syntetickými kopačkami. V žádném případě ne s koženými kopačkami. Prát je nutné na maximálně 30 stupňů. Pokud máte kolíky, před praním je odšroubovat a sundat. Kopačky do pračky vložit zabalené ještě do ručníku. Všechno je na vaše vlastní riziko. Opakovaným praním se může poškodit samotný materiál kopaček a lepené spoje. Pamatujte na to.

Jak se starat o pletené kopačky

Pletené kopačky jsou boom posledních let. Nejčastěji se jedná o kopačky z Flyknit materiálu (Nike), Primeknit materiálu (adidas) nebo Evoknit materiálu (Puma). Pletená vlákna jsou v zásadě také syntetická vlákna, takže postup čištění pletených kopaček je stejný jako u syntetických kopaček.

Pletené kopačky mají na svém povrchu většinou tenkou vrstvu silikonu, která chrání pletenou vrstvu pod ní před poškozením a opotřebením. Znamená to, že k čištění můžeme použít také tvrdší kartáče, kopačkám by se nemělo nic stát. Pokud na to půjdeme s rozumem.

Na kopačkách jsou samozřejmě i místa, kde silikonový potah není. Jde většinou o jazyk a ponožku u kotníků. Na tyhle části použijeme jemnější kartáč s mýdlovou vodou a jemně tyhle části (špínu na nich) vykartáčujeme.

Jinak je postup naprosto stejný jako u kopaček syntetických a i tady platí část co rozhodně nedělat.

jak se starat o kopačky - pletené kopačky

Jak se starat o kožené kopačky

Kožené kopačky jsou pro fajnšmekry. Pro ty, kteří mají rádi pohodlí a skvělý kontakt s balonem. Jejich „nevýhodou“ je, že vyžadují trochu více péče.

Zkus taky:
Nejlepší kožené kopačky 2024 (AKTUALIZOVÁNO)

Postup se opět příliš neliší od postupu u syntetickcýh kopaček. Rozdíl je v tom, že kůže je narozdíl od syntetiky přírodní materiál a je potřeba se k němu tak i chovat. Nebudeme tady používat žádné tvrdé kartáče, které by mohly poškodit svršek kopačky. Použijeme pokud možno měkčí kartáč nejlépe s přírodními štětinami. Pokud nemusíme používat kartáč vůbec tím líp. Ideální je pouze namočeným kusem hadru jemně setřít všechny nečistoty na svršku kopačky.

Na podrážku už pak můžeme použít jakýkoliv kartáč.

jak se starat o kopačky - kožené kopačky -čištění

Sušení probíhá stejně jako u syntetických kopaček. Kopačky vysteleme novinovým papírem a necháme na vzdušném místě vyschnout. I tady platí zásady co rozhodně nedělat. Opravdu se vyvarujte toho, abyste dávali kopačky na přímé slunce. Ať už je sušíte nebo je máte jen odložené. Slunce kůži vysuší a může dojít k popraskání a zničení kopaček.

Potom co kožené kopačky usušíme, je dobré je (například jednou za měsíc) natřít krémem nebo balzámem na kožené boty. Kopačky zůstanou měkké, pružné, hezky vypadající a navíc tím prodloužíme jejich životnost.

jak se starat o kopačky - kožené kopačky - krém

Všechno, o co se staráte, vám déle a lépe slouží. Rozhodně byste to neměli brát na lehkou váhu a dopřát svým střelkám náležitou údržbu, kterou si zaslouží. Oplatí vám to na hřišti, uvidíte.

Kde koupit kopačky

Často kladené dotazy:

Jak často bych měl čistit kopačky?

Záleží na tobě, ale ideální je po každém použití.

Jak často bych měl krémovat kožené kopačky?

U nových kopaček nemusí být frekvence prozatím tak častá. Čím jsou kopačky starší a opotřebovanější, frekvence může být častější. Ideální je však alespoň jednou za měsíc.

Můžu dát kopačky do pračky?

Kožené kopačky rozhodně ne. U syntetických a pletených to není ideální a nedoporučuje se to, ale možné to je. Kopačky do sebe absorbují víc vody, než je nutné, což může poškodit například lepené spoje. Počítej s tím, že se připravuješ o případnou možnost jejich reklamace v budoucnu.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 4

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

4 Komentáře
  1. Dobrý den! Mám dotaz na vyčištění černých šrámů na syntetických kopačkách z umělého povrchu hřiště, kde je na ploše sypaná drcená černá guma. Pískem ani lihem to dolů nejde. Prosím poradíte nám? Děkuji Pšeničková

    • Zdravím Vás, pokud to nejde lihem ani pískem a nepodařilo se Vám najít ani žádný jiný vhodný návod na internetu, zkusil bych třeba nanohoubičky. Namáčí se obyčejnou vodou a z hladkého povrchu jsou schopny odstranit např i lihovou fixu. Koupit se dají také na Aliexpressu. Toto řešení doporučeje i paní Ing. Jana Ženatová z firmy Gumotex.cz, za což jí tímto děkuji.
      Snad Vám to pomůže.

  2. Dobrý den, dají se nějak rozumně vyčistit kopačky zevnitř? Máme darované starší kopačky, ale po prvním tréninku dost ostře smrdí. Vložka do bot je přilepená, není vyndávací. děkuji Zýka

komentář

Topkopačky
Logo