Ofsajd ve fotbale – co to je + nejčastější situace [OBRÁZKY]

Aktualizováno 7. 10. 2023

Ofsajd je jedním z nejsložitějších pravidel fotbalu. Co to je ofsajd a jaké jsou základy tohohle pravidla? Mrkni na nejčastější situace na obrázcích.

Představ si situaci…

Jirka je útočník, který hraje za náš červený tým. Když hraje náš červený tým zápas proti modrému týmu, Jirka stojí celý zápas u soupeřovy branky a čeká, až mu tam některý jeho spoluhráč přihraje míč a on dá snadný gól.

mazaný útočník Jirka

Aby to ale Jirka neměl tak jednoduché a hra byla spravedlivější, funguje ve fotbale pravidlo, které se nazývá ofsajd (z anglického offside), někdy se říká také česky postavení mimo hru.

Pravidlo o ofsajdu

Ofsajd je jedním ze 17 pravidel fotbalu, které je považováno za to nejsložitější. Poprvé se ve fotbale objevilo v roce 1863 a jak se postupně fotbal vyvíjel, pravidlo o ofsajdu se několikrát změnilo a upravilo až do dnešní podoby.

V pravidle o ofsajdu jsou dva důležité pojmy, mezi kterými je velký rozdíl:

 1. ofsajdová pozice
 2. ofsajd

1. Ofsajdová pozice

Aby byl Jirka v ofsajdu (v postavení mimo hru), musí být nejdřív v ofsajdové pozici. V ofsajdové pozici je Jirka tehdy, když splňuje současně tři podmínky:

 • je na soupeřově polovině hrací plochy a 
 • je blíž k soupeřově brankové čáře než míč a
 • mezi Jirkou a soupeřovou brankovou čárou nejsou aspoň dva protihráči
ofsajdová pozice
Obr. ofsajdová pozice: Náš blonďatý útočník Jirka je v ofsajdové pozici, protože splňuje současně všechny tři podmínky. 1) Je na soupeřově polovině hrací plochy. 2) Je blíž k soupeřově brankové čáře než míč. 3) Mezi Jirkou a soupeřovou brankovou čárou nejsou alespoň dva protihráči.

Na úrovni předposledního protihráče nakreslíme pomyslnou přerušovanou čáru. Když je Jirka před touhle čárou (blíž ke své brance), má před sebou dva protihráče, a proto není v ofsajdové pozici. Když je za ní (blíž k soupeřově brance), má před sebou jen jednoho protihráče (brankáře), a je tedy v ofsajdové pozici.

Být v ofsajdové pozici není nic špatného. Jirka tam může být, jak dlouho chce, ale nesmí se zapojit do hry – spoluhráči mu nemůžou přihrát míč a Jirka nesmí svým postavením ovlivňovat protihráče a vývoj hry. Kdyby se zapojil od hry, už by to byl ofsajd.

Naopak Jirka nemůže být v ofsajdové pozici, když:

 • je na vlastní polovině hřiště, nebo
 • je na soupeřově polovině hřiště, ale ve stejné nebo větší vzdálenosti než předposlední protihráč (nebo dva protihráči, kteří stojí vedle sebe na stejné úrovni), nebo
 • je na soupeřově polovině hřiště, ale ve stejné nebo větší vzdálenosti od soupeřovy brankové čáry než míč, nebo
 • je mimo hrací plochu

Když bude Jirka na stejné úrovni jako předposlední protihráč (budou vedle sebe), o tom, jestli je Jirka v ofsajdové pozici rozhoduje to, v jaké poloze je jakákoliv část jeho těla (vše kromě rukou). Pokud je některá část Jirkova těla (kromě rukou) blíž k soupeřově brankové čáře, než některá část těla (kromě rukou) předposledního protihráče, je Jirka v ofsajdové pozici.

fotbaloví protihráči na stejné úrovni
Obr. hráči vedle sebe: Aby Jirka nebyl v ofsajdové pozici, musí být mezi ním a brankovou čárou soupeře alespoň dva protihráči. Na tomhle obrázku je náš Jirka blíž k brankové čáře soupeře (počítá se kterákoliv část těla kromě rukou) než předposlední protihráč (2). Jirka tak má před sebou jen jednoho protihráče (brankáře), a proto je v ofsajdové pozici.

ofsajdová pozice dva hráči na úrovni
Obr. hráči vedle sebe 2: Naopak na druhém obrázku je modrý protihráč (2) blíž k brankové čáře než Jirka (počítá se kterákoliv část těla kromě rukou). Jirka má tak před sebou dva protihráče, takže je všechno v pořádku a Jirka není v ofsajdové pozici.

Pozn.: FIFA momentálně testuje nové změny, takže se asi brzy dočkáme dalších úprav.

2. Ofsajd

Když se Jirka v ofsajdové pozici aktivně zapojí do hry v momentě, kdy je u míče jeho tým, už je Jirka v ofsajdu, a porušuje tím pravidlo. O tom, jestli se Jirka zapojil do hry aktivně, rozhoduje rozhodčí.

Co musí Jirka v ofsajdové pozici udělat, aby to rozhodčí považoval za aktivní zapojení do hry?

 • Jirka zahraje nebo se dotkne míče, který mu do ofsajdové pozice přihrál nebo se ho před Jirkou dotkl jeho spoluhráč
 • Jirka v ofsajdové pozici ovlivní soupeře tím, že mu brání ve výhledu nebo v pohybu, jde s ním do souboje o míč nebo udělá něco, co jasně ovlivní možnost soupeře hrát míč
 • ze svého ofsajdového postavení získá Jirka výhodu tím, že v ofsajdové pozici zahraje míčem, který se odrazil od tyče, břevna nebo protihráče a nebo který byl tečován nebo zahrán při obranném zákroku protihráče

Pokud rozhodčí usoudí, že se Jirka v ofsajdové pozici aktivně zapojil do hry, odpíská Jirkovi ofsajd (postavení mimo hru). Z místa, kde se Jirka v tu chvíli nacházel, bude soupeř zahrávat nepřímý volný kop proti Jirkově týmu.

Kdy nemůže být ofsajd

Jirka může být klidně v ofsajdové pozici, ale když získá míč přímo:

 • z kopu od branky
 • z vhazování
 • z kopu z rohu

tak o ofsajd nejde.

Porušení pravidla

Pokud rozhodčí odpíská Jirkovi ofsajd (postavení mimo hru), bude soupeř z místa Jirkova provinění zahrávat nepřímý volný kop.

Za to, že byl Jirka přistižen v ofsajdu, nedostává Jirka žádný osobní trest (například v podobě napomenutí nebo karty). Jirka může být po čas zápasu v ofsajdu kolikrát chce a nikdy za to nebude rozhodčím potrestán (kromě nařízeného volného kopu).

Nejčastější situace v obrázcích

ofsajdová pozice obrázek číslo 1
Obr. 1: Jirkův spoluhráč střílí na branku. Náš útočník Jirka je v momentě střelby v ofsajdové pozici. Jirka neovlivňuje žádného protihráče, ale dotkne se míče, který na něj směřuje od spoluhráče. V momentě, kdy se Jirka dotkne míče, rozhodčí píská ofsajd a soupeř zahrává nepřímý volný kop.

ofsajdová pozice obrázek číslo 2
Obr. 2: Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici, ale neovlivňuje žádného protihráče a ani se nedotkne míče, který směřuje od spoluhráče na bránu. V tomhle případě není ofsajd.

ofsajdová pozice obrázek číslo 3
Obr. 3: Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici a běží směrem k míči, který zahrál do volného prostoru jeho spoluhráč. Společně s Jirkou běží k míči také další jeho spoluhráč (A), který není v ofsajdové pozici. Jirkův spoluhráč (A) se dotkne míče jako první, takže se nejedná o ofsajd. Jirka nemůže být potrestán, protože se nedotkl míče.

Ofsajd obrázek
Obr. 4: Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici a běží směrem k míči, který zahrál do volného prostoru jeho spoluhráč. Pokud podle názoru rozhodčího nemá žádný z Jirkových spoluhráčů, kteří nejsou v ofsajdové pozici, možnost zahrát míč, rozhodčí by měl Jirkovy odpískat ofsajd dřív, než se Jirka míče dotkne, protože se zapojil do hry a tím hru ovlivňuje.

ofsajd obrázek číslo 5
Obr. 5: Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici a běží směrem k míči, který zahrál do volného prostoru jeho spoluhráč. Míče se ale Jirka nedotkne, takže asistent rozhodčího má signalizovat kop od branky.

ofsaj obrázek číslo 6
Obr. 6: Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici a brání brankáři ve výhledu. Jirka se aktivně zapojuje do hry tím, že ovlivňuje soupeře – brání mu hrát míčem nebo omezuje jeho možnost hrát míčem. Rozhodčí píská ofsajd a soupeř zahrává nepřímý volný kop z místa Jirkova prohřešku.

ofsajdová pozice obrázek číslo 7
Obr. 7: Jirkův spoluhráč střílí na bránu. Jirka je sice v ofsajdové pozici, ale nebrání brankáři ve výhledu, nesvádí s ním souboj ani ho jinak neomezuje při hraní míče. Není ofsajd.

ofsajdová pozice obrázek číslo 8
Obr. 8: Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici a běží směrem k míči, který po nepovedené přihrávce ukořistil protihráč. Jirka nebrání soupeři v hraní míčem, nesvádí s ním souboj ani ho jinak neomezuje v možnosti hrát míčem. Není ofsajd. Protihráč odkopne míč a rozhodčí nařizuje rohový kop.

ofsajdová pozice obrázek číslo 9
Obr. 9: Podobná situace jako na obrázku 8. Náš útočník Jirka je v ofsajdové pozici a běží směrem k míči, který po nepovedené přihrávce ukořistil protihráč. Jirka v tomhle případě ale svádí s protihráčem souboj o míč, snaží se zabránit protihráči v hraní míče. Jirka ze své ofsajdové pozice aktivně ovlivňuje hru. Rozhodčí píská ofsajd a soupeř zahrává nepřímý volný kop.

ofsajd obrázek číslo 10
Obr. 10: Jirkův spoluhráč střílí na branku. Brankář míč vyráží a míč se odráží k Jirkovi, který se míče dotkne. Protože byl Jirka v momentě střelby v ofsajdové pozici, rozhodčí píská Jirkovy ofsajd a soupeř zahrává nepřímý volný kop. Jirka se zapojil do hry tím, že získal výhodu ze svého postavení.

ofsajd obrázek číslo 11
Obr. 11: Podobná situace jako na obrázku 10. Jirkův spoluhráč střílí na bránu, ale soupeřův obránce míč vyráží nebo se od něj míč odráží směrem k Jirkovi. Jirka byl v momentě střelby v ofsajdovém postavení. Jakmile se Jirka míče dotkne, rozhodčí píská ofsajd a soupeř zahrává nepřímý volný kop. Jirka se zapojil do hry tím, že získal výhodu ze svého postavení.

ofsajd obrázek číslo 12
Obr. 12: Jirkův spoluhráč střílí na bránu. Brankář míč vyrazí nebo se od něj míč odrazí do prostoru před bránu. Jirka, který v momentě střelby nebyl v ofsajdové pozici, míč doběhne a dotkne se ho. V tomhle případě nejde o ofsajd, a to i přesto, že v ofsajdové pozici byl Jirkův další spoluhráč (A). Ten se ale míče nedotkl ani neovlivnil protihráče v hraní míče.

ofsajdová pozice obrázek číslo 13
Obr. 13: Jirkův spoluhráč střílí na branku, ale obránce soupeře míč tečuje nebo se od něj míč odráží směrem k Jirkovi. Jirka byl v momentě střelby v ofsajdovém postavení, takže jakmile se dotkne míče, rozhodčí píská ofsajd a soupeř zahrává nepřímý volný kop.

ofsajd obrázek číslo 15
Obr. 14: Jirkův spoluhráč (A) přihrává do běhu míč spoluhráči (B), který v momentě přihrávky není v ofsajdové pozici. Spoluhráč (B) dobíhá míč a nahrává Jirkovi. Jirka sice byl na začátku celé akce v ofsajdové pozici, ale nijak neovlivňoval soupeře. V momentě, kdy spoluhráč (B) přihrává Jirkovi, už Jirka není v ofsajdové pozici, protože už nesplňuje jednu ze tří podmínek o ofsajdové pozici – není blíž k soupeřově brankové čáře než míč (míč je v době přihrávky blíž brankové čáře soupeře než Jirka).

Regulérní gól z ofsajdové pozice
Obr. 15: Náš útočník Jirka sice hraje míčem v ofsajdové pozici, ale v tomhle případě je to v pořádku, protože se mu podařilo zachytit zpětnou přihrávku jednoho z obránců na brankáře. Nejde o ofsajd.

Nejčastější otázky

Co je to ofsajd ve fotbale?

Ofsajd ve fotbale je pravidlo, které pomáhá především bránícímu týmu. V pravidle o ofsajdu rozeznáváme dva pojmy – ofsajdová pozice a ofsajd. Hráč je v ofsajdové pozici v okamžiku, kdy je na polovině soupeře a blíž k brankové čáře soupeře než míč i předposlední protihráč. Být v ofsajdové pozici není samo o sobě přestupkem. Pokud se ale hráč v ofsajdové pozici aktivně zapojí do hry tím, že obdrží míč od spoluhráče nebo získá výhodu ze svého postavení, už jde o porušení pravidla – ofsajd.

Kdy se píská ofsajd ve fotbale?

Ofsajd ve fotbale se píská v momentě, kdy se hráč v ofsajdové pozici aktivně zapojí do hry. O tom, jestli se hráč zapojil do hry aktivně, rozhoduje rozhodčí. Nejčastěji se za aktivní zapojení do hry považují situace, kdy hráč v ofsajdové pozici aktivně přijme míč, který mu do ofsajdové pozice přihrál jeho spoluhráč nebo hráč v ofsajdové pozici získá výhodu ze svého ofsajdového postavení anebo když hráč v ofsajdovém postavení brání ve hře soupeři.

Zkus taky:
Fotbalové hřiště – oficiální rozměry, velikost, nákres

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 50

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Štítky:

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo