Fotbalové hřiště – oficiální rozměry, velikost, nákres

I fotbalové hřiště má svá specifika, která musí splňovat, aby bylo způsobilé pro oficiální zápasy. Jaké jsou rozměry fotbalového hřiště a co všechno na něm nesmí chybět?

Oficiální rozměry fotbalového hřiště

Délka fotbalového hřiště (pomezní čára)

90-120 m

Šířka fotbalového hřiště (branková čára)

45-90 m

Celková plocha fotbalového hřiště

4050-10800 m²

Rozměry brankového území

5,5×18,32 m

Rozměry pokutového území

16,5×40,32 m

Vzdálenost penalty od brankové čáry

11 m

Poloměr středového kruhu

9,15 m

rozměry fotbalového hřiště nákres
Nákres fotbalového hřiště s rozměry

Mezinárodní zápasy

Velikost fotbalového hřiště pro mezinárodní zápasy je ještě více zpřesněna:

  • délka fotbalového hřiště (pomezní čára) musí být v rozmezí 100-110 metrů
  • šířka fotbalového hřiště (branková čára) musí být v rozmezí 64-75 metrů

Povrch fotbalového hřiště

Hrací plocha musí být přírodní, nebo z umělého hracího povrchu (pokud to pravidla soutěže povolují), případně z kombinace obojího (hybridní systém). Barva umělých povrchů musí být zelená.

Vyznačení fotbalového hřiště

Hrací plocha musí být obdélníková a vyznačena nepřerušenými čarami. Šířka brankové čáry musí být stejná jako je tloušťka brankových tyčí (10-12 cm), a protože šířka všech čar na hřišti musí být shodná, udává tloušťka brankových tyčí přesnou šířku všech čar na hřišti.

šířka čar fotbalového hřiště

Všechny vzdálenosti se počítají od vnějších stran čar. To znamená, že čáry jsou součástí území, které ohraničují. Středová značka a pokutové značky (penalty) mají průměr 22 cm.

Na přírodním hracím povrchu (trávě) mohou být pouze čáry bílé barvy. Na umělém povrchu mohou být kromě bílých čar i čáry jiné barvy (pro jiné druhy sportů), které se ale nesmí plést s čarami vyznačující fotbalovou hrací plochu.

Praporky

V každém rohu hřiště musí být minimálně 1,5 metr vysoké zaoblené tyče, na jejichž koncích jsou připevněné barevně výrazné látkové praporky (doporučené rozměry 60×40 cm). Rohové praporky jsou povinné.

Rohový praporek

Stejné tyče s praporky se mohou umístit i na obou stranách ve středu hřiště přesně proti středové čáře. Musí být ale vzdálené od hrací plochy (od pomezní čáry) minimálně 1 metr směrem ven ze hřiště. Středové praporky slouží jen pro lepší orientaci všech účastníků hry a nejsou povinné.

Branky

Branka musí být umístěna přesně ve středu brankové čáry na obou protilehlých stranách hřiště. Vzdálenost od tyče k rohovému praporku musí být vždy stejná. Branka se skládá ze dvou tyčí, které jsou v horní části spojené vodorovným břevnem.

Tyče a břevna musí být vyrobeny ze schváleného materiálu a nesmí být pro účastníky hry nebezpečné (zaoblené hrany směrem do hřiště). Brankové tyče i břevno musí být stejné barvy – bílé.

Pokud dojde během soutěžního utkání k poškození branky, musí být pořadatelem během 30 minut uvedena do způsobilého stavu, jinak je zápas ukončen.

Sítě by měly být upevněny na břevně, brankových tyčích a na zemi za brankou a současně dostatečné vypnuty tak, aby neomezovaly brankáře v pohybu. Pokud je během hry síť poškozena, musí být pořadatelem uvedena do předepsaného stavu během 15 minut.

Fotbalová branka rozměry

Vzdálenost mezi tyčemi

7,32 m

Vzdálenost spodního okraje břevna od země

2,44 m

Šířka a hloubka tyčí a břevna

10-12 cm

fotbalová branka rozměry

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 10

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo