Člověk toho většinou od třetí třídy syntetických kopaček zase tak moc nečeká. O to větší překvapení jsou pro mě nové kopačky Nike Mercurial Vapor 16 Academy. Na třetí třídu jsou víc než dobrý. Kandidát na TOP5 nejlepších kopaček nižší střední třídy do 2500 Kč.
Krátké představení
Rychlostní kopačky Nike Mercurial patří k těm vůbec nejoblíbenějším a stejně tomu bude i potom, co Nike nedávno představila jejich novou generaci.
Ta už jako tradičně vychází ve dvou verzích. Nike Mercurial Superfly 10 s ponožkou u kotníků a Nike Mercurial Vapor 16 bez ponožky u kotníků. Liší se od sebe jen ponožkou u kotníků, jinak jsou stejné.
Obě verze mají 4 třídy (Elite, Pro, Academy, Club), které se liší kvalitou materiálů a zpracováním. V téhle recenzi jsem se podíval na verzi bez ponožky a oblíbenou třetí třídu, konkrétně model Nike Mercurial Vapor 16 Academy.
Barevná provedení
Protože jde o čerstvou novou generaci, těch barevných provedení zatím není moc. V obchodech je momentálně černá a tahle modrá varianta. Časem naskočí další.
Svršek kopaček
Hlavním tahákem nové generace Nike Mercurial je lepivý materiál Gripknit, který Nike přidala na svršek nejvyššího modelu Elite. Ten bohužel u nižších modelů Pro, Academy ani Club nenajdete.
U modelů Academy tvoří svršek síťovina, která je podobná pletenému materiálu Flyknit na vyšším modelu Pro, ale má o něco horší kvalitu. Tahle síťovina je ještě potažená tenkou vrstvičkou polyuretanu, která celý svršek zpevňuje a chrání. Nike ji nazývá NikeSkin.
Když se na svršek kopaček podíváte blíž, uvidíte tam jemný vzor, který připomíná šipky nebo ostré vlny. Tvoří to takový skoro neznatelně vystouplý reliéf. Díky tomu není svršek úplně dokonale hladký, ale není to ani nic, co by kopačkám přidávalo extra grip nebo přilnavost.
Ve střední části vidíte na obou bocích šev, který se táhne zespodu až nahoru ke kotníkům. U nejvyššího modelu Elite tenhle šev tvoří přechod mezi dvěma materiály Gripknit a Atomknit. U modelu Academy tvoří přechod mezi dvěma stejnými materiály (siťovinou), které mají jen lehce jinou strukturu. Je fajn, že Nike nechala tenhle šev i u nižšího modelu Academy. Mnohem víc se podobá vyšším modelům.
Svršek kopaček je na třetí třídu relativně měkký, poddajný, pohodlný, ne tak tlustý a člověk z něj nemá takový ten plastový pocit, který syntetické kopačky třetí třídy většinou nabízí. Oproti modelu Nike Mercurial Vapor 15 Academy z předchozí generace, kde byl svršek tužší a ne tak pohodlný, je to obrovské zlepšení hlavně co se týče pohodlí a měkkosti.
Jazyk a zavazování
U vyšších modelů Elite a Pro je jednodílný pletený jazyk, který tvoří se zbytkem kopačky jeden celek. U modelu Academy je to něco mezi.
Tenký a celý syntetický jazyk z mikrovlákna je z části volný a z části (zhruba od poloviny dolů) napevno připevněný ke kopačce. Je to takový hezký kompromis. Uvítáte, až polezete do kopačky.
Zavazování běží klasicky středem a jde celkem vysoko (blízko ke kotníkům), což zlepšuje ukotvení chodidla v kopačce.
Vnitřek kopaček
Podšívka
Vnitřek kopačky je vystlán pro Nike klasickou nylonovou podšívkou, která je pohodlná a ani nijak extra nepřidává kopačkám na objemu.
Oblast paty a ukotvení
Zhruba do poloviny výšky paty je uvnitř vsazený klasický plastový opatek. Od poloviny nahoru je pata měkčí, což trochu zvyšuje komfort. Pata v kopačce hezky a pohodlně sedí.
Uvnitř kopačky je na patě a v oblasti kotníků pohodlný a měkoučký materiál, za který by se nestyděly ani dražší modely.
Pod vložkou najdete na patě malou Air Zoom jednotku, která mírně zlepšuje došlap. Když stojíte na pevném podkladu, tak ji cítíte, ale extra efekt při výkonu mít nebude. Skoro si myslím, že kdybyste o ní nevěděli, nepoznáte, že tam něco je. Nike ji dává na nižší modely hlavně kvůli tomu, aby mohla na kopačkách použít název AIR.
Vložka
Vložka je do kopačky z části vlepená (v přední části) a z části jde odklopit (v zadní části). Zespodu je hutnější pěna, ve které je na patě vylisované místo tak, aby do něj zapadla AIR Zoom jednotka. Svrchní strana vložky je z textilní síťoviny. Žádná velká paráda, ale svoji funkci plní.
Podrážka
Nová generace Mercurial dostala novou podrážku s novým rozložením špuntů. U modelu Academy je překvapivě hodně podobná vyšším modelům Elite a Pro. Je celá plastová, v přední části flexibilní tak akorát, ve střední a zadní části tužší pro celkově lepší stabilitu kopaček.
Vyšší modely Elite a Pro mají na podrážce pouze a jenom špunty s ostrými hranami, které zaručují dokonalou trakci. Model Academy Nike vypustila jako FG/MG, což znamená, že by kromě přírodní trávy měly být vhodné i na jakékoliv jiné pevné povrchy včetně umělé trávy.
Pro tyhle účely nahradila Nike (ve srovnání s vyššími modely) dva špunty v přední části a dva špunty v zadní části kónickými (kuželovitými) pro lepší manévrovatelnost.
V přední části podrážky běží středem něco, co vypadá jako vlny. Jsou to malé plastové výstupky různých velikostí, které zlepšují celkové rozložení váhy a lehce i záběr a odpich.
Líbí se mi, že i na nižším modelu třetí třídy zachovala Nike takový ten nádech rychlosti a nechala podrážku z větší části dost agresivní. Tak jak se na rychlostní kopačky Mercurial sluší.
Váha
Kopačky Nike Mercurial Vapor 16 Academy váží ve velikosti EUR 43 pěkných 230 gramů, což je na třetí třídu hodně slušná váha.
Jakou vzít velikost
U kopaček Nike beru většinou velikost US 9 (27 cm). Mám širší chodidla. Když vím, že mají některé kopačky užší střih, což Nike Mercurial většinou mají, beru pro větší pohodlí o půl čísla větší velikost. Vzal jsem proto velikost US 9,5 (27,5 cm) a kopačky sedí akorát s mírnou rezervou před prsty.
Pokud máte užší nebo normálně široká chodidla, vzal bych vaši obvyklou velikost Nike.
Jak padnou, prošlápnutí
To jak padnou, mě hodně mile překvapilo. Na třetí třídu jsou to pohodlné kopačky, které mi v podstatě nikde nedělají výrazné problémy, a to i co se týče šířky (možná ale hlavně díky o půl čísla větší velikosti, kterou jsem vzal). Mají těsnější a přiléhavější fit tak, jak se na rychlostní kopačky sluší, ale současně nijak neomezují.
I pro moje o trochu širší chodidla jsou jakž takž OK v přední i střední části, pata hezky sedí, ukotvená je výborně. Pokud máte vyloženě širší chodidla, nedoporučil bych je. Ale jinak by neměly dělat výrazné problémy snad nikomu. Samozřejmě nejlepší je vyzkoušet a rozhodnout se podle sebe.
Nějaký čas na prošlápnutí budou určitě potřebovat, ale vzhledem k tomu, jak pohodlně na mě působí, by to neměl být takový problém, jako u některých jiných tuhých syntetických kopaček. Zatím jsem v nich ale neměl možnost pobýt delší čas.
Na umělku ano nebo ne?
I když Nike vede kopačky jako FG/MG a kopačky mají na podrážce i kónické špunty pro lepší manévrovatelnost, tak si nemyslím, že jsou na umělku ideální. Ostré tvary špuntů jsou hodně agresivní a v umělce se budou kousat, což zvyšuje riziko zranění.
Pokud hrajete hodně často na umělce, v obchodech seženete i verzi AG přímo na umělku. Ta bude stopro vyhovovat víc.
Alternativy
Mezi nejbližší možnosti ve stejné nebo podobné ceně a stejné kategorii rychlostních kopaček můžete vybírat taky:
- adidas F50 League
- Puma Ultra 5 Match
- New Balance Furon v7 Dispatch
Koupil bych si Nike Mercurial Vapor 16 Academy znova?
Zatím jsem neměl možnost jim věnovat víc času, který by si zasloužily, ale podle toho jak na mě působí na první dobrou, tak jo. Koupil bych znovu. Oproti předchozí generaci je tam fakt znát posun k lepšímu hlavně co se týče pohodlí, a to je u tohohle typu kopaček za tuhle cenu skoro to nejdůležitější.
Nike Mercurial Vapor 16 Academy – kde koupit
Kopačky koupíte ve vybraných obchodech a fotbalových speciálkách.