Nike Air Zoom technologie – co to je a jak funguje?

1.6.2022 vypustila firma Nike po dvou a půl letech vývoje a testování do světa novou generaci kopaček Nike Mercurial s názvem Nike Air Zoom Mercurial. Na kopačkách představila staronovou technologii Nike Air Zoom. Zajímá vás, co je to za technologii, jak funguje a jaké jsou ohlasy? Čtěte dál.

Nová generace kopaček Nike Air Zoom Mercurial obsahuje jako vždy dvě verze kopaček – Mercurial Superfly a Mercurial Vapor. Liší se od sebe jen tím, že verze Superfly má ponožku u kotníků zatímco Vapor ne.

Nike Air Zoom Superfly 9

Nike Air Zoom Mercurial Superfly 9

Nike Air Zoom Mercurial Vapor 15

Nike Air Zoom Mercurial Vapor 15

Oproti předchozí generaci kopaček má nová generace hned několik vylepšení, ale tím největším je použití technologie Air Zoom.

Historie technologie Nike Air Zoom ve fotbalových kopačkách

Technologie Nike Air Zoom není úplná novinka. Poprvé se objevila už v roce 1979 a od té doby ji Nike neustále zdokonaluje.

Největšího boomu dosáhla v polovině 90. let, kdy se objevila v běžeckých a basketbalových botách, teniskách, kopačkách na americký fotbal a v roce 1996 poprvé taky ve fotbalových kopačkách.

první kopačky Nike s Air Zoom technologií
První kopačky Nike Air Rio Zoom s technologií Air Zoom (rok 1996).

I přesto, že ji Nike použila v průběhu let hned na několika modelech svých kopaček, nikdy nevzbudila tolik pozornosti a pokaždé tak nějak vyšuměla do ztracena.

To platilo více méně až do letošního roku, kdy ji Nike po dvou a půl letech intenzivního vývoje a testování představila na nejoblíbenější řadě fotbalových kopaček Nike Mercurial (už podruhé, poprvé v roce 2001, ale kopačky tehdy úspěch neměly).

kopačky Nike Mercurial Air Zoom z roku 2001
Technologie Air Zoom byla použita na kopačkách z řady Nike Mercurial už v roce 2001 (model Nike Air Zoom Mercurial), ale kopačky se tehdy příliš neuchytily.

Jak funguje Nike Air Zoom technologie

Jak už název napovídá, technologie Air Zoom využívá vzduchu. Jsou to v podstatě malé polštářky vyplněné speciálními vlákny a naplněné vzduchem. Tyhle polštářky jsou pak umístěné do podrážky bot.

Nike Air Zoom vzduchový polštářek
Nike Air Zoom vzduchový polštářek s vlákny

Jakmile chodidlo došlápne na vzduchový polštářek, vlákna se uvnitř polštářku smrští a opět vymrští a předají tak více energie chodidlu při odrazu. Vzduchové polštářky tak zlepšují pružnost a nabízí mnohem přirozenější pohyb chodidla v botě.

AIr Zoom technologie
Technologie Nike Air Zoom v akci.

Kde je technologii na nových kopačkách Mercurial

Technologie Air Zoom je v nové generaci kopaček Mercurial umístěna na spodní straně podrážky, se kterou tvoří jeden celek. Přesněji začíná pod špičkami prstů a končí těsně před patou.

podrážka kopačky Nike Mercurial Superfly
Jednotka Air Zoom je na spodní straně podrážky. Začíná na špičce pod prsty a končí těsně před patou.

Když vyndáte z kopačky vložku, uvidíte na její spodní straně prohloubení, které přesně kopíruje tvar celé Air Zoom jednotky v podrážce. Vložka do ní přesně zapadá.

vložka kopačky Nike Mercurial Superfly 9
Ve spodní straně vložky je prohlubeň, do které přesně zapadá jednotka Air Zoom v podrážce.

Když se mrknete dovnitř kopačky, uvidíte, že jednotka Air Zoom je rozdělena na několik částí (polštářků). Dvě části jsou u prstů, jedna část uprostřed. Rozdělení na části zajišťuje lepší efektivitu technologie a celkovou stabilitu chodidla v kopačce.

vnitřek kopačky Nike Mercurial Superfly 9
Pohled na vnitřní část kopačky s technologii Air Zoom v podrážce.

V porovnání s předchozí generací kopaček Nike Mercurial je nově podrážka složená z mnohem méně vrstev, takže mezi chodidlem a zemí (míčem) je teď i mnohem méně materiálu.

První ohlasy jsou výborné

Na fotbalových webech, fórech a sociálních sítích se nové kopačky Mercurial s technologií Air Zoom řeší poměrně hodně. Samozřejmě se najdou lidé, kterým začlenění technologie do kopaček úplně nesedla, ale naprostá většina je z ní nadšená.

Pochvalují si hlavně mnohem větší komfort v kopačkách, přirozenější a příjemnější došlap a odraz při běhu a celkově skvělý pocit při pohybu, který se momentálně nedá srovnat s žádnými jinými kopačkami na trhu. Někteří dokonce tvrdí, že by tuhle technologii uvítali u všech kopaček a nejen od Nike.

Slibný začátek nové éry?

Pokud se kopačky chytnou, a zatím to vypadá že jo, dá se předpokládat, že v Nike budou technologii Air Zoom ještě pilovat a do budoucna se dočkáme dalších vylepšení. Určitě se máme na co těšit.

Nejčastější dotazy

Co je to Nike Air Zoom technologie

Technologie Nike Air Zoom využivá malých polštářků vyplněných speciálními vlákny a vzduchem. Jakmile chodidlo došlápne na vzduchový polštářek, vlákna se smrští a opět vymrští a předají tak více energie chodidlu při odrazu. Vzduchové polštářky tak zlepšují pružnost a nabízí mnohem přirozenější pohyb chodidla v botě.

Na kterých kopačkách je technologie použita?

V minulosti použila firma Nike technologii Air Zoom na několika modelech svých kopaček. Nově ji najdete na jejich nejoblíbenější řadě kopaček Nike Mercurial. Vybrat si můžete ze dvou verzí – Nike Mercurial Superfly 9 s ponožkou u kotníků a Nike Mercurial Vapor 15 bez ponožky. Materiály i zpracování jsou u obou verzí stejné.

Je technologie i na levnějších modelech?

Tak jak je popsána v článku, ji najdete jen u nejvyšších modelů ELITE. U nižších modelů PRO a ACADEMY je menší Air Zoom jednotka pouze pod patou.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 14

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo