Nike Flyleather – revoluční materiál od Nike

Firmě Nike se musí nechat, že přichází celkem často s opravdu zajímavými, originálními a dalo by se říct i průlomovými novinkami. Jednou takovou může být i zcela nový materiál Nike Flyleather.

Nike Flyleather – o co jde?

Když v roce 2012 přišla Nike se svým syntetickým pleteným materiálem Flyknit, stal se z toho hit, který trvá dodnes. Nyní přichází Nike s další novinkou, která má opět dobře našlápnuto. Je jí materiál Flyleather. Flyleather je materiál, který by měl být hodně podobný klasické kůži.

V Nike si moc dobře uvědomují, že finanční náklady a dopady na životní prostředí jsou při zpracování a použití klasických přírodních kůží jedny z nejvyšších a největších vůbec. Zpracování přírodních kůží produkuje uhlíkové emise a spotřebovává enormní množství vody.

Vzhledem k tomu, že Nike používá klasické kůže napříč všemi svými produkty, rozhodli se, že je potřeba s tím něco udělat. Proto vznikl tento úplně nový, k životnímu prostředí mnohem šetrnější, materiál Flyleather.

Jaký je Nike Flyleather materiál?

Materiál Flyleather je vzhledově a pocitově (při kontaktu s ním) skoro k nerozeznání od klasické přírodní kůže. Je odolný a přitom velmi lehký. Mezi hlavní výhody oproti přírodní kůži patří:

  • materiál je vyroben z více než 50 % z recyklované přírodní kůže
  • k výrobě je potřeba o 90 % méně vody a má až o 80 % nižší uhlíkové emise než tradiční výroba kůží
  • pár bot vyrobený z Flyleather materiálu má až o polovinu nižší negativní uhlíkový dopad než klasický kožený pár bot
  • díky vylepšeným postupům zpracování materiálu Flyleather vzniká mnohem méně odpadu

Nike je prostě Ecofriendly a to je dobře. Moc dobře vědí, že na to lidé uslyší a je to proto také výborný marketingový nástroj, jak přimět lidi kupovat jejich produkty. V tomto případě se jim navíc snižují i náklady na výrobu.

Zkus taky:
Puma představila revoluční model PUMA KING ULTIMATE

Země je největší sportovní hřiště, takže jednou z našich největších příležitostí  je vytvořit průlomové produkty a přitom být šetrní k přírodě.

Říká Hannah Jones, ředitelka oddělení udržitelnosti a viceprezidentka inovačního akcelerátoru v Nike.

Jak je materiál Flyleather vyráběn

Během procesu zpracování klasické přírodní kůže se z ní až 30 % z různých důvodu vyhodí. Kůže může mít drobné estetické vady, může být příliš měkká, příliš pružná nebo se prostě jedná o odřezky, které už nejde dále zpracovat.

Nike všechnu tuhle „nepotřebnou“ kůži a zbytky vezme a zpracuje je do podoby vláken, která kvalitou odpovídají jejich standardům. Tahle recyklovaná vlákna následně smíchají se syntetickými vlákny a textilními vlákny. Pomocí určitého hydrotechnické procesu všechny tyhle části velmi pevně spojí do jednoho celku – materiálu. Tak vznikne materiál Flyleather.

Nike materiál Flyleather - výroba

Výsledný materiál Flyleather je až o 40 % lehčí a 5x pevnější než klasická kůže. Tenhle nový materiál má potenciál změnit všechny dosavadní kožené (ať už přírodní nebo umělé kůže) produkty – hlavně boty – v opravdu špičkové výkonostní výrobky. Navíc mnohé kožené produkty, které byly nuceny se z nějakého důvodu odebrat do sportovního důchodu, mohou být oprášeny a znovuzrozeny. To čím je materiál Flyknit pro pletené produkty, může být materiál Flyleather pro ty kožené.

Kdy se materiál Flyleather objeví na trhu?

Prvním produktem, který byl vypuštěn do prodeje 18.9.2017, jsou klasické tenisové boty viz obrázek níže. Následují limitované edice několika ikonických bot jako Nike Flyleather Air force 1, Nike Flyleather Air Max 90, Nike Flyleather Jordan 1, a další které budou vypuštěny v nejbližší době.

Nike materiál Flyleather - Tennis Classic

A kdy se dočkáme kopaček? To zatím nikdo neví. Něco mi ale říká, že to moc dlouho trvat nemusí.

zdroj obrázků: Nike.com

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení / 5. Hlasovalo:

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo