Adidas ACE 16.1 Primeknit FG/AG kopačky – recenze

Aktualizováno 26. 6. 2022

8.5 Hodnocení
Jedny z nejlepších kopaček adidas roku 2016

Kopačky adidas ACE 16.1 Primeknit jsou jedny z nejlepších kopaček značky adidas poslední doby a určitě budou patřit do TOP5 kopaček roku 2016.

Zpracování
8.7
Pohodlí
8.5
Design
8.3
Líbí se mi:
 • Pohodlný Primeknit materiál
 • Kvalitní zpracování
 • Ponožkový pocit
 • Lehká a pevná podešev (podrážka)
 • Váha
Nelíbí se mi:
 • Ne všem může vyhovovat límeček u kotníků
 • Někomu mohou připadat uvnitř těsnější, díky kompresní ponožce

Adidas ACE 16.1 Primeknit jsou podle mě nejlepší kopačky celé řady adidas ACE 16, kterou jsme si představili minule. Dost možná taky jedny z nejlepších kopaček adidas poslední doby vůbec. Proč si to myslím? Více v recenzi.

Adidas ACE 16.1 Primeknit – představení

Když budu mluvit o nejlepším modelu celé řady adidas ACE 16, někdo by si mohl myslet, že mluvím o top modelu celé řady adidas ACE 16+ Purecontrol, které byly a jsou od svého vydání  tahákem všech marketingových kampaní. Není tomu tak.

Podle mě mnohem lepší adidas Ace 16.1 Primeknit jen nedostaly tolik pozornosti, kolik by si zasloužily a myslím, že je to škoda.

Celá řada adidas ACE 16, která byla vydána v roce 2016 a je nástupcem úspěšné řady ACE 15, je určena pro fotbalisty, kteří se rádi mazlí s balonem, jsou kreativní a mají rádi pohodlí (a kdo ne).

Firma adidas vzala to nejlepší z řady 15 a snažila se ještě vylepšit to, co se minule zas tak moc nepovedlo. Pro recenzi jsem vybral model adidas ACE 16.1 Primeknit ve výrazném žluto-černém provedení s názvem Speed of Light. Jdem na to.

Design

Už při prvním pohledu je vidět, že kopačky mají hodně jednoduchý design. V podstatě jednobarevný svršek a tři pruhy po obou stranách. Myslím, že v kombinaci žlutá a černá to vypadá povedeně.

Na kopačce jsou pak další drobnosti, jako černé logo adidas na patě, logo ACE a nápis Primeknit skin na jazyku a logo technologie NSG z boku kopačky. Podrážka je celá v barvě kopaček a má zespodu černé detaily, které působí celkem efektně.

Čeho si nemůžete nevšimnout je ponožková část, která trčí z kopaček. adidas tomu říká Primecut collar, my tomu budeme říkat jednoduše ponožka nebo límeček u kotníku.

Pokud byste ji srovnali s podobným límečkem u kopaček značky Nike (tam tomu říkají Dynamic Fit collar), tak zjistíte, že adidasky mají tuhle část mnohem nižší – nesahá tak vysoko. Řekneme si o ní více později. Co se týče vzhledu, tak takhle fičura vypadá docela hezky a kopačky v reálu působí takovým nezaměnitelným dojmem.

adidas ace 16.1 Primeknit - vzhled

Barevných variant je více a je v podstatě jedno, kterou si zvolíte, povedené jsou všechny. Bohužel ne všechny jsou u nás k dostání.

barevne varianty Adidas ACE 16.1 primeknit

Pohodlí

U kopaček samozřejmě důležitá věc. Už řada adidas ACE 15 byla orientována na pohodlí a nejinak je tomu u řady 16. Úpletový Primeknit materiál ve dvou vrstvách – jedna vnitřní (ponožka) a druhá vnější (na svršku kopačky) – má vlastnosti hodně podobné klasické kůži – měkkost, flexibilita, prodyšnost, je pocitově přirozenější než čistě syntetické materiály. Navíc má na rozdíl od klasické kůže některé vlastnosti dokonce i lepší – např. voděodolnost.

Vnitřní primeknit vrstva působí jako kompresní ponožka. Pravda trochu těsnější, aby dobře padla na nohu, ale není to nic, co by někomu mělo dělat výraznější problémy. Jde o zvyk.

Padnout by měla téměř komukoliv s výjimkou hráčů s opravdu širokými chodidly, tam by mohly působit až moc svíravě. Prošlápnutí je otázkou několika tréninků. Celkově jsou kopačky adidas ACE 16.1 Primeknit velmi pohodlné. Jen co je obujete na nohu, ucítíte ten ponožkový pocit.

Svršek boty

Jak už jsme si řekli, na svršku kopačky je Primeknit materiál – měkký, ideální pro dobrý kontakt s balonem. Jak je vidět z obrázků, pletené části mají na kopačce různý vzorek. Volnější (s většími očky) v oblastech, kde se kopačka nejčastěji dotýká balonu. Sevřenější nebo utáhlejší (menší očka) tam, kde je kopačka víc namáhána – okraje, pata a místa, kde se střetávají dva materiály a je potřeba zajistit pevné spojení – svršek a podešev (podrážka).

Na Primeknit vrstvě je tenká vrstva silikonu, která zlepšuje vlastnosti jako je voděodolnost a pevnost a celkově přispívá k lepší životnosti kopaček. Jako třešnička na dortu je pak NSG technologie, která je ještě na silikonové vrstvě kopačky.

Je to technologie, která by měla zajišťovat stejné chování svršku kopačky za jakéhokoliv počasí, hodně podobná jako technologie ACC u kopaček značky Nike. Jestli je to opravdu k něčemu dobré a má to nějaký efekt? Kdo ví. Existují na to rozdílné názory a je těžké to opravdu prokázat. Nám bude stačit vědět, že tam je a snad i trochu funguje. Rozhodně to není nic, co by vás mělo ke koupi přimět nebo odradit.

Tři černé pruhy adidas z obou bočních stran kopačky jsou z pevnějšího TPU materiálu. Kromě toho, že prezentují firmu adidas, slouží také jako zpevnění nohy v kopačce a zlepšení stability při utažení tkaniček, které jimi prochází.

Jazyk, ponožka u kotníku a tkaničky

Jak je vidět z obrázků, jazyk vybíhá celkem vysoko nad botu a společně s ponožkou (límečkem) u kotníku tvoří jeden celek z primeknit materiálu. Tahle ponožka nebo límeček u kotníku (Primecut collar), která vybíhá z kopačky, je podstatně nižší než u kopaček značky Nike a jejich Dynamic Fit collaru.

To, že je nižší, má výhodu v tom, že se kopačky mnohem lépe nazouvají, což můžete vidět i na videu níže. Je také mnohem volnější a nesvírá tolik kotník. Pro ty, kterým třeba nazouvání u kopaček Nike dělá problémy a nevyhovuje jim vysoká ponožka, ale rádi by měli ponožkové kopačky, je tohle naprosto skvělá varianta.

Zkus taky:
Adidas Copa 17 – nový bratříček ikonických Copa Mundial

Zavazování tkaniček je umístěno ve středu kopačky a je podle mě jedním z hlavních důvodů, proč jsou kopačky adidas ACE 16.1 Primeknit lepší než model Purecontrol bez zavazování.

To, že si můžete kopačky přitáhnout nebo povolit podle toho, jak potřebujete, je prostě něco, co by mělo být samozřejmostí. Tkaničky jsou klasické, pevné, nic co by jim šlo vytknout. Na jazyku jsou pak 4 místa, kterými tkaničky procházejí skrz, zmírňují pohyb jazyku v kopačce a tvoří s jazykem jeden doslova provázaný celek.

Vnitřek boty a pata

Uvnitř kopačky je tenká syntetická podšívka, se kterou je ale noha v kontaktu jen v přední části u prstů. To, s čím je noha v kontaktu nejvíce, je speciální vnitřní kompresní ponožka (rukáv) z primeknit materiálu, do které nohu prostě nazujete. Trochu hůř se to vysvětluje, snad to bude líp vidět na obrázcích.

Tahle vnitřní ponožka z primeknit materiálu tvoří jeden celek s jazykem a límečkem u kotníku a když do ní nohu nazujete, perfektně vám ji obejme a ukotví. Je to taková druhá vnitřní vrstva primeknit. Materiál je krásně měkký, prodyšný a opravdu z toho máte pocit, jako z druhé ponožky.

Osobně se mi tohle provedení vnitřní ponožky spojené s jazykem a límečkem u kotníku u kopaček adidas ACE 16.1 Primeknit hodně líbí. Tvoří to perfektní, jednotný a hlavně funkční celek a s efektivním zavazováním se to všechno skvěle doplňuje. Od adidas jedna z nejlepších věcí za poslední dobu.

Uvnitř boty je plně vyjímatelná klasická EVA vložka, která není ničím extra zajímavá, ale svůj účel plní dobře.

Na patě je zevnitř malá část ze syntetické kůže, která je vítaným doplňkem a měla by zabránit nežádoucím puchýřům a jiným prasečinkám, které jsou schopné některé kopačky vykouzlit. Pata je dále zpevněna a vystlána, aby poskytovala lepší ochranu. Navíc zvenčí je ještě vyvýšená podešev (podrážka), která chrání a zlepšuje celkovou stabilitu.

Co se týče prošlápnutí, tak je to otázka opravdu velmi krátké doby. Kopačky sedí perfektně hned po vyndání z krabice a časem se to bude jen zlepšovat. Kopačky se příliš neroztáhnou. Spíš jen nepatrně, takže volit vaši běžnou velikost. Pokud by někdo chtěl jó těsnější fit, může vzít o půl čísla menší, ale tam už budou kopačky hodně na fest.

Podrážka a špunty

Konstrukce podešve Sprintframe zajišťuje co nejnižší váhu a přitom dostatečnou pevnost a flexibilitu. V zadní části kopačky je podešev vyvýšena a zajišťuje lepší stabilitu. Jedenáct kónických (kuželovitých) špuntů s klasickým rozložením je určeno jak pro FG (pevné přírodní povrchy), tak i AG (umělé povrchy).

Osobně si myslím, že ideální budou pro FG povrchy a o něco méně už pro umělé povrchy, protože špunty jsou přeci jen o něco delší, než by bylo na umělky vhodné. Ale použít se určitě dají.

Váha

Kopačka adidas ACE 16.1 Primeknit váží krásných 222 gramů hlavně díky lehké konstrukci Sprintframe podešve. (UK9, EUR 43 1/3)

Adidas ACE 16.1 Primeknit váha

Životnost

Primeknit je velice kvalitní materiál, který je navíc ještě ošetřen silikonovou vrstvou zvenčí, takže svršek kopačky má skvělé předpoklady “dožít se vyššího věku”. Další výhodou může být to, že nemusíte věnovat tolik času jejich údržbě ve srovnání s například koženými kopačkami. Každopádně jednou za čas by bylo dobré jim alespoň minimální péči věnovat už třeba jen kvůli tomu, aby zůstala technologie NSG plně funkční.

Podešev (podrážka) s konstrukcí Sprintframe je velice lehká a přesto dostatečně pevná – ani tady nehrozí nějaké výrazné poškození. Celkově je zpracování na hodně vysokém stupni, což se samozřejmě projeví také v dobré životnosti.

Cena

Protože se jedná o top kopačky z řady adidas ACE 16, odpovídá tomu samozřejmé i cena. Momentálně je seženete za cenu kolem 5500 – 6000 korun. Vzhledem k tomu, jak kvalitní kopačky to jsou, je to cena v jejich kategorii naprosto odpovídající.

Jednoduše – dostaneš to, za co si zaplatíš. Abych nezapomněl. Součástí balení je mimo jiné také černá taštička na kopačky. No nekupte to.

Adidas ACE 16.1 Primeknit – shrnutí a závěr

Kopačky adidas ACE 16.1 Primeknit jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí z kontaktu s balonem vytěžit maximum, ale kožené kopačky jim z nějakého důvodu nevyhovují nebo chtějí zkusit něco nového.

Primeknit materiál je velice kvalitní, v mnoha ohledech s koženými kopačkami srovnatelný a v některých dokonce i lepší. Komu tyhle kopačky doporučit?

 • každému, komu vyhovují ponožkové kopačky, nebo by je rád zkusil – pocit z vnitřní kompresní primeknit ponožky je parádní,
 • každému, kdo hledá lehkou a přesto pevnou a odolnou kopačku – podešev s kontrukcí Sprintframe nabízí vše,
 • každému, kdo hledá vhodné kopačky hlavně pro přírodní pevné, nejlépe travnaté povrchy, s možností využít je i na umělém povrchu,
 • každému, kdo se odhodlá zainvestovat do opravdu kvalitních kopaček s dobrou životností.

Kopačky adidas ACE 16.1 Primeknit jsou jedny z nejlepších kopaček značky adidas poslední doby a určitě budou patřit do TOP5 kopaček roku 2016. O tom nepochybuji.

8.5 Hodnocení
Jedny z nejlepších kopaček adidas roku 2016

Kopačky adidas ACE 16.1 Primeknit jsou jedny z nejlepších kopaček značky adidas poslední doby a určitě budou patřit do TOP5 kopaček roku 2016.

Zpracování
8.7
Pohodlí
8.5
Design
8.3
Líbí se mi:
 • Pohodlný Primeknit materiál
 • Kvalitní zpracování
 • Ponožkový pocit
 • Lehká a pevná podešev (podrážka)
 • Váha
Nelíbí se mi:
 • Ne všem může vyhovovat límeček u kotníků
 • Někomu mohou připadat uvnitř těsnější, díky kompresní ponožce
Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo