Značky chrlí na trh množství kopaček a většina z nich má pro netrénované oko ještě k tomu velmi podobné názvy. Pokud potřebuješ jednou za čas koupit kopačky a nesleduješ dění kolem nich častěji nebo vůbec, může ti to připadat jako nepřehledná džungle. Ona to totiž nepřehledná džungle trochu je. Jak se v tom ale vyznat?
Co se v článku dozvíš?
- proč firmy vydávají tolik kopaček
- jak je od sebe rozeznáš
- jak je to s kvalitou
- na které kopačky se při výběru zaměřit
Název kopaček napoví
Když vybíráš nové kopačky, tím prvním, s čím se setkáš v e-shopu nebo obchodě, je název kopaček. Firmy se snaží do názvu kopaček nahňácat všechno podstatné i za cenu toho, že neznalého člověka to může skoro až vyděsit. Příklad názvu kopaček firmy Nike:
kopačky Nike Tiempo Legend 8 Elite FG
Pro někoho, kdo se v kopačkách neorientuje, to je nic neříkající název. Takže co nám vlastně říká?
- Nike – název výrobce
- Tiempo – název řady
- Legend – upřesnění řady
- 8 – v pořadí 8. generace těchto kopaček, každá nová generace je vylepšením předchozí
- Elite – úroveň kvality zpracování (Elite, Pro, Academy, Club – viz dále)
- FG – označení povrchu, na který jsou kopačky určeny (více o kopačkách na různé povrchy)
Kopačky Nike
Každá firma (Nike, adidas, Puma a další) vydávají několik typů kopaček. Říká se jim sila nebo řady. Například firma Nike vydává řady kopaček:
- Mercurial
- Tiempo
- Phantom GT
- Premier
Každá řada kopaček má jinou stavbu – jiný tvar, jiné materiály, jinak padnou. Můžeme říct, že každá řada je jinak zaměřena, je to jiná kategorie. Přehled jednotlivých řad kopaček.
- Mercurial – syntetické rychlostní kopačky, nízká váha, agresivní rozložení špuntů/kolíků na podrážce
- Tiempo – bývaly ryze kožené kopačky, dnes už jsou to kožené kopačky s moderními syntetickými prvky, dobrý kontakt s míčem, pohodlí
- Phantom GT – syntetické kopačky, které nabízí od všeho něco, takové univerzální kopačky
- Premier – čistě kožené kopačky s retro vzhledem, pohodlí a skvělý kontakt s míčem
Aby toho nebylo málo, v každé řadě je několik modelů kopaček, které se liší kvalitou zpracování a tím pádem i cenou. Například řada Nike Tiempo obsahuje modely kopaček:
- Nike Tiempo Legend 8 Elite
- Nike Tiempo Legend 8 Pro
- Nike Tiempo Legend 8 Academy
- Nike Tiempo Legend 8 Club
Všechny modely kopaček v řadě vypadají na první pohled stejně. Mají stejné barevné provedení i stejný tvar. Ale u toho to končí. Přívlastky Elite, Pro, Academy, Club označují kvalitu použitých materiálů a celkově zpracování.
- Elite – je elitní model. Prémiové materiály, nejmodernější technologie, nejvyšší cena. Často pro profesionální hráče nebo ty, kterým nevadí si připlatit za to nejlepší.
- Pro – materiály většinou nejsou úplně ty prémiové, ale pořád velice kvalitní. Výhodou je u nich hlavně o něco nižší cena, za kterou ale dostaneš hodně z toho, co nabízí elitní model, jen s menšími úpravami. Pokud nechceš utrácet za ten ten nejdražší elitní model, je model PRO ve většině případů tou nejlepší volbou.
- Academy – cenově dostupné kopačky, kterých Nike prodá nejvíc. Pravdou je, že rozdíl v kvalitě použitých materiálů a zpracování je mezi modely PRO a ACADEMY hodně výrazný. Jsou to levnější kopačky pro širší masu lidí, takže prémiové materiály tady většinou nejsou. To ale neznamená, že to jsou vyloženě špatné kopačky. Vůbec ne. Každopádně pokud chceš alespoň něco trochu lepšího, připlať si za modely PRO, ten rozdíl v kvalitě je tam opravdu znát.
- Club – často označovány jako kopačky pro začínající nebo nenáročné hráče, kteří si chtějí občas kopnout nebo začínají a neví, jestli u fotbalu zůstanou. Kvalita materiálů a zpracování je tady nejnižší a s Elite modelem nemají kromě názvu nic společného.
Kopačky adidas
Podobné řazení používají i ostatní značky, mezi které patří firmy adidas i Puma.
Řady (sila) kopaček adidas:
- Predator
- Nemeziz
- Copa
- X
- Copa Mundial
Řazení modelů kopaček v řadách:
- +
- .1
- .2
- .3
- .4
Firma adidas vydává momentálně (2022) řady kopaček Predator, Nemeziz, Copa, X a Copa Mundial. Každá řada obsahuje několik modelů kopaček seřazených podle kvality.
Firma adidas je specifická tím, že v každé řadě nabízí alespoň jedny kopačky bez tkaniček – bez zavazování (kromě řady Copa Mundial). Většinou to bývá ten nejvyšší model označený + (plus). Model označený .1 je pak zpravidla kvalitou stejný jako model + s tím rozdílem, že zavazování má.
Modely + a .1 jsou ty nejvyšší, kvalitou nejlepší, ale také nejdražší. Model .2 je (stejně jako model Pro u Nike) druhý v pořadí a kvalitou se hodně přibližuje top modelům.
Modely .3 a .4 jsou (podobně jako u Nike modely Academy, Club) modely nižší kvality, které ale nutně nemusí být špatné.
Kopačky Puma
Řady (sila) kopaček Puma:
- Future
- One
- Ultra
- King
Řazení modelů kopaček v řadách:
- 1
- 2
- 3
- 4
Firma Puma vydává momentálně (2022) řady kopaček Future, One, Ultra a King. Každá řada obsahuje několik modelů kopaček seřazených podle kvality.
Bohužel Puma dodala výrazu chaos nový rozměr a u označování svých kopaček nemá úplně jednotný postup.
U řady kopaček Future používá označení například 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, kde první číslice udává generaci kopaček a druhá číslice pořadí modelu (kvalitu) v řadě.
U řady kopaček Ultra pro změnu označení 1.2, 2.2, 3.2, 4.2, kde první číslice udává pořadí modelu (kvalitu) v řadě a druhá číslice generaci. Tedy opačně než u řady Future.
Moc nechápu, co vede firmu Puma v tom dělat takový nelogický zmatek, který nepomáhá nikomu. Bohužel je to tak.
Proč firmy vydávají tolik kopaček?
Jednoduše aby uspokojily potřeby každého. Chtějí nabídnout každému něco. Každá jednotlivá řada kopaček nabízí trochu jiné vlastnosti – materiály, komfort, zaměření atd. Jednotlivé modely v řadách jsou pak cenově odstupňovány tak, aby si mohl každý vybrat podle svých možností.
Bohužel značení kopaček není nijak jednotné a občas to může být nejen pro laika vyčerpávající detektivka. Snad i v tom by mohl někomu tento článek pomoci.
Které kopačky se tedy vyplatí?
Záleží, co od nich očekáváš.
Jestli chceš to nejlepší na trhu a nevadí ti si připlatit, kup ten nejvyšší model z řady – je jedno od které značky. V porovnání s ostatními modely v řadě je minimálně co do kvality použitých materiálů opravdu ten nejlepší. Pravdou je, že ty nejlepší modely nemusí být vždy ty s nejlepší životností. Často se u nich hraje na váhu a každá „zbytečnost“ se z nich odstraňuje. V tomhle ohledu mohou být o něco levnější kopačky „bytelnější“.
Pokud hledáš nejlepší poměr cena/výkon, pak se vyplatí o stupínek nižší modely – u Nike model s označením Pro, u adidas a Pumy s označením 2. Tyhle modely nabízí většinou 90 % toho, co nabízí top modely. Samozřejmě odlišnosti tam jsou (většinou o malinko méně kvalitní materiály), ale myslím si, že ve výsledku to stejně jen málokdo pozná, natož aby to řešil. Na výkon tyhle změny nemají zase až takový vliv.
V případě, že hledáš levnější možnost, pořiď si v pořadí třetí modely z řad. U těchto modelů už je sice znát výrazný pokles v kvalitě materiálů a zpracování, ale pořád ještě mohou být dobrou volbou pro velkou část nenáročných hráčů.
Nejnižší modely v řadách jsou sice ty nejlevnější, ale nabízí toho opravdu jen hodně málo. Pokud chceš prostě jen boty se špunty na fotbal a je ti úplně jedno, v čem budeš hrát, pak budou stačit. Jestli chceš aspoň trochu kvalitní kopačky, vyhni se jim.
Rada na závěr
Chceš koupit kvalitnější kopačky, ale máš omezený rozpočet? Nemusíš kupovat ty nejlepší nebo lepší kopačky z těch nejnovějších řad, ale mrkni po těch lepších modelech starších (předchozích) generací, které už jsou často ve slevě.
V momentě, kdy firmy vydají novou generaci kopaček (je jedno ze které řady), předchozí generace okamžitě zlevňují (včetně top modelů). Chce to jen tomu obětovat trochu času a pořádně se porozhlédnout.
Ke starším modelům taky dohledáš mnohem snadněji recenze a názory lidí, kteří už ty samé kopačky vyzkoušeli a nějakou dobu odnosili. Uděláš si představu o kvalitě a nebudeš kupovat úplně naslepo.
A kde koupit kopačky?