Nike a Puma přestanou používat klokaní kůži

Aktualizováno 19. 3. 2023

Společnost Puma před několika týdny oznámila, že v průběhu letošního roku 2023 přestane vyrábět kopačky z klokaní kůže. Před několika dny se k ní připojila i společnost Nike, která přestane klokaní kůži používat na všech svých produktech.

Klokaní kůže byla a je (nejen) na kopačkách oblíbená. Je to přírodní, prodyšný, měkoučký, dobře tvarovatelný, při správné péči odolný materiál skvělý při kontaktu s balonem. Fajnšmekři vědí své.

Od letošního roku se ale společnosti Nike a Puma rozhodly, že na všech svých kopačkách přestanou klokaní kůži úplně používat. Týkat se to bude především oblíbených modelů Nike Tiempo, Nike Premier a Puma King.

Populace klokanů v Austrálii v současné době výrazně převyšuje lidskou populaci – na 26 milionů lidí připadá přibližně 43 milionů klokanů. I když jsou klokani považováni za nezaměnitelný symbol země, jsou také považováni za škodlivý druh a australská vláda od roku 1999 schválila komerční odlov, aby omezila růst jejich populace. 

Tohle často až brutální vybíjení je hodně kontroverzním tématem, protože se jedná o největší pozemní komerční porážku volně žijících živočichů na světě. Navíc se většina takto získané klokaní kůže používá právě na výrobu fotbalových kopaček, na což poukazují především ochránci zvířat. I proto už s tím celá řada firem nechce mít nic společného.

Puma před několika dny pustila na trh svou novou generaci ikonických kopaček Puma King, které už na svršku místo tradiční klokaní kůže mají nově syntetickou kůži s názvem K-Better.

Zkus taky:
Puma představila revoluční model PUMA KING ULTIMATE

Nové generace kopaček Nike Tiempo 10 a kopaček Nike Premier 4, které se chystají na trh v létě 2023, už na sobě podle Nike budou mít také nový patentovaný svršek bez klokaní kůže.

kopačky Nike Tiempo historie
Modely kopaček Nike Tiempo z klokaní kůže od roku 1985 do roku 2022.

Pokud patříte mezi ty, kteří si klokaní kůži na modelech těchto značek oblíbili, pak máte právě teď asi poslední možnost koupit si některý kousek se starou dobrou klokaní kůží.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.9 / 5. Hlasovalo: 8

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo