Bandáž na kotník je skvělou zdravotní pomůckou, která pomůže po zranění kotníku, ale slouží i jako prevence před jeho zraněním. Protože mám s kotníky dlouhodobě problémy a stará bandáž dosloužila, potřeboval jsem vybrat novou. Objednal jsem proto několik bandáží a všechny vyzkoušel. Jak to dopadlo?
S kotníky mám problémy dlouhodobě. Hlavně s tím levým. Pravý zatím ještě nebrečí, ale už pomalu taky natahuje. Je to důsledek několika předchozích zranění ze sportu (výrony a pocuchané vazy) a dlouhodobým namáháním, což se prostě s věkem projeví. Abych kotníku ulevil a současně se aspoň trochu chránil před dalším zraněním, rozhodl jsem se koupit novou bandáž.
Jaký je rozdíl mezi bandáží a ortézou
Bandáže jsou většinou levnější a mají jednodušší provedení. Mají kompresní (stahovací) funkci, kdy pevně obejmou kotník (nebo jinou část těla), čímž ho chrání před zraněním, ale taky ulevují od bolesti. Jsou proto vhodné jako prevence, ale i jako pomocník po úrazu. Většinou jsou z jednoho kusu materiálu a nasazují se natažením na dané místo – v případě kotníku se většinou natáhnou jako ponožka.
Ortézy bývají o něco dražší a jsou propracovanější. Většinou se používají především po zranění jako rehabilitační pomůcka a tu nejvhodnější by vám měl doporučit lékař. Mnoho lidí je ale používá nejen po zranění, ale i jako prevence proti zranění například při sportu. Fixují dané místo více než bandáže, a proto je i více omezena pohyblivost. Nejčastěji narazíte na různé šněrovací ortézy s tkaničkami.
Jak jsem bandáž na kotník vybíral
Měl jsem svoji představu, co by měla bandáž splňovat. Chtěl jsem:
- kvalitní materiál a zpracování
- aby byla pohodlná
- aby se vešla do jakékoliv boty (kopačky)
- výběr z několika velikostí, nechci žádnou „one size“ (špatné zkušenosti)
Nechtěl jsem žádnou extrémně těsnou, protože mě z toho pak při delším nošení bolí celý chodidlo a musím na to neustále myslet. Poohlížel jsem se po klasické „ponožkové“ (natahovací), ale nechtěl jsem žádnou s dírou na patě – nevyhovují mi. Občas se stane, že mě taková bandáž při pohybu dře do paty nebo se tam jinak kroutí a opruzuje život, což nechci.
Chtěl jsem jich vyzkoušet víc, abych měl možnost si vybrat. Napsal jsem proto do e-shopu TEJPY.cz a zeptal se, jestli to nebude problém. Slečna mi odpověděla, že vůbec, takže nebylo co řešit. Po jednom kousku jsem objednal také z eshopů Decathlon.cz a Sport365.cz.
Kotníkové bandáže – krátké recenze
Vyzkoušel jsem celkem 6 bandáží a tady jsou k nim krátké recenze.
1. Aktivní bandáž hlezna MalleoTrain
orientační cena: 1300 Kč | výrobce: Bauerfeind | eshop: Tejpy.cz
- Výhody: výběr levá nebo pravá, kvalitní materiál, pohodlná, na lehčí fixaci super
- Nevýhody: vyšší cena
Bandáž od německého výrobce Bauerfeind. Překvapil mě fakt příjemný a pohodlný úpletový materiál. Bandáž je anatomicky tvarovaná, takže si můžete vybrat mezi pravým a levým provedením, což je super. Z vnitřní strany má bandáž dva polštářky, které objímají celý kloub. Kotník se odlehčí, komprimuje a stabilizuje. Bandáž je doporučena při pooperačních a posttraumatických stavech (např. po podvrtnutí), kloubních výronech a otocích, při artróze a artritidě, onemocnění šlach a svalů, oslabených vazech.
Nasazuje se bez problémů, při pohybu se nikde nekrabatí a v botě o ní v podstatě nevím. Má dobře vyřešené i lemy (zakončení „ponožky“) bez zbytečných výstupků, které by škrábaly nebo jinak otravovaly. Fixuje spíš mírně – neškrtí, ale není ani extra volná. Pro lehčí fixaci je ideální. Velikost sedí. Trochu vyšší cena, ale německá kvalita za to stojí.
Edit: Vyzkoušeno několikrát při přes den při kratší i delší fyzické zátěži (chůze, kolo, běh) a naprosto v pohodě. Bandáž svírá kotník tak akorát, aby fungovala a přitom nijak výrazně neomezovala. Vydržela na noze celé odpoledne a prakticky jsem o ní ani nevěděl. Při došlapu na nerovný terén dokáže celkem slušně podržet. I když nebyla nejlevnější, nakonec jsem rád, že jsem si ji nechal. Spokojenost.
2. Sportovní bandáž Achillovy šlachy Bauerfeind
orientační cena: 1250 Kč | výrobce: Bauerfeind | eshop: Tejpy.cz
- Výhody: levá nebo pravá, kvalitní materiál, pohodlná, chrání i achilovku, na lehčí fixaci super
- Nevýhody: vyšší cena
Tahle sportovní bandáž od firmy Bauerfeind podporuje kromě kotníku i Achillovu šlachu, takže je o něco vyšší. Zpracování a materiály jsou stejné jako u předchozí bandáže, takže za mě super. Opět si můžete vybrat levým a pravým provedením a i tahle bandáž má uvnitř polštářky, které obepínají kloub kotníku. Je pohodlná a v botě o ní prakticky nevím.
Fixuje tak akorát – zbytečně netáhne, ale není ani volná. Pro lehčí fixaci bude dobrá. Trochu vyšší cena, ale za tu kvalitu se tomu moc nedivím. S bandážemi za tři stovky se to moc srovnávat nedá.
Edit: Vyzkoušeno při cca půlhodinovém výběhu na nezpevněném terénu. Výsledky jsou v podstatě stejné jako u výše zmíněné bandáže hlezna MalleoTrain. Takže super. Pokud chcete mít chráněnou i achillovku, pak je to velice dobrá volba. Spokojenost.
3. MalleoTrain S – bandáž hlezna
orientační cena: 1000 Kč | výrobce: Bauerfeind | eshop: Tejpy.cz
- Výhody: levá nebo pravá, kvalitní materiál, pohodlná, díky popruhu pevnější fixace
- Nevýhody: trochu mi vadilo, že popruh není celý elastický, aby dokázal kotník ještě lépe zafixovat
Jako dvě předchozí i tohle je kvalitní bandáž od německé firmy Bauerfeind, u které je návod jak na televizi. Bandáž má celkem dlouhý a z části elastický popruh, díky kterému si můžete pevnost sevření uzpůsobit podle sebe. Ze tří zkoušených bandáží Bauerfeind má tahle nejpevnější fixaci.
Nasazuje se bez problémů a v botě je popruh znát jen lehce. Jde o zvyk. Za mě pohodlná a povedená bandáž s odpovídající cenou kolem tisícovky. Trochu mě jen mrzí, že popruh má pružnou jen část a zbytek elastický není. Kdyby byl, fixace mohla být ještě lepší.
Edit: Vyzkoušeno při cca hodinové chůzi na nezpevněném terénu. Bandáž sedí dobře a plní to, co má. Popruh je v botě cítit, ale po chvíli si na to člověk zvykne. Za mě spokojenost.
4. Elastická bandáž kotníku s popruhy Medical Brace
orientační cena: 500 Kč | výrobce: Medical Brace | eshop: Tejpy.cz
- Výhody: dobrá cena, kvalitní materiál, celkem pohodlná, díky popruhům pevnější fixace
- Nevýhody: mrzel mě ne moc dobře vyřešený suchý zip, není levá/pravá varianta, tlustší materiál
O něco levnější varianta než předešlé modely tentokrát od firmy Medical Brace. Výrobce uvádí, že je neoprenová a je opravdu tlustší a o něco méně prodyšná. Bandáž má dva popruhy, díky kterým je možné upravit pevnost sevření. Bandáž dokáže chodidlo zpevnit celkem dobře.
Jediné, co mě trochu mrzelo byl suchý zip elastického pásku. Nevím proč, ale na konec jednoho pásku dali menší obdelníček sucháče, který mi přišlo, že dost dobře nedrží a pořád jsem měl pocit, že se při pevnějším utažení rozepíná. Celkově asi tak nějak průměr, ale zafixovat umí pěkně.
5. Ortéza na kotník Tarmak
orientační cena: 500 Kč | výrobce: Tarmak| eshop: Decathlon.cz
- Výhody: dobrá cena, jednoduchá, poslouží svému účelu
- Nevýhody: není možné vybrat levá/pravá
Bandáž Tarmak z Decatlhonu je celkem jednoduchá, levná a ve výsledku ne tak špatná bandáž. Lehce elastická ponožka, která má na sobě připevněný elastický popruh se sucháčem na konci, padne dobře a kotník dokáže zafixovat docela slušně. V botě není prakticky znát a nikde nic nevyčuhuje ani jinak neotravuje. Bandáž Tarmak není dokonalá, ale rozhodně není ani špatná. Na běžné používání stačí.
6. McDavid 433 bandáž kotníku
orientační cena: 800 Kč | výrobce: McDavid| eshop: Sport365.cz
- Výhody: díky popruhům pevnější s celkem slušnou fixací
- Nevýhody: ponožka z ne moc dobré síťoviny
Bandáž od oblíbené firmy McDavid, která se specializuje na zdravotní pomůcky pro sportovce. Samotná „ponožka“ není moc elastická a je jen z lehké siťoviny. Přijde mi, že na noze nesedí tak dobře a hlavně v horní části (tam kde ji nepřekrývají pásky) trochu plandá. Prakticky slouží jen jako základna pro připevnění elastických popruhů a nemá žádnou kompresní funkci. Elastické popruhy jsou dva a zpevňují kotník opravdu celkem dobře.
Nemám moc rád bandáže s otevřenou patou, protože se na patě většinou trochu krabatí a může to být v botě po čase i nepříjemné. Kéž by ta ponožka byla z lepšího materiálu. Za vyzkoušení ale bandáž stojí.
Edit: Vyzkoušeno při cca hodinové chůzi na nezpevněném terénu. Bandáž opravdu dobře stahuje, bohužel pro mě až moc. Po cca 20 minutách jsem ji musel sundat, protože stáhnutí bylo až skoro bolestivé a povolit už nebylo jak. Škoda.
Která bandáž na kotník je nejlepší?
Záleží, co od bandáže potřebujete a očekáváte. Chcete jenom jednoduchou navlékací, nebo pevnější stáhnutí pomocí popruhů? Jak často ji budete používat a jak dlouho ji chcete nosit v kuse? Hraje pro vás cena důležitou roli? To všechno jsou otázky, na které znáte odpověď jenom vy.
A kterou jsem si nakonec vybral?
Upřímně ani jedna z nich mi nepřišla úplně dokonalá, ale to bych chtěl asi moc. Nechal jsem si MalleoTrain S s popruhem. Na fotbal a jiné sportovní aktivity potřebuju kotník trochu víc zafixovat a takhle bandáž mi přijde v poměru kvalita-pohodlí-cena-výkon pro moje potřeby nejlepší, i když i u ní bych si taky dokázal představit pár „vylepšení“.
Nechal jsem si i sice celkem drahou, ale opravdu pohodlnou aktivní bandáž hlezna MalleoTrain, kterou budu používat na delší pěší túry nebo na kolo, abych měl trochu víc jistoty.
Kde koupíte bandáže na kotník
Bandáží jsou na trhu mraky a samozřejmě nejen na kotník. Pokud sháníte, zkuste:
Přeju vám šťastnou ruku při výběru.