Fotbalové hvězdy a pravda o jejich kopačkách

Aktualizováno 9. 10. 2023

Jaké kopačky nosí fotbalové hvězdy? Nosí opravdu ty samé kopačky, které jsou na pultech obchodů? Možná vás to překvapí, ale…

V obchodech seženete kopačky, které nosí fotbalové hvězdy jako Ronaldo, Messi, Neymar, Mbappé a další. Jsou to ale opravdu ty samé kopačky, které nosí tyhle hvězdy ve skutečnosti?

Ne vždycky.

Někteří z těch nejlepších světových fotbalistů, kteří mají podepsané sponzorské smlouvy s výrobci kopaček, nosí ve skutečnosti hodně upravené verze kopaček, které jsou dostupné na pultech obchodů pro nás běžné smrtelníky.

Jedním z ukázkových příkladů je Messi. Uživatel BCBOOTSUK teď na svém instagramovém profilu sdílel obrázky kopaček, které nosil Messi na nedávném Mistrovství světa ve fotbale.

Jak to měl Messi na MS 2022 v Kataru

Messiho kopačky adidas X Speedportal.1 Leyenda pro MS 2022 v Kataru na sobě mají tolik úprav na míru, že se od „stejných“ kopaček, které byly v obchodech, liší skoro ve všem.

Německá společnost adidas Athlete Services připravila Messimu kopačky pro MS přesně podle jeho specifikací a požadavků.

Messiho kopačky Leyenda ve skutečnosti
Messiho kopačky adidas X Speedportal.1 Leyenda. Vlevo verze, kterou obouval. Vpravo verze, která byla k dostání v obchodech.
Kopačky Leyenda ve skutečnosti
Messiho kopačky adidas X Speedportal.1 Leyenda. Vlevo verze, kterou obouval. Vpravo verze, která byla k dostání v obchodech.

Největší rozdíly

  • Svršek na Messiho kopačkách byl z umělé kůže, zatímco svršek na kopačkách v obchodech byl čistě syntetický.
  • Šněrování na Messiho kopačkách bylo oproti těm v obchodech celé posunuté trochu víc dopředu.
  • Messi měl (a má) na svých kopačkách tzv. burrito jazyk, zatímco na kopačkách v obchodě byl klasický elastický ponožkový jazyk. Burrito jazyk je delší a obepíná část chodidla kolem dokola. Ke kopačce je pevně připevněný jen na jedné straně, na druhé je volný.
  • Burrito jazyk na Messiho kopačkách není elastický a na vrchní straně nemá drobné děrování.
  • Celou konstrukci paty má Messi vyrobenou přesně podle jeho představ a liší se od konstrukce kopaček v obchodech.
  • Messi dostal kopačky v provedení FG i SG, zatímco v obchodech byly k dostání jen v FG provedení.
  • Messi má na svých kopačkách speciální rozmístění špuntů a kolíků (Gambatrax), které žádné jiné kopačky adidas v maloobchodním prodeji nemají.
  • Messiho kopačky neměly v podrážce karbonou vložku, která byla v podrážce kopaček nabízených v obchodě. Zajímavé je, že tuhle karbonovou vložku firma adidas v následující generaci kopaček adidas X odstranila.
  • Nechybí ani Messiho vložky na míru, silnější a měkčí než obvyklé vložky + podšité měkkým černým semišem.

Krátké video s Messiho kopačkami (SG verze).

Taková malá habaďůra

Je pravda, že tohle je trochu extrémní příklad.

Messi jako jeden z nejlepších fotbalistů všech dob si určitě zaslouží speciální přístup a není nic zvláštního na tom, že v adidas chtějí, aby mu kopačky seděly přesně podle jeho představ. Messi dělá kopačkám adidas reklamu, takže je pochopitelný, že v adidas chtějí, aby s nimi byl spokojený, a i proto mu vyjdou ve všem vstříc.

Neplatí to ale jen pro Messiho. Stejně tak je tomu i ostatních špičkových fotbalistů. Celá řada z nich má kopačky upravené podle svých potřeb. Někteří více, někteří méně.

Je jenom trochu škoda, že nám o takových úpravách neříkají výrobci sami. Na druhou stranu by byli sami proti sobě. Proč by nám říkali, že kopačky, které nosí Messi, jsou ve skutečnosti úplně jiné než ty, které si jako Messiho kopačky koupíme v obchodech. Že jo.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 27

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo