STRUNG – inovativní technologie od adidas poprvé na kopačkách

Adidas X Crazyfast Strung+ je nová limitovaná edice rychlostních kopaček, která přináší něco, co jsme na kopačkách ještě nikdy neviděli. Má tahle nová vychytávka šanci přežít?

Co je to technologie Strung?

Adidas Strung je technologie, pomocí které se ve speciálním stroji poskládá z textilních provázků celý jednodílný svršek boty. K výrobě jednoho svršku se používá několik provázků, které mají různou tloušťku a pevnost. Každý provázek se umístí přesně tam, kde je potřeba.

Poprvé se takhle technologie objevila v roce 2020 na běžeckých botách adidas FUTURECRAFT Strung. Inženýři z adidas sedli k měřícím přístrojům, počítačům a u atletů přesně změřili, kde se jim chodidlo při běhu nejvíc a nejčastěji ohýbá. Na základě naměřených dat pak přesně zjistili, kde je potřeba, aby byl svršek boty tlustší a pevnější a kde naopak tenčí a ohebnější.

adidas Strung přístroj

Speciální stroj, která vypadá jak ze sci-fi filmu, pak z jednotlivých provázků poskládá celý jednodílný svršek boty. V místech, kde je potřeba, aby byla bota pevnější a stabilnější (např. pata), se použijí pevnější a tlustší provázky. Naopak v místech, kde musí být svršek ohebnější a tenčí (přední část a místa ohybu), se použijí flexibilnější a tenčí provázky.

adidas Strung přístroj šicí

Na každém milimetru svršku boty tak může být různě silná a pevná vrstva poskládaná z různých na sobě ležících provázků. Pak se za pomocí vysoké teploty a tlaku všechny provázky slisují dohromady a vznikne výsledný jednodílný svršek boty.

běžecká bota adidas FUTURECRAFT strung

adidas X Crazyfast Strung+

Fotbalové kopačky dost často přebírají vychytávky z běžeckých bot a stejně tak je tomu i tady. Adidas teď představila limitovanou edici kopaček adidas X Crazyfast Strung+. Základ tvoří klasické kopačky adidas X Crazyfast+, ale svršek je vyrobený technologií Strung.

adidas X Crazyfast Strung+

Celý ten koncept je u kopaček teprve na začátku a zatím má svoje mouchy.

kopačky adidas X Crazyfast+

Na rozdíl od pletených svršků (Nike Flyknit, adidas Primeknit atp.), kde se jednotlivé provázky proplétají do sebe, se technologií Strung provázky jen překrývají přes sebe. Ve svršku tak mohou vzniknout malé dírky a pouštět dovnitř vodu. Mokré ponožky během zápasu nechce mít asi nikdo.

adidas Crazyfast+ kopačky

Vzhledem k tomu, že je to úplně nový koncept, který je na kopačkách vůbec poprvé a navíc jde o limitovanou edici, jsou kopačky celkem mastný (9000 Kč). Kopačky adidas X Crazyfast Strung+ mají v obchodě 11teamsports tady.

adidas X Crazyfast Strung+

adidas X Crazyfast Strung+

Mrknout na kopačky →

Uvidíme, jak se to vyvrbí

Každopádně kopačky adidas X Crazyfast Strung+ už obouvá několik profíků a už v nich padají i pěkné góly. Uvidíme, jestli se povede adidas tuhle technologii na kopačkách vylepšit a nasadit do sériové výroby.

Líbil se ti článek nebo pro tebe byl přínosný?

Klikni na hvězdičky a ohodnoť článek, děkuji.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 18

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Za tvé komentáře budu vděčný nejen já, ale i ostatní, díky.

komentář

Topkopačky
Logo