Skechers Razor je pořád ještě poměrně čerstvý přírůstek do hodně našlapané kategorie rychlostních kopaček. V porovnání s konkurencí je o něco levnější. Otázka je, jestli je aspoň přibližně stejně dobrý.
Skechers a fotbalové kopačky
Firma Skechers je ve světě známá hlavně díky svým lifestylovým botám a teniskám. V roce 2022 vyrobila 160 miliónů párů bot a podle statistik byla třetím největším výrobcem bot na světě (po Nike a adidas).
V minulosti vyrobila i několik modelů kopaček, ale ty se moc neujaly. Až v roce 2023 Skechers získala do svých řad několik šikovných vývojářů a designérů, kteří dříve pracovali pro Nike. Ti mají ve firmě za úkol vybudovat od základu nový profesionálnější segment fotbalových kopaček. Díky jejich zkušenostem a silnému finančnímu zázemí firmy pro to mají do budoucna dobrý předpoklad.
Skechers zatím představila dvě nové řady kopaček. Kopačky pro lepší kontrolu míče Skechers SKX_01, které obouvá jejich největší hvězda Harry Kane, a rychlostní kopačky Skechers Razor.
Skechers Razor – krátké představení
Kategorie rychlostních kopaček je extrémně našlapaná. Na trhu je spousta modelů, které jsou tady roky a jsou hodně oblíbené. Nike Mercurial, Puma Ultra, Mizuno Alpha, New Balance Furon, adidas F50 a další. Když se ve Skechers rozhodli naskočit do kategorie rychlosti se svými novými kopačkami Skechers Razor, moc lidí jim nevěřilo.
Skechers sama sebe pozicuje jako firmu zaměřenou na technologie, které přináší pohodlí. U rychlostních kopaček je vždy na prvním místě výkon často ale na úkor právě pohodlí. Ve Skechers se tohle pokouší změnit. Hlavním marketingovým tahákem rychlostních kopaček Skechers Razor je spojení rychlosti a pohodlí.
Momentálně je na trhu nový lehce upgradovaný model první generace Skechers Razor 1.5. Já jsem ale vyzkoušel ještě původní neupgradovaný model, který je v obchodech stále a seženete ho ve slevě, což může být pro řadu lidí super deal.
Barevná provedení
Skechers Razor jsou na trhu skoro rok, a proto těch barevných provedení seženete už poměrně dost. Já jsem kupoval bílo-šedý model s modrými detaily z edice Diamond Ice. Tenhle (zatím) čistý design je luxusní.
Svršek kopaček
Svršek kopaček tvoří tři různé materiály.
Lem u kotníků a prostor pod tkaničkami je z pleteného (ponožkového) materiálu FitKnit. Ten je poměrně kvalitní (srovnatelný s konkurencí) a hezky flexibilní. Pletený jazyk pod tkaničkami má celkem hustý vzor a chodidlo v kopačce těsně obejme a ukotví.
Střední část a část na patě tvoří syntetická tkanina (síťovina). V porovnání s pleteninou FitKnit u kotníků je syntetická tkanina tužší a společně s vnitřní podšívkou „drží“ kopačky pohromadě. Dodává jim stabilitu, pevnost, těsnější střih a celkově dobré ukotvení chodidel. Střední část má na sobě drobnou texturu, která mírně zlepšuje kontakt s míčem.
To nejlepší ale najdete v přední části. Tam je totiž fantastický syntetický materiál, který je měkký, pohodlný, lehce tlustší, ale ne zase moc. Má takový gumovější charakter, takže se krásně tvaruje podle chodidla a navíc když ohnete chodidlo ve špičce, tak se na svršku nedělají žádné strašidelné boule a hrboly, jako tomu je často u jiných, tužších syntetických kopaček.
Tenhle materiál je hodně podobný tomu, který byl na kopačkách Nike Mercurial Vapor 10 v roce 2014. Ty jsou dodnes považovány za jedny z nejlepších a nejpohodlnějších rychlostních kopaček. A tady přesně se projevila zkušenost designerů, kteří do Skechers přišli z Nike a byli u vývoje starších Vaporek. Nevymýšleli nic nového, ale sáhli po tom, co skvěle fungovalo v minulosti. Výsledkem je prvotřídní syntetický materiál, kterých na trhu není moc.
Na povrchu najdete drobnou mikrotexturu, která zlepšuje kontakt s míčem. Přední a střední část jsou od sebe oddělené viditelným švem, který tvoří plynulý přechod, a kopačky tak nabízí stejnorodý kontakt s míčem po celém svršku.
Zavazování
Zavazování běží klasicky středem kopačky. Pletený FitKnit materiál, který je pod tkaničkami, je dostatečně silný na to, aby se i při pevnějším utáhnutí tkaničky nezařezávaly do nártu. Těsnější střih kopaček společně s tkaničkami nabízí pevné ukotvení chodidla.
Vnitřek kopaček
Uvnitř kopačky je pohodlná výstelka z mikrovlákna. Společně se síťovinou, která je zvenku, tvoří tenký ale pevný základ pro celkově trochu těsnější střih.
Oblast paty uvnitř kopačky tvoří hladká umělá kůže z mikrovlákna a pěnové polštářky pro lepší ukotvení a pohodlí. Polštářky jsou spíš tenčí, ne tak macaté, i přesto ale pata v kopačce bezproblémově a hlavně pohodlně sedí.
Mám připravené na recenzi i kopačky Nike Mercurial Vapor 16 Elite a jedna z věcí, která mě u těhle kopaček za 6000+ Kč překvapila, je, jak strašně mizernou vložku do nich Nike dala. U kopaček Skechers Razor je to jako nebe a dudy.
Skechers dala do Razorek upravenou kvalitní vložku ze svých běžeckých bot a ten komfort je opravdu znát. Vložka je měkoučká, má lehce odpruživý efekt a z kopačky jde vyndat ven. Za vložku určitě palec nahoru.
Oblast paty
Kopačky mají uvnitř paty vsazený tužší plastový opatek, který sahá asi do poloviny výšky. Tyhle vnitřní opatky jsou vždycky trochu vošajslich, protože můžou způsobovat otlaky a puchýře (jak komu).
Podrážka
Na plastové podrážce je zase znát, že ji navrhovali lidé z Nike. Je jednoduchá, funkční, s agresivním rozložením a tvarem špuntů, jak se na rychlostní kopačky sluší. Hodně se podobá tomu, co v minulosti nabízely rychlostní kopačky Nike Mercurial (a dnes se k tomu zase vrací).
Záběr je svižný a dynamický. Rotace při změnách směru pohybu není zrovna plynulá, ale to se u podobné podrážky dá čekat. Je trochu škoda, že Skechers zatím nenabízí AG podrážku na umělku, která by šla využít i na přírodní trávě a byla trochu ohleduplnější ke šlachám, vazům a úponům.
Pod patou je v podrážce zabudovaná pevná a lehká, uhlíkem napuštěná destička, která zlepšuje celkovou stabilitu, a tím i ukotvení chodidla v kopačce. Je trochu znát, že podrážka je díky tomu tužší, což je dobře. Všechny špunty mají véčkovitý tvar.
V zadní a střední části je podrážka tuhá a stabilní, což je v pořádku. V přední části je hezky flexibilní, i když by ji možná na rychlostní kopačky slušelo trochu silnější odpružení. Když ji v přední části ohnete do 90 stupňů a pustíte, nevrátí se do původního stavu tak rychle, ale spíš pozvolna – trochu víc „unaveně“.
U rychlostních kopaček bývá tohle odpružení silnější, aby člověk dostával při odrazu víc energie zpět. Rozhodně to ale není takový problém. Kopačky jsou díky tomu naopak trochu pohodlnější a uvolněnější.
Váha
Kopačky Skechers Razor váží ve velikosti US 9 (27 cm – UK 8 – EUR 42,5) krásných 190 gramů.
Jak padnou
Užší až středně široký střed.
Středně široká až širší špička.
Celkově těsnější střih.
Jako všechny rychlostní kopačky i Skechers Razor mají těsnější střih hlavně ve střední části. V porovnání s konkurencí jsou ale přeci jen o něco širší, a to hlavně v přední části, kde nabízí víc prostoru pro prsty.
Budou ideální pro hráče s užšími až normálně širokými chodidly. Pro vyloženě široká chodidla vhodné nebudou. Pro širší být mohou, pokud nevadí přiléhavější fit. Osobně mám širší chodidla a cítím tlak na bocích ve střední části, ale věřím, že materiál časem povolí.
V porovnání s konkurencí mají Skechers Razor trochu užší patu, ale dokáží se poměrně dobře přizpůsobit.
Jakou vzít velikost
Mám délku chodidla 27 cm, což u většiny značek odpovídá velikosti US 9. Vzal jsem velikost US 9 i u Razorek a sedí akorát s několika milimetry místa před prsty. Pokud bych chtěl víc místa před prsty nebo uvolněnější fit pro širší chodidla, vzal bych ještě o půl čísla větší. Každopádně vaše obvyklá velikost by měla sedět dobře.
Edit: Po delší době v kopačkách na hřišti jsem došel k závěru, že by mým širším chodidlům vyhovovala velikost o půl čísla větší, než je moje obvyklá velikost.
Jaké jsou na place
Na hřišti se Razorky chovají podle očekávání bez nějakých nepříjemných překvapení. Díky lehké váze vzbuzují takový ten pocit, jakoby ani nebyly na noze, ale vy přesto víte, že až se rozeběhnete, tak za vámi budou lítat trsy trávy, protože je to prostě ostrý agresivní zvíře.
Ukotvení chodidla je díky těsnějšími střihu a klasickému zavazování hodně dobré. Při změnách směru pohyb nemají chodidla tendenci „přetékat“ z podrážky ven do stran. Svršek je stabilní a drží tvar. Díky tenčímu syntetickému svršku je kontakt s míčem těsnější (víc barefoot) a hezky konzistentní po celé kopačce.
Díky agresivním špuntům je trakce hlavně v přímém směru při sprintech výborná. Trochu horší je to při změnách směru pohybu (rotacích), kdy se špunty koušou trochu víc do podkladu a změny směru nejsou úplně plynulé. Ale to je u všech rychlostních kopaček s tímhle typem podrážky stejné.
S čím jsem měl osobně trochu problém je oblast paty, kde se mi ze začátku dělaly klasicky otlaky a došlo i na drobné puchýře.
Konkurence pro Skechers Razor
Konkurence v kategorii rychlostních kopaček je mega silná. Letos (2024) naskočily na trh výborné F50 od adidas, nové Nike Mercurial, vylepšené karbonové Puma Ultra, upgradované New Balance Furon a do toho všeho jsou tady vynikající Mizuno Alpha. Dá se říct, že cokoliv z kategorie rychlostních kopaček vyberete, neuděláte chybu. A to včetně kopaček Skechers Razor.
Koupil bych kopačky Skechers Razor znovu?
Za plnou prodejní cenu kolem 5700 Kč bych trochu váhal. Na trhu bych za tuhle cenu našel asi lepší možnosti (záleží na osobních preferencích). Pokud bych je ale sehnal někde kolem 3000-4500 Kč, tak bych je vzal.
Skechers se nepouštěla do nějakých nesmyslných inovací s cílem někoho oslnit, ale použila na kopačkách Skechers Razor přesně to, co v minulosti skvěle fungovalo a hlavně to, co lidem vyhovovalo. Jsou to velice dobré, čisté a jednoduché rychlostní kopačky z kvalitních materiálů, které nabízí všechno, co od rychlostních kopaček chci, a to navíc v celkem komfortním balení.
Kopačky Skechers Razor vstoupily do našlapané kategorie rychlostních kopaček hodně zostra a svoje místo mezi konkurencí si najdou. Do budoucna mají určitě slušný základ a dobré vyhlídky. Uvidíme, jak se budou vyvíjet příští generace, protože už i ta první je hodně dobrá.