Jaké kopačky na umělou trávu?

Dlouho jsem si myslel, že je úplně jedno, jaký kopačky si vezmu na umělou trávu. Že na tom nezáleží. Dneska už vim, že to jedno není. Oči mi otevřelo až zranění kotníku, které jsem si na umělce pořídil. A mohly za to nevhodné kopačky.

Ve zkratce

  • umělá tráva je povrch z umělých vláken, který se snaží napodobit vlastnosti přírodní trávy
  • vývoj začal v Americe v 50. letech a stále pokračuje
  • dnes různé typy umělé trávy – nízké, vysoké, bez výplně, s výplní
  • nevýhody umělé trávy – náročnější podmínky pro kopačky a hrozí vyšší riziko zranění
  • umělá tráva generuje vyšší tření a odpor, v létě se až extrémně zahřívá, kopačky jsou vystavené náročnějším podmínkám – rychleji se opotřebovávají
  • v kopačkách s nevhodnou podrážkou (délkou a tvarem špuntů) hrozí vyšší riziko zranění (přetržené vazy v koleni, kotníku)
  • řešením jsou vhodné kopačky
  • Turfy na nízkou umělou trávu – mají odolnější podrážku, na které je větší množství krátkých gumových výstupků
  • AG kopačky na vyšší umělou trávu – na podrážce mají větší množství kratších oválných špuntů a v některých částech mohou být zpevněné proti opotřebení

Co je to umělá tráva

Umělá tráva je povrch ze syntetických (umělých) vláken, který napodobuje vzhled a funkci přírodní trávy. Umělá vlákna (vlas) mohou být různě vysoká, nejčastěji mezi 10-70 milimetry (výška vlasu).

obrázek - polyethylenová stébla umělé trávy

Historie umělé trávy pro sportovní účely začala v Americe v 50. letech minulého století. Na počátku byla snaha najít pro školy vhodný sportovní povrch, který by byl nenáročný na údržbu a zvládal častější vytížení.

vývoj umělých trávníků první až třetí generace

V 60. letech se proto objevila první generace umělé trávy pro sportovní účely, která nesla jméno Astroturf. Byl to v podstatě hrubší koberec s krátkými umělými vlákny.

V průběhu let se tenhle hrubší koberec vyvinul v realističtější a odolnější výrobek, který svým vzhledem už mnohem víc připomíná přírodní trávník. A vývoj pokračuje.

jednotlivé vrstvy ze kterých je složený umělý trávník na fotbalovém hřišti
Umělá tráva třetí generace (3G), která se u nás používá na fotbalových hřištích nejčastěji. Má delší vlas a výplň v kombinaci písku a černých gumových granulí. Firmy mohou používat odlišné materiály a postupy (ilustrační obrázek).

Proč je důležité vybrat správné kopačky na umělou trávu

Umělá tráva má v porovnání s přírodní trávou několik výhod. Nemusí se sekat, hnojit, zalévat, vydrží i náročnější používání a může být naistalována v jakýchkoliv klimatických podmínkách kdekoliv na světě.

Má ale i své nevýhody…

Kopačky dostávají na umělce mnohem víc zabrat

Jakkoliv dobře se snaží umělá tráva napodobit tu přírodní, pořád je to jenom umělá hmota – plast. Umělohmotná stébla, která jsou na sebe hustě naskládaná, se o sebe otírají, a protože v sobě nemají vodu jako přírodní stébla trávy, dochází k mnohem vyššímu tření.

Kontakt umělohmotné podrážky s umělohmotnými stébly a zvýšené tření mezi stébly dává kopačkám mnohem víc zabrat. Navíc umělá tráva se na slunci v teplém období až extrémně zahřívá, čemuž pomáhají i drobné černé gumové granule, které slouží jako výplň umělé trávy třetí generace.

naměřená teplota přírodního a umělého trávníku v létě
Porovnání teploty přírodního a umělého trávníku za teplého slunného dne (stejné podmínky).

Co to všechno znamená pro kopačky?

Kopačky jsou na umělé trávě vystavené mnohem náročnějším podmínkám než na přírodní trávě, což se podepisuje i na jejich životnosti – rychleji se opotřebovávají. Časté jsou odlepené podrážky, rychlejší opotřebení špuntů a těch částí kopačky, které se nejčastěji dostávají do kontaktu s umělou trávou.

Firmy vyrábí na umělou trávu speciální typ kopaček s označením AG (Artificial Ground) nebo MG (Multi Ground), které mají uzpůsobenou podrážku pro umělé povrchy a v některých částech jsou (ne vždycky) zpevněné, aby nedocházelo k tak rychlému opotřebení.

Pokud budete na umělce hrát v kopačkách, které na ni nejsou určené výrobcem, rychleji je odrovnáte, a navíc na ně ztrácíte i záruku a možnost případné reklamace.

Výrobci mají pro různé typy kopaček různé zkratky. Zkratky uvádí obchody vždy v názvu kopaček.

FG (Firm Ground) jsou kopačky na přírodní trávu.
AG (Artificial Grass) jsou kopačky na umělou trávu.
MG (Multi Ground) jsou víceúčelové kopačky vhodné i na umělou trávu.

Různí výrobci sice používají stejné zkratky, ale tvar, rozmístění nebo délka špuntů je u každého výrobce jiná. Například AG kopačky Nike jsou jiné než AG kopačky adidas.

Hrozí vyšší riziko zranění

Je běžná praxe brát si na umělou trávu FG kopačky, které jsou určené na přírodní trávu. Dělal jsem to taky. Problém je v tom, že většina (ne všechny) FG kopaček na přírodní trávu má delší špunty než AG kopačky na umělou trávu.

Umělá tráva není tak hluboká jako přírodní tráva, do které se mohou špunty zabořit. Proto ani nechcete, aby špunty u kopaček na umělou trávu byly příliš dlouhé.

FG kopačky na přírodní trávu se kvůli delším špuntům „boří“ do umělé trávy víc, než by měly. Když k tomu přidáte ještě vyšší tření a odpor, které umělá tráva vytváří, dochází k tomu, že kopačky s delšími špunty se v umělé trávě často zasekávají (koušou).

FG podrážka na přírodní trávu
Podrážka FG kopaček na přírodní trávu.
AG podrážka na umělou trávu
Podrážka AG kopaček na umělou trávu. Špuntů je víc, jsou o malinko kratší a jsou kulaté (oválné).

Kromě délky špuntů je ale důležitý i jejich tvar. Pokud na umělou trávu vyběhnete v kopačkách, které mají špunty jiné než kulaté (oválné), je vyšší pravděpodobnost, že se budou v umělé trávě zasekávat, kousat se. Nebezpečné je to hlavně při rychlých změnách směru pohybu, kdy se sice otočíte tělem, ale noha s kopačkou zůstane zakousnutá v trávě.

Výsledek?

Poraněné nebo dokonce přetrhané vazy v koleni nebo kotníku, natažené nebo natržené svaly. Rehabilitace pak může trvat několik týdnů až měsíců.

přetržení předního zkříženého vazu

Přetržení předního zkříženého vazu v koleni je nejčastější traumatické poranění vazu v těle. Rizikovou skupinou pro toto poranění jsou mladí lidé, kteří se intenzivně věnují sportu. Až 40 % přetržení předního zkříženého vazu vzniká na základě rychlé změny směru pohybu nebo nekvalitního dopadu po výskoku.

V zahraničí bylo publikováno i několik studií, které potvrzují, že na umělé trávě dochází ke zraněním častěji než na trávě přírodní [zdroj 1] [zdroj 2].

Ideální kopačky na umělou trávu

Ideální kopačky na umělou trávu mají větší počet kratších gumových nebo lisovaných (umělohmotných) špuntů oválného tvaru. Čím kratší je umělá tráva, tím kratší by měly být špunty (výstupky) na kopačkách.

U nás se nejčastěji setkáváme buď s umělými trávníky s kratším vlasem (2G, starší generace) nebo s umělými trávníky s delším vlasem (3G, novější generace).

umělá tráva s krátkým vlasem
Umělá tráva s krátkým vlasem (2G).
umělá tráva s dlouhým vlasem
Umělá tráva s delším vlasem (3G).

Ideální kopačky na nízké umělé trávníky

Na nízké umělé trávníky (2G) jsou absolutně nejlepší Turfy (označení TF nebo TT). Turfy jsou kopačky s velkým množstvím krátkých gumových výstupků na podrážce, které zajišťují dobrou stabilitu i dostatečný záběr. Špunty na podrážce mohou mít různý tvar.

Na krátké umělé trávníky 2. generace, které vypadají jako drsnější koberec, jsou nejlepší Turfy (označení TF nebo TT). V nabídce je má každý výrobce.

V případě potřeby se dají Turfy využít i na vyšší umělé trávě (3G). Nenabídnou sice ideální záběr, ale svoji práci odvedou.

Ideální kopačky na vyšší umělé trávníky

Na větších fotbalových hřištích většinou narazíte na umělou trávu s delším vlasem (3G), která v sobě může a nemusí mít (většinou má) výplňový materiál ve formě písku, gumových granulí (takové ty černé kuličky, kterých pak doma člověk vysype tunu z kopaček) nebo jiného materiálu.

černé gumové pelety na umělé trávě fotbal

Na vyšší umělou trávu jsou nejlepší kopačky, které mají větší množství kratších špuntů. Zajišťují dobrou stabilitu a nepronikají do terénu víc než by měly. Špunty by měly být ideálně kulaté nebo oválné, aby se nekousaly do umělky a nabízely plynulé změny směru pohybu.

Nike – kopačky na umělou trávu

Až budete brouzdat eshopy, najdete v názvech kopaček zkratky. Zkratky označují, na jaký povrch jsou kopačky vhodné. Z kopaček Nike jsou na umělé trávníky vhodné kopačky s následujícími zkratkami:

(TF) – kopačky Turfy označuje Nike zkratkou TF a jsou vhodné na nízké umělé trávníky (2G). Na podrážce mohou mít různou kombinaci krátkých gumových výstupků.

Turfy Nike

(AG-PRO) – jsou kopačky Nike na vyšší umělou trávu (3G, 4G). Označení AG-PRO najdete u vyšších tříd (kvalitnějších) kopaček. Nike je dělá skvěle. Špunty Jsou krátké tak akorát a navíc jsou uprostřed děravé, takže se na rozpálené umělce mnohem rychleji ochlazují.

Podrážka kopaček Nike AG-Pro

(AG) – jsou kopačky Nike na vyšší umělou trávu (3G, 4G). Označení AG najdete u nižších tříd (levnějších) kopaček Nike. I u nižších tříd jsou špunty uprostřed s dírou pro efektivnější ochlazování. Výborné kopačky na umělku.

Podrážka kopaček Nike AG

(MG) – Multi Ground (případně FG/MG) je označení pro nižší třídy kopaček Nike, které můžete používat na přírodní i umělé trávě. Mají většinou mix oválných a ostřejších špuntů.

Podrážka kopaček Nike MG

Nike dělá jedny z nejlepších kopaček (podrážek) na umělou trávu. Kde koupit kopačky Nike na umělou trávu?

 
Turfy Nike
(TF)
Turfy jsou ideální na nízké umělé trávníky (2G).
(AG-PRO)
Kopačky na vyšší umělé trávníky (3G). Označení kvalitnějších modelů.
kopačky AG nike na umělou trávu
(AG)
Kopačky na umělé trávníky (3G). Označení levnějších modelů.
MG kopačky Nike
(MG)
Kopačky na přírodní i umělou trávu (3G). Označení levnějších modelů.

Adidas – kopačky na umělou trávu

(TF) – kopačky Turfy na nízké umělé trávníky (2G). Na podrážce mohou mít různou kombinaci krátkých gumových výstupků.

Turfy adidas Predator

(2G/3G AG) – adidas nedávno zařadila do nabídky kopačky s podrážkami 2G/3G AG (2. a 3. generace umělých trávníků). Na rozdíl od turfů mají špunty plastové a o něco delší, takže nejsou vhodné na úplně ty nejnižší umělé trávníky (i když použít se dají), ale na vyšší umělé trávníky (včetně 3G) jsou výborné a hlavně bezpečné. Jsou masivnější, širší a těžší, ale proto taky mnohem odolnější, což je na drsné umělce jedině dobře.

podrážka kopaček na umělou trávu 2G/3G

(AG) – je označení pro kopačky adidas na umělou trávu. Označení, které najdete jen u nejvyšších modelů 1. třídy. Až tak moc se neliší od klasických kopaček FG na přírodní trávu. Špunty jsou sice o něco kratší a je jich víc, ale extra znatelný rozdíl to není. Jsou dobrou volbou na umělé trávníky s vysokým vlasem. Na nižší umělé 3G trávníky jsou lepší variantou modely 2G/3G AG.

adidas AG podrážka kopaček na umělou trávu

(MG) – adidas Multi Ground jsou kopačky jak na přírodní, tak i umělou trávu (3G). Označení najdete u kopaček adidas 2. a 3. třídy. Špunty jsou o něco kratší než u FG kopaček a většinou oválného tvaru.


(FxG) – označení FxG (Flexible Ground) najdete u těch nejlevnějších kopaček adidas čtvrté třídy. Jsou to v podstatě levnější MG kopačky na přírodní i umělé trávníky. Délka špuntů je tak akorát. Dobrou volbou mohou být pro začínající hráče, děti a ty, kdo chtějí levné kopačky s možností využití na vícero povrchů.

POdrážka kopaček adidas FxG

Kde koupit kopačky adidas na umělou trávu?

 
adidas Turfy
(TF)
Turfy jsou ideální na nízké umělé trávníky (2G).
2G/3G podrážka adidas
(2G/3G AG)
Kopačky na nižší (2G) i vyšší umělé trávníky (3G).
adidas AG kopačky na umělou trávu
(AG)
Kopačky na vyšší umělé trávníky (3G). Označení u nejvyšších modelů.
adidas MG podrážka
(MG)
Kopačky na přírodní i umělou trávu (3G). Označení u levnějších modelů.
(FxG)
Kopačky na přírodní i umělou trávu (3G). Označení u nejlevnějších modelů.

Puma – kopačky na umělou trávu

(TT) – kopačky Turfy na nízké umělé trávníky (2G). Na podrážce mohou mít různou kombinaci krátkých gumových výstupků.

Puma Turfy

(MG) – Multi Ground kopačky, které jsou podle Pumy vhodné na umělé i přírodní trávníky. Pravda je taková, že jsou to především AG kopačky na umělou trávu. Dají se velmi dobře využít i na suchou přírodní trávu například v létě, kdy je povrch hodně tvrdý, ale na umělé povrchy jsou prostě lepší. Kopačky mají spoustu různě dlouhých špuntů, které zajišťují výbornou stabilitu a na umělé trávě z hlediska bezpečnosti patří k těm vůbec nejlepším na trhu.

podrážka kopaček Puma MG na umělou trávu

(FG/AG) – Puma začala všechny své kopačky na přírodní trávu označovat jako FG/AG, a tím chce říct, že jsou vhodné i na umělé trávníky (3G). Pravda je taková, že špunty jsou na umělku příliš dlouhé a i tvar (jak je vidět z obrázku) u některých kopaček vůbec není ideální (ostré hrany). Kopačky Puma s označením FG/AG bych si na umělku vzal jen v případě, že mají oválné špunty.

Puma Fg/AG podrážka kopaček

Kde koupit kopačky Puma na umělou trávu?

 
Turfy Puma
(TF)
Turfy jsou ideální na nízké umělé trávníky (2G).
(MG)
Kopačky na přírodní i umělé trávníky (3G). Jsou vynikající na umělé, na přírodní méně.
(FG/AG)
Kopačky na přírodní u umělé trávníky (3G), i když na umělé trávníky nejsou ideální.

New Balance – kopačky na umělou trávu

New Balance si moc nekomplikuje život a na umělé trávníky nabízí dvě možnosti – turfy na nízké trávníky (2G) a AG kopačky na vyšší umělou trávu (3G). Obě varianty jsou výborné.

(TF) – kopačky Turfy na nízké umělé trávníky (2G). Na podrážce mohou mít různou kombinaci krátkých gumových výstupků.

Turfy New Balance

(AG) – New Balance má výborné kopačky na umělku. Větší počet širších a kratších špuntů, které mají uprostřed díry, díky kterým se lépe ochlazují v letních měsících.

Kopačky New Balance AG na umělou trávu

Kde koupit kopačky New Balance na umělou trávu?

 
Turfy New Balance
(TF)
Turfy ideální na nízké umělé trávníky (2G).
Kopačky na umělou trávu New Balance AG
(AG)
Kopačky AG na umělé trávníky (3G).

Nejčastější dotazy

Jaké kopačky vzít na umělou trávu?

Na umělou trávu jsou nejlepší kopačky s označením AG (Artificial Ground) nebo TF (Turf). Kopačky AG mají větší počet kratších lisovaných špuntů oválného tvaru a jsou vhodné na vyšší umělé trávníky. Kopačky TF mají větší počet krátkých gumových nebo umělohmotných výstupků a jsou vhodné na krátké umělé trávníky, které připomínají koberec.

Můžu si na umělou trávu vzít kopačky na přírodní trávu (FG)?

Určitě je to možné, ale je potřeba vybrat takové FG kopačky, které mají kratší a co nejvíc oválné špunty. Počítejte s tím, že podrážka FG kopaček není určená na umělku a kopačky se rychleji opotřebují. Pokud se s nimi na umělce něco stane (např. se rozlepí), reklamaci v obchodě neuznají.
Neberte na umělku kopačky s ostrými čepelovitými špunty, hrozí vyšší riziko zbytečného zranění.

Co když hraju na přírodní i umělé trávě?

Ideální je mít dvoje kopačky. FG na přírodní a AG na umělku. Ne každý si to ale může dovolit (nebo prostě nechce).
Pokud vám nevadí, že FG kopačky se na umělce rychleji zničí, můžete vzít na umělku i FG kopačky, ale musí mít kratší a oválné špunty.
Kdybych potřeboval kopačky na přírodní i umělou trávu a mohl si vybrat jen jedny, vzal bych si kterékoliv kopačky na umělku Nike AG-PRO, které se dají v klidu použít i na přírodní trávě. Sice nebudou mít na přírodní trávě takový záběr, ale ve výsledku to není tak extrémní rozdíl.
Z těch levnějších bych vybral Nike MG nebo adidas MG (FxG).

Které kopačky z nabídky jsou na umělku nejbezpečnější?

Z hlediska bezpečnosti jsou na umělku nejlepší podrážky Puma MG, adidas 2G/3G AG, Nike AG-PRO a AG a New Balance AG. Obecně ty, které mají více kratších oválných špuntů.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 63

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo