11 nejlepších fotbalových akcí na světě

Aktualizováno 6. 4. 2022

Seznam těch nejlepších a nejoblíbenějších fotbalových akcí, na které se rozhodně vyplatí se alespoň jednou podívat. Byli jste nebo se na některou chystáte? Pochlubte se do komentů, kam vyrážíte nebo jaké to bylo.

1. Mistrovství světa ve fotbale FIFA

Mistrovství světa ve fotbale je největší mezinárodní fotbalová akce na naší planetě. Pořadatelem je Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA francouzsky: Fédération Internationale de Football Association) a patří mezi nejsledovanější sportovní události. Ve sledovanosti předhání dokonce i olympijské hry.

Inspirovaná úspěchem fotbalu na olympijských hrách se FIFA pokusila o zorganizování vlastního mezinárodního fotbalového turnaje v roce 1904. Trvalo to ale až do roku 1930, než byl opravdu první turnaj tohoto kalibru uskutečněn v Uruguayi a vítězem se tehdy stalo domácí mužstvo. Od té doby, s výjimkou válečných let, se mistrovství světa hraje každé čtyři roky a stalo se přední světovou fotbalovou akcí.

mistrovství světa ve fotbale

V kvalifikaci na mistrovství se v historii utkalo přes 200 zemí, ale jen 12 z nich se jich dostalo do finále turnaje a z těchto dvanácti jich jen osm získalo titul mistrů světa. Kvůli této jedinečnosti je zisk titulu velkým snem všech fotbalových zemí.

Světovým šampionátům – co se vítězů týče – vládnou Evropa a Jižní Amerika. Jihoamerický kontinent získal zásluhou Brazílie, Uruguaye a Argentiny celkem devět titulů, Evropa má o dva tituly víc. Ostatní kontinenty zatím vyšly naprázdno.

To co dělá tento šampionát tou nejlepší fotbalovou akcí je kulturní symbolika. V dnešním světě plném konfliktů pomáhá překonávat mezinárodní rozdíly a sjednocuje svět ve jménu fotbalu. Světový pohár představuje mír, rozmanitost a toleranci. Pro fotbal a společnost je světový pohár skutečně „světovou“ událostí.

2. Olympijský fotbal

Fotbal na letních olympijských hrách byl pro muže na programu všech letních olympijských her kromě let 1896 a 1932. Po vzniku mistrovství světa ve fotbale začala prestiž olympijského turnaje upadat, což mělo za následek, že se od roku 1992 účastní mužského turnaje pouze hráči do 23 let s tím, že v každém týmu mohou být i tři starší hráči. Ženský turnaj byl na program přidán v roce 1996 a je pořádán bez jakýchkoliv věkových omezení.

fotbal na olympiádě

Stejně jako byste plánovali návštěvu mistrovství světa ve fotbale, je potřeba naplánovat i návštěvu olympijských her. Vstupenky byste měli mít zakoupeny už se značným předstihem a počítejte s tím, že nebudou nejlevnější. Na rozdíl od mistrovství světa trvá fotbalový turnaj na olympiádě pouhých 17 dnů, ale to určitě neznaméná, že se nevyplatí ho navštívit.

 

3. Liga mistrů UEFA

Všem určitě důvěrně známé logo i znělka. Liga mistrů (anglicky UEFA Champions League) je prestižní fotbalová soutěž pořádaná Evropskou fotbalovou asociací (UEFA) pro nejlepší kluby evropských lig. Spolu s jihoamerickým Pohárem osvoboditelů je pohár z této soutěže nejslavnější klubovou trofejí na světě. Vítěz LM postupuje na Mistrovství světa ve fotbale klubů a na začátku následující sezony hraje proti vítězi Evropské ligy utkání o evropský Superpohár.

Liga mistrů UEFA se hraje po celý rok, první kvalifikační kola začínají v polovině července a končí finálovou částí koncem května následující rok. Vzhledem k této skutečnosti je pro nás (Evropany) mnohem snadnější se zúčastnit (zřejmě jako divák) některého ze zápasů této soutěže než například Mistrovství světa konaného na jiném kontinentu. I přesto bývají vstupenky na tuto soutěž celkem drahé a velmi rychle bývají také vyprodány.

Pokud byste se rádi na některý zápas Ligu mistrů vypravili a nevíte jak, mohu z vlastní zkušenosti doporučit kluky ze Sportsen.cz, zájezdy s nimi jsou perfektně zorganizované a je to opravdový zážitek.

4. Mistrovství Evropy UEFA

Běžně známé spíše jen jako EURO, je turnaj, jehož první ročník proběhl ve Francii v roce 1960. Tenhle turnaj určuje kontinentálního šampióna Evropy. Koná se každé čtyři roky a vždy po dvou letech se střídá s Mistrovstvím světa tak, aby se tyhle dvě akce nepřekrývaly. Začíná druhý týden v červnu a končí druhý týden v červenci.

Mistrovství Evropy může být spoluorganizováno dvěma sousedními kvalifikovanými evropskými zeměmi. Vítězové mistrovství mají dodatečný bonus získat příležitost soutěžit v Poháru konfederací FIFA.

mistrovství evropy ve fotbale - EURO

Příští Mistrovství Evropy v roce 2020 se bude konat v Londýně.

5. Copa América

Copa América, nebo také Mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale, je fotbalová soutěž národních týmů Jižní Ameriky pořádaná pod hlavičkou asociace CONMEBOL. Tato soutěž vznikla v roce 1916. Copa America je zvláštní už jen tím, že je to nejstarší mezinárodní kontinentální fotbalová soutěž v historii sportu a je nejprestižnější fotbalovou soutěží v Americe.

Zkus taky:
TOP 10 nejlepších kopaček roku 2017

V roce 2016 se ve Spojených státech uskutečnilo sté výročí oslav šampionátu Copa America a poprvé ve své stoleté historii bylo pořádáno mimo Jižní Ameriku. I když fotbal není ještě ve Spojených státech zdaleka tak populární ve srovnání s Latinskou Amerikou a Evropou, tím že se turnaj Copa América konal právě ve Spojených státech, posílilo jeho identitu jako mezinárodní události, i když ještě stále zůstává speciálně americkým turnajem.

copa américa

V roce 2019 bude hostit Copu Américu jihoamerická Brazílie a bude se naco těšit. Brazílie v čele s hvězdným Neymarem bude samozřejmě chtít na domácí půdě urvat tuto cennou trofej. Stejný zálusk bude mít ale třeba také Argentina v čele s Messim, který v reprezentačním dresu ještě nezískal žádnou velkou trofej. Jeho Argentina na ni čeká už od roku 1993.

 

6. Copa Libertadores

Pohár osvoboditelů (španělsky Copa Libertadores) je klubová fotbalová soutěž podobná evropské Lize mistrů, která se koná v Jižní Americe a Mexiku. Pohár byl založen v roce 1960 a pojmenován na počest osvoboditelů Jižní Ameriky od nadvlády Španělska.

Událost se koná každý rok a vítěz Poháru osvoboditelů postupuje na Mistrovství světa ve fotbale klubů a s vítězem druhé nejvýznamnější jihoamerické soutěže Copy Sudamericany se utkává o trofej Recopa Sudamericana, což je obdoba evropského Superpoháru.

copa libertadores

7. Evropská Liga UEFA

Evropská liga UEFA, do roku 2009 Pohár UEFA, je klubová fotbalová soutěž mezi evropskými týmy pořádaná organizací UEFA. Byla založena v roce 1955 jako Veletržní pohár, přejmenována na Pohár UEFA byla v roce 1971 a od roku 2009 nese název Evropská liga UEFA.

V roce 1971 převzala řízení soutěže oficiálně UEFA. Od té doby se mohou přihlašovat týmy, jež se umístí v lize za mistrem, případně za vítězem národního poháru, nebo vítěz ligového poháru. Tato evropská soutěž sice nemá takový lesk jako například Liga mistrů, ale určitě to nijak nesnižuje kvalitu zúčastněných týmů. Naopak vstupenky bývají velmi žádané. Pokud máte zájem vycestovat na některý zápas evrospké ligy, opět mohu doporučit kluky ze Sportsen.cz.

8. Africký pohár národů

Coupe d’Afrique des Nations neboli Africký pohár národů nebo také jen Africký pohár, je hierarchicky nejvyšší fotbalový turnaj národních reprezentačních týmů, který je pořádán v rámci CAF. První ročník byl uspořádán již v roce 1957 a pravidelně se ve dvouletém intervalu objevuje od roku 1968. Do roku 2012 se konal v sudých letech, od roku 2013 v lichých.

africký pohár národů

Vítězové se kvalifikují na Mistrovství světa ve fotbale FIFA. Je to největší fotbalová událost na africkém kontinentu.

9. FA Cup

FA Cup (The Football Association Challenge Cup), v češtině známý jako Anglický pohár, je anglický fotbalový pohár. Jedná se o nejstarší fotbalovou klubovou soutěž na světě, jejíž první ročník byl odehrán už v roce 1872. Pohár pořádá Anglická fotbalová asociace pro týmy z prvních deseti úrovní ligového systému.

Na rozdíl od jiných prestižních nebo předních světových fotbalových her je FA Cup výhradně anglický a koná se každoročně v měsíci červnu v jiném anglickém městě.

FA cup

10. Konfederační pohár

Konfederační pohár FIFA je mezinárodní fotbalová soutěž, která je pořádána organizací FIFA. Turnaje se každé čtyři roky zúčastňují vítězové všech šesti kontinentálních mistrovství, které se hrají pod patronací jednotlivých kontinentálních asociací: Mistrovství Asie ve fotbale, Africký pohár národů, Zlatý pohár CONCACAF, Copa América, Oceánský pohár národů, Mistrovství Evropy ve fotbale, dále pak úřadující mistr světa a hostitelská země.

V případě, že je mistr světa zároveň mistrem kontinentálního turnaje, hraje Konfederační pohár druhý tým (finalista) z daného kontinentálního turnaje. O dalších možnostech se rozhoduje individuálně.

konfederační pohár

Konfederační pohár funguje jako předehra k Mistrovství světa ve fotbale a proto se pořádá ve stejné zemi, ve které se bude konat následující Mistrovství světa ve fotbale. 

11. Copa Del Rey

Copa del Rey (v překladu Královský pohár) je fotbalová soutěž pořádána Španělským fotbalovým svazem. Je pořádána jako oficiální Španělský fotbalový pohár. Její celý název zní takto : Campeonato de España – Copa de Su Majestad el Rey de Fútbol (v překladu Mistrovství Španělska – Fotbalový pohár Jeho královského Veličenstva).

První ročník soutěže se odehrál v roce 1902. Vítěz postupuje do boje o superpohár Supercopa de España.

Copa Del Rey

Ze všech evropských zemí patří Španělsko jednoznačně k nejlepším co se týče získaných ocenění na evropské i celosvětové úrovni. Copa del Rey se koná každoročně v červnu v jiném španělském městě a je to nejstarší španělská fotbalová soutěž. Tahle soutěž bývá přehlídkou těch nejtalentovanějších a nejlepšcíh hráčů starého kontinentu.

Která fotbalová soutěž nebo fotbalová akce je podle vás ta nejlepší? Byli jste na nějaké z výše jmenovaných? Jaké to bylo? Pochlubte se do komentů.

Ohodnoť článek.

Hodnocení 3 / 5. Hlasovalo: 1

Ještě nikdo nehodnotil, budeš první?

Tvoje komentáře pomáhají i ostatním. Díky.

komentář

Topkopačky
Logo